Νέες Κυκλοφορίες σε Blu-Ray

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Άρχισαν τα πακέτα από HD-DVD.



Στο Amazon πωλείται η τριλογία των M.I και τα σχόλια από τους πρώτους αγοραστές είναι ενθουσιώδη.




Μάλιστα όσο αφορά την τρίτη ταινία της σειράς η εικόνα θεωρείται άριστη ( δεν το εχω δει ακόμα αλλά σύντομα θα εχω ιδία γνώμη) ενώ η εικόνα στο Μ.Ι και Μ.Ι.2 είναι κατώτερης ποιότητας ειδικά στο νούμερο ένα που δείχνει να μην εχει υποστεί κάποια επεξεργασία ( μάλλον για upscale πρόκειται)
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd


Το ιδιο πακέτο βγαίνει και σε BD μιας και η Paramount συνεργάζεται και με τα δυο φορματ.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Το BR έχει αποκλειστικά τα 3 μεγαλύτερα studio οπότε δεν τίθεται θέμα ταινιών, ενώ το HD-DVD έχει μόνο 1 μικρότερo ... όσο καλή ποιότητα και να έχουν οι ταινίες του είναι δυνατόν αυτό να κάνει διαφορά υπέρ του HD-dvd, έστω και προσωρινά δηλαδή ?
(Οι ταινίες που βγαίνουν και στα 2 format δεν έχουν την ίδια κωδικοποίηση ?)

Εδώ τα transfer των BR ταινιών από ένα forum ... στο τέλος έχουν και λίγα για hd-dvd και δεν φαίνονται καλύτερα με μια πρώτη ματιά.
http://forum.blu-ray.com/showthread.php?t=3338&page=4

Και εδώ οι καλύτερες BR ταινίες κατά την κρίση των παιδιών, δεν πρόσεξα αν υπάρχει κάτι τέτοιο και εδώ.
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=753726&page=1&pp=30

ΥΓ
Σε εμένα που δεν το έχω ψάξει τρομερά μου φαίνεται ότι το BR είναι μονόδρομος και καλύτερο παντού ... κυρίως τώρα που έχει ξεφύγει στον αριθμό ταινιών και έχει δισκάκια 50gb.

Φίλε blizard όπως έχεις δει και απο posts δικά μου σε άλλο topic δεν υποστηρίζω το ένα η το άλλο format ...
Στο συγκεκριμένο θέμα κάνεις λάθος..
Και αυτό γιατι η συντριπτική πλειοψηφία των δίσκων bd ΔΕΝ έχουν καλό transfer...Κάνε μου την χάρη και μπες σε στο amazon και σε οποιοδήποτε αφιερωμένο site σε hd movies reviews και θα δεις ακριβώς αυτό που περιγράφω...Επίσης επειδή ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ τα players να παίζουν σου λέω οτι αν η κίνηση στο hd-dvd είναι λίγο προβληματική ακόμα ,στο bd δεν υποφέρεται...
Εγώ προσωπικά θα ήθελα να είναι και τα δύο format κορυφαία γιατί οι περισσότερο αγαπημένες μου ταινίες είναι οι παλιότερες της FOX και σίγουρα θα ήθελα να δώ pixar movies σε υψηλή ευκρίνεια...
Επίσης κάτι που δεν καταλαβαίνεις είναι δεν παίζει ρόλο το αν το format είναι πιο δυνατό στα χαρτιά...Το ίδιο συμβαίνει με το ps3... Είναι τόσες οι παράμετροι που για κάποιο λόγο ,πάει η δεν πάει κάτι καλά...
Το beta ήταν σαφώς καλύτερο...αντε γειά.... Είχα κάμερα hi-8 ,πολύ καλύτερη απο svhs τότε...αντε γειά και αυτή... Τώρα βγάζουν τα πρώτα bd-players 1300 ευρώ με τις πρώτες φουρνιές δίσκων (εκτός 5-6 εκπληκτικών μεταφορών όπως underword που το είδα και έπαθα) σε τραγικές μεταφορές χειρότερες απο dvd.... Πώς περιμένουν να πάει καλά όταν ειδικά η πλειοψηφία των καταναλωτών είναι υπερ-ευχαριστημένοι απο το dvd και όταν το 95% των ανθρώπων στις πολυκαταναλωτικές κοινωνίες βλέπει σε 25-32" ??
Σε αυτές τις ίντσες δεν πρόκειται ποτέ να δεί διαφορά...ποτέ...
Μην παραμυθιάζεσαι επίσης απο τις πωλήσεις των bd-discs και των hd-dvd...
Το έχω πει και πριν... Οι κάτοχοι ps3 θα πάρουν 5-10 ταινίες τώρα γιατί απο παιχνίδια άστα να πάνε και οι του hd-dvd έχουν πλακώσει στις αγορές γιατί είναι οι φανατικοί και παθιασμένοι με το hd...
Έχουν ξεκινήσει άσχημα τα πράγματα γιατί δεν μπορεί να γίνει καταναλωτικό προιόν σοβαρό το hd σε μια μέρα... και όταν μπερδεύεις και τον κόσμο , κλάφτα Χαράλαμπε...
Εγώ έκανα ένα μικρό τεστάκι σε φίλους... Κανείς δεν "έπαθε " όπως εγώ με τιν διαφορά απο sd dvd σε hd-dvd...Την βλέπουν πολύ βελτιωμένη πιό καθαρή την εικόνα , αλλά το σόκ απο το πέρασμα vhs to dvd δεν το έχουν...
Είδαν στο σύστημά μου σε 106" upscaled dvd εικόνα και είναι ομολογουμένως σε πάρα πολύ υψηλά επίπεδα...
Γιατί λοιπόν ο άλλος να πάει να δώσει 600 (δεν το συζητάω για 1300, είναι για γέλια) για κάτι που δεν του χρειάζεται...
Εμένα και σε άλλους 100 εδώ μέσα (αναλογικά τοποθέτησέ το σε παγκόσμια κλίμακα) μας χρειάζεται ,αλλά είμαστε αρκετοί??
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Και επειδή ξέφυγα τελείως απο το θέμα μας πριν και ζητώ συγγνώμη να προσθέσω οτι αν είναι μονόδρομος για κάποιους το hd πρέπει να είναι στραβός για να επενδύσει τώρα σε blu-ray εκτός και αν έχει ps3...
Πρέπει να έχω δει τις περισσότερες ταινίες hd-dvd και bd στη Ελλάδα ( με δόση υπερβολής το λέω...) και ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΑΙ η ανωτερότητα των hd-dvd transfers...
Προς το παρόν τουλάχιστον..
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Φίλε blizard όπως έχεις δει και απο posts δικά μου σε άλλο topic δεν υποστηρίζω το ένα η το άλλο format ...
Στο συγκεκριμένο θέμα κάνεις λάθος..
Και αυτό γιατι η συντριπτική πλειοψηφία των δίσκων bd ΔΕΝ έχουν καλό transfer...Κάνε μου την χάρη και μπες σε στο amazon και σε οποιοδήποτε αφιερωμένο site σε hd movies reviews και θα δεις ακριβώς αυτό που περιγράφω...Επίσης επειδή ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ τα players να παίζουν σου λέω οτι αν η κίνηση στο hd-dvd είναι λίγο προβληματική ακόμα ,στο bd δεν υποφέρεται...
Υπερβολές, οι βαθμολογίες στο highdefdigest.com είναι παρόμοιες.
Μετά τα προβλήματα της αρχής με mpeg-2 & LPCM σε single layer discs, τα BD είναι μια χαρά.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Υπερβολές, οι βαθμολογίες στο highdefdigest.com είναι παρόμοιες.
Μετά τα προβλήματα της αρχής με mpeg-2 & LPCM σε single layer discs, τα BD είναι μια χαρά.
Εντάξει... βάλε την καλύτερη μεταφορα σε bd αυτή την εποχή το Click και εάν αντέξεις να το δεις με την κίνηση που έχει τότε να παραδεχθώ πως υπερβάλλω..
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Και πάντα μιλάω βάσει των μηχανημάτων και των τίτλων της αγοράς που είναι διαθέσιμα..
Απλά μια διευκρίνηση για να μη παρεξηγηθώ..
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Πιστευεις πως το πρόβλημα λυθηκε με το επιπλέον layer η συνεχίζεται επειδή το BD εξακολουθεί να χρησιμοποιεί mpeg2 στην εικόνα και lpcm στον ηχο;
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να είναι και τα δύο format κορυφαία γιατί οι περισσότερο αγαπημένες μου ταινίες είναι οι παλιότερες της FOX και σίγουρα θα ήθελα να δώ pixar movies σε υψηλή ευκρίνεια...??
Αυτο ξαναπεστο.
Αν οι ταινιες της Fox περνούσαν σε HD-DVD ουτε που θα με ένοιαζε η πορεία του BD.
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Απάντηση: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Πιστευεις πως το πρόβλημα λυθηκε με το επιπλέον layer η συνεχίζεται επειδή το BD εξακολουθεί να χρησιμοποιεί mpeg2 στην εικόνα και lpcm στον ηχο;
Πραγματικά δεν ξέρω... Θα περιμένουμε εξελίξεις σοβαρές στον πόλεμο των format εκτιμώ κατά το καλοκαίρι...
Θα έχουν παρουσιάσει ότι καλύτερο μπορούν και θα έχει κυκλοφορήσει και το ps3 στην Ευρώπη που είναι ο δούρειος ίππος του bd στην αγορά...
Αν δεν πάει καλά το μηχάνημα απο πωλήσεις δεν βλέπω πως μπορεί να επιβληθεί το bd ( με ποιότητα πολύ κάτω απο τα εκπληκτικά specifications και τις δυνατότητές του) με τιμές 1000 -1300 στο player...
 


Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Εντάξει... βάλε την καλύτερη μεταφορα σε bd αυτή την εποχή το Click και εάν αντέξεις να το δεις με την κίνηση που έχει τότε να παραδεχθώ πως υπερβάλλω..
Eπιφυλλάσσομαι μέχρι την αγορά του PS3.
Πάντως το Click ήταν το πρώτο Dual Layer BD που κυκλοφόρησε, εδώ και τρεις μήνες μάλιστα, και πολύ αμφιβάλλω ότι είναι το καλύτερο transfer σε BD.

To hd-dvd για εμένα είναι λειψό, και δεν θα το αντιμετωπίσω ως σοβαρή περίπτωση όσο έχει τόσο περιορισμένη υποστήριξη. Τί να το κάνω που είναι φθηνότερο αν του λείπουν οι μισές και πλέον ταινίες που θέλω;
Αν Fox & Disney αρχίσουν και βγάζουν ταινίες το συζητάω, μέχρι τότε η υπαρξή του με αφήνει αδιάφορο.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Πιστευεις πως το πρόβλημα λυθηκε με το επιπλέον layer η συνεχίζεται επειδή το BD εξακολουθεί να χρησιμοποιεί mpeg2 στην εικόνα και lpcm στον ηχο;
Πραγματικά δεν ξέρω... Θα περιμένουμε εξελίξεις σοβαρές στον πόλεμο των format εκτιμώ κατά το καλοκαίρι...
Θα έχουν παρουσιάσει ότι καλύτερο μπορούν και θα έχει κυκλοφορήσει και το ps3 στην Ευρώπη που είναι ο δούρειος ίππος του bd στην αγορά...
Αν δεν πάει καλά το μηχάνημα απο πωλήσεις δεν βλέπω πως μπορεί να επιβληθεί το bd ( με ποιότητα πολύ κάτω απο τα εκπληκτικά specifications και τις δυνατότητές του) με τιμές 1000 -1300 στο player...

Αν και η ερώτηση αφορούσε τον Marvin συμφωνώ με την απάντηση σου:cool_4:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Eπιφυλλάσσομαι μέχρι την αγορά του PS3.
Πάντως το Click ήταν το πρώτο Dual Layer BD που κυκλοφόρησε, εδώ και τρεις μήνες μάλιστα, και πολύ αμφιβάλλω ότι είναι το καλύτερο transfer σε BD.

To hd-dvd για εμένα είναι λειψό, και δεν θα το αντιμετωπίσω ως σοβαρή περίπτωση όσο έχει τόσο περιορισμένη υποστήριξη. Τί να το κάνω που είναι φθηνότερο αν του λείπουν οι μισές και πλέον ταινίες που θέλω;
Αν Fox & Disney αρχίσουν και βγάζουν ταινίες το συζητάω, μέχρι τότε η υπαρξή του με αφήνει αδιάφορο.

Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς..
Γιαυτό όμως πιστεύω οτι το bd θα τα βρεί δύσκολα...
Τα νέα formats υποστηρίζονται στην πρώτη και πιό σημαντική στιγμή της ζωής τους απο τύπους που θέλουν το κάτι παραπάνω στην εικόνα...Δεν τους καίει άμεσα η τρελή διαθεσιμότητα σε τίτλους...
Το κάτι παραπάνω στην ποιότητα με το που βγήκε , την είχε και την έχει το hd-dvd..
Εγώ σαν σινεφίλ έχω αποκτήσει όποια ταινία ήθελα σε dvd (2 και 3 φορές μάλιστα σε ειδική -σπέσιαλ και ότι άλλη μ@λ@κί@ έκδοση βγαίνει)..
Εννοείται λοιπόν ότι το ζητούμενο στην απολύτως πρώτη εμφάνιση των νέων τεχνολογιών είναι να μου δώσει απροβλημάτιστα κάτι για να ονειρεύομαι...
Την τέλεια εικόνα.. το πιό κοντινό σημείο στο φίλμ..
Αυτό μου το παρέχει (προς το παρόν) το hd-dvd..
Ελπίζω αν παραμείνουν 2 τα format να μου το δώσει και το bd..
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Αν και η ερώτηση αφορούσε τον Marvin συμφωνώ με την απάντηση σου:cool_4:
Oυπς, ούτε εγώ το κατάλαβα.
Δεν μπορώ να μιλήσω με στοιχεία, μόνο demos έχω δει σε καταστήματα. Οι κριτικές αυτό λένε, και προσωπικά μου ακούγεται λογικό.
Άλλωστε ο συνδυασμός αυτός δεν ακολουθείται ιδιαίτερα ευλαβικά. Η Warner βάζει το ίδιο transfer και στα δύο formats, VC1 και DD 5.1 συνήθως.
Άλλοι συνδυάζουν mpeg-2 με DD, AVC με LPCM ή ο,τιδήποτε άλλο (DTS-MA κλπ.).
Πρακτικά ο μόνος συνδυασμός που έχει αποδειχθεί συστηματικά προβληματικός είναι το mpeg-2 & LPCM σε 25GB, και δεν χρησιμοποιείται πια καθόλου απ' όσο παρακολουθώ, ενώ κάποιες από τις προβληματικές πρώτες κυκλοφορίες (π.χ. 5th Element) ακούγεται ότι θα επαναληφθούν.
Η γνώμη μου είναι ότι είναι χαζό να χαραμίζεται η επιπλέον χωρητικότητα του
Βlu-Ray σε mpeg-2, αλλά από την άλλη είναι ακραίο να διαγράφουμε όλες τις κυκλοφορίες Blu-ray ως προβληματικές.
 

Μηνύματα
3.143
Reaction score
0
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς..
Γιαυτό όμως πιστεύω οτι το bd θα τα βρεί δύσκολα...
Τα νέα formats υποστηρίζονται στην πρώτη και πιό σημαντική στιγμή της ζωής τους απο τύπους που θέλουν το κάτι παραπάνω στην εικόνα...Δεν τους καίει άμεσα η τρελή διαθεσιμότητα σε τίτλους...
Το κάτι παραπάνω στην ποιότητα με το που βγήκε , την είχε και την έχει το hd-dvd..
Εγώ σαν σινεφίλ έχω αποκτήσει όποια ταινία ήθελα σε dvd (2 και 3 φορές μάλιστα σε ειδική -σπέσιαλ και ότι άλλη μ@λ@κί@ έκδοση βγαίνει)..
Εννοείται λοιπόν ότι το ζητούμενο στην απολύτως πρώτη εμφάνιση των νέων τεχνολογιών είναι να μου δώσει απροβλημάτιστα κάτι για να ονειρεύομαι...
Την τέλεια εικόνα.. το πιό κοντινό σημείο στο φίλμ..
Αυτό μου το παρέχει (προς το παρόν) το hd-dvd..
Ελπίζω αν παραμείνουν 2 τα format να μου το δώσει και το bd..
Δεν φτάνουν όμως οι early adopters για να καθιερωθεί ένα πρότυπο. Το αποτέλεσμα του format war είναι να αγοράσουν next-gen players ελάχιστοι και τολμηροί, πολύ λιγότεροι απ' ό,τι υπολόγιζαν και τα δύο στρατόπεδα.
Nομίζω πως όλοι προσδοκούμε ένα νέο DVD και όχι ένα νέο Laserdisc και πιστεύω ότι λόγω της υποστήριξης που απολαμβάνει το BD είναι πιο κοντά σ' αυτό το στόχο.
Μπορεί από την άλλη το όχι μακρινό μέλλον να είναι λιγότερο τακτοποιημένο απ' ό,τι σήμερα και να υπάρχουν εναλλακτικές. Άλλες ταινίες να τις παίρνουμε σε φυσική μορφή, άλλες να τις κατεβάζουμε, ποιός ξέρει; Σ' αυτήν την περίπτωση όλη η φιλολογία περι format war θα αποδειχθεί κενή...
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Πλάκα στην πλάκα δεν θα είναι καθόλου άσχημο να υπάρχουν 2 format..
Μόνο καλό μπορεί να κάνει ο ανταγωνισμός στην ποιότητα...
Θα πιέζονται οι εταιρίες για καλύτερη εικόνα και ήχο ,περισσότερες ταινίες και γρήγορη διάθεση..
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Δεν φτάνουν όμως οι early adopters για να καθιερωθεί ένα πρότυπο. Το αποτέλεσμα του format war είναι να αγοράσουν next-gen players ελάχιστοι και τολμηροί, πολύ λιγότεροι απ' ό,τι υπολόγιζαν και τα δύο στρατόπεδα.
Nομίζω πως όλοι προσδοκούμε ένα νέο DVD και όχι ένα νέο Laserdisc και πιστεύω ότι λόγω της υποστήριξης που απολαμβάνει το BD είναι πιο κοντά σ' αυτό το στόχο.
Μπορεί από την άλλη το όχι μακρινό μέλλον να είναι λιγότερο τακτοποιημένο απ' ό,τι σήμερα και να υπάρχουν εναλλακτικές. Άλλες ταινίες να τις παίρνουμε σε φυσική μορφή, άλλες να τις κατεβάζουμε, ποιός ξέρει; Σ' αυτήν την περίπτωση όλη η φιλολογία περι format war θα αποδειχθεί κενή...
Είναι ωραίο όμως ρε marvin το δισκάκι... έχει κάτι αντίστοιχο με το να πηγαίνεις σινεμά ,το να αγοράζεις ένα κουτάκι με την ταινία...
Ελπίζω δηλαδή να μην γίνει αυτό που έχει γίνει με το mp3...
Είναι βολικό , άμεσο , φθηνό , αλλά το να αγοράσεις ένα άλπουμ-cd είναι διαφορετικό πιστεύω..
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Και για να επανέλθουμε βεβαίως στον τίτλο του topic δείτε το παρακάτω...

http://www.dvdreview.com/reviews/pages/2524.shtml

Το παρέλαβα χθές το δισκάκι και ο τύπος που κάνει το review λέει το 100% απ'ο αυτό που είδα και εγώ..
Απλά υπέροχο...
 

Attachments


Μηνύματα
1.275
Reaction score
0
Re: Νέες Κυκλοφορίες σε Hd-dvd και Bd

Στο συγκεκριμένο θέμα κάνεις λάθος..
Και αυτό γιατι η συντριπτική πλειοψηφία των δίσκων bd ΔΕΝ έχουν καλό transfer...Κάνε μου την χάρη και μπες σε στο amazon και σε οποιοδήποτε αφιερωμένο site σε hd movies reviews και θα δεις ακριβώς αυτό που περιγράφω...Επίσης επειδή ΕΧΩ ΔΕΙ ΟΛΑ τα players να παίζουν σου λέω οτι αν η κίνηση στο hd-dvd είναι λίγο προβληματική ακόμα ,στο bd δεν υποφέρεται...
Sorry που σε ρωτάω πάλι, μπορεί και να μου ξέφυγε αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιες ταινίες είναι αυτές που έχουν το πρόβλημα.

Οι κοινές ταινίες των 2 format δεν είναι ακριβώς ίδιες ? και δεν παίζουν με τον ίδιο τρόπο στα 2 format ? πως μπορεί να είναι καλύτερες στο HD-DVD που έχει μικρότερο bandwidth και μέγεθος ?
Μήπως όλη την φορά την κάνει το ένα αποκλειστικό studio του HD-DVD επειδή ξέρει να κάνει καλή δουλειά του και το γεγονός ότι παλιά υπήρχαν μόνο BR 25GB και HD-DVD των 30GB ?
Υπάρχει κάτι άλλο ?

Επίσης κάτι που δεν καταλαβαίνεις είναι δεν παίζει ρόλο το αν το format είναι πιο δυνατό στα χαρτιά...Το ίδιο συμβαίνει με το ps3... Είναι τόσες οι παράμετροι που για κάποιο λόγο ,πάει η δεν πάει κάτι καλά...
Επειδή εγώ βλέπω τα 2 format σαν απλό αποθηκευτικό μέσο και τις ταινίες σαν απλά αρχεία που διαβάζονται σειριακά, δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να πάει στραβά εκτός από αυτά που είπα παραπάνω , και τι φταίει ώστε το μεγαλύτερο και πιο γρήγορο έχει πρόβλημα !
(αν το έχετε εξηγήσει εδώ , κάποιος ας μου δώσει link, thanks)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top