Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.477
Reaction score
80.063
Κατάλαβα. Άλλο είναι που με μπερδεύει



Αν είναι έτσι, τότε τι Roon ready είναι?
Και τι σκ@@@ άτμος παίζουν τελικά?
Από Roon όλα τα υπόλοιπα AV παίζουν μόνο δικάναλο.
Τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα.
Atmos μπορούν μέσω HDMI.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.335
Για να πάρει κανείς οτιδήποτε άλλο σε δικάναλο (πχ 24-bit, 192 kHz) πρέπει να
Δυστυχώς η Anthem δεν έχει ενσωματώσει USB 768kHz στους πολυκάναλους προ
Μια ερώτηση απαντήστε πρώτα, και μετά αναλογιστείτε το βάθος της μάβρης άγνοιας που σας δέρνει:

Σε τι δειγματοληψία εφαρμόζει dsp (bass management + room correction EQ) ο Anthem; 😁🤪😜
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.316
Reaction score
27.337
Συγνώμη που γίνομαι κουραστικός, μα προσπαθώ να καταλάβω.
Αν πολυκάναλο παίρνουν μόνο από HDMI, από πού παίρνουν σήμα για τα 15 κανάλια ή τα 11 ή έστω τα 9?
Από NAS δεν βλέπω πώς μπορεί να γίνει με HDMI.
Τα Eversolo και τα μεγάλα Zidoo λένε για 5.1 από σπασμένα SACD. Τα Oppo και οι απόγονοι το ίδιο, από δισκάκια μόνο.
Τι hardware απαιτείται για να πάρουν Χ.Χ.Χ στο HDMI τους? Μπορούν από NAS ή μόνο από πλατφόρμες?
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.842
Reaction score
28.262
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα το παρακάτω.

Με το Shield ακούω μια χαρά το πολυκάναλο Tidal.
Με το WiiM τι παραπάνω θα ακούω; Tι παραπάνω κάνει που δεν το κάνει το Shield;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Μια ερώτηση απαντήστε πρώτα, και μετά αναλογιστείτε το βάθος της μάβρης άγνοιας που σας δέρνει:

Σε τι δειγματοληψία εφαρμόζει dsp (bass management + room correction EQ) ο Anthem; 😁🤪😜
Δε θέλω να σας τα πω χοντρά γιατί καταλαβαίνω ότι καθένας υποστηρίζει το μηχάνημα του για το οποίο τα έσκασε χοντρά. Αλλά για να τελειώνει η παραπληροφόρηση με τα Trinnov :
  • Max Sampling Rate:Native, up to 96kHz , (από site της) . Μιλάμε για τόσο παλιο μηχάνημα που ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΙ 192kHz !!! Αν λοιπόν νομίζεις ότι ακούς Hi-Res , τότε σε απογοητεύω!!! Ο AVM 70/90 φτάνει τα 32-bit/768kHz με Dual-Core DSP with Floating 64-Bit. Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΛΟΙΠΟΝ!

  • Τι σχέση έχει η είσοδος USB με αυτά που λέω; Το ότι δεν έχει USB δε σημαίνει ότι από όλες τις άλλες εισόδους δε διαχειρίζεται HI-res σήμα. Απλά θα ήθελα για λόγους ευκολίας να το είχε!
Τα trinnov είναι ένα πολύ καλό PC με ένα ιδιαίτερο λειτουργικό. Και κάνει τρομερή δουλειά όταν στήνεις μεγάλες αίθουσες με δεκάδες ηχεία. Μόνο η storm έχει αντίστοιχο μηχάνημα. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι μεγάλη εταιρεία με δυνατότητα αλλαγής σχεδιασμού ανα τακτά χρονικά διαστήματα. Ο νέος Trinnov μου είπαν οι άνθρωποι στη CEDIA θα έχει τα πάντα. Αλλά κάποιος με μια απλή αίθουσα και όχι εκατομμυρίων σαν αυτές που διαφημίζουν, πολύ πολύ δύσκολα θα δώσει 25 και 30 χιλιάρικα για προ. Με αυτά τα χρήματα θα αγοράσει σοβαρά ηχεία, full range, αντί να πάρει μικρότερα όπου όλα τα μπάσα θα τα στέλνει στα sub. Γιατί αυτό βλέπω σε δεκάδες σπίτια που πάω για βελτιώσεις.
Σε εσένα με τα προβληματικά Genelec λόγω μικρής σειράς ο Trinnov όντως μπορεί να κάνει παπάδες. Αλλά δε σημαίνει ότι δουλεύει σε όλους! Ξέρω άτομα με τον 32 που έχουν βλαστημίσει με τις ρυθμίσεις και το πως διαχειρίζεται τους αυτοματισμούς. Το ίδιο συμβαίνει και με τα Anthem η τα Storm, ΔΕΝ είναι πανάκια για όλους! Ανάλογα με το χώρο και το μπάτζετ βάζεις μηχανήματα. Αλλά δε γίνεται τα ηχεία όλα μαζί να κοστίζουν όσο ο πρό, κάτι είναι λάθος!!
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα το παρακάτω.

Με το Shield ακούω μια χαρά το πολυκάναλο Tidal.
Με το WiiM τι παραπάνω θα ακούω; Tι παραπάνω κάνει που δεν το κάνει το Shield;
Το ίδιο πράγμα είναι Alex, απλα το ταπεινό Wiim έχει απίστευτες μετρήσεις και το κυριότερο, έχει ενσωματωμένα όλα τα app ώστε να κατεβάζει δίχως να χρειάζεται τα κινητά ή τάμπλετ να τρέχουν διαφορετικά πράγματα. Με tidal connect, χρησιμοποιείς το app του tidal σα να είναι δικό του, δε χρειάζεται να τρέχει εσωτερικά άλλο. Κοίτα αμίρ μετρήσεις:

Απίστευτο ότι έχει τέτοια τιμή με τέτοιες μετρήσεις.
 
Last edited:


Μηνύματα
926
Reaction score
2.609
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα το παρακάτω.

Με το Shield ακούω μια χαρά το πολυκάναλο Tidal.
Με το WiiM τι παραπάνω θα ακούω; Tι παραπάνω κάνει που δεν το κάνει το Shield;
Δε ξέρω τι παραπάνω θ' ακούς, αλλά σίγουρα ΔΕΝ θ΄ακούς Atmos στο Tidal. Αν αυτό μετράει για σένα, game over...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.450
Reaction score
15.182
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα το παρακάτω.

Με το Shield ακούω μια χαρά το πολυκάναλο Tidal.
Με το WiiM τι παραπάνω θα ακούω; Tι παραπάνω κάνει που δεν το κάνει το Shield;
Πέρα από διαφορές στο πολυκάναλο που δε γνωρίζω.... Ενοποιημένο τηλεχειρισμό βασικά....

Εγώ έχω ένα NUC ως streamer... όλα ωραία κ καλά (φυσικά παίζει τα πάντα) αλλά για να τηλεχειριστώ με το tablet π.χ. το spotify, πρέπει ν ανοίξω το spotify στο tablet... για τα ιντερνετικα ραδιόφωνα και τα αρχεία στο δίσκο ή NAS ανοίγω foobar controller, για το tidal μιας και δεν έχει tidal connect ανοίγω ...anydesk....

εεε, με ένα WiiM θα άνοιγα για όλα το app του... θέμα επιλογής χρήσης είναι παρά ήχου...
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.819
Reaction score
11.093
Έχω μπερδευτεί. Βγάζει το Wiim Dolby Atmos? Δικάναλο αποκλειστικά δεν είναι; Που κολάει στο νήμα που είναι για πολυκάναλα AVs?

EDIT: Τώρα διάβασα απάντηση από pstergio.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.335
Το ρουν δεν παίζει άτμος από τινταλ, το σιλντ παίζει.

Αυτή είναι η μόνη παπαριά του ρουν, ελπίζω κάποτε να το διορθώσουν, αλλά και να ενσωματώσουν το ρημαδοάπλ με άτμος.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.450
Reaction score
15.182
Το ρουν δεν παίζει άτμος από τινταλ, το σιλντ παίζει.

Αυτή είναι η μόνη παπαριά του ρουν, ελπίζω κάποτε να το διορθώσουν, αλλά και να ενσωματώσουν το ρημαδοάπλ με άτμος.
spotify έβαλαν ή το θεωρούν ακόμη παρακατιανό? :p
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Δε ξέρω τι παραπάνω θ' ακούς, αλλά σίγουρα ΔΕΝ θ΄ακούς Atmos στο Tidal. Αν αυτό μετράει για σένα, game over...
Γιαυτό είπα ότι είναι πρόχειρη λύση έως να βγούν τα νέα μηχανήματα με εξόδους HDMI full Res, αν χτυπήσεις στο tidal supported devices/audio και επιλέξεις hi-res flac δε θα σου βγάλει κανένα μηχάνημα γιατί τώρα υλοποιούνται. Η απόφαση μη υποστήριξης άλλο του MQA από Tidal θα οδηγήσει σε άλλα φορμά.

" Tidal's new policy is that when it adds a 24-bit FLAC version of a given track, that song will no longer be available to stream in MQA. It may take a while, but there will come a time when the entire Max collection will be exclusively available in FLAC "
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.450
Reaction score
15.182
Είναι.
και το youtube προφανώς για σένα (αφού ψάχνεις πολυκάναλα ή hires δεν ξερω...)
αλλα...
οι περισσότεροι εκεί την περνάμε τη μέρα μουσικά....

οπότε ...ότι λέω και στην υπογραφή.... μόνο υπολογιστής... :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.335
Γιαυτό είπα ότι είναι πρόχειρη λύση έως να βγούν τα νέα μηχανήματα με εξόδους HDMI full Res, αν χτυπήσεις στο tidal supported devices/audio και επιλέξεις hi-res flac
Ψάξε για supported devices για Dolby Atmos.

Μόνον αυτό έχει νόημα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.335
spotify έβαλαν ή το θεωρούν ακόμη παρακατιανό? :p
Προς ώρας, είναι παρακατιανό, τι α κάεις;
Άμα πιάσει ρεντ μπουκ, θα περάσει στην παρέα των υπολοίπων. 😎

Αυτό που δεν είναι παρακατιανό, είναι το απλ, που έχει δώσει γκάζια και για άτμος.

Δεν έχει λογική το ρουν να ενσωματώνει κιομπουζ και τινταλ, και να μην ενσωματώνει απλ, είναι παραλογισμός.

Επίσης δεν έχει λογική να μην υποστηρίζει Dolby Atmos, την ώρα που οι στριμινγκ υπηρεσίες το υποστηρίζουν.

Μεγάλος παραλογισμός, που μας αναγκάζει (εμάς τους χρήστες ρουν) να έχουμε σε λειτουργία κι ένα ακόμα στριμερ (σιλντ ή απλ) για να παίζουμε άτμος. Παραλογισμός λέμε.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.768
Μηνύματα
2.875.241
Members
37.947
Νεότερο μέλος
ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Top