Το κόστος του αθλήματος

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.824
Reaction score
28.226
Βρε τι τραβάμε πάλι; Τι σημαίνει σωστά; Γιατί πρέπει να πάρει τα παραπάνω για να ακούσει σωστά, και όχι ένα πικάπ, δύο ηχεία και έναν λαμπάτο; Ποιος θα καθορίσει στον άλλον τι είναι σωστό για εκείνον; Και γιατί είναι σωστό το παραπάνω και όχι ένα πικάπ, δύο ηχεία και ένας λαμπάτος; Αv του σηκώνεται η τρίχα με το πικάπ ή τη λάμπα τι σημαίνει σωστό; Τι σημαίνει απόλαυση; Ποιος και πως ορίζει την απόλαυση του άλλου;
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.026
Reaction score
20.572
(*) Βλέπω έτοιμο τον φίλτατο @wizzy να γράψει για το δικό του ηχητικό remote calibration. Nα θυμηθούμε όμως ότι μιλάμε για απόλυτα ελεγχόμενο χώρο που είναι και dedicated και σχεδιασμένος ειδικά για το σκοπό αυτό. Καμία σχέση δηλαδή με τα σαλόνια της συντριπτικότατης πλειοψηφίας.
Δεν θα ανέφερα κάτι, αλλά αφορμής δοθείσης, να επισημάνω ότι ναι, η δική μου περίπτωση είναι "ειδική" και μη συγκρίσιμη με την πλειονότητα των χώρων στους οποίους στήνονται οικιακά οπτικοαστουστικά συστήματα. Κοινώς, η περίπτωσή μου δεν αποτελεί παράδειγμα.

Όμως, εφόσον ο @notiskas, στο post #9, έκανε αναφορά σε κόστος ηχητικής περιποίησης χώρου της τάξης των €3.000, θα έλεγα, εξ ιδίας πείρας, ότι αυτό (το κόστος), για σκοπούς υπολογισμών, καλό θα ήταν να διπλασιαστεί.
 

Μηνύματα
2.462
Reaction score
1.734
Στο ερώτημα του Κόγια δεν υπάρχει απάντηση.
Το μπάτζετ του καθενός έχει να κάνει με το εισόδημα του.
Ωστόσο δεν είναι τόσο το κόστος που παίζει ρόλο αλλά τα θέλω του καθενός.
Θυμάμαι τον εαυτό μου πριν 33 χρόνια να παίρνει το πρώτο του ζευγάρι ηχεία, ένα ζευγάρι rogers ls4.
Άκουγα και ήθελα όλο και περισσότερα αλλά ουσιαστικά δεν ήξερα τι ήθελα, που ήθελα να φτάσω.
Μετά από πολλά χρόνια και τράμπες και αρκετά λεφτά χαμένα άρχισα να "ωριμάζω" και να καταλαβαίνω τον εαυτό μου και το τι θέλω.
Σιγά-σιγά έφτασα στο σήμερα και μπορώ να πω ότι έχω φτάσει σε ένα σημείο που ακούω πρωτίστως μουσική.
Απολαμβάνω μουσική στο γραφείο, στο αυτοκίνητο, στο μπαλκόνι ψήνοντας μπριζόλες, στο μπάνιο...
Φυσικά και εκτιμώ το πόσο satisfying είναι το μεγάλο μου σύστημα, αλλά πλέον μπορώ και απολαμβάνω παντού τις μουσικές μου.
Και αυτό είναι ότι πιο ωραίο έχω καταφέρει, να γουστάρω τις μουσικές μου παντού.
 


Μηνύματα
1.341
Reaction score
662
Βρε τι τραβάμε πάλι; Τι σημαίνει σωστά; Γιατί πρέπει να πάρει τα παραπάνω για να ακούσει σωστά, και όχι ένα πικάπ, δύο ηχεία και έναν λαμπάτο; Ποιος θα καθορίσει στον άλλον τι είναι σωστό για εκείνον; Και γιατί είναι σωστό το παραπάνω και όχι ένα πικάπ, δύο ηχεία και ένας λαμπάτος; Αv του σηκώνεται η τρίχα με το πικάπ ή τη λάμπα τι σημαίνει σωστό; Τι σημαίνει απόλαυση; Ποιος και πως ορίζει την απόλαυση του άλλου;
Είναι πολύ απλό τι σημαίνει σωστά και δεν είναι καθόλου μεταφυσικό. Το παραπάνω σύστημα που πρότεινα είναι πάρα πολύ πιστός αναπαραγωγέας αυτών που έγραψε ο μαστεράς στο αποθηκευτικό μέσο. Αυτό είναι αντικειμενικό, μετρήσιμο και όχι υποκειμενικό και είναι πανεύκολο να το διαπιστώσεις. Εάν τον συνδυασμό που φέρνεις σαν παράδειγμα τον μετρήσεις και αναπαράγει σχεδόν πιστά τα αποθηκευμένα στο δίσκο τότε και αυτά είναι σωστά. Για να σηκωθεί η τρίχα πρέπει να το πετύχει ο μηχανικός ήχου και πριν από αυτόν φυσικά οι καλλιτεχνικοί και τεχνικοί συντελεστές που συμμετέχουν στην αλυσίδα μέχρι αυτό το υλικό να γραφτεί στο αποθηκευτικό μέσο. Το στέρεο οφείλει να αναπαράγει πιστά αυτό που είναι γραμμένο, την απόλαυση σου την ορίζουν οι καλλιτέχνες και η τεχνικοί που κάνουν την εγγραφή.
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.563
Είναι πολύ απλό τι σημαίνει σωστά και δεν είναι καθόλου μεταφυσικό. Το παραπάνω σύστημα που πρότεινα είναι πάρα πολύ πιστός αναπαραγωγέας αυτών που έγραψε ο μαστεράς στο αποθηκευτικό μέσο. Αυτό είναι αντικειμενικό, μετρήσιμο και όχι υποκειμενικό και είναι πανεύκολο να το διαπιστώσεις. Εάν τον συνδυασμό που φέρνεις σαν παράδειγμα τον μετρήσεις και αναπαράγει σχεδόν πιστά τα αποθηκευμένα στο δίσκο τότε και αυτά είναι σωστά. Για να σηκωθεί η τρίχα πρέπει να το πετύχει ο μηχανικός ήχου και πριν από αυτόν φυσικά οι καλλιτεχνικοί και τεχνικοί συντελεστές που συμμετέχουν στην αλυσίδα μέχρι αυτό το υλικό να γραφτεί στο αποθηκευτικό μέσο. Το στέρεο οφείλει να αναπαράγει πιστά αυτό που είναι γραμμένο, την απόλαυση σου την ορίζουν οι καλλιτέχνες και η τεχνικοί που κάνουν την εγγραφή.
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω.
Αλλο πράγμα το τι είναι γραμμένο στον αποθηκευτικό χώρο , άλλο πράγμα τι αναπαράγει το σύστημα , τα ηχεία , ο χώρος.
Αν τα ηχεία δεν επαρκούν , ή δεν οδηγούνται επαρκώς , ή τα σκατώνει ο χώρος , δεν θα ακούσεις τα ίδια πράγματα με αυτά που είναι γραμμένα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.687
Reaction score
43.051
Επίτρεψέ με και ένα κύρ Γιάννη, κάπου εκεί ξεκινούν οι ανησυχίες και το ξεπαράδιασμα, μετά έρχετε η οικονομική κατρακύλα και μετά τίποτα δεν είναι αρκετό...

Edit.
Σαν τα ναρκωτικά ένα πράμα :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.246
Reaction score
19.355
Για να σηκωθεί η τρίχα πρέπει να το πετύχει ο μηχανικός ήχου και πριν από αυτόν φυσικά οι καλλιτεχνικοί και τεχνικοί συντελεστές που συμμετέχουν στην αλυσίδα μέχρι αυτό το υλικό να γραφτεί στο αποθηκευτικό μέσο.
Αυτός ακριβώς είναι ο κυριότερος λόγος που για εμένα είναι βαρέλι χωρίς πάτο το κυνήγι.. :biggrin:

Το στέρεο οφείλει να αναπαράγει πιστά αυτό που είναι γραμμένο, την απόλαυση σου την ορίζουν οι καλλιτέχνες και η τεχνικοί που κάνουν την εγγραφή.
Ένα καλό μηχανάκι - ηχεία να παίζ' τόσο όσο να ξεσηκώνει, με μέγεθος τέτοιο ώστε να μην ακούγεται σαν φορητό στον χώρο, προσθήκη sub για λίγο δράμα - συμμετοχή στο έργο, τοποθέτηση - διευθέτηση του χώρου όσο αυτό είναι εφικτό και η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου θα είναι στα σύννεφα.. :party:
Τα υπόλοιπα που λέμε είναι για τα αρρωστάκια.. :lolsign:
 

Μηνύματα
12.729
Reaction score
14.837
Και αφου ξεπαραδιαστούν όλοι και τα φτιάξουν όλα με την λογική της πιστής αναπραγωγής ... μετά λένε τα παίζει όλα χάλια. Και ακούνε μόνο δυο cd. Και μετά ξανά απο την αρχή πάνε σε ηχομπάρα. :D
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.722
Reaction score
38.219
//σημερα// + ...μετα την ηλικια των 25 - βια 30 γιατι παιζει καθηστερηση σε αυτη τη πλευρα του ημισφαιριου - ειναι τουλαχιστων ντροπη να επιθυμει καποιος να ανοικει σε καποια κοινοτητα ατομων (κατηγορια λαικιστι)- δηλαδη μουσικοφιλοι, οντιοφιλοι, λατρεις της μουσικης και λοιπα κουραφεκσαλα. 🐒 (γνωμη μου)
-ποσο μαλλον να πληρωνει και συνδρομη κιολα- 😇
 
Last edited:

Μηνύματα
1.341
Reaction score
662
Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω.
Αλλο πράγμα το τι είναι γραμμένο στον αποθηκευτικό χώρο , άλλο πράγμα τι αναπαράγει το σύστημα , τα ηχεία , ο χώρος.
Αν τα ηχεία δεν επαρκούν , ή δεν οδηγούνται επαρκώς , ή τα σκατώνει ο χώρος , δεν θα ακούσεις τα ίδια πράγματα με αυτά που είναι γραμμένα.
Γιατί εγώ έγραψα κάτι διαφορετικό?, εκτός αν δεν σε κατάλαβα... Τον χώρο δεν τον συμπεριέλαβα, αλλά ναι ειναι και αυτός φυσικά μέσα στην εξίσωση.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.687
Reaction score
43.051
Αφού δεν το ξεκοιλιασε να το κάνει γλάστρα με μπάμιες, πάλι καλά.
Δεν το σκέφκα αυτό, έχω όμως στο πατάρι ένα μεγάλο που κάθεται, με αυτό σιάχνω ολόκληρο παρτέρι!! :roflmao:
Για να τα λέμε και όλα, μετά από χρόνια πήγα αγόρασα ένα μικρούλη 10" αποκλειστικά για μουσική, σαν να ένιωθα ένα κενό στο βάθος, εντέλει πήρε δρόμο και αυτό.
 


Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.563
Δεν το σκέφκα αυτό, έχω όμως στο πατάρι ένα μεγάλο που κάθεται, με αυτό σιάχνω ολόκληρο παρτέρι!! :roflmao:
Για να τα λέμε και όλα, μετά από χρόνια πήγα αγόρασα ένα μικρούλη 10" αποκλειστικά για μουσική, σαν να ένιωθα ένα κενό στο βάθος, εντέλει πήρε δρόμο και αυτό.
Ασχιετε !
 

Μηνύματα
447
Reaction score
604
Η απόκτηση και η κατοχή των υλικών αγαθών, εξαρτάται από δύο κυρίως παράγοντες:
Την οικονομική επιφάνεια και
Την διάθεση...
Και αν είσαι και κάποιας ηλικίας ας πούμε πάνω από 55, ένα καλό ακουόγραμμα, πλήρους φάσματος αν είναι δυνατόν πριν από κάθε δαπάνη.
Και μη ξεχνάμε ότι το hi end είναι ένα από τα μεγαλύτερα blacebo που υπάρχουν...
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.563
Και αν είσαι και κάποιας ηλικίας ας πούμε πάνω από 55, ένα καλό ακουόγραμμα, πλήρους φάσματος αν είναι δυνατόν πριν από κάθε δαπάνη.
Αν είσαι πάνω από 55 και ξεκινάς σ¨αυτή την ηλικία με το high end , κάτι δεν πάει καλά. :tongue:
:rofl:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.246
Reaction score
19.355
Αν είσαι πάνω από 55 και ξεκινάς σ¨αυτή την ηλικία με το high end , κάτι δεν πάει καλά. :tongue:
:rofl:
Γιατί βρε John..
Ειδικά το HI End που είναι άπατο βαρέλι από τι ηλικία δηλ. να το ξεκινήσει κάποιος?
Να προλάβει να ζήσει και λίγο.. :biggrin: (αυτό είν' το σωστό)
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.253
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top