Cambridge AXR85

Μηνύματα
59
Reaction score
6
Καλησπέρα σας, θέλω να μου πείτε γνώμη για τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
Θα παίζει κυρίως στο phono στα b&w310.
Σε ένα σαλόνι σπιτιού περίπου 30τμ.
Μέχρι τώρα έπαιζαν με τον nad 3020i
Ευχαριστώ.
 

ika

News
Μηνύματα
14.244
Reaction score
13.149
Αν σε κάλυπταν τα 20W του NAD, τα 85 του CA θα σε υπερκαλύψουν.
Και από ήχο ελπίζω το ίδιο θα δεις.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
6
Αν σε κάλυπταν τα 20W του NAD, τα 85 του CA θα σε υπερκαλύψουν.
Και από ήχο ελπίζω το ίδιο θα δεις.
Ναι με κάλυπταν και με το παραπάνω είναι αλήθεια, πιστεύω με τα watt θα είμαι οκ. Όσον αφορά κάτι άλλο, θέλω να ξέρω, αν αξίζει over all σαν ενισχυτής.
 

ika

News
Μηνύματα
14.244
Reaction score
13.149
Εδώ έχει θετικότατα σχόλια για τον ήχο του.

Πάντως ένα μόνο σχόλιο (στα 2*) λέει πως το βράδυ ακούει τον ανεμιστήρα στα κενά...






Δεν μπορείς να πας στον ΑΧR100?
 
Last edited:

Μηνύματα
59
Reaction score
6
Εδώ έχει θετικότατα σχόλια για τον ήχο του.

Πάντως ένα μόνο σχόλιο (στα 2*) λέει πως το βράδυ ακούει τον ανεμιστήρα στα κενά...






Δεν μπορείς να πας στον ΑΧR100?
Δεν είναι απαγορευτικό,+100€ περίπου είδα. Έχει διαφορά με τον AXR85 εκτός από την ισχύ;
 




ika

News
Μηνύματα
14.244
Reaction score
13.149
Δεν έχω ιδιαίτερη γνώση για να καταλάβω τις διαφορές από το σχέδιο αλλά είδα στα χαρακτηριστικά αυτό που μου είπες για την coaxial digital είσοδο που έχει ο AXR100 και δεν έχει ο AXR85.
Ούτε εγώ έχω, με μια ματιά βλέπω διαφορετικό κύκλωμα (πάνω δεξιά - μάλλον για το ΒΤ), διαφορετικό τροφοδοτικό (πάνω αριστερά). Και γενικά το PCB έχει κάποιες διαφορές ανάμεσα στα 2 μοντέλα.
Επίσης έχει και 2 οπτικές εισόδους εκτός της Coaxial. 3 συνολικά ψηφιακές.
Νομίζω 100€ αξίζουν τις διαφορές. Αυτά τα 15 παραπάνω WATT χαμένα δεν θα πάνε.
 

Μηνύματα
59
Reaction score
6
Ούτε εγώ έχω, με μια ματιά βλέπω διαφορετικό κύκλωμα (πάνω δεξιά - μάλλον για το ΒΤ), διαφορετικό τροφοδοτικό (πάνω αριστερά). Και γενικά το PCB έχει κάποιες διαφορές ανάμεσα στα 2 μοντέλα.
Επίσης έχει και 2 οπτικές εισόδους εκτός της Coaxial. 3 συνολικά ψηφιακές.
Νομίζω 100€ αξίζουν τις διαφορές. Αυτά τα 15 παραπάνω WATT χαμένα δεν θα πάνε.
Σίγουρα χαμένα δεν πάνε και είναι μικρή οικονομική διαφορά, έχεις δίκιο. Θα το ξανά σκεφτώ. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Καλημέρα!
 

gid

Μηνύματα
7.480
Reaction score
8.713
Αν ο NAD σε καλύπτει, μήπως να επένδυες σε σαμπ αντί για ενισχυτή;
 

Μηνύματα
59
Reaction score
6
Αν ο NAD σε καλύπτει, μήπως να επένδυες σε σαμπ αντί για ενισχυτή;
Όχι θέλω να πάω σε νέο ενισχυτή, για διάφορους λόγους. Αλλά πώς θα έβαζα το sub στον nad?
 

gid

Μηνύματα
7.480
Reaction score
8.713
Όχι θέλω να πάω σε νέο ενισχυτή, για διάφορους λόγους. Αλλά πώς θα έβαζα το sub στον nad?
Με σαμπ που διαθέτει high-level inputs. Υπάρχουν αρκετές σχετικές συζητήσεις εδώ. Αλλά προέχει να καταλάβεις πως χρειάζεσαι σαμπ.
 

ika

News
Μηνύματα
14.244
Reaction score
13.149
Σίγουρα χαμένα δεν πάνε και είναι μικρή οικονομική διαφορά, έχεις δίκιο. Θα το ξανά σκεφτώ. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Καλημέρα!
Επίσης υπάρχει και ο ΑXR100D που έχει και DAB+ στο ραδιόφωνο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.179
Reaction score
8.179
Σήμερα τα ηχεία χρειάζονται ρεύμα. Με τα 20 βατ του nad δύσκολα θα βρεις ηχείο να οδηγείται σωστά.
Μόνο σε klipsch και αν...
Σχετικά με τον C.A.:
Το σωστό είναι να έχεις προσωπική γνώμη, που σημαίνει πριν την αγορά, ακρόαση.
Με την ευκαιρία, κοίταξε και σε marantz, denon, yamaha...
 

Μηνύματα
59
Reaction score
6
Με σαμπ που διαθέτει high-level inputs. Υπάρχουν αρκετές σχετικές συζητήσεις εδώ. Αλλά προέχει να καταλάβεις πως χρειάζεσαι σαμπ.
Κατάλαβα, δεν χρειάζομαι sub όχι.
 

Μηνύματα
1.741
Reaction score
1.011
Απο το site του κατασκευαστη : Ποια η πραγματικη ισχυ του?
POWER OUTPUT85 watts (into 8Ω)
THD (UNWEIGHTED)<0.01% @ 1kHz, 80% of rated power <0.15% 20Hz - 20kHz, 80% of rated power

Θα επερνα Marantz 6007 η Yamaha A-S501
 

Μηνύματα
59
Reaction score
6
Σήμερα τα ηχεία χρειάζονται ρεύμα. Με τα 20 βατ του nad δύσκολα θα βρεις ηχείο να οδηγείται σωστά.
Μόνο σε klipsch και αν...
Σχετικά με τον C.A.:
Το σωστό είναι να έχεις προσωπική γνώμη, που σημαίνει πριν την αγορά, ακρόαση.
Με την ευκαιρία, κοίταξε και σε marantz, denon, yamaha...
Τα b&w με τον nad μου κάνουν τέλεια στα αυτιά μου.
Όσον αφορά τον Cambridge θα ήταν πολύ σωστό όπως λες να τον ακούσω, αλλά που και σε τι ηχεία; το ιδανικό θα ήταν όπως είναι στημένο το σύστημα τώρα να μπορούσα έτσι ώστε να κρίνω 100% σωστά για μένα.
Γενικά όμως νομίζω ότι θα βελτιωθεί όπως κι να έχει το σύστημα με όποιον από τους 2 επιλέξω.
 


Μηνύματα
421
Reaction score
274
Τον axr 85 τον έχω ακούσει και έχει πολύ ζωντανό και ρευστό ήχο . Δεν έχει εξάρσεις κάπου και αιχμές. Έχει πολύ ωραιο ήχο . Όμως αν έχεις πολύ ευαίσθητα ηχεία όπως klipsch μπορεί να ακούσεις φύσημα(hiss) μπορεί να είναι και η ιδέα μου ότι άκουσα hiss στο ντέμο όμως με klipsch … Έχω δει τεχνικό review στo avmentor.gr για τον axr100 ο οποίος περιγράφεται ως πολύ άρτιος τεχνικά( από μετρήσεις )
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.769
Μηνύματα
2.875.246
Members
37.947
Νεότερο μέλος
ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Top