Apple TV 4K / Nvidia Shield 2019

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Είναι ξεκάθαρο για μένα ότι η εικόνα του Shield δεν είναι καλή.
Είναι πολύ γρήγορα αντιληπτό σε πολλές ιντσες κατά την βιντεοπροβολή.
Δεν ξέρω τι επεξεργασία κάνει, αλλά δε μ' αρέσει.
Η εικόνα του Apple TV είναι "καθαρότερη", χωρίς θόρυβο.
Καταλαβαίνω, φυσικά, ότι αυτό που γράφω μπορεί να ερμηνευτεί ως "γραφικότητα", εφόσον δεν τεκμηριωθεί.

Η απάντηση στην ερώτηση σου, εξαρτάται απ' το τι ψάχνεις.
Τι είδους αρχεία δουλεύεις; Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ σε ποσοστό 95% bdmv folders.
Τι προβολικό χρησιμοποιείς; Είναι τηλεόραση ή προβολέας;
Σε ενδιαφέρει ο πολυκάναλος ήχος; Έχεις set up για atmos ας πούμε;
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Είναι ξεκάθαρο για μένα ότι η εικόνα του Shield δεν είναι καλή.
Είναι πολύ γρήγορα αντιληπτό σε πολλές ιντσες κατά την βιντεοπροβολή.
Δεν ξέρω τι επεξεργασία κάνει, αλλά δε μ' αρέσει.
Η εικόνα του Apple TV είναι "καθαρότερη", χωρίς θόρυβο.
Καταλαβαίνω, φυσικά, ότι αυτό που γράφω μπορεί να ερμηνευτεί ως "γραφικότητα", εφόσον δεν τεκμηριωθεί.

Η απάντηση στην ερώτηση σου, εξαρτάται απ' το τι ψάχνεις.
Τι είδους αρχεία δουλεύεις; Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ σε ποσοστό 95% bdmv folders.
Τι προβολικό χρησιμοποιείς; Είναι τηλεόραση ή προβολέας;
Σε ενδιαφέρει ο πολυκάναλος ήχος; Έχεις set up για atmos ας πούμε;
Να σε ρωτήσω τώρα εγώ κάτι να με βοηθήσεις.
(Καταρχάς δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα γιατί μιλάμε για κάτι που είναι apple οπότε σίγουρα είναι καλύτερο από το shield😀😀)

βάζεις και σε αυτό όλες τις εφαρμογές οπως στο shield? Disney , prime , ote κλπ κλπ.
Κλειδώνει αυτόματα ο av στο σωστό φορμάτ (dolby atmos , dd κλπ κλπ ) όπως και στο shield?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Για το apple tv λες;
Netflix, Apple Tv+,Amazon Prime, Disney + δίνουν atmos και dolby vision
1684353253730.png
.
Περνάω μέσα απο lumagen, αλλά μια χαρά κλειδώνει.
Υπάρχει επιλογή για match frame rate και dynamic range και δουλεύει σωστά.
Εφαρμογές όσες δίνει το apple store στο apple tv.
Δεν βρήκα cosmote και eon tv.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Για το apple tv λες;
Netflix, Apple Tv+,Amazon Prime, Disney + δίνουν atmos και dolby vision
View attachment 292138 .
Περνάω μέσα απο lumagen, αλλά μια χαρά κλειδώνει.
Υπάρχει επιλογή για match frame rate και dynamic range και δουλεύει σωστά.
Εφαρμογές όσες δίνει το apple store στο apple tv.
Δεν βρήκα cosmote και eon tv.
Ευχαριστώ❤
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Διόρθωση για το dolby vision. Συνάντησα υλικό μόνο στις εφαρμογές του apple tv+ και του Netflix.
Στις υπόλοιπες hdr10.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
Cosmote tv δεν έχει δυστυχώς το Apple TV.
Για τα αλλά που λέει ο Γιώργος δεν με προβλημάτισαν ποτέ γιατί έχω κλειδωμένο τον avr στο auromatic και δεν ασχολούμαι.
 


Μηνύματα
204
Reaction score
47
Είναι ξεκάθαρο για μένα ότι η εικόνα του Shield δεν είναι καλή.
Είναι πολύ γρήγορα αντιληπτό σε πολλές ιντσες κατά την βιντεοπροβολή.
Δεν ξέρω τι επεξεργασία κάνει, αλλά δε μ' αρέσει.
Η εικόνα του Apple TV είναι "καθαρότερη", χωρίς θόρυβο.
Καταλαβαίνω, φυσικά, ότι αυτό που γράφω μπορεί να ερμηνευτεί ως "γραφικότητα", εφόσον δεν τεκμηριωθεί.

Η απάντηση στην ερώτηση σου, εξαρτάται απ' το τι ψάχνεις.
Τι είδους αρχεία δουλεύεις; Εγώ για παράδειγμα χρησιμοποιώ σε ποσοστό 95% bdmv folders.
Τι προβολικό χρησιμοποιείς; Είναι τηλεόραση ή προβολέας;
Σε ενδιαφέρει ο πολυκάναλος ήχος; Έχεις set up για atmos ας πούμε;
Χρησιμοποιώ bdmv και mkv. Νομίζω τίποτα άλλο.
Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τηλεόραση την LG77G1 oled, όταν είχα πάρει το shield είχα τη 65C9, αν και δε νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.
Όσο αφορά τον ήχο, έχω ένα σύστημα 5.1 Έχω σκοπό κάποια στιγμή να πάρω δεύτερο sub και ίσως να πάω και σε atmos.

Έχω διαβάσει πάρα πολλά για το blu ray panasonic dp-ub9000, αλλά δεν έχω δει ποτέ την εικόνα του από κοντά για να διαπιστώσω αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά σε σχέση με ένα συμβατικό. Δεδομένου όμως ότι πλέον πιο πολύ κάνω streaming ή κατεβάζω αρχεία, θεωρώ πως δεν αξίζει η αγορά του. Το θέμα είναι, υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε tv box?
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
Καλησπέρα σε όλους. Έχω το παρακάτω nuc και το έχω φορτώσει με Crucial 32GB Ram (16GBX2), Crucial P5 Μ2 512GB και έναν SSD 1TB για αποθήκευση. Η κάρτα γραφικών είναι η Intel® Iris® Plus Graphics 640. Με αυτά τα specs το madvr μπορεί να παίξει και να αντιπαρετεθεί με την ποιότητα εικόνας του Nvidia Sheild TV Pro που ήδη έχω ή μιλάμε μόνο για βαρβάτες κάρτες γραφικών για να αποδόσει;

Intel NUC Kit NUC7i5BNK Product Specifications
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Χρησιμοποιώ bdmv και mkv. Νομίζω τίποτα άλλο.
Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ τηλεόραση την LG77G1 oled, όταν είχα πάρει το shield είχα τη 65C9, αν και δε νομίζω να έχουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους.
Όσο αφορά τον ήχο, έχω ένα σύστημα 5.1 Έχω σκοπό κάποια στιγμή να πάρω δεύτερο sub και ίσως να πάω και σε atmos.

Έχω διαβάσει πάρα πολλά για το blu ray panasonic dp-ub9000, αλλά δεν έχω δει ποτέ την εικόνα του από κοντά για να διαπιστώσω αν υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά σε σχέση με ένα συμβατικό. Δεδομένου όμως ότι πλέον πιο πολύ κάνω streaming ή κατεβάζω αρχεία, θεωρώ πως δεν αξίζει η αγορά του. Το θέμα είναι, υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε tv box?
Μια χαρά streaming εφαρμογές δεν έχει η lg; Παίζουν και dolby vision θαρρώ. Άρα δεν έχεις ανάγκη απο Apple Tv.
Νομίζω το θέμα με τα ανεβασμένα black levels σε dv το έφτιαξαν.
Θα αγόραζα ένα dune hd και τέλος.
Στις δοκιμές μου έπαιξε όλα τα iso και bdmv folders μέσω δικτύου και σκληρού δίσκου.
Απλά αν θέλεις εξωτερικούς υποτίτλους θα παίζεις σε lite mode.
Εννοείται πως παίζει και dolby vision αρχεία.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Καλησπέρα σε όλους. Έχω το παρακάτω nuc και το έχω φορτώσει με Crucial 32GB Ram (16GBX2), Crucial P5 Μ2 512GB και έναν SSD 1TB για αποθήκευση. Η κάρτα γραφικών είναι η Intel® Iris® Plus Graphics 640. Με αυτά τα specs το madvr μπορεί να παίξει και να αντιπαρετεθεί με την ποιότητα εικόνας του Nvidia Sheild TV Pro που ήδη έχω ή μιλάμε μόνο για βαρβάτες κάρτες γραφικών για να αποδόσει;

Intel NUC Kit NUC7i5BNK Product Specifications
Ο madvr είναι ένας renderer που ξεζουμίζει την GPU. Μπορείς να κάνεις δοκιμές, αλλά δύσκολα.
Υπόψιν, συσκευές τύπου madvr pc ή lumagen τις συνιστώ μόνο για βιντεοπροβολείς.
Δεν έχει νόημα σε σύγχρονες τηλεοράσεις να χαλάσει κάποιος τόσες ώρες και χρήμα για να πάρει ελάχιστα.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.979
Reaction score
2.914
Ο madvr είναι ένας renderer που ξεζουμίζει την GPU. Μπορείς να κάνεις δοκιμές, αλλά δύσκολα.
Υπόψιν, συσκευές τύπου madvr pc ή lumagen τις συνιστώ μόνο για βιντεοπροβολείς.
Δεν έχει νόημα σε σύγχρονες τηλεοράσεις να χαλάσει κάποιος τόσες ώρες και χρήμα για να πάρει ελάχιστα.
Ευχαριστώ πολύ. Έχεις δίκιο και εγώ δεν το ξεκινάω γιατί με κολλάει η ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και ότι παίζω αποκλειστικά με TV. Projector δεν το έχω σκεφτεί και δεν παίζει και στο χώρο λόγω WAF.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Μια χαρά streaming εφαρμογές δεν έχει η lg; Παίζουν και dolby vision θαρρώ. Άρα δεν έχεις ανάγκη απο Apple Tv.
Νομίζω το θέμα με τα ανεβασμένα black levels σε dv το έφτιαξαν.
Θα αγόραζα ένα dune hd και τέλος.
Στις δοκιμές μου έπαιξε όλα τα iso και bdmv folders μέσω δικτύου και σκληρού δίσκου.
Απλά αν θέλεις εξωτερικούς υποτίτλους θα παίζεις σε lite mode.
Εννοείται πως παίζει και dolby vision αρχεία.
Οι streaming εφαρμογές είναι εξαιρετικές, πολύ καλύτερες από τα tv box που έχω δοκιμάσει (apple tv αλλά παλιάς γενιάς, xiaomi mi box s και το shield που προανέφερα), το ερώτημα είναι μόνο αν μπορώ να έχω ορατά αναβαθμισμένη εικόνα με το dune hd που αναφέρεις..
 

Μηνύματα
66
Reaction score
123
Καλησπέρα ,
για διάφορους λόγους θέλω να αντικαταστήσω το pc που ήταν συνδεδεμένο στον ενισχυτή - προβολέα μου με ένα από τα δυο παραπάνω tv box .

Το shield πάνω κάτω ξέρω τι κάνει .
Αυτό που με ενδιαφέρει να μάθω είναι εάν θα μπορεί το Apple TV box να μετατρέψει hdr σε sdr αυτόματα έτσι ώστε ένα αρχείο 4Κ Hdr που έχω στον σκληρό μου να μπορεί να αναπαραχθεί σωστά στον 1080p προβολέα μου.
Εάν ναι πόσο καλά το κάνει ;
Έως τώρα την συγκεκριμένη δουλειά την έκανε το mad vr στο pc μου .
Το audio passthrough δουλεύει στα συγκεκριμένα ;

Μέσω ας πούμε του Kodi θα μπορώ να στέλνω Atmos / DtsX/ Dts HD / True hd στον ενισχυτή μου και να κάνει αυτός την αποκωδικοποίηση ;
Το βασικό είναι να μην πας σε Mac mini με Apple silicone ή osx 13+ γιατί κλείδωσαν την hdmi 🤬🤬🤬🤬🤬
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Το madvr μπορεί να "ξεζουμίσει" μόνο τον επεξεργαστή, αν το επιλέξεις στις ρυθμίσεις του.

Άν έχεις πολύ δυνατό επεξεργαστή δεν χρειάζεται να κάνει την αποκωδικοποίηση η κάρτα γραφικών αλλά μόνο ο επεξεργαστής του pc σου.

Αυτό θυμάμαι όταν ασχολούμουν με τις ρυθμίσεις του.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Το madvr μπορεί να "ξεζουμίσει" μόνο τον επεξεργαστή, αν το επιλέξεις στις ρυθμίσεις του.

Άν έχεις πολύ δυνατό επεξεργαστή δεν χρειάζεται να κάνει την αποκωδικοποίηση η κάρτα γραφικών αλλά μόνο ο επεξεργαστής του pc σου.

Αυτό θυμάμαι όταν ασχολούμουν με τις ρυθμίσεις του.
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
Ήρθε τελικά το Dune real vision 4K plus και βρήκα την υγεία μου .

0C991B8D-1CD0-4CDF-85D6-C6BA486FE565.jpeg


Μια βοήθεια θέλω για τις ρυθμίσεις του VS10 engine .
Παίζω σε προβολέα sdr 1080p .
Μετατρέπει το hdr / Dolby vision σε sdr και το αποτέλεσμα είναι κάπως έτσι .
9A94B65D-C4BA-4326-A432-02B6A5FBC4E2.jpeg


Η μετατροπή που γίνεται είναι η παρακάτω

1DA6894A-DEAC-4431-9535-741DF079AEDE.jpeg


Πέρα ότι ζωντάνεψε ο προβολέας έχει βελτιωθεί σημαντικά και η καθαρότητα της εικόνας .
Έχω βάλει VS10 for everything .
Είναι οκ ;
Γιατί κάνει τα πάντα 4:4:4 ενώ η original ταινίες στο media info μου βγάζει ότι είναι 4:2:0.
Είναι οκ αυτό ;
Auto resolution το έχω off .
Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις είναι έτσι

7CDEDB0A-882E-46BD-9701-7B9C4D2E386A.jpeg
686B7E67-6254-469F-A37C-D3AE98F2A1C7.jpeg
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.769
Αν δεν παρατηρείς banding μια χαρά είσαι.
Προσωπικά δεν έχω ενεργοποιήσει το vs engine, δε βλέπω λόγο στο δικό μου set up.
Δεν έχω dv προβολικό συν του ότι ο lumagen διαβάζει δυναμικά τα εικονοστοιχεία ανά καρέ, άρα δε θα μου προσέφερε και τίποτα.
Ενδεχομένως στην περίπτωση σου, αφού η μετατροπή γίνεται εσωτερικά να βοηθάει κάπου.
Γενικά μια χαρά που φαίνονται οι ρυθμίσεις σου.
 

Μηνύματα
649
Reaction score
1.216
@loggeo τελικά μετά από μια εβδομάδα παρακολούθησης περιεχομένου κατέληξα ότι το vs 10 βγάζει σημαντικά καλύτερη εικόνα στα πάντα .
Είτε σε native 1080 sdr είτε σε μετατροπή hdr/dv σε sdr .
Το σκασμένο κάποιες φορές χάνει τη ρύθμιση και γυρνάει στο default . Το καταλαβαίνεις αμέσως χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις λεπτομέρειες .
Με την vs10 engine η εικόνα ( ακόμα και τα μενού ) είναι πιο καθαρά πιο φωτεινά χωρίς ίχνος banding είτε άλλων παραφωνιών.
Δε ξέρω εάν το vs 10 είναι τόσο καλύτερο ή η engine της Realtek είναι τόσο κακή αλλά σε σημεία με την μηχανή της Realtek είναι πραγματικά κακή .
Παραδειγμα στο barbarian που είδα πρόσφατα 4Κ Dolby vision μετατροπή σε sdr .
Η Realtek έκανε τους φωτισμούς του σπιτιού από κίτρινους κίτρινο πράσινους με ένα περίεργο πέπλο γύρω τους .
Η vs 10 κρύσταλλο , σωστό καθαρό φωτεινό χρώμα .
Μεγάλη διαφορά σε σημεία ήταν λες και ανέβηκε η ανάλυση των φωτισμών από 720p σε 4Κ .
Γενικότερα η Realtek κάνει τη μετατροπή μουντή με ένα πέπλο πρασινίλας στα χρώματα.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.352
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top