USB Audio, συγκριτικη δοκιμη

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.872
Reaction score
8.284
Υποθέτω στο γεγονός ότι δε πρόκειται για ένα απλό rapsberry based συστηματάκι αλλά στο ότι η πλακέτα συστήματος με την πλακέτα του "ήχου" διαχωρίζονται πλήρως. Ακόμα και οι τροφοδοσίες ρεύματος είναι διαφορετικές.
Μπορείς να βρείς πολλές πληροφορίες στο δίκτυο για το μηχανηματάκι αυτό.
Όλα αυτά γίνονται στο streamer και μετά αυτό κουμπώνει στο DAC ή έχει DAC δικό του πάνω;
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Το δικό μου στρημεράκι πάντως με έκανε να δω με άλλο μάτι την υπόθεση digital transport.
Με περίπου 500ευρώ έχεις ένα ποιοτικότατο streamer-digital transport.
Σε σχέση με το mac που είχα πριν εντελώς άλλο level.
Είχα σκοπό να αλλάξω ντακ (έχω το adcom gcd750 για dac) αλλά τελικά δοκιμάζοντας το allo επέλεξα να αγοράσω αυτό καθώς έκανε....ΜΠΑΜ που λένε...
Το χρησιμοποιώ κυρίως για spotify και qobuz αλλά έχω και ένα δίσκο επάνω σε περίπτωση διακοπής ιντερνετίου.
Κακώς ασχολείσαι με τα τρολαρίσματα. Άσε τα παιδιά να ακούνε όπως θέλουνε και τσάμπα και χαϊφιντελίστικα.
😀😀
Δεν έχω συγκρίνει με shield για να σου πω, στο δικό μου σύστημα και σε συστήματα φίλων παίζει μακράν καλύτερα από imac και διάφορα λαπτοπς.
200 φορές καλύτερα απο το shield εγώ το έχω συγκρίνει και?
Εδώ τους λες ότι παίζει καλύτερα από imac και σε ρωτάνε για το shield.

@JOHN MARKOU αδερφέ μου μην ασχολείσαι , ένα πισάκι και καθάρισες, τα κάνει όλα και συμφέρει😀😀
 

Μηνύματα
2.463
Reaction score
1.734
Όλα αυτά γίνονται στο streamer και μετά αυτό κουμπώνει στο DAC ή έχει DAC δικό του πάνω;
Ειναι transport και οδηγεί dac μέσω spdif (στη δικη μου περίπτωση)
Κακώς ασχολείσαι με τα τρολαρίσματα. Άσε τα παιδιά να ακούνε όπως θέλουνε και τσάμπα και χαϊφιντελίστικα.
😀😀

200 φορές καλύτερα απο το shield εγώ το έχω συγκρίνει και?
Εδώ τους λες ότι παίζει καλύτερα από imac και σε ρωτάνε για το shield.

@JOHN MARKOU αδερφέ μου μην ασχολείσαι , ένα πισάκι και καθάρισες, τα κάνει όλα και συμφέρει😀😀
Στα 30 περιπου χρόνια που ασχολούμαι με το σπορ πάντα έλεγα αυτό που αισθανόμουν και πίστευα.
Όχι οτι δεν έχω κάνει λάθη ή ότι σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα δεν έμαθα πράγματα που φυσικά δεν ήξερα στην αρχή, αλλά γενικά προσπαθώ να βοηθάω κόσμο αν νομίζω οτι μπορώ.
Επειδή δε περνάω πολύ χρόνο σε αυτή τη σελίδα και αλλού δεν έχω ιδιαίτερες "σχέσεις" με κόσμο εδώ και πολλές φορές δε καταλαβαίνω αν κάποιος με τρολλάρει ή όχι.
Στο συγκεκριμένο θέμα για το digione θα πω κάτι και ελπίζω να γίνω κατανοητός.
Ακούγοντας ένα λάηβ του Κότσιρα από σποτιφαη χωρίς το digione (με το imac και την Tc impact twin ως audio interface) τα χειροκροτήματα ακουγόντουσαν σαν...τηγανόλαδο.
Μέσα από το digione....σηκώθηκα να χειροκροτήσω κι εγώ. Σε σποτιφαη. Και οι διαφορές είναι πραγματικά πολύ μεγάλες. Φίλος είπε να δώσει το allo για να πάρει στρήμερ...άλλο, αλλά τελικά έμεινε με το μικρούλι.
Ενδεικτικά το άλλο στρημερ είχε λίγο πάνω απο 1000€.
Πης εντ λοβ.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.472
Reaction score
25.652
Κακώς ασχολείσαι με τα τρολαρίσματα. Άσε τα παιδιά να ακούνε όπως θέλουνε και τσάμπα και χαϊφιντελίστικα.
😀😀

200 φορές καλύτερα απο το shield εγώ το έχω συγκρίνει και?
Εδώ τους λες ότι παίζει καλύτερα από imac και σε ρωτάνε για το shield.

@JOHN MARKOU αδερφέ μου μην ασχολείσαι , ένα πισάκι και καθάρισες, τα κάνει όλα και συμφέρει😀😀
Καλά , τρόλλαρε εσύ όσο θέλεις.
Από πότε και πως θεωρείς τα shield, και PC , υποδεέστερα των raspbery based streamers ;
Σαν transports μόνο ;
Αντε και το digi one δεν είναι raspberry based . E και ; , δεν είναι ένα transport ;
Τι παραπάνω κάνει ; Πως το κάνει ; και κυρίως το κάνει; ή άλλα λόγια ......
Το HDMI που κοροιδεύεις ,ως πρωτόκολο μεταφοράς ψηφιακού σήματος είναι ανώτερο του SPDIF .
Ποιός τρολλάρει δεν ξέρω .
 
Last edited:

Μηνύματα
1.879
Reaction score
4.455
Kanakiani αν εχεις τη καλωσυνη μπορεις να μας τα πεις και λιγο πιο αναλυτικα.
Αυτος ειναι και ο σκοπος του νηματος.
Τι χρησιμοποιουμε για computer και streaming audio
και κυριως τι ακουμε.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.450
Reaction score
15.182
Αντε και το digi one δεν είναι raspberry based . E και ; , δεν είναι ένα transport ;
Τι παραπάνω κάνει ; Πως το κάνει ; και κυρίως το κάνει; ή άλλα λόγια ......
Σε Raspberry κουμπώνει για να παίξει, απλά όχι στην usb

Ακούγοντας ένα λάηβ του Κότσιρα από σποτιφαη χωρίς το digione (με το imac και την Tc impact twin ως audio interface) τα χειροκροτήματα ακουγόντουσαν σαν...τηγανόλαδο.
Υποθέτω πως όταν συγκρίνεις το digione/rasp με το mac χρησιμοποιείς το ίδιο audio interface ως dac,
αλλιώς η σύγκριση (αν αλλάζει και το dac) είναι λάθος.

(Ακόμη και το ίδιο να είναι, πάλι είναι λίγο κάπως η σύγκριση.... firewire σύνδεση από τη μία με I2C από την άλλη)

Σαν σύνολο βέβαια αφού σ' αρέσει πιο πολύ, τότε μια χαρά, συνεχίζεις μ' αυτό που σ' αρέσει...
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.872
Reaction score
8.284
Ειναι transport και οδηγεί dac μέσω spdif (στη δικη μου περίπτωση)
Τότε μάλλον placebo είναι οι διαφορές που ακούς. Αυτά που αναφέρεις δεν επηρεάζουν την ψηφιακή μετάδοση.
Για την ακρίβεια τίποτα δεν την επηρεάζει στα pc κλπ. Μέχρι να φτάσουμε στο DAC, ισχύει το ότι bits are bits.
 

Μηνύματα
1.751
Reaction score
2.516
Bits are bits..
Χμ 🤔
Δεν νομίζω φίλτατε, η μέχρι τώρα ιστορία του audio δεν δείχνει κάτι τέτοιο. Cd transports, cdr συσκευές και δισκάκια, διαφορετικοί τρόποι σύνδεσης κλπ. Υπάρχουν διαφορές. Δεν είναι παντα ακουστές ή μετρήσιμες αλλά υπάρχουν μιας και μιλάμε για διαφορετικές κατασκευές, υλικά, κυκλώματα και τρόπους επεξεργασίας ή διέλευσης του σήματος.
 


Μηνύματα
2.463
Reaction score
1.734
Τότε μάλλον placebo είναι οι διαφορές που ακούς. Αυτά που αναφέρεις δεν επηρεάζουν την ψηφιακή μετάδοση.
Για την ακρίβεια τίποτα δεν την επηρεάζει στα pc κλπ. Μέχρι να φτάσουμε στο DAC, ισχύει το ότι bits are bits.
Να, τώρα δε ξέρω αν με τρολλάρεις ή όχι!
😁😁😁😁😁😁
Μπορώ να δηλώσω βεβαιότητα 101% σε blind test.
Γενικά παντως αν στρημάρετε από android boxes laptops πισιά κλπκλπ κρατήστε και μικρό καλάθι.
 

Μηνύματα
1.751
Reaction score
2.516
Άσε τα CD. Αυτά έχουν μηχανικά θέματα. Computers are a different beast.
Να, τώρα δε ξέρω αν με τρολλάρεις ή όχι!
😁😁😁😁😁😁
Μπορώ να δηλώσω βεβαιότητα 101% σε blind test.
Γενικά παντως αν στρημάρετε από android boxes laptops πισιά κλπκλπ κρατήστε και μικρό καλάθι.
Η μάχη των συγκρίσεων δυστυχώς υφίσταται παντού.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.872
Reaction score
8.284
Να, τώρα δε ξέρω αν με τρολλάρεις ή όχι!
Δεν σε τρολάρω. Μηχανικός πληροφορικής είμαι. Σαν τέτοιος σου λέω ότι αν υπήρχαν οι αλοιώσεις που νομίζεις ότι υπάρχουν, δεν θα υπήρχε internet. Δεν θα υπήρχε μετάδοση δεδομένων δηλαδή γενικά.
 

Μηνύματα
2.463
Reaction score
1.734
Δεν σε τρολάρω. Μηχανικός πληροφορικής είμαι. Σαν τέτοιος σου λέω ότι αν υπήρχαν οι αλοιώσεις που νομίζεις ότι υπάρχουν, δεν θα υπήρχε internet. Δεν θα υπήρχε μετάδοση δεδομένων δηλαδή γενικά.
Αυτή είναι μια πολύ βολική θεωρία, δε χρειάζεται να μπαίνουμε και σε έξοδα!
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.872
Reaction score
8.284
Αυτή είναι μια πολύ βολική θεωρία πραγματικότητα, δε χρειάζεται να μπαίνουμε και σε έξοδα!
Fixed.

anchorman-science.gif


Δυστυχώς υπάρχει μια ολόκληρη βιομηχανία που πουλάει "διαφορές". Πανάκριβα καλώδια, ηχεία 5" με "μαγικές επιδόσεις" και "πολύ μπάσο", ακριβές ψηφιακές πηγές and so on...

Αν σου ακούγεται όντως καλύτερα δικαίωμα σου. Τεχνικά πάντως είναι το ιδιο. Δεν είναι μια θεωρία που έβγαλα εγώ. Αυτό είναι στα βιβλία της πληροφορικής. Έτσι είναι φτιαγμένοι οι υπολογιστές, πως να το κάνουμε.

Όπως όταν κάνεις copy paste μια εικόνα και ο ουρανός είναι και στις 2 περιπτώσεις μπλε, έτσι και στον ήχο γίνεται bit for bit μετάδοση. Αν ποτέ αντιγράψεις μια εικόνα (υπό ΚΣ) και βγει πράσινος ο ουρανός τότε θα πιστέψω ότι είναι "θεωρία".

ΥΓ. Όταν υπάρχουν παρεμβολές και δεν υπάρχουν ΚΣ, τότε γίνεται διακοπή της μετάδοσης. Αν υπάρχει αλοίωση στο ψηφιακό σήμα θα ακούς διακοπές στον ήχο, όχι όμως αλλοίωση.
 


Μηνύματα
4.926
Reaction score
26.130
Εγώ στριμάρω μέσω λάπτοπ και χρησιμοποιώ τό ifi galvanic 3.0 και παίζει καλύτερα από το
DigiOne Signature του Στέργιου κατόπιν αναλυτικών ακροάσεων στο σύστημά μου.Άρα για μένα όλα παίζουν ρόλο.
nano-iGalvanic3.0-header-818.jpg
 

Μηνύματα
3.769
Reaction score
6.743
Kanakiani αν εχεις τη καλωσυνη μπορεις να μας τα πεις και λιγο πιο αναλυτικα.
Αυτος ειναι και ο σκοπος του νηματος.
Τι χρησιμοποιουμε για computer και streaming audio
και κυριως τι ακουμε.
Έχοντας γράψει πολλές ώρες με πολλές δοκιμές στο ψηφιακό αλλά μόνο μέσω roon προτείνω τα εξής απλά πράγματα με τα οποία είχα μεγάλες βελτιώσεις στο ηχητικό αποτέλεσμα.
- φλασάρισμα στον server με roon rock έτσι ώστε όλοι οι πόροι του συστήματος να διατίθενται αποκλειστικά για το roon έχοντας επίσης μεγάλο πλεονέκτημα την έλλειψη οθόνης. Απλά πατάς ένα κουμπί για άνοιξε-κλεισε και τέλος. Ούτε ποντίκια ούτε οθόνες. Ένα roon remote στο τηλε΄φωνο μας και γεια σας.
- o server εκτός πολύμπριζου συστήματος.
- Ένα streamer στο σύστημα
- Γραμμικές τροφοδοσίες καλό είναι να υπάρχουν και στα δύο.
- dac.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.068
Reaction score
6.911
Αν σου ακούγεται όντως καλύτερα δικαίωμα σου. Τεχνικά πάντως είναι το ιδιο. Δεν είναι μια θεωρία που έβγαλα εγώ. Αυτό είναι στα βιβλία της πληροφορικής. Έτσι είναι φτιαγμένοι οι υπολογιστές, πως να το κάνουμε.
Επειδή παρόμοιες σκέψεις έκανα κι εγώ παλιότερα και το έχω φιλοσοφήσει αρκετά, σε ένα κομμάτι έχεις δίκιο, σε ένα άλλο όχι.

Προφανώς τα bits που "φτύνει" ένα transport είναι ίδια σε όλες τις περιπτώσεις. Προφανώς επίσης τα bits δεν επηρεάζονται από θόρυβο, από ποιότητα υλικών, από καλώδια κλπ.

Υπάρχουν όμως κάποια σημεία που μπορεί να κάνουν (θεωρητικά ή πρακτικά) διαφορά:

1. Το jitter. Τα bits είναι ίδια αλλά ο ρυθμός τους ενδεχομένως δεν είναι πάντα ακριβώς ίδιος ή σωστός.

2. Ο ηλεκτρομαγνητικός θόρυβος που μπορεί να περνάει από το streamer στο DAC. Ανάλογα με το streamer και τον τρόπο σύνδεσης με το DAC, μπορεί να περάσει περισσότερος ή λιγότερος θόρυβος από το πρώτο στο δεύτερο και αυτό να επηρεάσει και το τελικό αναλογικό σήμα.

3. Το "bit perfect"(ness). Αν το σήμα στο streamer (PC, Shield κλπ.) περνάει από διάφορους mixers, downsamplers κλπ. μπορεί να οδηγήσει σε διαφορετικό τελικό αποτέλεσμα ανάλογα με τον streamer. Π.χ. το Shield που αναφέρει ο Γιάννης και είναι Android δεν είναι bit perfect, όπως κανένα Android (με εξαίρεση το USB audio player pro) αφού κάνει τα πάντα resample σε 48Khz. Αντίστοιχα σε Windows αν δεν χρησιμοποιείς ASIO/WASAPI, που και πάλι δεν μπορείς να είσαι 100% σίγουρος για το τι κάνουν ακριβώς οι drivers σε κάθε περίπτωση. Κάποιος είχε ποστάρει εδώ ένα άρθρο κάποιου που συνέκρινε το output (το αρχείο εννοώ, όχι με το αυτί) ενός τραγουδιού όταν έπαιζε το flac μέσω foobar και όταν το έπαιζε μέσω Tidal. Δεν ήταν το ίδιο, ενώ στη θεωρία θα έπρεπε να είναι.

Having said all of the above, εξακολουθώ να πιστεύω πως οι "διαφορές" που ακούνε στους "καλούς" streamers οι περισσότεροι που λένε ότι τις ακούνε, είναι placebo, στο μεγαλύτερο κομμάτι τουλάχιστον.

Δεν είναι εξάλλου τυχαίο ότι οι περισσότεροι είναι μιας συγκεκριμένης σχολής, που ακούνε και διαφορές σε καλώδια, σε dedicated γραμμές ρεύματος κλπ. Απλά θέλουν να ακούνε διαφορές, οπότε θα τις ακούσουν και στους streamers.

Προσωπικά, μετά από ενδελεχή ακρόαση με ακουστικά δεν έχω ακούσει π.χ. διαφορά μεταξύ roon στο PC (bit perfect) και android box. Αμφιβάλλω ότι θα άκουγα και με έναν πιο ακριβό streamer. Αλλά υπάρχει πάντα και η περίπτωση να φταίνε τα αυτιά μου.
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.843
Έχοντας γράψει πολλές ώρες με πολλές δοκιμές στο ψηφιακό αλλά μόνο μέσω roon προτείνω τα εξής απλά πράγματα με τα οποία είχα μεγάλες βελτιώσεις στο ηχητικό αποτέλεσμα.
- φλασάρισμα στον server με roon rock έτσι ώστε όλοι οι πόροι του συστήματος να διατίθενται αποκλειστικά για το roon έχοντας επίσης μεγάλο πλεονέκτημα την έλλειψη οθόνης. Απλά πατάς ένα κουμπί για άνοιξε-κλεισε και τέλος. Ούτε ποντίκια ούτε οθόνες. Ένα roon remote στο τηλε΄φωνο μας και γεια σας.
- o server εκτός πολύμπριζου συστήματος.
- Ένα streamer στο σύστημα
- Γραμμικές τροφοδοσίες καλό είναι να υπάρχουν και στα δύο.
- dac.
Kαι ενώ τα κάνεις όλα αυτά, όταν σου πρότεινα το daphile ( που είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, headless με χειρισμό απο τον browser ενός κινητού ), μου έκανες τον δύσκολο. Ψήσου τώρα να ακούσεις μέσω daphile σε real time kernel και τα λέμε μετά. :)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.766
Μηνύματα
2.875.590
Members
37.951
Νεότερο μέλος
theo tzio
Top