Ρεύμα Δικτύου Δεη...

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Σπύρος Μπλάτσιος said:
Έχει κανένας σας ποτέ συνδέσει τον παλμογράφο του στο δίκτυο της ΔΕΗ ???

Οι μετρησεις αυτες μπορει να ειναι ψευτικες. Εξαρταται απο το εαν ο παλμογραφος ειχε Balanced ή Unbalanced Εισοδο, ( δηλαδη εαν ηταν γειωμενο ή οχι το κροκοδειλακι του Prob στο σωμα του παλμογραφου), επισης εαν ο τελευταιος ηταν γειωμενος μεσω της μπριζας, και τελος εαν η μπριζα εφερε πραγματικα γειωση.

παλιότερα που το είχα κάνει στην Θεσσαλονίκη, για να ρυθμίσω ένα μηχανισμό στο Πανεπιστήμιο, είχα πάθει πλάκα...

Η τάση ήταν στις ώρες αιχμής γύρω στα 205V και από αρμονικές άλλο τίποτα!!!

Το κυριώτερο πρόβλημα ήταν όμως ότι η συχνότητα δεν ήταν σταθερά στα 50Hz αλλά έπαιζε...

Από τότε δεν ξανασχολήθηκα με το θέμα... Σκόνταψα όμως σε κάτι sites στο internet που αναφέρουν παρόμοια προβλήματα στην γειτονική Ιταλία...


με το πράσινο το ρεύμα του δικτύου, ενώ με το κόκκινο το πως θα έπρεπε να είναι...



Οι αρμονικές του ρεύματος σε διαφορετικές μέρες και ώρες...

http://www.acoustica.org.uk/downloads/mains.mov?208,227
ένα video με τις μεταβολές...

Κάτι μου λέει ότι η κατάσταση εδώ θα είναι ακόμα χειρότερη....
Έχετε σκεφτεί ποτέ πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα του ρεύματος χωρίς να ξοδέψουμε μια περιουσία???
Το προβλημα ειναι συνθετο. Το ρευμα πολεως εχει πολλες ανωμαλιες που απαιτουν διαφορετικο τροπο αντιμετωπισης η καθεμια.
Επισης το θεμα χωραει Ταξικη προσεγγιση. Πχ που μενεις ? Στο Περαμα / Ελευσινα ή στο Ψυχικο / Φιλοθεη. Απο την αλλη τι ναπουν καποιοι καυμενοι οι Νησιωτες που οταν καποια στιγμη συμβει να εχουν 220V - 50 Hz ανοιγουν σαμπανιες.
Τελος υπαρχουν σημερα μερει στον Τριτο κοσμο που καποιοι τολμηροι σκαρφαλωνουν στις κολωνες με τους μετασχηματιστες με ενα τρυπανι και μπουκαλια, κλεβουν το λαδι ψυξης, το πουλανε για λιπαντικο κινητηρων και καποιοι εχουν μαγειρεψει με αυτο και πεθαναν χορτατοι. Και ΔΕΝ με λενε Βαρωνο Μυνχαουζεν.
Ο ενας καλος τροπος καταμετρησης των διακυμανσεων τασεως και συχνοτητας του δικτυου ειναι με ειδικη συσκευη μετρησης και Καταγραφης Συμβαντων οπου καταγραφονται μεγιστα και ελαχιστα σε δεδομενο βαθος χρονου. Και αυτο δεν ειναι παρα ενας εν μερει ελεγχος, γιατι δεν πασχουμε μονο απο αυτο. Για να ευλογησω λιγο τα γενεια μου μπορεις να δεις μια περιληψη της καταστασης και τροπους αντιμετωπισης εδω: http://www.Audiocraftworks.gr/gr/pages/arthra/erotapant/ACline.htm
Τα ιδια προβληματα υπαρχουν σε ολο τον κοσμο και η ΔΕΗ δεν νομιζω οτι διαφοροποιειται σε κατι.
Απ την αλλη οι μεταβολες του Συνημιτονου λογω βαριων μοτερ στην γραμμη μας (παντως οχι τοσο απο ενα σεσουαρ που λεει ο Λαζαρου παρακατω) εκτος απο καπελο στην χρεωση της Κιλοβαττωρας (KW = KVA x cos φ συνεπως ΚWh = KVA x cos φ x Hours) δεν δημιουργει σπουδαια προβληματα σε ενα ΚΑΛΟ HiFi. Δεν γνωριζω τροπο για την διορθωση του συνημιτονου καθως αυτο αλλαζει συνεχεια τιμες.
Ο πυκνωτης που αναφερεται αλλου κατα του συνημιτονου ειναι ημιμετρο και αφορα μια σταθερη μεση αποκλιση του συνημιτονου. Τι γινεται για παραδειγμα οταν ο τορναδορος της περιοχης μας σχολασει ?
Το σεσουαρ ομως ειναι υπευθυνο για τους σπινθηρες που παραγονται απο τις ψυκτρες των μοτερ.
Οσον αφορα την αποδοση των δυναμικων και τα UPS, On line και μη, ισχυει οτι μπορουν να περιορισουν
την Αποδοση της ατακας, αλλα παλι αφενος ο καλος ο μαστορας εχει μεριμνησει για κατι τετοιο, αφετερου η αποδοση των Trancients εξαρταται και απο καμποσους αλλους παραγοντες, τα UPS μας φταινε τωρα ?
Απο εμπειρια παντως, οταν κανεις αγοραζει UPS πρεπει πρωτον να περνει τουλαχιστον διπλασιας ισχυος
απο την απαιτουμενη, δευτερον οι μπατταριες του κατα το δυνατον να ειναι τυπου Σταρτερ (Εκκινησης).
Δηλαδη εαν ηταν μπουκαλι με νερο να εχει μεγαλο στομιο, ωστε οταν χρειαστει να το τουμπαρεις να αδειασει σε ελαχιστο χρονο. Αυτο στις Συστοιχιες Συσσωρευτων ( Batteries of Accumulators) λεγεται ρευμα βραχυκυκλωσεως και οταν μια μπατταρια εχει αξιοσημειωτο τετοιο ρευμα το διαλαλει σαν την κοτα που μολις εκανε το αυγο. Προσοχη δεν μιλαω για την Χωρητικοτητα σε ΑΗ, καθως αυτη αντιπροσωπευει τον ογκο του μπουκαλιου, και οχι τον ρυθμο αδειασματος.
Τελος εγω εχω στο Shack μου ενα ωραιο Μονιτορ-πραμα και παρακολουθω τις διαφορες παραμετρους του Δικτυου πολεως. Δεν ειναι φτηνο αλλα ουτε και αβασταχτα ακριβο γι αυτο φερνω και πουλαω τετοια.
Δες εδω : http://www.AudioCraftworks.gr/gr/pages/news/offers/EnergyMonitor.htm
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
ΕΥΓΕ! Το καλύτερο πρώτο μήνυμα (!) νέου μέλους που έγινε ποτέ! Να τολμήσω να ευχηθώ και εις ανώτερα για καλωσόρισμα? :D
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Καλωσορίζω τον Φίλο μου τον Μιχάλη !

Πιστεύω ότι θα είναι η παρουσία του χρήσιμη για όλους μας !

Το μονιτοράκι που αναφέρει το χρησιμοποιώ και εγώ και είναι ιδιαίτερα χρήσιμο !

Το δε κόστος του συγκρινόμενο με το κόστος των διαφόρων αμφιλεγόμενης προσφοράς

αξεσουάρ του hi end είναι αστείο !
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Μιχάλη, καλωσόρισες . Το ρεύμα πόλεως είναι μια χαρά. Τα ηχεία σου μάλλον έχουν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα. :lol: :lol: :lol:
Ποο Grand Utopia έχεις ? Το παλαιό ή το καινούργιο ?
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
ΧΑΡΙΤΟΣ ΛΑΜΠΡΟΣ said:
λεω να παρω ενα σταθεροποιητη τασεως γυρω στα 1500 κνα για τον cav a8 για το pionner 575 θα δω καμια διαφορα λετε?ειναι φιλος μου ο βενιερης και μου το δινει σε καλη τιμη παντως το ρευμα ειναι πολυ χαλια ειδικα τα μεσημερια και πιστευω οτι αξιζει μια τετια κινηση
Θα με ενδιεφερε και μενα το συγκεκριμενο μηχανημα του συγκεκριμενου Μαγαζιου. Εαν μιλαμε για το ιδιο με τα 3% ανοχη τασεως εξοδου και το σερβομηχανισμο, και εφοσον αποφασισεις να κανεις την γνωστη κινηση (το χερι στην τσεπη) πες μου εαν θελεις πως το βλεπεις στην πραξη, ή οτιδηποτε αλλο θεωρεις αξιοσημειωτο. Επισης θα μπορουσαμε να κανουμε ενα μινι τεστ με οργανα
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
g.kar said:
Μιχάλη, καλωσόρισες . Το ρεύμα πόλεως είναι μια χαρά. Τα ηχεία σου μάλλον έχουν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα. :lol: :lol: :lol:
Ποο Grand Utopia έχεις ? Το παλαιό ή το καινούργιο ?
Εχω την εντυπωση οτι εχεις κανει λαθος Μιχαληδες. Εγω πρωτον δεν εχω Grand Utopia, ουτε καν Tiny Utopia, δευτερον δεν θα μπορουσα να εχω Ηχεια που εφτιαξε καποιος αλλος, τριτον εαν υπαινισεσαι οτι
βρισκομαι σε μια Ουτοπικη κατασταση εχεις απολυτο δικιο. Πως ομως το καταλαβες. Μου φαινεται ?
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Μιχαλης Σπερτος said:
g.kar said:
Μιχάλη, καλωσόρισες . Το ρεύμα πόλεως είναι μια χαρά. Τα ηχεία σου μάλλον έχουν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα. :lol: :lol: :lol:
Ποο Grand Utopia έχεις ? Το παλαιό ή το καινούργιο ?
Εχω την εντυπωση οτι εχεις κανει λαθος Μιχαληδες. Εγω πρωτον δεν εχω Grand Utopia, ουτε καν Tiny Utopia, δευτερον δεν θα μπορουσα να εχω Ηχεια που εφτιαξε καποιος αλλος, τριτον εαν υπαινισεσαι οτι
βρισκομαι σε μια Ουτοπικη κατασταση εχεις απολυτο δικιο. Πως ομως το καταλαβες. Μου φαινεται ?
Η αξία ενός φιλοσόφου - βασιλιά έγκειται, επίσης, στο ενδιαφέρον του για την καλυτέρευση, την ευημερία και την ενίσχυση της ενότητας ολόκληρης της πόλης και όχι στο προσωπικό του όφελος. Γι’ αυτό πρέπει να κατέβει και πάλι στη σπηλιά και να φωτίσει τους άλλους μεταδίδοντάς τους τη γνώση, έτσι ώστε η αλήθεια να γίνει το ίδιον της ιδανικής πολιτείας και όχι μια ουτοπική κατάσταση, μέσα σ’ έναν κόσμο όπου όλοι πολεμούν μάταια για σκιές, εικασίες και ασύδοτη εξουσία. Γιατί ο φιλόσοφος-βασιλιάς δεν έχει εξουσιαστικές τάσεις, αλλά θεωρεί την ανάληψη της εξουσίας σαν αναγκαία και αναπόφευκτη για το καλό της πόλης.

(Απόσπασμα από ένα άρθρο της Φωτεινής Κομνηνού).


http://users.att.sch.gr/ikomninou/platon_Aristotelis.htm
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
g.kar said:
Μιχαλης Σπερτος said:
g.kar said:
Μιχάλη, καλωσόρισες . Το ρεύμα πόλεως είναι μια χαρά. Τα ηχεία σου μάλλον έχουν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα. :lol: :lol: :lol:
Ποο Grand Utopia έχεις ? Το παλαιό ή το καινούργιο ?
Εχω την εντυπωση οτι εχεις κανει λαθος Μιχαληδες. Εγω πρωτον δεν εχω Grand Utopia, ουτε καν Tiny Utopia, δευτερον δεν θα μπορουσα να εχω Ηχεια που εφτιαξε καποιος αλλος, τριτον εαν υπαινισεσαι οτι
βρισκομαι σε μια Ουτοπικη κατασταση εχεις απολυτο δικιο. Πως ομως το καταλαβες. Μου φαινεται ?
Η αξία ενός φιλοσόφου - βασιλιά έγκειται, επίσης, στο ενδιαφέρον του για την καλυτέρευση, την ευημερία και την ενίσχυση της ενότητας ολόκληρης της πόλης και όχι στο προσωπικό του όφελος. Γι’ αυτό πρέπει να κατέβει και πάλι στη σπηλιά και να φωτίσει τους άλλους μεταδίδοντάς τους τη γνώση, έτσι ώστε η αλήθεια να γίνει το ίδιον της ιδανικής πολιτείας και όχι μια ουτοπική κατάσταση, μέσα σ’ έναν κόσμο όπου όλοι πολεμούν μάταια για σκιές, εικασίες και ασύδοτη εξουσία. Γιατί ο φιλόσοφος-βασιλιάς δεν έχει εξουσιαστικές τάσεις, αλλά θεωρεί την ανάληψη της εξουσίας σαν αναγκαία και αναπόφευκτη για το καλό της πόλης.

(Απόσπασμα από ένα άρθρο της Φωτεινής Κομνηνού).


http://users.att.sch.gr/ikomninou/platon_Aristotelis.htm
Και ξανα ερωτω. Σου εχω αφησει την εντυπωση του γραφικου ψωνιου ?
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Μην παρεξηγείς τον g.kar.. Eκτός από το ότι είναι "Θεός, ήλιος καλοκαιρινός", παρουσιάζει και μία χάλαση συνειρμού. Είναι το σημάδι της μεγαλοφυΐας :p
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
RDoherty said:
Μην παρεξηγείς τον g.kar.. Eκτός από το ότι είναι "Θεός, ήλιος καλοκαιρινός", παρουσιάζει και μία χάλαση συνειρμού. Είναι το σημάδι της μεγαλοφυΐας :p
Μόνο εσύ με νιώθεις χρυσή μου.
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Το ξέρω, g.kar. μου. Γι' αυτό δεν θα πάψω ποτέ να σου εκφράζω τον άπειρο θαυμασμό μου.
 

Μηνύματα
250
Reaction score
0
RDoherty said:
Μην παρεξηγείς τον g.kar.. Eκτός από το ότι είναι "Θεός, ήλιος καλοκαιρινός", παρουσιάζει και μία χάλαση συνειρμού. Είναι το σημάδι της μεγαλοφυΐας :p
Ενώ εσύ πτωχέ μου RDoherty είσαι τέλος της αθωότητας και το τίμημα της μεγαλοφυΐας.

:lol: :lol: :lol:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Μιχαλης Σπερτος said:
Και ξανα ερωτω. Σου εχω αφησει την εντυπωση του γραφικου ψωνιου ?
Οχι βρε συ Μιχάλη . Απλώς μου άρεσε αυτό που ανέφερες για την "ουτοπική κατάσταση", τίποτα άλλο.
Μια συμβουλή. Οταν γράφεις εδώ μέσα απλά προσπάθησε να ξεχάσεις την επαγγελματική σου ιδιότητα. Αυτό μέχρι να μας γνωρίσεις καλύτερα και να καταλάβεις το ιδιαίτερο χιούμορ του καθενός μας. Μην αρπάζεσαι με το παραμικρό.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Cinderella said:
RDoherty said:
Μην παρεξηγείς τον g.kar.. Eκτός από το ότι είναι "Θεός, ήλιος καλοκαιρινός", παρουσιάζει και μία χάλαση συνειρμού. Είναι το σημάδι της μεγαλοφυΐας :p
Ενώ εσύ πτωχέ μου RDoherty είσαι τέλος της αθωότητας και το τίμημα της μεγαλοφυΐας.

:lol: :lol: :lol:
Μην μου ενοχλείς το φλερτ μου. :lol:
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Αν έχετε να προτείνετε κάτι για να βελτιώσουμε το ρεύμα της ΔΕΗ ή της Κυπριακής ΔΕΗΝ παρακαλώ κάντε το πριν μας το κόψει η ΔΕΗ το ρεύμα. Ασε που μου είρθε και ο λογαριασμός 170€ !!!
Λέτε να φταίει η καθαρή τάξη Α ?
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Ρεύμα Δικτύου Δεη...

Λοιπόν επανέρχομαι...

Για δείτε το γράφημα της τάσης του δικτύου που κατέγραψε χθες το ups μου...



η τάση είναι μεταξύ 238V και 222V με συνεχόμενα σκαμπανεβάσματα όλη μέρα. Ιδιαίτερα τις ώρες αιχμής (από τις 12 το μεσημέρι και μετά) γίνεται ο χαμός. Δυστυχώς το ups δεν καταγράφει και συχνότητες για να δούμε τι συμβαίνει και με αυτές...
 

Attachments

  • 193,2 KB Προβολές: 150

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Τις τελευταιες δεκα μερες βλεπω τα φωτα του σπιτιου (κυριως οσα ειναι πανω σε dimmer) να αναβοσβηνουν στιγμιαια, να πεφτει η ενταση τους, να επανερχεται δυνατοτερη κοκ

Δεν ξερω αν πρεπει να βριζω τον ηλεκτρολογο της εγκαταστασης ή την ΔΕΗ...

Το περιεργο: Ενα Voltage Regulator πανω στο οποιο εχω τα μασίνια και το οποιο τροφοδοτειται απο πριζα σε ανεξαρτητη γραμμη που εχει δικη της ασφαλεια στον πινακα, δεν επηρεαζεται τοσο πολυ απο τις διακυμανσεις αυτες, που ειναι τοσο εμφανεις στα φωτιστικα.
 

Μηνύματα
42
Reaction score
0
Απάντηση: Ρεύμα Δικτύου Δεη...

Υπαρχουν πολυ ωραια VARIAC 10KW της WORK σε πολυ καλες τιμες σε γνωστο καταστιμα επαγκελματικου ηχου. Δεν ξερω αν πρεπει να γραψω
το ονομα του ......... Εινε εξερετικα και σχετικα αθοριβα. Τα εχω δουλεψει
σε αρκετες ηχητικες εργασιες και παντα δουλεψαν μια χαρα. Υπαρχουν και
15KW!
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Ρεύμα Δικτύου Δεη...

σωπατε ρε παιδια που εχει διακυμανσεις η δεη ,δεν εχεε διαβαση στη πισω πλευρα του λογαριασμου τι γραφει.Ωρες ωρες ειστε υπερβολικοι και χαιενταδες θα μπορουσα να πω
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.755
Μηνύματα
2.874.870
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top