Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.412
Reaction score
27.697
Screenshot_20230912_074845_Chrome.jpg


Key Features of the MRX SLM include:
• HDMI connectivity, Dolby Vision compatibility and support for Dolby Atmos and DTS:X.
• Flexible placement options for seamless integration into any system.
• Enhanced integration features with robust IP control capabilities,
including Control Drivers for major automation systems.
• Experience the ultimate in-room correction with ARC Genesis software,
offering advanced features and target curve adjustment options
for deep bass and high frequencies.
Versatility is another key attribute of the MRX SLM. Its slim design
provides multiple placement options, allowing users to conceal the unit
if desired, without compromising on audio performance.

It is priced at $1,299.99 USD and will be available for orders tarting in mid-late fall 2023.

mLpPPwo.png

download (1).png


 





billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.453
Reaction score
5.550
24% επί της τιμής με τα μεταφορικά μέσα... μόνο τα βασικά του τελωνείου :D
Βάλε και κάτι χαρτόσημα και λοιπές βλακείες και πλησιάζεις ή και ξεπερνάς την τιμή που παίρνεις από Ελλάδα :D
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Και από τον Αμίρ, τσεκ για τον AVM90! Μπράβο Anthem!

Άντε και λίγο φθηνότερα στο μέλλον...

 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.852
Reaction score
4.598
Με το rca να έχει καλύτερές μετρήσεις από το xlr. Να τα βλέπουμε αυτό έτσι !

Μέχρι 2 χιλιαρικα και πολλά τους είναι. Από κει και πάνω μόνο Τιρνοβ.
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.141
Reaction score
26.704
Με πρόλαβες :D

Υπάρχει πάντως μια παράγραφος που με μπερδεύει, καθώς δεν είμαι και τόσο σχετικός:

Whether it’s the AVM 90 or my Denon X8500HA, I find quirks and limitations to how these companies implement their streaming. I personally find a dedicated, external streamer (like the Cambridge CXNv2 that I use) to be more mature solution.

Πέρα από το κατά πόσο αξιόπιστη είναι αυτή η δήλωση (ή αν είναι απλά και μόνο χαγιεντάδικο κόλλημα), πώς συνδέεται ένα streamer στον πρεπρο? Πώς τον ταΐζει πολυκάναλο σήμα?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.412
Reaction score
27.697
Με πρόλαβες :D

Υπάρχει πάντως μια παράγραφος που με μπερδεύει, καθώς δεν είμαι και τόσο σχετικός:

Whether it’s the AVM 90 or my Denon X8500HA, I find quirks and limitations to how these companies implement their streaming. I personally find a dedicated, external streamer (like the Cambridge CXNv2 that I use) to be more mature solution.

Πέρα από το κατά πόσο αξιόπιστη είναι αυτή η δήλωση (ή αν είναι απλά και μόνο χαγιεντάδικο κόλλημα), πώς συνδέεται ένα streamer στον πρεπρο? Πώς τον ταΐζει πολυκάναλο σήμα?
Νομίζω ότι όλα αυτά αφορούν το δικάναλο κομμάτι αναπαραγωγής. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να στείλεις πολυκάναλο stream από εξωτερικό streamer της βιομηχανίας audio. Μπορείς όμως με Apple TV.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.412
Reaction score
27.697
Το HDMI δεν συνεπάγεται και πολυκάναλο stream. Πρέπει να το υποστηρίζει και ο streamer.
Υπάρχουν streamers που έχουν HDMI και δεν είναι πολυκάναλα.

Επίσης το Cambridge του Theo Nicolaki δεν έχει HDMI οπότε αναφέρεται σε δικάναλο.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Το HDMI συνεπάγεται ικανότητα μεταφοράς πολυκάναλου STREAM.
Οχι την υποστήριξη από το streamer, εννοείται .
 

Μηνύματα
797
Reaction score
855
Νομίζω ότι όλα αυτά αφορούν το δικάναλο κομμάτι αναπαραγωγής. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να στείλεις πολυκάναλο stream από εξωτερικό streamer της βιομηχανίας audio. Μπορείς όμως με Apple TV.
Πάμε να λύσουμε κάποιες απορίες. Και ο AVM70 και ο AVM 90 έχουν ήδη προεγκατεστημένα :
1707902802188.png


Οτιδήποτε είναι ασύρματο ή bluetooth περιορίζεται στα 16-bit, 44.1 kHz , άρα ποιότητα CD. H αναπαραγωγή είναι τελείως ομαλή όταν έχετε καλό δίκτυο γιατί το τηλέφωνό σας ή το tablet στέλνει δεδομένα στον προ.
Για να πάρει κανείς οτιδήποτε άλλο σε δικάναλο (πχ 24-bit, 192 kHz) πρέπει να χρησιμοποιήσει συσκευή συνδεδεμένη είτε με HDMI , είτε με coaxial, optical. Τα πολυκάναλα περνούν αποκλειστικά με HDMI. To μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η μετάβαση στο Tidal από MQA σε Hi Res Flac. KANENA streamer δε βγάζει ακόμη τέτοια έξοδο!!! Περιμένουμε τα πρώτα μηχανήματα στα μέσα του 2024. ΔΕΝ περνά από ψηφιακή έξοδο, μόνο από USB η HDMI !
Από ότι μου απάντησε η Anthem, μέσα στους επόμενους 3 μήνες θα δώσει την ισχυρότερη πλατφόρμα που υπάρχει σήμερα, το Roon.
Αλλά και πάλι δεν ξέρουμε τα νέα (πολύ ακριβότερα λόγω εξαγοράς της από Harman) Nucleus Titan τα οποία έχουν τα πάντα από εξόδους από τι streamer θα παίρνουν είσοδο.
Προσωπικά έχω δοκιμάσει πάρα πολλά streamer και σε coaxial δε κατάλαβα σχεδόν καμία διαφορά, καθώς τα Dac του Anthem πετάνε, με αποτέλεσμα να καταλήξω στο απόλυτο και πάνφθηνο budget μηχάνημα WiiM εως ότου βγεί κάτι για τα Hi Res Flac σε HDMI εξοδο. Δυστυχώς η Anthem δεν έχει ενσωματώσει USB 768kHz στους πολυκάναλους προ όπως στον STR δικάναλο.
Γενικά ισχύει ο κανόνας ότι σε Anthem ΔΕΝ περνάς αναλογικό σήμα από εξωτερικό DAC γιατί δεν έχει Balanced εισόδους καθώς δεν έχει νόημα με τόσο καλά DAC που έχει ο προ. Το κυριότερο, δε θα μπορούσε να εφαρμόσει το ARC σε balanced.
Όποιος θέλει τον απόλυτο ήχο απλά πάει στον 90 που πραγματικά ρίχνει σε ότι εξωτερικό DAC έχω δοκιμάσει. Αν είστε πολύ Hard core δικάναλο, μπορείτε να παρεμβάλετε μεταξύ εξωτερικού Dac και AVM 70/90 τον STR Pre o οποίος έχει balanced αναλογικές εισόδους και αντίστοιχα εξόδους προς τους AVM ώστε σε πολυκάναλο να βγαίνει τελείως εκτός και να μην αλλάζεις καλώδια.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.141
Reaction score
26.704
Νομίζω ότι όλα αυτά αφορούν το δικάναλο κομμάτι αναπαραγωγής
Αυτό σκέφτηκα, ωστόσο στο τέλος των ακροάσεων γράφει:
The AVM 90 is among the most competent multichannel performers you'll have the pleasure of auditioning.

Τα πολυκάναλα περνούν αποκλειστικά με HDMI
Και με ethernet, ή όχι?
Με usb όχι?

Nucleus Titan τα οποία έχουν τα πάντα από εξόδους από τι streamer θα παίρνουν είσοδο
Μα όλα τα Nucleus είναι και streamers.
 

Μηνύματα
797
Reaction score
855
Αυτό σκέφτηκα, ωστόσο στο τέλος των ακροάσεων γράφει:
The AVM 90 is among the most competent multichannel performers you'll have the pleasure of auditioning.


Και με ethernet, ή όχι?
Με usb όχι?


Μα όλα τα Nucleus είναι και streamers.
Δεν έχει USB είσοδο κανένας AVM, το ethernet περνάει μόνο ασύρματα, το τηλέφωνό σου κατεβάζει και στέλνει.

Το Nucleus μπορεί να είναι server/player direct to DAC ή server to a streamer/Roon endpoint , δεν ξέρουμε για το νέο αλλά τα σημερινά δεν είχαν τον καλύτερο δυνατό ήχο όταν έκαναν διπλή δουλειά. Γιαυτό θέλουμε το Roon στον Anthem ωστε να τον ορίσουμε end Point
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top