Πρόβλημα ήχου και εικόνας από pc σε ενισχυτή.

Μηνύματα
256
Reaction score
110
Καλησπερα στο forum
Εχω ενα pc (desktop) το οποιο συνδεεται με πολυκαναλο ενισχυτη (Yamaha RX2050) για αναπαραγωγη μουσικης και ταινιων. Οταν ηθελα να παρακολουθησω τανια στη τηλεοραση ακολουσα την εξης διαδικασια. Ανοιγμα ενισχυτη, μετα τηλεοραση και στο pc (Win 10-καρτα γραφικων intel HD 4600) πηγαινα προβολη, μονο στην δευτερη οθονη και ολα καλα. Ενα βραδυ απο την βιασυνη μου ανοιξα τον ενισχυτη, την τηλεοραση η οποια δεν ειχε προλαβει να ανοιξει πληρως, εκανα την εναλλαγη και απο τοτε δεν εχω εικονα στην τηλεοραση και ηχο στον ενισχυτη. Εχω προσπαθησει να βρω τι συμβαινει αλλα ματαια. Επισης δεν εχω καθολου εικονα μολις ανοιγω τον ενισχυτη γιατι μου κλεινει την οθονη του pc. Εδω να σημειωσω οτι δεν υπαρχει καποια βλαβη απο πλευρας ενισχυτη ή τηλεορασης γιατι εχει τσεκαριστει με ενα laptop. Επισης το καλωδιο hdmi του pc λειτουργει και αυτο.
Μηπως γνωριζει κανεις τι εχει συμβει και πως θα το διορθωσω? Οποιαδηποτε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη.
 
Last edited:

Μηνύματα
314
Reaction score
317
Δεν έχω εμπειρία σε τέτοιες συνδέσεις, παρά μονάχα προτζέκτορα και κομπιούτερ, οπότε ότι πω ίσως και να είναι άσχετο.
Με αυτά που λες, νομίζω κάτι ξερυθμίστηκε μάλλον στο pc, αφού όπως γράφεις όλα λειτουργούν σωστά με το τσεκάρισμα μέσω laptop, μια ιδέα λοιπόν είναι, αφού αποσυνδέσεις από το pc, ενισχυτή-τηλεόραση , αν χρησιμοποιείς windows ,να πας στην επαναφορά στστήματος σε μια ημερομηνία πριν συμβεί το ¨ατύχημα¨ και ας ελπίσουμε ότι έφτιαξε.
 

Μηνύματα
256
Reaction score
110
Καλησπερα, κατα ενα 90% το προβλημα ειναι στο pc. Λειτουργικο συστημα εχω win10. Επειδη δεν εχω ξανακανει επαναφορα συστηματος, γνωριζεις πως γινεται αυτο? Χανονται αρχεια?
 



Μηνύματα
314
Reaction score
317
Καλησπερα, κατα ενα 90% το προβλημα ειναι στο pc. Λειτουργικο συστημα εχω win10. Επειδη δεν εχω ξανακανει επαναφορα συστηματος, γνωριζεις πως γινεται αυτο? Χανονται αρχεια?
Στα windows 10 από την έναρξη πας ρυθμίσεις και από εκεί επιλέγεις αποκατάσταση συστήματος και ανοίγεις την επαναφορά του υπολογιστή.
Με αυτή την διαδικασία δεν χάνεις προσωπικά αρχεία.
Δες και το link:

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.128
Reaction score
7.081
Καθίστε ρε παιδιά, που φτάσατε αμέσως στο format!

Πρώτο βήμα, αποσύνδεσε τον ενισχυτή από το PC.

Μετά τσέκαρε αν ενισχυτής και τηλεόραση "μιλάνε" κανονικά μεταξύ τους, ανοίγοντας π.χ. το μενού του ενισχυτή (το οποίο υποθέτω θα δείχνει στην tv, αν όχι τότε σύνδεσε μια άλλη πηγή για να δοκιμάσεις).

Όταν επιβεβαιώσεις ότι ενισχυτής και tv μιλάνε κανονικά, τότε χωρίς να κλείσεις κάτι, σύνδεσε πάλι τον ενισχυτή στο PC.

Αν αυτό δεν δουλέψει, τότε ξαναβγάλτο και σύνδεσε απευθείας την tv στο PC. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
 

Μηνύματα
314
Reaction score
317
Η επαναφορά συστήματος σε ένα προηγούμενο χρονικό σημείο του υπολογιστή δεν είναι format, αλλά μεταφορά του λειτουργικού σε ένα χρονικό σημείο στο παρελθόν στο οποίο είσαι βέβαιος ότι δεν είχε εμφανιστεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.
Η μεταφορά αυτή δεν βλάπτει κανένα προσωπικό αρχείο ή πρόγραμμα, παρεκτός εκείνες τις εφαρμογές ή ενημερώσεις που τυχόν έγιναν μετέπειτα από αυτό το σημείο, εφαρμογές και ενημερώσεις που επανέρχονται πολύ εύκολα, οι μεν ενημερώσεις γίνονται αυτόματα πάλι από τα windows, ενώ οι εφαρμογές που απεγκαταστάθηκαν μπορούν να ξαναεγκατασταθούν.

https://support.microsoft.com/el-gr...στήματος-77e02e2a-3298-c869-9974-ef5658ea3be9
 

Μηνύματα
256
Reaction score
110
Καθίστε ρε παιδιά, που φτάσατε αμέσως στο format!

Πρώτο βήμα, αποσύνδεσε τον ενισχυτή από το PC.

Μετά τσέκαρε αν ενισχυτής και τηλεόραση "μιλάνε" κανονικά μεταξύ τους, ανοίγοντας π.χ. το μενού του ενισχυτή (το οποίο υποθέτω θα δείχνει στην tv, αν όχι τότε σύνδεσε μια άλλη πηγή για να δοκιμάσεις).

Όταν επιβεβαιώσεις ότι ενισχυτής και tv μιλάνε κανονικά, τότε χωρίς να κλείσεις κάτι, σύνδεσε πάλι τον ενισχυτή στο PC.

Αν αυτό δεν δουλέψει, τότε ξαναβγάλτο και σύνδεσε απευθείας την tv στο PC. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Καλημερα, επικοινωνια μεταξυ ενισχυτη και τηλεορασης υπαρχει χωρις κανενα προβλημα, πχ ακουω netradio και spotify, εχω εικονα και ηχο. Το μενου του ενισχυτη εμφανιζεται πληρως στην τηλεοραση. Εχω κανει διαφορους συνδυασμους οπως αποσυνδεση καλωδιων ενισχυτη με pc, οθονης του pc, ενισχυτη με τηλεοραση κτλ. Μονο μια φορα μετα απο πολλα ανοιγοκλειματα ενισχυτη και pc εμεινε η εικονα στην οθονη του pc με τον ενισχυτη ανοικτο. Η εικονα δεν υπηρχε στην τηλεοραση παρα μονο το screensaver του yamaha (ενα πιανο). Ηχο δεν ειχα, παρολο που στο μικτη ηχου του pc εδειχνε οτι λειτουργει. Τελικα δεν καταφερα να επιδιορθωσω το προβλημα και την επομενη μερα δεν ξαναειχα εικονα με τον ενισχυτη ανοικτο. Επισης οπως ανεφερα παραπανω εχουν τσεκαριστει ολα με laptop λειτουργουν αψογα. Τωρα οσον αφορα να συνδεσω την τηλεοραση με το pc, χωρις να παρεμβαλεται ο ενισχυτης ειναι προβλημα γιατι το καλωδιο συνδεσης (hdmi) pc-ενισχυτη ειναι 10 μετρα περασμενο μεσα σε βαμενο καναλι μαζι με αλλα καλωδια.
Η επαναφορά συστήματος σε ένα προηγούμενο χρονικό σημείο του υπολογιστή δεν είναι format, αλλά μεταφορά του λειτουργικού σε ένα χρονικό σημείο στο παρελθόν στο οποίο είσαι βέβαιος ότι δεν είχε εμφανιστεί το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.
Η μεταφορά αυτή δεν βλάπτει κανένα προσωπικό αρχείο ή πρόγραμμα, παρεκτός εκείνες τις εφαρμογές ή ενημερώσεις που τυχόν έγιναν μετέπειτα από αυτό το σημείο, εφαρμογές και ενημερώσεις που επανέρχονται πολύ εύκολα, οι μεν ενημερώσεις γίνονται αυτόματα πάλι από τα windows, ενώ οι εφαρμογές που απεγκαταστάθηκαν μπορούν να ξαναεγκατασταθούν.

https://support.microsoft.com/el-gr/windows/δημιουργία-σημείου-επαναφοράς-συστήματος-77e02e2a-3298-c869-9974-ef5658ea3be9
Καλημερα , για να κανεις επαναφορα συστηματος υπολογιστη, πρεπει να εχεις δημιουργησει αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορας?
 

Μηνύματα
3.683
Reaction score
5.537
1. Έχεις δοκιμάσει ότι η έξοδος hdmi του pc που έχεις συνδεδεμένη στον ενισχυτή βγάζει κανονικά εικόνα;
2. Στην είσοδο του ενισχυτή που έχεις συνδεδεμένο τον υπολογιστή έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις κάτι αλλο να δεις αν δουλεύει κανονικά;
3. Το καλώδιο hdmi που πάει στην τηλεόραση είναι ενεργό;
 

ika

News
Μηνύματα
14.504
Reaction score
13.349
Από τον Η/Υ πάει καλώδιο HDMI στην TV και από το ARC της TV πάει HDMI στον AVR?
 

Μηνύματα
314
Reaction score
317
Καλημερα , για να κανεις επαναφορα συστηματος υπολογιστη, πρεπει να εχεις δημιουργησει αντιγραφα ασφαλειας και επαναφορας?
[/QUOTE]

Καλημέρα επίσης, όσες φορές το ΄έχω κάνει δεν έκανα αντίγραφα χωρίς ευτυχώς να αντιμετωπίσω πρόβλημα, προφανώς όμως χρειάζεται ως έξτρα προφύλαξη, αν ας πούμε κοπεί το ρεύμα στην διάρκεια της διαδικασίας.
Καλού κακού ρώτα κάποιον τεχνικό κομπιούτερ.

Σαν διαδικασία , για να έχεις εικόνα, είναι ενός είδους restart του υπολογιστή.

Επαναλαμβάνω ότι η επαναφορά συστήματος απλά θα φέρει το λειτουργικό του υπολογιστή στο χρονικό σημείο που επιλέγεις από τα διαθέσιμα, συνήθως πρόκειται για σημεία που προτείνουν τα windows σε σχέση με προηγούμενες ενημερώσεις, οπότε επιλέγεις μια από τις διαθέσιμες ημερομηνίες που θεωρείς πως δεν είχε εμφανιστεί το πρόβλημα.

Και φυσικά δεν σημαίνει απαραίτητα, όπως εξήγησα στο πρώτο μου post, ότι αυτό θα λύσει το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις, ίσως όμως ναι.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.128
Reaction score
7.081
Στη θέση σου θα δοκίμαζα και αυτό:

Σβήνει την cache για τις ρυθμίσεις των εξωτερικών οθονών. Οπότε (κατ'ελάχιστον) όταν συνδέεις τον ενισχυτή δεν θα σβήνει η οθόνη του PC. Που θα σε βοηθήσει να κάνεις debug το πρόβλημα (αν δεν το λύσει εντελώς).
 

Μηνύματα
12.912
Reaction score
10.142
Στη θέση σου θα δοκίμαζα και αυτό:

Σβήνει την cache για τις ρυθμίσεις των εξωτερικών οθονών. Οπότε (κατ'ελάχιστον) όταν συνδέεις τον ενισχυτή δεν θα σβήνει η οθόνη του PC. Που θα σε βοηθήσει να κάνεις debug το πρόβλημα (αν δεν το λύσει εντελώς).
Μόλις το έκανα και έφτιαξε σε εμένα. Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
256
Reaction score
110
1. Έχεις δοκιμάσει ότι η έξοδος hdmi του pc που έχεις συνδεδεμένη στον ενισχυτή βγάζει κανονικά εικόνα;
2. Στην είσοδο του ενισχυτή που έχεις συνδεδεμένο τον υπολογιστή έχεις δοκιμάσει να συνδέσεις κάτι αλλο να δεις αν δουλεύει κανονικά;
3. Το καλώδιο hdmi που πάει στην τηλεόραση είναι ενεργό;
Νο 2. Εχουν τεκαριστει τα παντα με laptop, δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Νο 1. Καποια στιγμη, μετα απο διαφορα ανοιγοκλεισιματα ενισχυτη και pc, εμεινε η οθονη του pc ανοικτη μαζι με τον ενισχυτη και εμφανιζε το εικονιδιο του ενισχυτη. Αρα λογικα η εξοδος hdmi της μητρικης εδινε σημα και δεν εχει προβλημα. Μαλλον ετσι θελω να πιστευω. Μολις ανοιξα την τηλεοραση εκλεισε η οθονη του pc και στην τηλεοραση ειχε το Logo του ενισχυτη, συγκεκριμενα ενα πιανο.
Νο 3. Πιστευω πως ναι.
Από τον Η/Υ πάει καλώδιο HDMI στην TV και από το ARC της TV πάει HDMI στον AVR?
Καταρχην δεν εχω ARC στην τηλεοραση. Η συνδεσμολογια ειναι, HDMI pc στο input AV1 του ενισχυτη και απο το HDMI OUT του εισχυτη στο HDMI της τηλεορασης.
 

Μηνύματα
3.683
Reaction score
5.537
Αν το καλώδιο είναι ενεργό μην το πειράξεις ποτέ ενώ είναι αναμενες οι συσκευές. Είναι εύκολος τρόπος για να κάψεις την θύρα του hdmi. Μεγάλη προσοχή σε αυτό. Δοκίμασε να βάλεις στο laptop και τον υπολογιστή any desk. Άναψε κανονικά μετά τον υπολογιστή, τον ενισχυτή και την τηλεόραση και δοκίμασε να αλλάξεις την προβολή μέσω του laptop για να βλέπεις τι πατάς από μόνο στην δεύτερη οθόνη ξανά στην πρώτη. Μετά κάνε expand να δεις αν δουλεύει και τέλος αν είναι όλα καλά ξαναδοκιμασε μόνο στη δεύτερη.
 

Μηνύματα
256
Reaction score
110
Στη θέση σου θα δοκίμαζα και αυτό:

Σβήνει την cache για τις ρυθμίσεις των εξωτερικών οθονών. Οπότε (κατ'ελάχιστον) όταν συνδέεις τον ενισχυτή δεν θα σβήνει η οθόνη του PC. Που θα σε βοηθήσει να κάνεις debug το πρόβλημα (αν δεν το λύσει εντελώς).
Το εκανα, καναμε μια μικρη προοδο. Η οθονη του pc δεν κλεινει οταν ανοιγω τον ενισχυτη και την τηλεοραση, αλλα δεν εχω ηχο στον ενισχυτη και εικονα στην τηλεοραση.
Αν το καλώδιο είναι ενεργό μην το πειράξεις ποτέ ενώ είναι αναμενες οι συσκευές. Είναι εύκολος τρόπος για να κάψεις την θύρα του hdmi. Μεγάλη προσοχή σε αυτό. Δοκίμασε να βάλεις στο laptop και τον υπολογιστή any desk. Άναψε κανονικά μετά τον υπολογιστή, τον ενισχυτή και την τηλεόραση και δοκίμασε να αλλάξεις την προβολή μέσω του laptop για να βλέπεις τι πατάς από μόνο στην δεύτερη οθόνη ξανά στην πρώτη. Μετά κάνε expand να δεις αν δουλεύει και τέλος αν είναι όλα καλά ξαναδοκιμασε μόνο στη δεύτερη.
Το γνωριζω αυτο για τα hdmi, συνδεσεις μονο με κλειστες συσκευες.;)
 

Μηνύματα
256
Reaction score
110
Στην προβολη εχω βαλει τις 2 οθονες στην επεκταση και παρατηρησα το εξης, στις ρυθμισεις-οθονη-αναγνωριση η οθονη του pc ειναι το νουμερο 2 δηλ. πρωτευον οθονη ειναι η τηλεοραση και δευτερευουσα η οθονη του pc. Στο κεντρο ελεγχου γραφικων HD INTEL 4600 πρωτευουσα οθονη ειναι η οθονη του pc και δευτερευουσα η τηλεοραση. Νομιζω οτι εδω κατι παει στραβα, δεν πρεπει να ειναι σωστο. Παραθετω και φωτο. Εχει κανεις καμια ιδεα?
Και ακομη μια
 

Attachments


Μηνύματα
314
Reaction score
317
Στην προβολη εχω βαλει τις 2 οθονες στην επεκταση και παρατηρησα το εξης, στις ρυθμισεις-οθονη-αναγνωριση η οθονη του pc ειναι το νουμερο 2 δηλ. πρωτευον οθονη ειναι η τηλεοραση και δευτερευουσα η οθονη του pc. Στο κεντρο ελεγχου γραφικων HD INTEL 4600 πρωτευουσα οθονη ειναι η οθονη του pc και δευτερευουσα η τηλεοραση. Νομιζω οτι εδω κατι παει στραβα, δεν πρεπει να ειναι σωστο. Παραθετω και φωτο. Εχει κανεις καμια ιδεα?
Και ακομη μια
Η επέκταση είναι όταν χρησιμοποιείς και τις δύο οθόνες, ως μια, το χρησιμοποιούν π.χ. γραφίστες και φωτογράφοι, όπου στην μια οθόνη έχουν τα ¨εργαλεία ¨ επεξεργασίας μιας εικόνας και στην άλλη για καλύτερη θέαση έχουν μόνο την εικόνα.
Την ρύθμιση που πρέπει να επιλέξεις είναι ¨διπλότυπο¨, δηλαδή ότι δείχνει η οθόνη του pc να δείχνει και το μόνιτορ (της τηλεόρασης).
Οι επιλογές είναι: μόνο οθόνη pc, επέκταση, διπλότυπο, μόνο εξωτερική οθόνη (προτζέκτορας, μόνιτορ, τηλεόραση) .



 

Μηνύματα
12.912
Reaction score
10.142
Η ανάλυση στην έξοδο που πάει στον ενισχυτή μήπως είναι μεγαλύτερη από αυτή που σηκώνει; Επίσης το καλώδιο είναι ύποπτο.
Μπορεί να χάλασε ξαφνικά, δεν είναι απίθανο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.011
Μηνύματα
2.885.270
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top