Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.336
Τρομερά Σάμπ με το κατάλληλο μέγεθος για την εφαρμογή που θες. Γνώμη μου μην κρατήσεις τα Neumann σαμπ εκτός και αν τα βάλεις σαν βάσεις στα lr και τα αφήσεις ως large. Δεν πιστεύω να έχει σοβαρή επίπτωση στο group delay και σίγουρα θα το δοκίμαζα από το να τα σκοτώσω. Δεν ξέρω όμως αν μπορεί να συνυπολογιστεί από τον trinnov ως ξεχωριστό σάμπ το κάθε LR για το waveforming όταν δηλωθεί large αλλά το πιο πιθανό είναι να γίνεται.
Εαν μείνουν, δε θα μείνουν ως σαμπ.
Θα ενσωματωθούν στους εμπρός 4 δορυφόρους. Ένα 10" (χονδρικά) θα ανατεθεί επιπρόσθετα σε κάθε δορυφόρο για 3η οκτάβα, τίποτε άλλο. Θέλει ενεργές πλάτες με ισοστάθμιση, εύκολο.

Το ερώτημα είναι αν έχει ενδιαφέρον να γίνει κάτι τέτοιο, κι όχι απλώς να δώσω λίγο από την 3η οκτάβα της εμπρός 4-αδας δορυφόρων στα εμπρός σαμπ.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιηθούν ως σαμπ τα 10" των Νιούμαν, ενώ παίζουν 5 τεμάχια 15" εκεί μέσα. Ανοησία.

Ξεκινά κατευθείαν με 4 - 1, πάρα 3- 2. Πολύ καλύτερο configuration , αν θες στα βάζω στο rew simulator.
Βάλε να δούμε τι βγάζεις έτσι.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.477
Reaction score
80.063
Εγώ θα τα κρατούσα το 870, για βάσεις των LR.
Cross στα 50Hz ως σύνολο. Απλά και κλασικά. Χωρίς μετατροπές. K.I.S.S.

Και θα κρόσσαρα και το κεντρικό σε αυτά τα δυο πριν πάει στα σαμπ.
 



Μηνύματα
3.673
Reaction score
5.512
Στους 80.
Το μόνο που με κολλάει σε αυτό που σου πρότεινα μιας και κάτι αντίστοιχο σκέφτομαι να κάνω και εγώ είναι ότι αν πχ δηλώσεις large τα μπροστινά ή τα κόψεις όπως λέει ο Ντιμιφουτ στα 50, τότε ποιες συχνότητες γίνονται redirect στα Σάμπ;

Κάτω από τα 50 για τα μπροστινά ή στην περίπτωση του Large καθόλου για τα μπροστινά και 80 για τα υπόλοιπα;

Επίσης πώς συγχρονίζονται στο σημείο κρος τα μπροστινά με τα Σάμπ και τα υπόλοιπα ηχεία με τα Σάμπ όταν έχουν διαφορετικό σημείο Κρος;

Μήπως τελικά είναι καλύτερο το by the book και να είναι όλα κομμένα στα 80 να τελειώνουμε;
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
958
Reaction score
988
Αν καταλήξεις στα 5 μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς μια κατασκευή ολόκληρο το μπρος μέρος ώστε να χώσεις μέσα οθόνη και όλα τα ηχεία?
 

PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Κατόψεις, διαστάσεις του χώρου και πιθανές θέσεις τοποθέτησης έχουν πάει στην τρινοβ εδώ και καιρό.

Θα γίνει αρχικά ένα στήσιμο 2 σαμπ μόνο, ίσα ίσα για να ακούω, και μετά θα μπουν στις τελικές θέσεις, εννοείται τα περισσότερα θα είναι καθ'ύψος (πιθανώς μόνον ένα να κάθεται κάτω). Θέλει αρκετή δουλίτσα αυτό.

ΥΓ. Παραλαμβάνω λευκά.

View attachment 328460 View attachment 328461
Είναι πανέμορφα τα άτιμα ….😍😍😍
 

Μηνύματα
3.148
Reaction score
10.422
Δώσε όλα τα παλιά σαμπ
Κόψε όλους τους δορυφόρος στο 100
Όλα τα ατμός στα 120 για να μη κλιπαρουν ποτέ
Μην ακυρώνεις τα καινουρια κόβοντας τα χαμηλά, έχουν περιθώρια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.477
Reaction score
80.063
Δώσε όλα τα παλιά σαμπ
Κόψε όλους τους δορυφόρος στο 100
Όλα τα ατμός στα 120 για να μη κλιπαρουν ποτέ
Μην ακυρώνεις τα καινουρια κόβοντας τα χαμηλά, έχουν περιθώρια.
Αν τα κόψει ψηλά, κινδυνεύει από Bass localisation
 

Μηνύματα
3.148
Reaction score
10.422
Αν τα κόψει ψηλά, κινδυνεύει από Bass localisation
Αν ήταν 2 τμχ … ίσως. Με 5 και τρινοφ θα γίνει σωστή ενσωμάτωση. Προφανως μια δοκιμή θα δείξει.

και με 2 κεντρικά , έχει να λύσει σημαντικότερα προβλήματα ακουστικής ευκρίνειας.
 
Last edited:





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.336
Η μόνη περίπτωση να κόψω ψηλότερα ένα 310, που δε ξέρω εάν έχει πραγματικά νόημα γιατί δε τα βλέπω ποτέ να κλιπαρουν😁, αλλά οκ, για δυνατότητα για ακόμα μεγαλύτερες στάθμες από αυτές που θα φτάσουν όταν κλιπαρουν 🤣😜🤪, είναι να έχει δίπλα του ένα σαμπ, και μόνον εκείνο το σαμπ να πάρει πχ το 80-100Hz.

Είναι τραβηγμένο απ'τα μαλλιά το σενάριο, για >+20dB άνω της στάθμης αναφοράς 😜🤪🤪, αλλά οκ, μπορώ να έχω κι ένα τέτοιο πρισετ.

Με τον τρινοβ όλα γίνονται, ότι θες, χωρίς περιορισμούς.

Κώστα αν επιτρέπεται, ποσο πηγε η 5αδα ?
Άστα, αστα.. 😁🤣😜🤪 Στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί. 🤣😁😜🤪

ΥΓ το λευκό ειναι υπέροχο.
Ναι, και μένα μ'άρεσε!
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.569
Reaction score
126.336
Μήπως με τόσο πολύ μπάσο θρυματιζονται τα οστά μας; :p:p
Το αντεχεις; Δε θα σε πιάσει ζαλη;
Δεν είναι "τέτοια" σαμπ, είναι .."απ'τ'άλλα". 🤣😜🤪

Να δες τι λέει αυτός για τα 212, έβαλε μια 4-αδα:

 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.770
Μηνύματα
2.875.255
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top