Τι ρολόι φοράς;


Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Nεο απόκτημα!
Ισως το καλύτερο Casio. Xτυπάει στα ισα ακριβότερα ρολογια,και με τιμή χάρισμα!
Στα 80€ για diver watch, δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Ο δείκτης δευτερολέπτων ευθυγραμμίζεται απόλυτα με τις γραμμές του καντράν. Η στεφάνη το ίδιο. Σίγουρα θα το φορέσω και με μεταλλικό μπρασελέ.

Ουσιαστικά είναι το casio duro (mdv-106) χωρίς το ψάρι στο dial. Από ότι έχω διαβάσει σε ξένα forums, πρόκειται για ακριβώς το ίδιο ρολόι απλά για κάποιους λόγους πιθανόν πνευματικών δικαιωμάτων δε γίνεται να πωληθεί εκτός Αμερικής κι έτσι πρόσφατα έβγαλαν το mdv-107. Από ποιότητα και ακρίβεια δε χρειάζονται συστάσεις....είναι Casio.
Βιδωτή κορώνα, καντράν με ωραίο βάθος, ανοξείδωτο ατσάλι, κάσα με άψογο γυάλισμα-φινίρισμα, καθαρά γράμματα και ημερομηνία. Για τη διχρωμία δε στη στεφάνη, είναι απόλυτος έρωτας. Την ευθυγράμμιση που έχει ο δείκτης δευτερολέπτων με τις αντίστοιχες γραμμές στο καντράν ΔΕΝ την έχουν άλλα ρολόγια μου με πολλαπλάσια τιμή αγοράς, από εταιρείες κατασκευής αποκλειστικά ρολογιών.

MDV-107-1A2VEF

IMG_20230408_154835.jpg
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Nεο απόκτημα!
Ισως το καλύτερο Casio. Xτυπάει στα ισα ακριβότερα ρολογια,και με τιμή χάρισμα!
Στα 80€ για diver watch, δεν υπάρχει ανταγωνισμός. Ο δείκτης δευτερολέπτων ευθυγραμμίζεται απόλυτα με τις γραμμές του καντράν. Η στεφάνη το ίδιο. Σίγουρα θα το φορέσω και με μεταλλικό μπρασελέ.

Ουσιαστικά είναι το casio duro (mdv-106) χωρίς το ψάρι στο dial. Από ότι έχω διαβάσει σε ξένα forums, πρόκειται για ακριβώς το ίδιο ρολόι απλά για κάποιους λόγους πιθανόν πνευματικών δικαιωμάτων δε γίνεται να πωληθεί εκτός Αμερικής κι έτσι πρόσφατα έβγαλαν το mdv-107. Από ποιότητα και ακρίβεια δε χρειάζονται συστάσεις....είναι Casio.
Βιδωτή κορώνα, καντράν με ωραίο βάθος, ανοξείδωτο ατσάλι, κάσα με άψογο γυάλισμα-φινίρισμα, καθαρά γράμματα και ημερομηνία. Για τη διχρωμία δε στη στεφάνη, είναι απόλυτος έρωτας. Την ευθυγράμμιση που έχει ο δείκτης δευτερολέπτων με τις αντίστοιχες γραμμές στο καντράν ΔΕΝ την έχουν άλλα ρολόγια μου με πολλαπλάσια τιμή αγοράς, από εταιρείες κατασκευής αποκλειστικά ρολογιών.

MDV-107-1A2VEF

View attachment 287534
Kοίτα φίλε μου που με αυτά που γράφεις θα με κάνεις να πάω να αγοράσω Casio, που από τη δεκαετία του '80 τα είχα όχι μόνο για φθηνά, αλλά και για φθηνιάρικα. Και τα πιο πολλά από αυτά για ψευτοπλαστικούρες.
Νομίζω ήρθε η ώρα να ανακαλέσω.
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Kοίτα φίλε μου που με αυτά που γράφεις θα με κάνεις να πάω να αγοράσω Casio, που από τη δεκαετία του '80 τα είχα όχι μόνο για φθηνά, αλλά και για φθηνιάρικα. Και τα πιο πολλά από αυτά για ψευτοπλαστικούρες.
Νομίζω ήρθε η ώρα να ανακαλέσω.
Αν εισαι Αθηνα κανε μια βολτα απο την Ομονοια,και δες τα απο κοντα σιγουρα θα ανακαλεσεις τις αποψεις σου για τα Casio,ειδικα για την σειρα Edifice. Οσα Casio περασαν απο τα χερια μου δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.Μια μπαταρια αλλαζα μονο. Τωρα εχω 3 μαζι με αυτο. Ειδικα το G-shock του εχω πιει το αιμα στην δουλεια,χτυπηματα,νερα,λασπες,και οταν το πλυνω μετα καλα,ειναι σαν καινουργιο.

 
Last edited:

Μηνύματα
355
Reaction score
686
Kοίτα φίλε μου που με αυτά που γράφεις θα με κάνεις να πάω να αγοράσω Casio, που από τη δεκαετία του '80 τα είχα όχι μόνο για φθηνά, αλλά και για φθηνιάρικα. Και τα πιο πολλά από αυτά για ψευτοπλαστικούρες.
Νομίζω ήρθε η ώρα να ανακαλέσω.
Μην τσιμπάς σαν τη Σακίρα.
Όταν όλα τα κομάντα ανά την υφήλιο φοράνε ντζι σοκ, ε κάτι θα λέει αυτή η εταιρεία.
Καθημερινά είμαι με ένα wave ceptor.
Όταν πριν 2 εβδομάδες έβαλα ένα καταδυτικό στη δουλειά, ήταν σαν να έχω βαράκι στο αριστερό χέρι.
Κι αν δεν μπορούμε χωρίς κάτι που να παραπέμπει σε Ωντμάρ Πιγκέ, ένα κασιόουκ είναι ότι πρέπει.
 

D

Deleted member 50795

Guest
ήθελα ένα G-shock , με λευκούς ευδιάκριτους δείκτες, αδιάβροχο (20 bar), ελαφρύ και slim.
οταν το είδα πέρυσι, το πήρα χωρίς δεύτερη κουβέντα . (85€)
το bonus ήταν το carbon fiber case.
πολυ καλό και ελαφρύ..:cool:

8DE6E17E-1B80-4E46-A378-840F19DADBDF.jpeg



Ειδες τρεχαντήρι?…αυτα είναι ρολόγια , όχι οι άλλοι οι καρδιογραφ που φοράς..:biggrin:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
355
Reaction score
686
ήθελα ένα G-shock , με λευκούς ευδιάκριτους δείκτες, ελαφρύ και slim.
οταν το είδα πέρυσι, το πήρα χωρίς δεύτερη κουβέντα . (85€)
το bonus ήταν το carbon core case.
πολυ καλό και ελαφρύ..:cool:

View attachment 287537

Ωραίο το κασιόουκ.
Θα πάρω μάλλον την μπλουτουθ έκδοση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.035
ήθελα ένα G-shock , με λευκούς ευδιάκριτους δείκτες, ελαφρύ και slim.
οταν το είδα πέρυσι, το πήρα χωρίς δεύτερη κουβέντα . (85€)
το bonus ήταν το carbon core case.
πολυ καλό και ελαφρύ..:cool:

View attachment 287537

Ειδες τρεχαντήρι?…αυτα είναι ρολόγια , όχι οι άλλοι οι καρδιογραφ που φοράς..:biggrin:
Αυτό το ρολογάκι το έχω τσεκάρει πολύ καιρό, βγαίνει σε διάφορες εκδόσεις. Πολυ καλό και εύχομαι Καλοτάξιδο!!

Εμένα το αγαπημένο μου G-Shock λέγεται Rengeman. Μιλάμε το ρολόι είναι σαν τούβλο ως κατασκευή. Στα πολύ θετικά, ότι δεν χρειάζεται ποτέ αλλαγή μπαταρίας, φορτίζει από τον ήλιο. Το έχω πάρα πολλά χρόνια, ούτε που θυμάμαι πόσα. Το ρολόι ήταν πολύ πετυχημένο και πούλησε πολύ, συνεχίζει να το κατασκευάζει απ ότι ξέρω σε πολύ αλμυρή τιμή.
IMG_20230408_173159.jpg
IMG_20230408_173016.jpg
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Αν εισαι Αθηνα κανε μια βολτα απο την Ομονοια,και δες τα απο κοντα σιγουρα θα ανακαλεσεις τις αποψεις σου για τα Casio,ειδικα για την σειρα Edifice. Οσα Casio περασαν απο τα χερια μου δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.Μια μπαταρια αλλαζα μονο. Τωρα εχω 3 μαζι με αυτο. Ειδικα το G-shock του εχω πιει το αιμα στην δουλεια,χτυπηματα,νερα,λασπες,και οταν το πλυνω μετα καλα,ειναι σαν καινουργιο.

Ρολόι (και παπούτσι) δεν παίρνω με τυφλή αγορά από το διαδίκτυο. Στην Ομόνοια πού ακριβώς; Και αν ξέρεις και άλλη σχετικά πλήρη έκθεση Casio εκτός Κέντρου, αλλά εντός Αττικής, πες.

Αυτό μου αρέσει (ίσως επειδή μου θυμίζει Audemars Piquet, που λέει και ο Έκτωρ), αλλά δεν είναι στα 80 ευρώ.

1680965138108.png

Casio G-Shock Full Metal
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.035
Εψές είδα παρουσίαση του gbd-h2000, είναι πολύ καινούριο και σε πολύ καλές παράδες.
Ωστόσο η casio δεν τα καταφέρνει και πολύ καλά ως activity tracking, σαν ρολόι όμως με άρεσε πολύ, ως αυτονομία επίσης. Νομίζω βγάζει 2-3 μήνες ως απλό ρολόι με μια φόρτιση.
 


Μηνύματα
355
Reaction score
686
Ρολόι (και παπούτσι) δεν παίρνω με τυφλή αγορά από το διαδίκτυο. Στην Ομόνοια πού ακριβώς; Και αν ξέρεις και άλλη σχετικά πλήρη έκθεση Casio εκτός Κέντρου, αλλά εντός Αττικής, πες.

Αυτό μου αρέσει (ίσως επειδή μου θυμίζει Audemars Piquet, που λέει και ο Έκτωρ), αλλά δεν είναι στα 80 ευρώ.

View attachment 287544
Casio G-Shock Full Metal
Κυκλοφορούν στο δίκτυο πολλά βίντεο για modifications σε απλά κασιόουκ ώστε να γίνουν μεταλλικά.

Π.χ. το παρακάτω:
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Κυκλοφορούν στο δίκτυο πολλά βίντεο για modifications σε απλά κασιόουκ ώστε να γίνουν μεταλλικά.

Π.χ. το παρακάτω:

Παρακολουθώντας το βίντεο, θυμήθηκα μια παλαιά γνωστή φράση:
"Ρε τους... τι σκέφτονται..."
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Ρολόι (και παπούτσι) δεν παίρνω με τυφλή αγορά από το διαδίκτυο. Στην Ομόνοια πού ακριβώς; Και αν ξέρεις και άλλη σχετικά πλήρη έκθεση Casio εκτός Κέντρου, αλλά εντός Αττικής, πες.

Αυτό μου αρέσει (ίσως επειδή μου θυμίζει Audemars Piquet, που λέει και ο Έκτωρ), αλλά δεν είναι στα 80 ευρώ.

View attachment 287544
Casio G-Shock Full Metal
Μεγαλη ποικιλια σε Casio
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.035
Για casio πάω και χαζεύω στη αντιπροσωπία που είναι λεωφόρο Καβάλας κοντά στο παλατάκι.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.177
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top