Το κόστος του αθλήματος

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.177
Reaction score
19.064
Οχι Μήτσου μ .
Το ξεκινάς κάπου στα 45 , ώστε να έχεις προλάβει να ξοδέψεις ένα σκασμό λ7 , και στα 55 να είσαι κατασταλαγμένος Κύριος.
Α, για τόσο νωρίς εννοούσες.. :cry:
Sorry, παρπάτ'σα.. :tongue:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.177
Reaction score
19.064
Ε ναι ρε Μήτσο.
Στα 55 τι σκατά συγκριτικά να κάτς να κάνς ?
Κι αν κάνς , έ! για το θεαθήναι θάναι .
Φίλε και συμπολεμιστή John..
Αυτά είτε στα 45 είτε στα 55 τα ξεκινήσεις είναι hobby συνταξιοδότησης.. :biggrin:
Σε πιο μικρές ηλικίες (που για εμένα θα είχε πολύ περισσότερη ουσία και αξία) δεν βγαίνει το μαλλί..
Γενικώς το Hi End είναι σαν την Porsche όταν περνάς την midlife crisis. :p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Αλήθεια είναι αυτό, αν ήμαν σχετικός θα έγραφα και στα τεχνικά θέματα.
Ξερω όμως ότι, στο φαΐ, στο σεξ και στο ήχο τα γούστα διαφέρουν ;)
Στο φαϊ κυρίως.

Στα άλλα που λες, να'χαμε να λέγαμε.
 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.217
Δεν θα ανέφερα κάτι, αλλά αφορμής δοθείσης, να επισημάνω ότι ναι, η δική μου περίπτωση είναι "ειδική" και μη συγκρίσιμη με την πλειονότητα των χώρων στους οποίους στήνονται οικιακά οπτικοαστουστικά συστήματα. Κοινώς, η περίπτωσή μου δεν αποτελεί παράδειγμα.

Όμως, εφόσον ο @notiskas, στο post #9, έκανε αναφορά σε κόστος ηχητικής περιποίησης χώρου της τάξης των €3.000, θα έλεγα, εξ ιδίας πείρας, ότι αυτό (το κόστος), για σκοπούς υπολογισμών, καλό θα ήταν να διπλασιαστεί.
Αυτό που έχω δει ότι έχεις κάνει εσύ θα έλεγα ότι ξεφεύγει του απλού κόστους ηχητικής περιποίησης, μιλάμε για κατασκευή dedicated χώρου (έστω μικρού) από την αρχή, είναι λογικό να είναι διπλάσιο και βάλε το κόστος.

Είναι στο πρόγραμμα μία παρέμβαση κάποια στιγμή για εμένα, καθώς ο χώρος μου είναι ΠΟΛΥ παράξενος (εσοχή που σχηματίζεται από ένα μικρό πλαϊνό τοίχο και τσιμεντένιο ράφι με κενό 40 πόντων από κάτω πίσω από το αριστερό ηχείο, τζάκι, ανοικτός χώρος αριστερά και δεξιά από τα ηχεία πλην του μικρού τοίχου στο αριστερό ηχείο) και ο ήχος είναι χάλια (και μπουμαρίσματα και αρκετή βρωμιά ψηλά), αλλά σε κάθε περίπτωση είναι σαλόνι και τα περιθώρια παρεμβάσεων περιορισμένα, οπότε έχω κατά νου να συνδυάσω μία ψευδοοροφή πάνω από τη θέση ακρόασης (η οποία θα φιλοξενεί ηλεκτρική οθόνη, ακουστικά πάνελ φωτισμό λεντ και ηχεία ταβανιού), μία βαριά κουρτίνα πίσω από τη θέση ακρόασης (όπου έχει παράθυρο) και πιθανώς μερικά πάνελ περιμετρικά στους (ελάχιστους) πλαϊνούς τοίχους. Κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο να ασχοληθώ (και φέρω άνθρωπο να δει - μετρήσει - προτείνει) αλλά και χρήματα να διαθέσω.

Δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει για εμένα (αφού αυτό που θέλω να κάνω ξεφεύγει από την αποκλειστική ηχητική βελτίωση), υποθέτω όμως ότι δύο μπασοπαγίδες και δύο πάνελ στις πρώτες ανακλάσεις σε ένα τυπικό σπίτι, σε τυπικών διαστάσεων και σχήματος δωμάτιο, θα κόστιζαν ένα συνολικά λογικό ποσό και όχι 2*3.000€.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.357
Reaction score
42.171
Στο φαϊ κυρίως.

Στα άλλα που λες, να'χαμε να λέγαμε.
Τι θες να πεις?
Εμενα με αρέσει το ξύλο στο σεξ, όχι φάπες και τέτοια, μιλάμε για μελανιές και μώλωπες, αλλιώς δεν κάνει κούκου :biggrin:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.587
Reaction score
37.928
.... υπαρχει και το ψαρεμα ε... δε χρειαζεται να συνουσι@ζομεν τη μουσικη (ακα/aca ΜΟΥΣΙΚΗ)με το φετιχιζμο μας.🐒

ομιλωντας για αποτροπαιες σωματικες πραξεις, στο κεφαλι μου ερχεται αυθορμητα το παρακατω ασμα

...για ενα διαστημα ηταν το πασγουορντ μου στο γραφειο, μεχρι που με εκραξαν απο το IT...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.706
Reaction score
28.047
Για να σηκωθεί η τρίχα πρέπει να το πετύχει ο μηχανικός ήχου και πριν από αυτόν φυσικά οι καλλιτεχνικοί και τεχνικοί συντελεστές που συμμετέχουν στην αλυσίδα μέχρι αυτό το υλικό να γραφτεί στο αποθηκευτικό μέσο.
Α δηλαδή αν δεν το πετύχει δεν θα σηκωθεί; Και θα σηκωθεί μόνο με την πιστή αναπαραγωγή; Αν αυτή η αλυσίδα που ανέφερες δεν κάνει σωστή δουλειά αλλά σηκωθεί η τρίχα του άλλου που ακούει λάμπα ή βανίλιο ή μπομπίνα ή mp3, παίζει ρόλο κατά πόσο σωστή είναι η δουλειά; Προφανώς όχι, επειδή και στους δύο σας η τρίχα σηκώθηκε λόγω τρόπου - μηχανήματος αναπαραγωγής, όχι εγγραφής. Οπότε η απόλαυση είναι άμεσα συνδεδεμένη με την πεποίθηση μας για το συγκεκριμένο αντικείμενο.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.983
Reaction score
20.502
[...]
Δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει για εμένα (αφού αυτό που θέλω να κάνω ξεφεύγει από την αποκλειστική ηχητική βελτίωση), υποθέτω όμως ότι δύο μπασοπαγίδες και δύο πάνελ στις πρώτες ανακλάσεις σε ένα τυπικό σπίτι, σε τυπικών διαστάσεων και σχήματος δωμάτιο, θα κόστιζαν ένα συνολικά λογικό ποσό και όχι 2*3.000€.
Όπως το θέτεις, ναι, συμφωνώ.
 

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.313
Α δηλαδή αν δεν το πετύχει δεν θα σηκωθεί; Και θα σηκωθεί μόνο με την πιστή αναπαραγωγή; Αν αυτή η αλυσίδα που ανέφερες δεν κάνει σωστή δουλειά αλλά σηκωθεί η τρίχα του άλλου που ακούει λάμπα ή βανίλιο ή μπομπίνα ή mp3, παίζει ρόλο κατά πόσο σωστή είναι η δουλειά; Προφανώς όχι, επειδή και στους δύο σας η τρίχα σηκώθηκε λόγω τρόπου - μηχανήματος αναπαραγωγής, όχι εγγραφής. Οπότε η απόλαυση εξαρτάται άμεσα από την πεποίθηση μας για το συγκεκριμένο αντικείμενο.

50€ 🙂
Του καθενός σηκώνεται η τρίχα με διαφορετικούς συνειρμούς-τρόπους.
Οπως πολύ σωστά είπες - έγραψες, άλλος με βινύλιο και λάμπα , άλλος με μπομπίνα ,άλλος (ear) με mp3 , άλλος με sansui -coral.
Τι να κάνουμε τώρα ? του καθενός του σηκώνεται διαφορετικά , η τρίχα.
Τώρα αν θα περιέχει και σόλο κιθάρας κόντρα μπάσου , ή το τρίο της yamanaka που μου αρέσει εμένα είναι άλλο θέμα.
100e
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
2.474
Του καθενός σηκώνεται η τρίχα με διαφορετικούς συνειρμούς-τρόπους.
Οπως πολύ σωστά είπες - έγραψες, άλλος με βινύλιο και λάμπα , άλλος με μπομπίνα ,άλλος (ear) με mp3 , άλλος με sansui -coral.
Τι να κάνουμε τώρα ? του καθενός του σηκώνεται διαφορετικά , η τρίχα.
Τώρα αν θα περιέχει και σόλο κιθάρας κόντρα μπάσου , ή το τρίο της yamanaka που μου αρέσει εμένα είναι άλλο θέμα.
100e
Τι τα θες τα 100€; για καβλώδια; δεν φτάνουν μάναμ
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.706
Reaction score
28.047
Του καθενός σηκώνεται η τρίχα με διαφορετικούς συνειρμούς-τρόπους.
Οπως πολύ σωστά είπες - έγραψες, άλλος με βινύλιο και λάμπα , άλλος με μπομπίνα ,άλλος (ear) με mp3 , άλλος με sansui -coral.
Τι να κάνουμε τώρα ? του καθενός του σηκώνεται διαφορετικά , η τρίχα.
Τώρα αν θα περιέχει και σόλο κιθάρας κόντρα μπάσου , ή το τρίο της yamanaka που μου αρέσει εμένα είναι άλλο θέμα.
100e
Εγώ πάντως συμφωνώ. 🙂
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.587
Reaction score
37.928
μαθημα πρωτης λυκειου: 1 ειναι για ελευθερια, 2 για κακο , τριο ειναι οργιο, φορ(τετ) ειναι για παντα..
συνεχιστε τη κουβεντα.
 

Μηνύματα
521
Reaction score
1.152
.... υπαρχει και το ψαρεμα ε... δε χρειαζεται να συνουσι@ζομεν τη μουσικη (ακα/aca ΜΟΥΣΙΚΗ)με το φετιχιζμο μας.🐒

ομιλωντας για αποτροπαιες σωματικες πραξεις, στο κεφαλι μου ερχεται αυθορμητα το παρακατω ασμα

...για ενα διαστημα ηταν το πασγουορντ μου στο γραφειο, μεχρι που με εκραξαν απο το IT...
Σκατα ΙΤδες έχετε αφού ξέρουν τα password σας.... Τι να παραγγείλω να φάω;
 

Μηνύματα
12.570
Reaction score
14.701
Βλέπω ακριβάινουν και οι συμβουλές. 50 , 100 ... πάμε για 150 ευρώ την συμβουλή. Αυτό δεν είναι χόμπι αυτό είναι ρουφήχτρα χρημάτων. :D :D
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.510
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top