Δίαιτα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.303
Τες πα, επί της διατροφής (όχι δίαιτας) είναι σημαντικό να καταλάβουν όλοι πως το ανθρώπινο σώμα χρειάζεται σημαντική ποσότητα πρωτεΐνης καθημερινά, και θα έλεγα μίνιμουμ 1 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους.

Αν κάνετε μέτρια γυμναστική κλπ, πείτε 2 γρ ανά κιλό, για να είστε "μέσα".

Μην υπολογίζετε πως πχ τα 100 γρ κρέας έχουν 20γρ πρωτεινης, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Η αφομοίωση της πρωτεινης ακόμα και από πολύ καλές πηγές (σκέτο κρέας) δεν ξεπερνούν εύκολα το 92% της αρχικής περιεκτικότητας, κι αν εμπλακούν κι άλλες τροφές ανάμεσα στο κρέας, άστα κλαφτα χαράμπαλε.

100 κιλά άντρας με μέτρια ποσότητα μυϊκής μάζας και λίγη γυμναστική, θέλει 150-200 γρ πρωτεινης καθημερινά.

Ποια χόρτα... Αφήστε τα χόρτα για τη γελαδα και φάτε τη γελαδα.
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Διαβάζοντας το θεμα θα καταθέσω και τη δίκη μου γνώμη. Προφανος αυτά ισχύουν σε έναν "υγιές" άνθρωπο, αλλά οι βασικές αρχές είναι παροιμίες σε όλους. Σε ιδιαίτερες περιπτώσεις θα θελει άλλη προσέγγιση.

Κοβωντας το τσιγάρο το 2013, μέχρι το 2018 που καθάρισα εντελώς, είχα πάρει 40 κιλά. Από 80 κιλά, 180 ύψος ειχα πάει στα 120 κιλά. Δεν μπορώ να πω, έλιωσα στο φαγητό εκείνη την περίοδο, έλιωσα!!

Σταδιακά λοιπόν, το 2018 ξεκίνησα άθληση σιγά σιγά και μια προσοχη στη διατροφή. Επεσα σε 1 χρόνο αυτόματα στα 110. Έβαλα στη ζωή μου το ποδήλατο και έντονες μεγάλες βόλτες περπατοντας στο βουνό, σε ενάμιση χρόνο είχα πέσει στα 100.

Εκεί είχα κολλήσει για 1 χρόνο. Σχεδόν τίποτα δεν δούλεψε, όποτε ψάχνοντας ανακαλύπτω τα πλεονεκτήματα της διαλειμματικής. Ξεκίνησα 10/18 πήγα σταδιακά σε 16/8 και καθιέρωσα σύντομα σχετικά ένα omad, one meal per day. 23/1 δηλαδή.

Ανα 10 ημέρες εκανα και ενα 48 ώρο fasting. Μέσα σε 8 μηνες επεσα στα 90. Και σε 4 ακομα μηνες στα 86. Συνέχισα κανονικά να κάνω ποδήλατο και μάλιστα εκανα και καλή πρόοδο.

Οπως έδειξε τελικά, το πρόβλημα μου ήταν ότι είχα αναπτυξει μεγάλη αντίσταση στην ινσουλίνη. Η διαλειματικη το έφτιαξε αυτό. Σαφώς ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει ότι θέλει, αλλά κάτι σε σωστή διαλειματικη και σε κετονικη διατροφή μπορεί πραγματικά να είναι η λύση για πολύ κόσμο που η αντίσταση στην ινσουλίνη τους μπλοκάρει κυριολεκτικα τα πάντα. Αυτά
 
Last edited:


Μηνύματα
14.728
Reaction score
1.698
Τες πα, επί της διατροφής (όχι δίαιτας) είναι σημαντικό να καταλάβουν όλοι πως το ανθρώπινο σώμα χρειάζεται σημαντική ποσότητα πρωτεΐνης καθημερινά, και θα έλεγα μίνιμουμ 1 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους.

Αν κάνετε μέτρια γυμναστική κλπ, πείτε 2 γρ ανά κιλό, για να είστε "μέσα".

Μην υπολογίζετε πως πχ τα 100 γρ κρέας έχουν 20γρ πρωτεινης, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Η αφομοίωση της πρωτεινης ακόμα και από πολύ καλές πηγές (σκέτο κρέας) δεν ξεπερνούν εύκολα το 92% της αρχικής περιεκτικότητας, κι αν εμπλακούν κι άλλες τροφές ανάμεσα στο κρέας, άστα κλαφτα χαράμπαλε.

100 κιλά άντρας με μέτρια ποσότητα μυϊκής μάζας και λίγη γυμναστική, θέλει 150-200 γρ πρωτεινης καθημερινά.

Ποια χόρτα... Αφήστε τα χόρτα για τη γελαδα και φάτε τη γελαδα.
Όσοι δεν τρώνε κρέας να πλακωθούν στα αβγά;
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.029
Reaction score
20.577
@Giota Μπορείς να παίρνεις whey πρωτεΐνη σε σκόνη. Την χτυπάς στο blender με γάλα ή σε μπολ με γιαούρτι και ξηρούς καρπούς κτλ.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.724
Reaction score
38.244
με ξερουν και εκτος φορουμ και μου εστειλαν αυτο:
1708959580014.png

επισης ενα σχολιο φιλου προσφατα ηταν "δε πας να δεις διαιτολογο..." και του απαντω "...να παω, αλλα με βλεπει ερωτικα...και δε μπορω.. ".
 

Attachments


Μηνύματα
1.507
Reaction score
2.842
Τες πα, επί της διατροφής (όχι δίαιτας) είναι σημαντικό να καταλάβουν όλοι πως το ανθρώπινο σώμα χρειάζεται σημαντική ποσότητα πρωτεΐνης καθημερινά, και θα έλεγα μίνιμουμ 1 γρ ανά κιλό σωματικού βάρους.
Βάλε κι άλλο, μην τσιγκουνεύεσαι...:biggrin::laugh::roflmao::lol:
Αν κάνετε μέτρια γυμναστική κλπ, πείτε 2 γρ ανά κιλό, για να είστε "μέσα".
:thumbsup:

είχα αναπτυξει μεγάλη αντίσταση στην ινσουλίνη.
Εσύ και μερικά δισεκατομμύρια ανθρώπων ακόμα...:biggrin:
Αντίσταση στην ινσουλίνη - Game Over - δεν περιγράφω άλλο...
 


Μηνύματα
438
Reaction score
609
Φίλε μου Costas ear με όλο το θάρρος είσαι απόλυτος κ γράφεις ότι να ναι επί του θέματος...Αυτά που έχετε γράψει εδώ θα τα διάβαζε ο αείμνηστος Καπετανακης και θα του πέφτανε τα μαλλιά( Οσοι καταλαβαν καταλαβαν). Οσοι εχετε θεμα με τα κιλα σας να πατε σε ενα καλο διαιτολογο εφοσον δεν ειστε πειθαρχημενοι να το καταφερετε μονοι σας......Αφήστε τις μαμακιες που έχουν γραφτεί εδώ...

Η δική μου προτροπή είναι αυτή....Ένιωσα την ανάγκη να το γράψω με αυτά που διάβασα στο συγκεκριμένο link και σταματώ εδώ....
 
  • Like
Reactions: gid

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.303
Και 8 και 10.

Μη φοβάσαι. 😎

Φίλε μου Costas ear με όλο το θάρρος είσαι απόλυτος κ γράφεις ότι να ναι επί του θέματος...
Εσύ φάε και 12 αυγά τη μέρα. 👋
Κάθε μέρα.
Μόνο μια μέρα τη βδομάδα, επιτρέπεται να φας παραπάνω, μέχρι μια καρτέλα.
Περισσότερα, δε ξέρω, μάλλον δε θα θες. 😁

Βάλε αλατακι, μη φοβάσαι. Και πιπέρι αν θες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.303
Ναι, ωραία είναι (για πρωτεϊνη) τα 2γρ/κιλό βάρους τη μέρα, αλλά θέλει πολύ φαϊ, και μην ξεχνάς πως είναι ακριβό αυτό το φαϊ.

Για 90 κιλά άνθρωπο, τα ~180 γρ πρωτεΐνης είναι ~1 κιλό μοσχαρίσια μπριζόλα, δύο δυνατά μπαμπάτσικα steak 500-αρια χωρίς κόκκαλο.

Για γυναίκα 65 κιλών, είναι ~700γρ σε καθαρή μοσχαρίσια μπριζόλα, μιλάμε για 3 ωραίες μπριζόλες των 235 γρ εκάστη. (όχι για ψεύτικες μπριζολίτσες των 125 γρ)

Πολύ φαϊ.
 

Μηνύματα
1.269
Reaction score
2.102
Η εξεταση για την αντισταση στην ινσουλινη λεγεται απλα αντισταση στην ινσουλινη;

Ειμαι sm και εβαλα μια ντουζινα αυγα και ενα φιλετο σολωμου για αυριο...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.303
Πολύ φαΐ και πολύ χρήμα .....
Τα αυγουλάκια και οι σαρδελίτσες να είναι καλά που συμπληρώνουν το μενού ....
Μεγάλη σωτηρία τα αυγά, πλάκα πλάκα.

Και ιδίως οι συσκευασίες λίτρου, το φρέσκο ασπράδι αυγού, σούπερ σωτήριες. Εμένα με βολεύουν για πριν και μετά τη γυμναστική, σα να πίνεις χυμό ένα πράμα.

1708970233953.png


Αλλά πρέπει να σ'αρέσει κιόλας, γιατί σε πολλούς δεν είναι ευχάριστο να πίνουν ωμά τα αυγά.
 

Μηνύματα
4.119
Reaction score
3.702
Μεγάλη σωτηρία τα αυγά, πλάκα πλάκα.

Και ιδίως οι συσκευασίες λίτρου, το φρέσκο ασπράδι αυγού, σούπερ σωτήριες. Εμένα με βολεύουν για πριν και μετά τη γυμναστική, σα να πίνεις χυμό ένα πράμα.

View attachment 323635

Αλλά πρέπει να σ'αρέσει κιόλας, γιατί σε πολλούς δεν είναι ευχάριστο να πίνουν ωμά τα αυγά.
Πολύ δύσκολα να το καταφέρω αυτό... Ίσως αν βάλω κακάο για να πικρίσει λίγο.
Και ξηρούς καρπούς τρώω για να συμπληρώνω όσο μπορώ.
Δεν παλεύεται με 2-3 είδη φαγητού κάθε μέρα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.731
Reaction score
43.169
Κακό δεν κάνουν καθόλου τα αυγά, ίσα ίσα για τους πολύ ενεργούς ανθρώπους είναι ένα πολύ καλό διατροφικό συμπλήρωμα, τρώω καθημερινά τουλάχιστον 4 αυγά, αποφεύγω τα αυγά των s/m, προτιμώ τα δικής μου παραγωγής.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.751
Μηνύματα
2.874.711
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top