Έγινε το πρώτο βήμα…

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Μεγειες Παναγιωτη. Αυτο το ρημαδι το remote μπορει να κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Κυριολεκτικα. εκτος απο το να γραψει κειμενο, ολα τα αλλα γινονται.
 

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Πώς το ανοίγει όμως το ρημάδι το PC?
(εχω παλιότερο μοντέλο, το iMon MultiMedian)
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Κι όμως, γράφει!...

Μεγειες Παναγιωτη. Αυτο το ρημαδι το remote μπορει να κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Κυριολεκτικα. εκτος απο το να γραψει κειμενο, ολα τα αλλα γινονται.

Κι όμως, γράφει κανονικότατα κείμενο, αφού έχει δικό του εικονικό πληκτρολόγιο!!! Το ενεργοποιεί με δεξί κλικ στο εικονίδιο iMon, στα εργαλεία του. Το είδα σήμερα, και κουφάθηκα :shock: αλλά δεν πολυασχολήθηκα, μια και πρέπει να καταλάβεις πως δουλεύει, αφού έχει τρία γράμματα σε κάθε πλήκτρο!
 


Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Με το κόκκινο πλήκτρο πάνω πάνω δεξιά όπως το βλέπεις στη photo ανοίγει και κλείνει το HTPC.
Χμμμ, προφανώς δεν το έθεσα σωστά: τι ρύθμιση χρειάζεται ώστε να ανοίξει το PC με το κόκκινο κουμπάκι???
Γιατί το κλείσιμο δεν είναι τίποτα, το άνοιγμα είναι όλη η υπόθεση...
 

Μηνύματα
371
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Έγινε το πρώτο βήμα…

Χμμμ, προφανώς δεν το έθεσα σωστά: τι ρύθμιση χρειάζεται ώστε να ανοίξει το PC με το κόκκινο κουμπάκι???
Γιατί το κλείσιμο δεν είναι τίποτα, το άνοιγμα είναι όλη η υπόθεση...
Νομίζω ότι έπαιζε από default έτσι... Μήπως εχεις κανει τίποτα διαφορετικό στην συνδεσμολογία της οθόνης? (θυμάμαι ότι κάπως παρεμβαλόταν στο κουμπί του power του ΠιΣιού...)
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Χμμμ, προφανώς δεν το έθεσα σωστά: τι ρύθμιση χρειάζεται ώστε να ανοίξει το PC με το κόκκινο κουμπάκι???
Γιατί το κλείσιμο δεν είναι τίποτα, το άνοιγμα είναι όλη η υπόθεση...
Βασικά το imon πέρα από το USB που έχει για να το συνδέσεις έχει και μια μούφα που παρεμβάλλεται μεταξύ του καλωδίου που έρχεται από το τροφοδοτικό και της μητρικής, αν το βάλεις αυτό τότε δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω και ανοιγοκλείνει από το κόκκινο κουμπί στο remote του. Για τσέκαρε το μήπως δεν το έχεις βάλλει ή μήπως το δικό σου δεν το είχε ακόμα επειδή είναι παλιότερο.
 



Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Από το Μαΐο του '05 όταν έφτιαξα το HTPC!

Το θέμα όμως είναι από τις 15.00 που είδα την απάντηση παλεύω να το φτιάξω (αφού το συνέδεσα σωστά) και όμως αυτό αρνείται να συνεργαστεί...

Μήπως θέλει mobo με "Wake on USB" δυνατότητα?
 

GTX

Μηνύματα
3.813
Reaction score
39
Από το Μαΐο του '05 όταν έφτιαξα το HTPC!

Το θέμα όμως είναι από τις 15.00 που είδα την απάντηση παλεύω να το φτιάξω (αφού το συνέδεσα σωστά) και όμως αυτό αρνείται να συνεργαστεί...

Μήπως θέλει mobo με "Wake on USB" δυνατότητα?

Όχι ρε συ, βασικά όταν το σβήσεις η οθόνη παραμένει αναμένη και γράφει ότι έχεις ορίσει, σωστά??? Αν ναί πάει να πεί όταν παίρνει ρεύμα, επομένως δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα να το ανάψεις με το remote. Πάντως είναι διαφορετικό από το δικό μου, εμένα δε το συνδέεις με ρεύμα για floppy, αλλά με τη μούφα όπως είπα και πριν.

Το wake on usb που λες δε θα έπρεπε να έχει σχέση αφού γι'αυτό το λόγο συνδέεις τα pinακια του mobo για το κουμπί του power με αυτό, οπότε μέσω remote είναι σα να πατάς το κουμπί δεν έχει σχέση με το usb καθόλου.
 

Μηνύματα
1.155
Reaction score
7
Όχι ρε συ, βασικά όταν το σβήσεις η οθόνη παραμένει αναμένη και γράφει ότι έχεις ορίσει, σωστά??? Αν ναί πάει να πεί όταν παίρνει ρεύμα, επομένως δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα να το ανάψεις με το remote. Πάντως είναι διαφορετικό από το δικό μου, εμένα δε το συνδέεις με ρεύμα για floppy, αλλά με τη μούφα όπως είπα και πριν.

Το wake on usb που λες δε θα έπρεπε να έχει σχέση αφού γι'αυτό το λόγο συνδέεις τα pinακια του mobo για το κουμπί του power με αυτό, οπότε μέσω remote είναι σα να πατάς το κουμπί δεν έχει σχέση με το usb καθόλου.
Δυστυχώς, όταν το σβήνω (κανονικό shutdown, έτσι?) σβήνει και η VFD. :pc:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Να επιβεβαιώσω κι εγώ, ότι όταν σβήνω το HTPC, είτε με το ποντίκι είτε από το τηλεχειριστήριο, η οθόνη VFD μένει πάντα αναμμένη και απεικονίζει το mode στο οποίο έχει ρυθμιστεί.

Έλεγξε ξανά τις συνδέσεις σου, μήπως και κάτι σου έχει διαφύγει. Μήπως πρέπει να κάνεις απεγκατάσταση και νέα εγκατάσταση του iMon software, για να σου δουλέψει; :crazy_3:
 

Μηνύματα
76
Reaction score
0
Επειδή έχω κολλήσει στην κάρτα γραφικών για να ολοκληρώσω το HTPC χρειάζομαι λίγη βοήθεια..
Λιπών ήθελα να πάρω την ASUS EAH2600XT με DDR4 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513295 από e-shop αλλα έχει εξαντληθεί αξίζει να την περιμένω ή να πάρω αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516758
Καμία ηδέα παρακαλώ θέλω μια κάρτα που να παίζει ΗD movies όπως και αρχεία mkv.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Επειδή έχω κολλήσει στην κάρτα γραφικών για να ολοκληρώσω το HTPC χρειάζομαι λίγη βοήθεια..
Λιπών ήθελα να πάρω την ASUS EAH2600XT με DDR4 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513295 από e-shop αλλα έχει εξαντληθεί αξίζει να την περιμένω ή να πάρω αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516758
Καμία ηδέα παρακαλώ θέλω μια κάρτα που να παίζει ΗD movies όπως και αρχεία mkv.
Πριν 3 μερες την πηρα την ιδια και εγω φιλε μου και την δοκιμασα σε ενα πισι του αδερφου μου........ΠΑΡΤΗΝ............Αξιζει με το παραπανω-----Μανουλα στο HD----Μην τηνφοβασαι ειλικρινα----ΠΑΡΤΗΝ-ΠΑΡΤΗΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 



Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Επειδή έχω κολλήσει στην κάρτα γραφικών για να ολοκληρώσω το HTPC χρειάζομαι λίγη βοήθεια..
Λιπών ήθελα να πάρω την ASUS EAH2600XT με DDR4 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513295 από e-shop αλλα έχει εξαντληθεί αξίζει να την περιμένω ή να πάρω αυτήν http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.516758
Καμία ηδέα παρακαλώ θέλω μια κάρτα που να παίζει ΗD movies όπως και αρχεία mkv.
mkv δεν βλέπεις, ούτε με την σειρά 8χ00 της nVidia ούτε με την 2x00 της ΑΤΙ.
Εννοώ δεν τα βλέπεις με αποδικωποίηση απο την κάρτα (hardware acceleration). Mε software δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν η ισχύς του επεξεργαστή σου το επιτρέπει...
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
mkv δεν βλέπεις, ούτε με την σειρά 8χ00 της nVidia ούτε με την 2x00 της ΑΤΙ.
Εννοώ δεν τα βλέπεις με αποδικωποίηση απο την κάρτα (hardware acceleration). Mε software δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αν η ισχύς του επεξεργαστή σου το επιτρέπει...

Χεχεχε! Ο Q6600 πάντως τα μασάει τα mkv αρχεία για πρωινούλι και μετά καθαρίζει τα δόντια του! Στο 8% CPU usage χαλαρά τα παίζει, δουλεύοντας μάλιστα τους δύο επεξεργαστές μόνο με το TheaterTek, και τους δύο άλλους να κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου! :shock:
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Εχμ, φανταζομαι οτι οι 2 τελευταιοι δεν ειναι idle λογω επεξεργαστικης επαρκειας των 2 πρωτων, αλλα γιατι ο decoder δεν ειναι γραμμενος για 4πυρηνο...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.007
Μηνύματα
2.885.156
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top