Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.817
Reaction score
2.230
Μεγάλος παραλογισμός, που μας αναγκάζει (εμάς τους χρήστες ρουν) να έχουμε σε λειτουργία κι ένα ακόμα στριμερ (σιλντ ή απλ) για να παίζουμε άτμος. Παραλογισμός λέμε.
Αφού είστε σαν ποσοστό THD (0,00013%) του πλανήτη που ακούει μουσική Dolby Atmos.....🥶😀😀😂
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.415
Reaction score
125.616
Τεράστια, ναι. Ή άπλ ή σιλντ.

Αυτά λέμε τόσο καιρό.

Τιδεγκαταλαβαίνς.
 



kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Μετά τη φωτιά και αλλαγή DAC στα μηχανήματα, άλλαξαν τα πάντα.
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Μία διευκρίνηση για τους καλοθελητές. Υπάρχουν περιπτώσεις που η δειγματοληψία είναι πολύ υψηλή 192 η 196 αλλά απαιτείται μεγάλο room correction όπου έχω δει downsampling στα 96, εξαρτάται πάντα από χώρο. Όλα τα μηχανήματα έχουν κάποια όρια τα οποία σε συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν επιτρέπουν τη MAX απόδοση. Στα δικά μου ηχεία λόγω πρότερου ARC στο ίδιο το ηχείο (paradigm 120H) δεν έχω κανένα downsampling.
Άλλαξε link. Αυτό που έβαλες δεν λέει τίποτα σχετικό, άσε που είναι του 2013. :)
Το 2013 δεν μπορούσε κανένα μηχάνημα να ξεπεράσει τα 48 kHz !!!!
Μία διευκρίνηση για τους καλοθελητές. Υπάρχουν περιπτώσεις που η δειγματοληψία είναι πολύ υψηλή 192 η 196 αλλά απαιτείται μεγάλο room correction όπου έχω δει downsampling στα 96, εξαρτάται πάντα από χώρο. Όλα τα μηχανήματα έχουν κάποια όρια τα οποία σε συγκεκριμένες περιπτώσεις δεν επιτρέπουν τη MAX απόδοση. Στα δικά μου ηχεία λόγω πρότερου ARC στο ίδιο το ηχείο (paradigm 120H) δεν έχω κανένα downsampling.

Το 2013 δεν μπορούσε κανένα μηχάνημα να ξεπεράσει τα 48 kHz !!!!
Κάπου είχα δει και μετρήσεις από κάποιο review του AVM 90 σε αυτό, θα τις βρώ και θα τις βάλω.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.541
IMG_6408.png


Και εάν κάνεις upmix σε Dolby Surround ή NeuralX πάει στο 24/48, γιατί μένει από υπολογιστική ισχύ.
Και πάλι καλά, το ARC είναι ελαφρύ. Τα υπόλοιπα consumer το ξεκινούν κατευθείαν απο 24/48.

Αυτά για να καταλάβουμε πόσο μπούρδα είναι το 32/768 που αναφέρθηκε.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Πλήρη σύγκριση Trinnov vs Anthem εδώ:

Anthem AVM 70/AVM 90 Processors | Page 154 | AVS Forum
View attachment 322390

Και εάν κάνεις upmix σε Dolby Surround ή NeuralX πάει στο 24/48, γιατί μένει από υπολογιστική ισχύ.
Και πάλι καλά, το ARC είναι ελαφρύ. Τα υπόλοιπα consumer το ξεκινούν κατευθείαν απο 24/48.

Αυτά για να καταλάβουμε πόσο μπούρδα είναι το 32/768 που αναφέρθηκε.
AVM90 | Demand Excellence, Demand Anthem (anthemav.com)

Και εσύ μπορεί να έχεις PC με i9 και να χρησιμοποιείς το 5% του επεξεργαστή. Το ότι έχει παντοδύναμα DAC και DSP μόνο θετικό είναι καθώς ανα πάσα στιγμή με ένα απλό upgrade μπορεί να δώσει νέες δυνατότητες! Τα μηχανήματα που ΔΕΝ έχουν τη δυνατότητα να φοβάσαι.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.026
View attachment 322390

Και εάν κάνεις upmix σε Dolby Surround ή NeuralX πάει στο 24/48, γιατί μένει από υπολογιστική ισχύ.
Και πάλι καλά, το ARC είναι ελαφρύ. Τα υπόλοιπα consumer το ξεκινούν κατευθείαν απο 24/48.

Αυτά για να καταλάβουμε πόσο μπούρδα είναι το 32/768 που αναφέρθηκε.
Tα παραπάνω στην εικόνα αφορούν τον AVM 50v, όπως λέει και στο άρθρο, που είναι του 2014. Από τότε έχουν έρθει άλλα τρία μοντέλα. Ο AVM 60, o AVM 70 και ο AVM 90.
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Tα παραπάνω στην εικόνα αφορούν τον AVM 50v, όπως λέει και στο άρθρο, που είναι του 2014. Από τότε έχουν έρθει άλλα τρία μοντέλα. Ο AVM 60, o AVM 70 και ο AVM 90.
Ο 60 δε συγκρίνεται σε τίποτε με τη νέα γενιά, το κυριότερο, δεν τρέχει σωστα το νέο ARC Genesis.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.026
Μα δεν φτιάχτηκε για το Genesis. Το πήρε αργότερα για να μη φωνάζουν οι κάτοχοι του. Το Genesis τρέχει καλά μόνο στην νέα σειρά MRX/ AVM.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.541
Πλήρη σύγκριση Trinnov vs Anthem εδώ:
Ότι και να γράψει ο κάθε τυχάρπαστος χρήστης, σύγκριση μεταξύ Trinnov και Anthem δεν υφίσταται, και δεν έχει και νόημα. Είναι τελείως διαφορετικά μηχανήματα για διαφορετικές χρήσεις.
Tα παραπάνω στην εικόνα αφορούν τον AVM 50v, όπως λέει και στο άρθρο, που είναι του 2014. Από τότε έχουν έρθει άλλα τρία μοντέλα. Ο AVM 60, o AVM 70 και ο AVM 90.
Και; Τώρα κάνει RoomEq+bass management +upmixing σε 32/768 που αναφέρθηκε?
Ή τελικά το 32/768 ήταν η άσχετη πληροφορία της εβδομάδας;
Και ποιο είναι το σχόλιο για τα κόκκινα της φωτό;
(Εντέχνως ξεχνάνε να αναφερθούν στο upmixing που τρώει πολύ υπολογιστική ισχύ)
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.026
Και; Τώρα κάνει RoomEq+bass management +upmixing σε 32/768 που αναφέρθηκε?
Ή τελικά το 32/768 ήταν η άσχετη πληροφορία της εβδομάδας;
Και ποιο είναι το σχόλιο για τα κόκκινα της φωτό;
Το σχόλιο είναι αυτό που είπα. Ότι τα συγκεκριμένα αφορούν ένα μοντέλο που μετρά 10 χρόνια και έχουν μεσολαβήσει άλλοι τρείς επεξεργαστές. Θεωρώ αδύνατο να μην είναι καλύτερα από τον AVM50. Ιδίως ο AVM90. Κάθε μηχάνημα της Anthem είναι καλύτερο από το προηγούμενο του. Μιλάμε για την Anthem, όχι για "κάποια".

Όχι, δεν έχει έξοδο 32/768 μετά το Genesis. Έχει όμως 192 όπως καταλαβαίνω. Καθόλου άσχημα. Δεν ξέρω τι κάνει στο upmixing. Ενδιαφέρον θα είχε να μάθουμε.

To 32/768 δεν αφορά το calibration, ούτε το upmixing. Aφορά το δικάναλο σήμα που μπορεί να δεχθεί και πάει στα ηχεία χωρίς κανένα calibrarion. Aυτό πρέπει να ξέρει όποιος τον αγοράζει. Είναι πάρα πολλοί αυτοί που ακούνε χωρίς calibration τον δικάναλο ήχο τους. Αυτοί δε που ακούνε καθαρά δικάναλα χωρίς κανένα upmixing είναι ακόμα περισσότεροι. Οπότε για τους δικάναλους που θέλουν και ένα σωστά σεταρισμένο home cinema, οι AVM 70 & 90 είναι άψογοι.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.525
Reaction score
5.711
Ναι... στάνταρ, μην κοιμηθεί η Anthem :D

Ειδικά και με το θεματάκι που πετάει το volume στο max στο άκυρο ξαφνικά είναι λουκούμι για τους καταναλωτές αλλά και για τους επισκευαστές ηχείων :D
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.686
Reaction score
28.026
Ναι... στάνταρ, μην κοιμηθεί η Anthem :D

Ειδικά και με το θεματάκι που πετάει το volume στο max στο άκυρο ξαφνικά είναι λουκούμι για τους καταναλωτές αλλά και για τους επισκευαστές ηχείων :D
Κανένα θέμα ο δικός μου. Ούτε έχω ακούσει άλλους γνωστούς ή στο internet με παρόμοιο θέμα. Βέβαια, αν πειράζεις το μηχάνημα και του βγάζεις τα μάτια, μετά δεν σου φταίει το μηχάνημα. Μπορώ να σου πολλά παραδείγματα, αλλά από κοντά. :)
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
949
Reaction score
978
Ναι... στάνταρ, μην κοιμηθεί η Anthem :D

Ειδικά και με το θεματάκι που πετάει το volume στο max στο άκυρο ξαφνικά είναι λουκούμι για τους καταναλωτές αλλά και για τους επισκευαστές ηχείων :D
1 περίπτωση σε 23.000 !! μυνήματα που απλά ο χρήστης ούτε ξέρει τι είχε βάλει με ανοικτό το CEC και WiFi , δεν έπεισε και πολλούς ότι δεν έφταιξε .......
Σε 2,000 μηχανήματα κάποιος θα κάνει πατάτα! Ιδίως αν πάει να του κολλήσει παλιά μηχανήματα από HDMI. Εγώ ένα πλήκτρο πατάω και ανοίγουν τα πάντα άψογα! Ή απλά ανοίγω τηλεόραση ή προβολέα.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.635
Μηνύματα
2.868.611
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top