Kef C7 tweeters

Μηνύματα
62
Reaction score
9
Εχω αρκετά χρονια πρώτο χερι ενα ζευγάρι Kef c7.
Τον Ιανουάριο το ένα tweeter σταμάτησε να λειτουργει.
Ξεβίδωσα προσώψεις και έκανα τράμπα ώστε να τσεκαρω αν ειναι αυτο (και δυστυχώς είναι).
Εχω έρθει σε επαφή με την αντιπροσωπεία αλλά εδω και 2 μήνες δεν μπορούν να βρουν .
Μου λένε πως λόγω covid τα πάντα πανε αργά κτλ.

Εχω ψάξει και ebay αλλά δεν μπορώ να βρώ ούτε εκει.


Έχω απελπιστεί , μου άρεσε ο ήχος τους και δεν ήθελα να τα πειράξω.Ομως δεν βλέπω άλλη λύση.
Εστειλα email στην gp electronics & acoustics co. ltd που μαλλον ειναι ο ΟΕΜ κατασκευαστης.Καμμια απάντηση.
ΤΟ αυτο και για την KEF στο FB.

Ψάχνοντας στο internet βρήκα τα παρακάτω


1680283749909.png



Γνωρίζετε τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση? Ίσως κάποιον επαγγελματία που να μπορεί να κάνει τροποποίηση ?
 

Attachments

Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Γενικότερα υπάρχει θέμα με την εύρεση tweeters της Kef και δεν φταίει ο Covid!!! Συνέβαινε και πριν.
Μπορεί να τοποθετηθεί άλλο tweeter στη θέση αυτού, αλλά με τροποποίηση του σασί του για να βιδώσει.
Επίσης θα πρέπει να γίνει και προσαρμογή του <<κυκλώματος διαχωρισμού>>. Είναι χαμηλή η αντίσταση και η ευαισθησία του, οπότε θα πρέπει να ρυθμιστεί το crossover στα δεδομένα του καινούριου.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
Η καλύτερη λύση είναι η επισκευή του σε κάποιο ειδικό κατάστημα π.χ. (Μικρό κόστος, εγγυημένη αποκατάσταση).
Επισκευή Ηχείων

Αν πας για καινούριο θα πρέπει οπωσδήποτε να προμηθευτείς 2 διότι σίγουρα θα υπάρχουν μικρό διαφορές ηχητικά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση πετυχημένης επισκευής tweeter. Το αποτέλεσμα πάντα είναι απογοητευτικό σε σχέση με το αρχικό.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
9
ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας.

Ναι για επισκευή tweeter δεν το σκεφτόμουν ούτε εγω.Εχω πειστεί πως θα πρέπει να τροποποιήσω την καμπίνα για να μπεί άλλο tweeter.

@PeterMeni : θα επικοινωνήσω μαζί τους και θα ενημερώσω....
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Με τον αντιπρόσωπο έγινε κάποια επικοινωνία;

Και εγώ προσωπικά στο παρελθόν σε μηνύματα στα socials της KEF και σε emails δεν έλαβα καμία απάντηση. Απαράδεκτοι. Σε κάνει να σκέφτεσαι αν θες να αγοράσεις από αυτούς.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
9
Με τον αντιπρόσωπο έγινε κάποια επικοινωνία;

Και εγώ προσωπικά στο παρελθόν σε μηνύματα στα socials της KEF και σε emails δεν έλαβα καμία απάντηση. Απαράδεκτοι. Σε κάνει να σκέφτεσαι αν θες να αγοράσεις από αυτούς.

O αντιπροσωπος με προωθεί στην audio vision.Εκεί είναι εξυπηρετικοί και έχω την τάση να πιστεύω πως δεν είναι δικό τους θέμα η μη ευρεση ανταλακτικού.
Είχα σκοπό να κάνω ξανα μια κρούση στην αντιπροσωπεία αλλά δεν περιμένω κάτι διαφορετικό.

Η αλήθεια είναι πως αυτά τα ηχεία (μαζί με τον marantz sr4002) είναι το πρώτο μου "καλό" σετ.Τα προηγούμενα ήταν compact. Ομως τα ηχεία στο συγκεκριμένο setup είχαν ένα πολύ καθαρό και γεμάτο ήχο , χωρις υπερβολές και παραμορφώσεις (στα δικά μου αυτιά ) που άκουγα σε άλλα ηχεία.Φοβάμαι μην χάσω αυτό και αρχίσω να ψάχνω ηχεία εκ νέου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
O αντιπροσωπος με προωθεί στην audio vision.Εκεί είναι εξυπηρετικοί και έχω την τάση να πιστεύω πως δεν είναι δικό τους θέμα η μη ευρεση ανταλακτικού.
Είχα σκοπό να κάνω ξανα μια κρούση στην αντιπροσωπεία αλλά δεν περιμένω κάτι διαφορετικό.
Για πόσων ετών ηχείο μιλάμε και δεν υπάρχει ανταλλακτικό;

Μια επικοινωνία με αντιπρόσωπο του εξωτερικού ίσως να μην ήταν κακή ιδέα.
 

Μηνύματα
62
Reaction score
9
Για πόσων ετών ηχείο μιλάμε και δεν υπάρχει ανταλλακτικό;

Μια επικοινωνία με αντιπρόσωπο του εξωτερικού ίσως να μην ήταν κακή ιδέα.

τα ηχεία τα εχω απο την 10/3/2009.
Έχω επικοινωνήσει με τo Kef Eu support που με προώθησε στη wavemotion (που με προώθησε στο audio vision).
To ξαναέκανα θέμα στο kef EU support αλλά δεν περιμένω αποτελέσμα.
 
Last edited:



Μηνύματα
62
Reaction score
9
ναι τα ξερω αυτά,κανω πολλά χρονια αγορές απο εκει .Φαίνεται πως τα C7 δεν ειχαν περπατήσει πολύ στο εξωτερικο και δεν υπάρχουν ανταλακτικά για αυτά πουθενά..Επίσης φαίνεται πως τα tweeter είναι inhouse build της KEF .Ετσί δεν μπορώ να βρω τίποτα που να μοιάζει στο υπάρχον σε ebay/aliexpress.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Είναι σίγουρο ότι το συγκεκριμένο tweeter έχει πάθει ζημιά ?
Δλδ μετρημένο και δεν έχει συνέχεια το κύκλωμα ? δεν μετράει καθόλου ωμικά ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.455
Νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να δώσεις τα ηχεία στον petermeni να τα τροποποιήσει με νέο, καλής ποιότητας τουήτερ. (Και να σηκώσει λίγο ψηλότερα και το κρος, ίσως να φταίει κι αυτό).
 

Μηνύματα
62
Reaction score
9
Ειμαι ανοικτός σε προτάσεις.Απο το να το κάνω μόνος μου , σίγουρα καλυτερα να το κάνει καποιος που ξέρει.

@JOHN MARKOU: αντισταση δεν μετρησα αλλά εκανα τράμπα τα tweeter και το πρόβλημα ακολουθουσε το ελατωματικό...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top