Featured Γυρίζοντας σελίδα...immersive.


Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Το ξαναρώτησες αυτό πολλές φορές και δεν πήρες απάντηση. Γιατι περιμένεις ακόμη ; 😀
Δεν μπορεί, κάποια στιγμή θα το συνειδητοποιήσουν.
Γιατί λέει π#π@ριες. 🤪😜😁
Εσύ εχεις πιστοποιηθεί; μάλλον όχι. Κατς..
Ζήσηηηη τραβα εσύ που είσαι πιο κοντά.
 


Μηνύματα
12.517
Reaction score
14.658
Για true balanced μιλάμε, όχι για ηχεία. Τα ηχεία απο μόνα τους δεν κάνουν το 3D, ούτε το φώς το αληθινό, είτε ηχεία που προορίζονταν για πολυκάναλο ή και μόνο για δικάναλο χρησιμοποιήσει κάποιος.
 


Μηνύματα
12.517
Reaction score
14.658
Δηλαδή τι άλλο χρειάζονται όταν λες ότι από μόνα τους δεν κάνουν;
Τα πάντα.

Υ.Γ. : Heckling κάνουμε και πλάκα στους πολυκάναλους πάντως (εγώ τουλάχιστον). Δεν είμαστε τώρα για να εξηγάμε τετοια πράγματα. Εγω τουλάχσιτον δεν έχω όρεξη χα χα. Εξάλλου είναι γνωστά. Οι πολυκάναλοι να πάνε να κάνουν heckling στα νήματα των δικάναλων. Πανω απο όλα ο πλουραλισμός. Βέβαια εάν υπάρχουν νήματα για δικάναλους. Τα μόνα που ξέρω εγώ είναι πάλι εκείνα που έχουν ανοίξει οι πολυκάναλοι για να κοροιδεύουν τους δικάναλους.
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Μέχρι την έλευση περισσότερων ηχείων και την αγορά πολυκάναλου επεξεργαστή αγοράστηκε το Minidsp Flex στη balanced εκδοχή του. Θεωρώ πως για τα χρήματα που κοστίζει είναι μία εξαιρετική λύση στην παρούσα φάση. Παραγγέλθηκαν τα υλικά για τα καλώδια (TRS, XLR κλπ) και θα δω αν χρησιμοποιήσω κάποια καλώδια που ήδη υπάρχουν (2x conductors και shield). Όταν μαζευτούν και τακτοποιηθούν θα ξεκινήσει η ενσωμάτωση...
 


Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Μέχρι την έλευση περισσότερων ηχείων και την αγορά πολυκάναλου επεξεργαστή αγοράστηκε το Minidsp Flex στη balanced εκδοχή του. Θεωρώ πως για τα χρήματα που κοστίζει είναι μία εξαιρετική λύση στην παρούσα φάση. Παραγγέλθηκαν τα υλικά για τα καλώδια (TRS, XLR κλπ) και θα δω αν χρησιμοποιήσω κάποια καλώδια που ήδη υπάρχουν (2x conductors και shield). Όταν μαζευτούν και τακτοποιηθούν θα ξεκινήσει η ενσωμάτωση...
Ξέρεις τι γίνεται με αυτού του είδους τα βρομοηχεία;
Ακούγονται τόσο καλά που αράζεις.
Σου περνάει η όρεξη για πολυκάναλο .
Θα χρειαστείς επίσκεψη στον έαρ για motivation:)
Καλοάκουστα ρεεεεε!!!
 

Μηνύματα
306
Reaction score
390
Θεωρω πως ενα πολυκαναλο συστημα ειναι εξαιρετικα πιο δυσκολο να ρυθμιστει σε εναν χωρο σε σχεση με ενα δικαναλο και αν ηθελα ενα συστημα για μουσικη και οχι για home cinema μονο σε δικαναλο θα κατεληγα.

Σημ. Μηπως το συστημα που θελετε να φτιαξετε ειναι πολυ ισχυρο για τον χωρο που διαθετετε ?
Εγω εχω καταλαβει οτι με τα νεα συστηματα ισοσταθμισης, οσο πιο πολλα ηχεια (διορθωνοντας ενιοτε το ενα το αλλο) τοσο πιο ευκολα ερχεται σωστα ο ηχος,
διοτι υπαρχουν πιο πολλα σημεια ελεγχου στον χωρο.
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Ήρθε ακριβός στο ύψος του αυτιού. Not bad not bad...Τώρα μένουν οι λεπτομέρειες της τοποθέτησης (καλώδια αποστάσεις κλπ) για να ξεκινήσουμε σιγά σιγά την ουσιαστική δουλειά.
 

Attachments

  • 84,1 KB Προβολές: 0



Μηνύματα
818
Reaction score
977
Βρε έβαλες τα σαμπ;

Έριξες ένα τσιφτετέλι να γουστάρεις;
Ναι κάτι έκανα (βλέπεις την ώρα)... Ανυπομονώ να αυξηθούν σε αριθμό και δυνατότητες. Τα υπόλοιπα περί ενσωμάτωσης στο γνωστό.
Παρεμπιπτόντως τα μεσαία είναι ΦΟΒΕΡΑ!
 


Μηνύματα
920
Reaction score
2.589
Είναι φοβερό ηχείο. 😎
Είναι φοβερό ηχείο, γι΄αυτό έχεις 13 τεμάχια ή επειδή έχεις 13 τεμάχια , γι΄αυτό είναι φοβερό ηχείο;;; 🤪 :laugh:

Σοβαρά τώρα, όταν άκουσα τα δικά σου δυστυχώς δε σκέφτηκα ν' ακούσω (λίγο, μη βαράς!) και ένα στέρεο ζευγάρι, για να δω πως θα μου φανούν και στην "απλούστερη" μορφή... Όπως και να'χει, το πολυκάναλο είναι αλλιώς.
Επιφυλάσσομαι , για να ξανάρθω :biggrin:.
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Αν θελετε πεστε μου με τι ενισχυτικα παιζατε τα 802 που ειχατε.
-
.....άστο άνθρωπε ,
Με ιδιοκατασκευές ....και ήταν πιά αψηλός τρεις πόντους . :gotcha:

* Γειά σου Κώστα .
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.977
Παιδιά με ότι και να ''τάιζε'' τα ηχεία ο άνθρωπος δεν έχει σημασία (όσο αφορά τις αλλαγές).
Αρχικά (αν θυμάμαι καλά) προσπάθησε να διορθώσει προβλήματα στο χώρο και στην πορεία αποφάσισε να πάει σε άλλες καταστάσεις με πολλά ηχεία, immersive κλπ..
Δεν είναι τα ενισχυτικά ο λόγος που έφυγε από εκεί, αλλάζει τα πάντα στον τρόπο ακρόασης.. :idk:
Καλό κουράγιο του εύχομαι γιατί έχει δρόμο, αλλά θα βγει κάτι πολύ ωραίο νομίζω αν κρίνω από τη μεθοδικότητα του και τον τρόπο που το χτίζει (με υπομονή).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.114
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top