Παρακαλώ κατεβάστε μου κάποιο τελευταίο update

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Τί υπάρχει:

Κουτί: 7 x 5 x 2,6 (περίπου, μη μπλέξουμε με περισσότερα δεκαδικά, φροντίδας μετρίας και κάτω)
Σκληρός δίσκος: hybrid, analog + digital
CPU: ψιλο-χαϊεντίζουσα με εισόδους – εξόδους balanced – unbalanced και ψηφιακό συνεπεξεργαστή
RAM: φλακοσιντοβινυλιοφέρουσα
Κάρτα: dual mono, balanced και unbalanced, βαρειασήκωτη
Οθόνη: 2 x 6,5” plus tweeter τεξντόμ
Λειτουργικό σύστημα: stereo 2.0

Για να αναβαθμίσουμε το λειτουργικό σε stereo 2.1 ή 2.2, σκέφτηκα μόνον προσθήκες (όχι αντικαταστάσεις), συγκεκριμένα αυτό, με δύο 12άρες πλαϊνές οθόνες και άλλον έναν ψηφιακό συνεπεξεργαστή. Φτάνουν; Υπάρχει κάποιο καλύτερο, λογικής τιμής update; Σημειωτέον, πως η οθόνη και ο,τιδήποτε την πλαισιώσει, δεν μπορεί να ενσωματωθεί στο κουτί λόγω υποκειμενικών αντιρρήσεων και σχεδόν απαγορευτικών αντικειμενικών εμποδίων (υπάρχει sublayer με λειτουργικό σύστημα windows). Βράσε ρύζι δηλαδή...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αν κατάλαβα καλά, θες έναν επεξεργαστή για να βάλεις ένα ή δύο subwoofers σε δικάναλο σύστημα;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Ναι. Βασικά δύο σαμπ (μπορεί να φτάνει και ένα, δεν ξέρω) και κάτι που να τα κροσσάρει, για να απαλλαγούν τα τωρινά ηχεία από τη χαμαλοδουλειά. Ή και σαμπ με ενσωματωμένο κροσσάρισμα, κάτι σαν τα Presonus. Όχι δηλαδή ότι τα Presonus είναι άσχημα, τουναντίον.
 



K

kimon

Guest
Εξίσταμαι και ίσταμαι θαυμάζων την σην τόλμην, φίλη κεφαλή, δεικνυμένου σου αγνοούντος ου μόνον την αμφιμονοσήμαντον αντιστοιχίαν μεταξύ διαμέτρου βαθυφώνων και ακροαματικής αποστάσεως, αλλά και την υπομείονα αναλογίαν μεταξύ ηχείων και χώρου, εθέλων δε προλαβείν την κατά σου μομφήν ριπτομένην παρά των κεκρακτών "πού πά' , ρε Καραμήτρο, με δυο εξημισάρια σε 35 τετραγωνικά, είδα αυτό, χωρίς βεβαίως να ξέρω τι παίζει.
Απλά το προβάλω ως ιδέα που ίσως εξυπηρετεί..
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Το πρώτο είχε πάρει εξαιρετικές κριτικές. Ακόμα και από τον Χάι Εντ χώρο. Δεν ήξερα ότι έβγαλε β' έκδοση.
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Εξίσταμαι και ίσταμαι θαυμάζων την σην τόλμην, φίλη κεφαλή, δεικνυμένου σου αγνοούντος ου μόνον την αμφιμονοσήμαντον αντιστοιχίαν μεταξύ διαμέτρου βαθυφώνων και ακροαματικής αποστάσεως, αλλά και την υπομείονα αναλογίαν μεταξύ ηχείων και χώρου, εθέλων δε προλαβείν την κατά σου μομφήν ριπτομένην παρά των κεκρακτών "πού πά' , ρε Καραμήτρο, με δυο εξημισάρια σε 35 τετραγωνικά, είδα αυτό, χωρίς βεβαίως να ξέρω τι παίζει.
Απλά το προβάλω ως ιδέα που ίσως εξυπηρετεί..
Το παραπάνω κείμενο το έγραψε το KathareyousaGPT; :geek:
 


Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Κανένα κακό, απλά λόγω μόδας (ChatGPT κλπ) λέω (για πλάκα) μήπως υπάρχει κι κανά AI που γράφει στην καθαρεύουσα :roflmao:

Edit. Χα, χα, το ρώτησα, και μου απάντησε ότι μπορεί να γράφει, αλλά προτιμά τα νέα ελληνικά! :laugh:

chatgpt.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Κανένα κακό, απλά λόγω μόδας (ChatGPT κλπ) λέω (για πλάκα) μήπως υπάρχει κι κανά AI που γράφει στην καθαρεύουσα :roflmao:

Edit. Χα, χα, το ρώτησα, και μου απάντησε ότι μπορεί να γράφει, αλλά προτιμά τα νέα ελληνικά! :laugh:

View attachment 285136
Με την απάντηση αυτή έχω πλέον πειστεί πλήρως ότι αυτό έχει την νόηση και μαζί και πονηριά του ¨Έλληνα πρός αποφυγή των ερωτήσεων. 😀
 

K

kimon

Guest
Ωραία η απάντηση του τσάμποτ! Λες και ακούς πολιτικό!
Είναι αλήθεια ότι μεταξύ των ανθρώπων που κατέχουν άριστα την τέχνη του ομιλείν ατελευτήτως, χωρίς όμως να βγαίνει το παραμικρό νόημα, είναι και οι πολιτικοί της χώρας μας (π.χ. Βαγγέλης Βενιζέλος). Τά τελευταία χρόνια μου φαίνεται ότι και αυτό έχει ξεπεραστεί. Ακούω πολιτικούς (αλλά και εκφωνητές ειδήσεων, ας πούμε) να μιλούν χωρίς τον παραμικρό επιτονισμό στον λόγο τους, λες και ακούς "πρωτόγονο" συνθετητή φωνής και όχι άνθρωπο (αφύσικες παύσεις, απουσία επιτονισμού, σαν ομιλία του Τσίπρα :D ).
Δεν θέλω να βγω αληθινός, αλλά μου φαίνεται ότι ένα λογισμικό με τεχνητή νοημοσύνη θα αποδειχθή ικανότερο από αυτούς (και όχι μόνο στην συζήτηση).
Χρησιμοποιώ την αρχαιοπρεπή γλώσσα ως κίνητρο για ευθυμήσουμε μάλλον, παρά για οτιδήποτε άλλο.
Sotos, για πες του ότι θες απόδειξη πως μπορεί να χρησιμοποιεί καθαρεύουσα (ή και αττική διάλεκτο!).
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σώτο, να το πάρουμε και αυτό στο κόμμα. Θα πρωτοτυπήσουμε ως αριστερά. Το πρώτο Α.Ι. που θα κατέβει στην πολιτική.

Μόνο την δική μου θέση ως Υπουργού Εσωτερικών μην του δώσεις, εντάξει ;

😀 😀
 



n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Σώτο, να το πάρουμε και αυτό στο κόμμα. Θα πρωτοτυπήσουμε ως αριστερά. Το πρώτο Α.Ι. που θα κατέβει στην πολιτική.
Δύσκολα θα εμπλέκονταν (πόσο μάλλον δε εκούσια, με πρωτοβουλία των στελεχών) τεχνητή νοημοσύνη σε αριστερό κόμμα. Θα είναι κόντρα στο δίκαιο του εργάτη, αντίθετο με την ηθική του προλεταριάτου, προϊόν καπιταλιστικής προπαγάνδας και πλύσης εγκεφάλου, και άλλα τέτοια άσχημα.

Αυτά φυσικά δε μειώνουν το αρκετά πιθανό σενάριο να κερδίσει σημαντικό ποσοστό σε εκλογές.

Από την άλλη, θα ήθελα να γράψω πόσο great step forward θεωρώ την παρουσία οποιουδήποτε είδους νοημοσύνης εντός αριστερού κόμματος, αλλά κρατιέμαι. 😁
 

sk

Μηνύματα
530
Reaction score
474
Εγώ πάλι έχω τα .2 και ψάχνω να συνθέσω το μπροστινό 2, για την δημιουργία ενός δεύτερου συστήματος…

Μέχρι στιγμής το MiniDSP Flex δείχνει να είναι η καλύτερη λύση, με μοναδικό μειονέκτημα στην περίπτωση του Αυστριακού μας, την αναγκαστική αντικατάσταση της CPU.

Προτιμητέα δε θεωρώ την Balance έκδοση και υποχρεωτική βέβαια την απόκτηση και της άδειας για το Dirac.

Παρατηρώντας το υπόλοιπο λειτουργικό, αυτό που απομένει είναι η πρόσβαση σε άυλο υλικό (locally ή του cloud), κάτι που επιτυγχάνεται εύκολα με την απόκτηση ενός streamer με έξοδο spdif (π.χ. ifi Zen Streamer) – ώστε ο ψηφιακός συνεπεξεργαστής να μην κάνει ανούσιες μετατροπές.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top