Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Τα ηχεία παίζουν συχνότητες ; Ε, ρε τι μαθαίνουμε στο τεχνολογικά προσανατολισμένο ευλογημένο αυτόν τόπο. 😀

Λογικό να θεωρείς επιστημονικές τις τεκμηριώσεις του N.K xa xa

Σε πειράζω .... μην τσατιστείς. 😍

Εγώ πάντα σε συμπαθούσα. Εσύ με βρίζεις χα χα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πριν υπολογισουμε τον ογκο καλο θα ηταν να επιχειρηματολογησουμε λιγο ακομη πανω στην ανωτεροτητα ενος πολυκαναλικου συστηματος. :)
απευθειας ηχος, ανακλασεις και αντηχηση. 3 παραγοντες που παιζουν καθοριστικο ρολο στην δημιουργια της ψευδαισθησης πως βρισκομαστε και εμεις εκει, μεσα στην αιθουσα που παιζει η ορχηστρα. Οι ανακλασεις που συμβολιζονται με πρασινες κουκιδες στα παρακατω διαγραμματα δεν θα πρεπει να συγχεονται με τις ανακλασεις που δημιουργουνται κατα την αναπαραγωγη του μουσικου γεγονοτος στο σαλονι μας ,γνωστες και ως σπιτικες καραμπολες.:biggrin:
Αυτες ειναι συνδεδεμενες με την αιθουσα εντος της οποιας παιζει η ορχηστρα και ειναι αυτες που δινουν κατα κυριο λογο την αισθηση του βαθους και του μεγεθους της αιθουσας.
με την βοηθεια του πληθους των ηχειων ενος πολυκαναλου συστηματος πετυχαινουμε οπως αναφερεται στην διαλεξη μια καλυτερη κατανομη αυτων των ανακλασεων βοηθωντας τον εγκεφαλο στην καλυτερη κατανοηση τους.
View attachment 285582

View attachment 285583

View attachment 285584

Βασικα δεν υπαρχει περιπτωση η πολυκαναλη μιξη και η αναπαραγωγη αυτης απο ενα πολυκαναλο συστημα να δωσει χειροτερα αποτελεσματα απο την δικαναλη μιξη και την αναπαραγωγη της απο δικαναλο.
Η μονη περιπτωση για να συμβει κατι τετοιο ειναι να κατσουν στην κονσολα ο @thva με τον @marlboro :lolsign:
υτό όμως που δεν
Δημοσιευσεις του Günther Theile μπορει να βρει κανεις στον παρακατω συνδεσμο

και ολα τα slides απ την διαλεξη του το 2014.
O N.K. ωραία μας τα δείχνει ως καλός μελετητής, αν θα έπρεπε όμως να διευκρινιστεί κάτι είναι ότι όλη αυτή η ανώτερη πληροφορία απαιτεί και ηχεία υψηλής ευκρίνειας για να παρασχεθεί στον ορεξάτο για διεγέρσεις ακροατή με τη δέουσα πληρότητα. Δηλαδή monitor επιπέδου Neumann , Genelec , Geithain και ανάλογου αντιτίμου ηχεία.

Αλλιώτικα με δορυφοράκια από το καλάθι του νοικοκυριού ή budget πακέτα πολυκαναλικών παθητικών η προβιβασμένη χωρική αντίληψη θα δημιουργεί μεν μια εντυπωσιακή ηχόσφαιρα σε οποιαδήποτε περίπτωση αλλά με κατώτερη συμμετοχή του ακροατή ως προς τα ίδια τα συνθηματικά που την πλάθουν. Δεν είναι μόνο η τήρηση σε αποστάσεις και απαιτούμενες στάθμες αλλά και η ικανότητα άρσης της δυσπιστίας ως προς το μεταδιδόμενο γεγονός.

Δεν λέγεται για ν'αναθαρρούσαν οι δικαναλικοί αλλά για να είναι ενήμεροι όσοι σχεδιάζουν τα πολυκαναλικά τους οράματα.
Ξαναμιλάμε για μέντες και σιγά σιγά μετά για μεταστροφή σε μελιτζάνες ;. Because if so, i want to way in on the matter. 😀

Έχει σχέση και με την απάντηση που μου έδωσε ο @Bhutia στην ανάλυση που του έκανα για την τέχνη και την εκπαίδευση μας για να μάθουμε να ξεχωρίζουμε την σχέση που θα έχει η ενδεχόμενη ευχαρίστηση με την επιθυμία μας και πως μπορεί η επιδίωξη μας αυτή ως εκ των πορτέρων γνώση, να μας "γλυτώσει" απο κάποια πράγματα. 😀

Bhutia βλέπεις πως σχετίζεται η κουλτούρα με την χυδαιότητα και την κατάπτωση της ηθικής ;

Ξέρεις ότι εαν δεν πάρεις πίσω την χοντράδα που απάντησες, θα στην χτυπάω αιώνια όσο ζω, ε ; 😀😍

Και να πείς ότι δεν στα έγραψα καλά και αναλυτικά με κόστος να με δουλεύουν κιόλας ; χα χα
Δεν αναιρώ κάτι απ'όσα έχουν διατυπωθεί. Είναι στη διακριτική σου ευχέρεια να επικαλείσαι διαρκώς πόσο αποδοκιμάζεις πράγματα που γράφονται ακριβώς για να μην έμεναν οι αναγνώστες αδιάφοροι σε αυτά
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
O N.K. ωραία μας τα δείχνει ως καλός μελετητής, αν θα έπρεπε όμως να διευκρινιστεί κάτι είναι ότι όλη αυτή η ανώτερη πληροφορία απαιτεί και ηχεία υψηλής ευκρίνειας για να παρασχεθεί στον ορεξάτο για διεγέρσεις ακροατή με τη δέουσα ποιότητα. Δηλαδή monitor επιπέδου Neumann , Genelec , Geithain και ανάλογου αντιτίμου ηχεία.

Αλλιώτικα με δορυφοράκια από το καλάθι του νοικοκυριού ή budget πακέτα πολυκαναλικών παθητικών η προβιβασμένη χωρική αντίληψη θα δημιουργεί μεν μια εντυπωσιακή ηχόσφαιρα σε οποιαδήποτε περίπτωση αλλά με κατώτερη συμμετοχή του ακροατή ως προς τα ίδια τα συνθηματικά που την πλάθουν. Δεν είναι μόνο η τήρηση σε αποστάσεις και απαιτούμενες στάθμες αλλά και η ικανότητα άρσης της δυσπιστίας ως προς το μεταδιδόμενο γεγονός.

Δεν αναιρώ κάτι απ'όσα έχουν διατυπωθεί. Είναι στη διακριτική σου ευχέρεια να επικαλείσαι διαρκώς πόσο αποδοκιμάζεις πράγματα που γράφονται ακριβώς για να μην έμεναν οι αναγνώστες αδιάφοροι σε αυτά
Εγώ νόμιζα δεν εκνευρίζεσαι ποτέ. Το πόστ σου δείχνει ένα μικρό αλλά εύκολα διακριτό εκνευρισμό και δεν απαντά στο συγκεκριμένο θέμα. Αυτά τα κάνουν άνθρωπoι σαν εμένα. Εσυ είσαι ανώτερος και χωρίς biases.

😀
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εγώ νόμιζα δεν εκνευρίζεσαι ποτέ. Το πόστ σου δείχνει ένα μικρό αλλά εύκολα διακριτό εκνευρισμό και δεν απαντά στο συγκεκριμένο θέμα. Αυτά τα κάνουν άνθρωπoι σαν εμένα. Εσυ είσαι ανώτερος και χωρίς biases.

😀
Η αναφορά στην ταινία "TAR" είχε κάποιο βαθύτερο νόημα, το ότι εξελισσόταν η υπόθεση στους κύκλους της Κλασσικής Μουσικής ήταν η πρόφαση σχετικότητας με το νήμα όπου αναρτήθηκε. Άμα δεν την έχεις παρακολουθήσει πρέπει να το κάνεις.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Σε λιγο θα κανω τον Bhutia να μιλάει σαν τον Μάρκου. Είμαι κακός ; 😀

Φιλοσοφικά βρήκα και μια ομοιότητα τους. 😀
Ο μεσιέ είναι ο ανθρώπος της διπλανής πόρτας. Εμπιστοσύνη και φιλικότητα. :hi:

Ο Μάρκου στην πραγματικότητα είναι ανοιχτός και καλός ανθρώπος. 👍

Δεν γλείφω κανέναν. Την αλήθεια γράφω. Πάντα!
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Η αναφορά στην ταινία "TAR" είχε κάποιο βαθύτερο νόημα, το ότι εξελισσόταν η υπόθεση στους κύκλους της Κλασσικής Μουσικής ήταν η πρόφαση σχετικότητας με το νήμα όπου αναρτήθηκε. Άμα δεν την έχεις παρακολουθήσει πρέπει να το κάνεις.
Ποιά tar ;

Αυτό που λέω εγώ αφορά την απάντηση - σχόλιο σου σε υατά που έλεγα εγώ.

Αυτά που σου έλεγα είναι στανταρντ βασικά πράγματα ηθικής και κανόνων της, γνωστά σε όλους (λέμε τώρα). Τι λέει ενδεχόμενα για το θέμα ένα έργο και τι θέλει να δισατρεβλώσει ή όχι για λόγους εμπορικότητας και να εκμεταλλευτεί δεν ξέρω αφελή άτομα σε θέματα τέτοια ή να εντυπωσιάσει , δεν ξέρω.

Ενα σωρό βαλκείες και σαχλάμαρες γραφονται και γυρίζονται σαν έργα. Με αυτα θα ασχολούμαι ;

Δεν το έχω δεί , υποθέτω μάλλον λές ότι η απάντηση - σχόλιο σου σχετιζόταν με κάτι που αναφερόταν στο έργο.

Η ταρ να ανακαλύψει δικούς της κανόνες και να τους δημοισεύσει σε επιστημονικό περιοδικό να γελάνε οι της φιλοσοφικής χα χα
Την αλήθεια
Η αλήθεια είναι υποκειμενική. Αυτή είναι η δική σου η αλήθεια ... με όσα ξέρεις , σου κόβει και καταλαβαίνεις. 😀 😍
Ο μεσιέ είναι ο ανθρώπος της διπλανής πόρτας. Εμπιστοσύνη και φιλικότητα. :hi:

Ο Μάρκου στην πραγματικότητα είναι ανοιχτός και καλός ανθρώπος. 👍
Αυτά που λές ξέρεις τι ¨δείχνουν¨ για εσένα ; Ότι εσυ είσαι αγαθός και καλός άνθρωπος. 😀 😍
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Έλα τέλος, αρκετά με τις "επιδείξεις" και "υποδείξεις".

¨Ας ξαναγυρίσουμε στο θέμα μας .... την ανωτερότητα του πολυκάναλου ιμμερσιβ κλπ

Ως ήμαστον. 🙂

Πάρτε πολυκάναλα.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
O N.K. ωραία μας τα δείχνει ως καλός μελετητής, αν θα έπρεπε όμως να διευκρινιστεί κάτι είναι ότι όλη αυτή η ανώτερη πληροφορία απαιτεί και ηχεία υψηλής ευκρίνειας για να παρασχεθεί στον ορεξάτο για διεγέρσεις ακροατή με τη δέουσα πληρότητα. Δηλαδή monitor επιπέδου Neumann , Genelec , Geithain και ανάλογου αντιτίμου ηχεία.

Αλλιώτικα με δορυφοράκια από το καλάθι του νοικοκυριού ή budget πακέτα πολυκαναλικών παθητικών η προβιβασμένη χωρική αντίληψη θα δημιουργεί μεν μια εντυπωσιακή ηχόσφαιρα σε οποιαδήποτε περίπτωση αλλά με κατώτερη συμμετοχή του ακροατή ως προς τα ίδια τα συνθηματικά που την πλάθουν. Δεν είναι μόνο η τήρηση σε αποστάσεις και απαιτούμενες στάθμες αλλά και η ικανότητα άρσης της δυσπιστίας ως προς το μεταδιδόμενο γεγονός.

Δεν λέγεται για ν'αναθαρρούσαν οι δικαναλικοί αλλά για να είναι ενήμεροι όσοι σχεδιάζουν τα πολυκαναλικά τους οράματα.
Οσοι σχεδιαζουν τα πολυκαναλικα τους οραματα καλο ειναι να εξεταζουν ολες τις παραμετρους:sneaky::)


Genelec
,,
A well-tuned speaker system in an acoustically excellent room offers
the best chances of different playback situations for immersive audio productions,
including headphones. Only then can the sound designer fully utilize the possibilities of hearing in combination with head turns and listen to demanding productions for a long time without signs of fatigue and "cybersickness".,,
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
A well-tuned speaker system in an acoustically excellent room offers
the best chances of different playback situations for immersive audio productions,
including headphones. Only then can the sound designer fully utilize the possibilities of hearing in combination with head turns and listen to demanding productions for a long time without signs of fatigue and "cybersickness".,,
Ωραίο αυτό, δικηγόρος το έγραψε, είμαι σίγουρος. 🙂

Όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν PR και ότι γράφουν περνάει απο κρισάρα.

Εδώ μέχρι και οι ποδοσφαιριστές τους έχουν μάθει τι να λένε, σε όλες τις περιπτώσεις απο το να τους αφήνουν να λένε κουφά χα χα. Για αυτό λένε όλοι τα ίδια.

Ε, παίξαμε, δώσαμε τον καλύτερο εαυτό μας, χάσαμε , μέσα στο παιχνίδι είναι και αυτό, μπάλα είναι απρόβλεπτη. Τώρα σκεφτόμαστε τον επόμενο αγώνα. 😃

A well-tuned speaker system in an acoustically excellent room offers
the best chances of different playback situations for immersive audio productions,
including headphones. Only then can the sound designer fully utilize the possibilities of hearing in combination with head turns and listen to demanding productions for a long time without signs of fatigue and "cybersickness".,,

😃 😃 😃
 
Last edited:


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν ξέρω το συγκεκριμένο thread το έχω ψιλόβαρεθει και μην με παρεξηγείτε. Αν και υπέρμαχος και των δύο σχολών (κάτοχος και πολυκαναλου και στερεο) ξεχνάτε κατι που έχει πει ο @costas EAR, ότι πολυκαναλο δεν κάνετε μόνο με πανάκριβα ηχεία αλλά και με πιο φθηνά. Εγώ έχω χτίσει ένα 5.2.2 με τα Tannoy Gold και μια χαρά παίζει και δεν έχει κοστίσει μια περιουσία. Ενισχυτής και ηχεία 2500 ευρώ σιγα σιγα. Οπότε το πολυκαναλο δεν είναι άθλημα για τους πλούσιους μόνο. Επίσης το να κοντράρεστε μεταξύ σας είναι προτιμότερο να υπάρχουν δύο thread και να γράφουν οι υπέρμαχοι της κάθε σχολής τα θετικά της χωρίς κόντρες και χαρακτηρισμούς. Ωστόσο μην ξεχνάτε ότι ο ήχος προχωράει μπροστά θέλουμε δεν θέλουμε και το πολυκαναλο είναι μερος της εξέλιξης του.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Τι δουλεια εχει με την φιλοσοφια ο Μαρκησιος;;;:p
Έχει η φιλοσοφία όμως με αυτόν και δεν το ξέρει. Ούτε θα τον ρωτήσει. 😃
Ωστόσο μην ξεχνάτε ότι ο ήχος προχωράει μπροστά θέλουμε δεν θέλουμε και το πολυκαναλο είναι μερος της εξέλιξης του.
Αγπητέ φίλε μου, δνε τσακωνόμαστε. Το πολυκάναλο είναι 40 χρόνια. Ότι πήρες εσύ δεν σημαίνει τίποτε. Δεν έχει πιάσει σην κοινωνία (πέρα απο περιορισμένης ποιότητας και σκοπού εφαρμογές) και το πιο πιθανόν είναι να έχει βγεί κάποια άλλη τεχνολογία πριν κάν πιάσει. Εαν ήταν να πιάσει θα είχε πιάσει και οι συνθήκες που πιάνει κάτι εξαρτάται απο πολλά που πρέπει να συμπέσουν και εγω σε πόστ μου (που αφορούσε λίγο την ιστορία του audio) , τα έχω αναφέρει ποιά πρέπει να είναι. Το ίδιο και οι εγγραφές.

Δεν λέμε τίποτε καινουργιο, σοκαριστικό ή μη γνωστό σε όλους.

Το να ισχυρίζεται κάποιος το αντίθετο, είναι για εμένα παραπληροφόρηση.

Η ¨ανωτερότητα" όποια και εάν υπάρχει και πόσο και με τι θυσίες, συμβιβασμούς κλπ ... δεν έχει καμιά σχέση και ποτέ δεν είχε, στην ιστορία του audio.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Ο @JOHN MARKOU είναι full respect και κάτοχος και των δύο σχολών.
Η τέχνη και η μουσική ιδιαίτερα (δεν πιστεύω να θές εργασίες φιλοσοφίας της τέχνης ; χα χα βρες τες μόνος σου, θα αναγκαστείς και να τα μάθεις και να σκεφτείς πάνω σε αυτά τα θέματα), βάζοντας μέσα σε ένα βαθμό και την αναπαραγωγή, απαιτεί απο την φύση της ένα μυαλό εκπαιδευμένο στην ¨αόριστη" σκέψη. Στην σημερινή κοινωνία και όσο πιο τεχνικά προσανατολισμένο έχει μάθει να είναι το μυαλό σου και μάλιστα όταν επιμένεις ότι είσαι και στον "σωστό" δρόμο όσον αφορά τα εφόδια που πρέπει να έχιες για να την κατανοήσεις καλύτερα, είναι δύσκολο να την κατανοήσεις ή και να αποκτήσεις αισθητική.

Η αόριστη σκέψη έρχεται σε ύψιστο βαθμό και γρήγορα με το να διαβάσεις φιλοσοφία. Επίσης με επαγγέλματα που σχετιζονται με αυτή απο την φύση τους. Επίσης και εμπειρικά με αυτογνωσία, βίωμα κλπ στον απλό και ανεκπαίδευτο σε τέτοια μορφής σκέψη άνθρωπο.

Επίσης η αόριστη σκέψη αυτή ανοίγει και αφορά κατανόηση "αλήθειας" και 'γνώσης¨που αλλιώς παραμένει κρυμμένη, δυσνόητη και χαρακτηρισμένη κιόλας απο πολλούς άχρηστη. Η μουσική για να νοιώσεις το νόημα της θέλει τέτοιο μυαλό. Αφού κατανοήσεις αυτό σου είναι και πιο εύκολο ακούγοντας ένα σύστημα να κρίνεις πόσο κοντα σε φέρνει σε αυτήν την "αίσθηση". Εάν σε φέρνει ΟΛΑ τα άλλα τα τεχνικά θα υπάρχουν. Και να μην υπάρχουν, δεν πρεπει να υπάρχουν.

Καλά τα τεχνικά and all αλλά δεν μπορεί να χάνουμε το δάσος και τα βασικά. Αλλιώς παιδευόμαστε πολύ.

Ελπίζω να σε αντάμειψα λίγο για την βαρεμάρα. χα χα . Να σου εξηγησα εγκεφαλικά αυτό που πρέπει να κυνηγάς αισθητικά. Όταν εφευρεθεί η τηλεπάθεια θα είμαι σε θέση να βοηθησω ουσιαστικότερα. χαχα
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Με όλο το συμπάθιο η παραπάνω ανάλυση αφορά τον Μάρκου η την σποψη μου για τον Μαρκου; Το ρωτάω γιατί το full respect πάει στον Μάρκου για το πως έχω εγώ στο παρελθόν με προσωπικα μυνηματα η σε δημόσια φόρουμ επικοινωνήσει μαζί του.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.515
Με όλο το συμπάθιο η παραπάνω ανάλυση αφορά τον Μάρκου η την σποψη μου για τον Μαρκου; Το ρωτάω γιατί το full respect πάει στον Μάρκου για το πως έχω εγώ στο παρελθόν με προσωπικα μυνηματα η σε δημόσια φόρουμ επικοινωνήσει μαζί του.
Αφορά όλους μας. Απλώς βρήκα το πόστ σου πρόχειρο για να κάνω reply. Και επειδή βαρέθηκες είπα να βοηθήσω ίσως. Εγώ π.χ. βαριέμαι όταν δεν συζητιούνται τέτοια θέματα ενω θα έπρεπε. Μπορεί βέβαια να σε έκανα να βαρεθέις πιο πολύ. Αυτό θα εξαρτηθεί απο εσένα.

Σίγουρα όμως αφορά κατά την γνώμη μου, αυτούς που όταν το διάβασαν το θεώρησαν ανούσιο και βαρετό. Αυτοί θα ξέρουν ποιοί είναι, Εμένα προσωπικά δεν με νοιάζει ποιός θα είναι ο αποδέκτης και πως θα το χρησιμοποιήσει και εάν το χρησιμοποιήσει. Αυτός (ο καθείς) θα ξέρει καλύτερα για τον εαυτό του τι πρέπει να κάνει. Δεν θα του πω εγώ.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.437
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top