Apple TV 4K / Nvidia Shield 2019

Μηνύματα
655
Reaction score
1.233
Καλησπέρα ,
για διάφορους λόγους θέλω να αντικαταστήσω το pc που ήταν συνδεδεμένο στον ενισχυτή - προβολέα μου με ένα από τα δυο παραπάνω tv box .

Το shield πάνω κάτω ξέρω τι κάνει .
Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω είναι εάν θα μπορεί το Apple TV box να μετατρέψει hdr σε sdr αυτόματα έτσι ώστε ένα αρχείο 4Κ Hdr που έχω στον σκληρό μου να μπορεί να αναπαραχθεί σωστά στον 1080p προβολέα μου.
Εάν ναι πόσο καλά το κάνει ;
Έως τώρα την συγκεκριμένη δουλειά την έκανε το mad vr στο pc μου .
Το audio passthrough δουλεύει στα συγκεκριμένα ;

Μέσω ας πούμε του Kodi θα μπορώ να στέλνω Atmos / DtsX/ Dts HD / True hd στον ενισχυτή μου και να κάνει αυτός την αποκωδικοποίηση ;
 
Last edited:


Μηνύματα
655
Reaction score
1.233
Άκυρο το Apple TV 4K απ ότι βλέπω δεν έχει θύρα usb για απ ευθείας σύνδεση σκληρού δίσκου για αναπαραγωγή αρχείων .
Το Shield είναι μονόδρομος για τη δουλειά που το θέλω ;
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.731
Shield μονόδρομος για αυτό που θες.
Κάνεις πισογύρισμα βεβαίως, το PC κάνει χιλιάδες φορές καλύτερη δουλειά.
Ειδάλλως όποιο player θες και madVR Envy ως ενδιάμεσος σταθμός για το HDR to SDR :D
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.623
Άκυρο το Apple TV 4K απ ότι βλέπω δεν έχει θύρα usb για απ ευθείας σύνδεση σκληρού δίσκου για αναπαραγωγή αρχείων .
Το Shield είναι μονόδρομος για τη δουλειά που το θέλω ;
Πρέπει οπωσδήποτε να συνδέσεις το σκληρό στο player? Μήπως θα μπορούσες να τον βάλεις στο δίκτυο και το Apple TV να βλέπει από εκεί τα αρχεία;

Αν δεν υπάρχει κάποιο pc που να μη (θέλεις να) μένει αναμμένο, δες μήπως το router σου έχει θύρα USB που θα μπορούσε να φιλοξενήσει εξωτερικό σκληρό δίσκο, και μέσω του μενού του να κάνεις εκείνον δικτυακό και προσβάσιμο σε όλες τις συσκευές του δικτύου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.737
Reaction score
28.109
Από όσο θυμάμαι το Apple TV χρειάζεται και κάποιο software για να παίξει ταινίες. Άλλαξε αυτό;

Σχετικά με το Nvidia Shield Pro μετά από τα 2-3 χρόνια (αλήθεια δεν θυμάμαι πότε το πήρα), τα χρειάζεται τα restart του που και που. Δεν είναι ένα μηχάνημα που παίζει απροβλημάτιστα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.969
Reaction score
41.297
Από όσο θυμάμαι το Apple TV χρειάζεται και κάποιο software για να παίξει ταινίες.
Θέλει το app infuse, αν θυμάμαι καλά κάπου €12 το χρόνο.
Κατά τη γνώμη μου τέλειο player. Τα παίζει όλα. Προχθές έκανε και κάποια αναβάθμιση (δωρεάν από ότι έλεγε) με dolby ήχο, δεν πολυασχολήθηκα απλά πάτησα yes. Διαβάζει ταινίες, σειρές από το δίκτυο (τις έχω σε NAS), τις μοστράρει ωραία, κρατάει ιστορικό τι είδες και μέχρι ποιο σημείο και το σημαντικότερο βρίσκεις σε real time (την ώρα που παίζει η ταινία) ελληνικούς υπότιτλους εφόσον τους χρειάζεσαι (και εφόσον υπάρχουν).
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.731
Από όσο θυμάμαι το Apple TV χρειάζεται και κάποιο software για να παίξει ταινίες. Άλλαξε αυτό;

Σχετικά με το Nvidia Shield Pro μετά από τα 2-3 χρόνια (αλήθεια δεν θυμάμαι πότε το πήρα), τα χρειάζεται τα restart του που και που. Δεν είναι ένα μηχάνημα που παίζει απροβλημάτιστα.
1) Σημαντικότατο: άνοιξε το (σασί) και ξεσκόνισε, αν θες να ζήσει και άλλο
2) Έχεις κάνει update σε v9 ? αν ναι, λογικό να μην το νοιώθεις τόσο τέλειο όσο ήταν αρχικά (τα κάνανε μαντάρα με τις αναβαθμίσεις δυστυχώς)

Παρά ταύτα, ακόμα και με τα bugs του latest version, παραμένει "king" στα media players με πλήρη υποστήριξη όλων των video & audio format, Dolby Vision, HDR to SDR tone mapping, SDR to HDR, etc.
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.233
Καλημέρα ,
απλότητα χρήσης ήθελα όταν μου μπήκαν οι σκέψεις να αλλάξω το pc με media player .
On line ,router, ρυθμίσεις, updates κολλήματα τα βαριέμαι .
Μάλλον θα τσιμπήσω μια κάρτα γραφικών στα 200€ θα πάρω ένα low profile case και θα παίξω με mad vr όπως κάνω τόσο καιρό .
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.737
Reaction score
28.109
Απλό είναι, με καλώδιο το έχω και δεν έχω συναντήσει κάποιο θέμα σύνδεσης. Τα updates τα βγάζει μόνο του, αν θες τα κάνεις. Δεν κολλάει συνέχεια, αλλά προσωπικά μια φορά το δίμηνο άντε τρίμηνο την θέλει τη πρίζα του. Δεν κρατάω στατιστικά βέβαια αλλά κάπου εκεί θα είναι.

Για όσα ζητάει είναι άριστο, και μέχρι εκεί.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.531
Reaction score
5.731
Καλημέρα ,
απλότητα χρήσης ήθελα όταν μου μπήκαν οι σκέψεις να αλλάξω το pc με media player .
On line ,router, ρυθμίσεις, updates κολλήματα τα βαριέμαι .
Μάλλον θα τσιμπήσω μια κάρτα γραφικών στα 200€ θα πάρω ένα low profile case και θα παίξω με mad vr όπως κάνω τόσο καιρό .
Δεν χρειάζεται να είναι πολύπλοκο.
HTPC -> Bluetooth remote control with touchpad/etc -> Emby/Jellyfin -> MPC-HC + madVR (disable win updates, autostart emby) και έχεις ένα "custom made NVIDIA Shield" (PC).
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.252
Reaction score
8.793
Προσωπικά έχω την χειρότερη άποψη για το Nvidia Shield.
Κάκιστη εικόνα, αδυναμία για auto frame rate.
Βέβαια, ως all around συσκευή τα κάνει όλα, οπότε υπο αυτό το πρίσμα κατανοώ όσους το αγοράζουν.
Είναι πολύ οικονομικό γι' αυτά που προσφέρει.

Για μένα το Apple Tv είναι το καλύτερο media Streamer.
Netflix, Disney +, Apple Tv +, Amazon και με atmos.
Δυστυχώς δεν τα πάει τόσο καλά με αναπαραγωγή rippαρισμένων αρχείων, καθώς δεν περνάει atmos και dts x.
Κρίμα γιατί και το infuse είναι ωραία εφαρμογή.

Εδώ κι ένα μήνα έχω ένα dune hd κι έχω μόνο καλά λόγια να πω. Ότι κι αν του έχω δώσει να παίξει τα πήγε περίφημα, ενώ μου αρέσει και το "My collection", παρόλο που υπολείπεται των zappiti, dune.
Έχει κι engine μετατροπής hdr σε sdr, αλλά ως κάτοχος τριών συσκευών που κάνουν αυτήν την δουλειά (madvr pc, lumagen pro, jvc) δεν το έχω δοκιμάσει.

Τέλος μια αναφορά για το pc. Θεωρώ ότι απ' τη στιγμή που ο φίλος που ξεκίνησε το thread, είναι εξοικειωμένος με τη χρήση του madvr, είναι μακράν η ποιοτικότερη λύση.
Η πρόταση μου είναι το Jriver. Μπορεί να ρυθμιστεί να ξεκινάει σε theater mode χωρίς να χρειαστεί να μπει ο χρήστης σε περιβάλλον windows.
Υποστηρίζει madvr, έχει εναλλακτικά και δικό του renderer, blu ray με menu κλπ κλπ
Φυσικά μπορεί να γίνει χειρισμός με remote μέσω Bluetooth (δουλεύω το Harmony), εφαρμογής ή wireless keyboard.
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.233
Κάκιστη εικόνα, αδυναμία για auto frame rate
Η μη χρήση auto framerate κάνει το shield απαγορευτικό για εμένα .
Στο προβολέα όταν δεν ματσάρει το framerate στα πανοραμικά πλάνα τα "σπασίματα " με βγάζουν εκτός κλίματος , στη τηλεόραση δεν με πολύ ενοχλεί .
Η πρόταση μου είναι το Jriver. Μπορεί να ρυθμιστεί να ξεκινάει σε theater mode χωρίς να χρειαστεί να μπει ο χρήστης σε περιβάλλον windows.
Χρησιμοποιώ mpc-hc με mad vr.
Θα δοκιμάσω και το jriver να δω πως δουλεύει αυτό που ανέφερες .
 

Μηνύματα
2.417
Reaction score
3.657
Για καθαρά αναπαραγωγή αρχείων στο τοπικό δίκτυο η από usb HDD μόνο Dune και zappiti.

Τα zappiti είναι πανάκριβα για κάποιο λόγο που ποτέ δεν κατάλαβα.

Vfm λοιπόν ένα Dune Real Vision Duo plus.

367€ περίπου, αλλά θα ξένοιασεις από προβλήματα για μερικά χρόνια.
 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.233
Για καθαρά αναπαραγωγή αρχείων στο τοπικό δίκτυο η από usb HDD μόνο Dune και zappiti.

Τα zappiti είναι πανάκριβα για κάποιο λόγο που ποτέ δεν κατάλαβα.

Vfm λοιπόν ένα Dune Real Vision Duo plus.

367€ περίπου, αλλά θα ξένοιασεις από προβλήματα για μερικά χρόνια.
Που το βρίσκουμε αυτό ;
Στο ευρωπαϊκό κατάστημα τους είναι όλα out of stock 🥹
Ωραίο φαίνεται !
Άκυρο , φαίνεται να το έχει .
Αυτό λες ;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.417
Reaction score
3.657
Που το βρίσκουμε αυτό ;
Στο ευρωπαϊκό κατάστημα τους είναι όλα out of stock 🥹
Ωραίο φαίνεται !
Μίλα με τον Αντιπρόσωπο Ελλάδος για διαθεσιμότητα

Ή απο amazon.de
Η ATD Baltics που το πουλάει είναι ο εισαγωγέας και αντιπρόσωπος της Dune στην Ευρώπη.
Είναι και αυτή που αναλαμβάνει το service σε περίπτωση που σου χρειαστεί

 

Μηνύματα
655
Reaction score
1.233
Πέρα από το χώρο για τους δυο σκληρούς έχει κάποιο άλλο προτέρημα το duo από το άμεσα διαθέσιμο plus που έβαλα παραπάνω ;
Στη σελίδα τους σε σύγκριση το ένα δίπλα στο άλλο δεν έχει καμία διαφορά πέραν μιας έξτρα usb εξόδου και του χώρου γι τους σκληρούς .
Εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι σημαντικό .
 
Last edited:

Μηνύματα
2.417
Reaction score
3.657
Πέρα από το χώρο για τους δυο σκληρούς έχει κάποιο άλλο προτέρημα το duo από το άμεσα διαθέσιμο plus που έβαλα παραπάνω ;
Στη σελίδα τους σε σύγκριση το ένα δίπλα στο άλλο δεν έχει καμία διαφορά πέραν μιας έξτρα usb εξόδου και του χώρου γι τους σκληρούς .
Εκτός εάν μου διαφεύγει κάτι σημαντικό .
Μόνο στην τιμή.
Εννοώ ότι για 60€ παιρνεις και 2 θεσεις HDD
Ολόιδια είναι κατα τ'άλλα.

Αν παραγγείλεις στείλε μου ενα pm θέλω ενα ir τηλεχειριστήριο αν γίνεται!

o_O o_O
1684345002218.png

o_Oo_O

@nakata
Απο πού παράγγειλες το homatics?
Πλήρωσες τελωνείο?
Ρωτώ διότι πολλές αποστολές απο το επίσημο site της Dune έρχονται απο Hong Kong .
 
Last edited:

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Προσωπικά έχω την χειρότερη άποψη για το Nvidia Shield.
Κάκιστη εικόνα, αδυναμία για auto frame rate.
Βέβαια, ως all around συσκευή τα κάνει όλα, οπότε υπο αυτό το πρίσμα κατανοώ όσους το αγοράζουν.
Είναι πολύ οικονομικό γι' αυτά που προσφέρει.
Συγνώμη για το off topic, αλλά τελικά για αναβάθμιση εικόνας σε σχέση με τον player της tv, σε ποιο tv box πάμε;

Πριν 1,5 περίπου χρόνο μου πρότειναν το shield, με το οποίο η εικόνα ήταν ίδια σε γενικές γραμμές, αλλά χειρότερη στο ρυθμό των καρέ (ή αν το λέω λάθος έκανε μικρά σπασίματα που και που) σε σχέση με τον player της τηλεόρασης. Καλύτερη ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.943
Members
37.928
Νεότερο μέλος
stmpotis
Top