Έγινε το πρώτο βήμα…

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Οσον αφορα το θεμα του τροφοδοτικου, σου ξαναλεω, δεν ειπε ποτε κανεις οτι δεν θα τα σηκωσει. Απλα αγοραζοντας ενα καλυτερο τροφοδοτικο μειωνεις πολυ τις πιθανοτητες βλαβης απο εξωγενεις παραγοντες, βυθισματα/αυξομοιωσεις, διακοπες τασης και λοιπα, εχεις πιο σιγουρη την σταθεροτητα και την ορθοτητα των τασεων που σου δινει, ή ακομα και την κακια σου την μοιρα.

Τωρα για το cable management που λεει και ο Γιωργος, κρυψε και σφηνωσε οσα περισσοτερα καλωδια μπορεις. Πισω απο το τροφοδοτικο, αναμεσα στα cages, κατω απο τη μητρικη, οπου σε παιρνει χωσ'τα. Θα κανεις μεγαλο καλο στις θερμοκρασιες σου.

Αυτο το αποτελεσμα ηρθε μετα απο 1 ωριτσα στησιμο!

 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Έγινε το πρώτο βήμα…

Οσον αφορα το θεμα του τροφοδοτικου, σου ξαναλεω, δεν ειπε ποτε κανεις οτι δεν θα τα σηκωσει. Απλα αγοραζοντας ενα καλυτερο τροφοδοτικο μειωνεις πολυ τις πιθανοτητες βλαβης απο εξωγενεις παραγοντες, βυθισματα/αυξομοιωσεις, διακοπες τασης και λοιπα, εχεις πιο σιγουρη την σταθεροτητα και την ορθοτητα των τασεων που σου δινει, ή ακομα και την κακια σου την μοιρα.
Οταν κανεις ενα HTPC σαν και αυτό με σκοπό να το συνδεσεις σε προβολεα δεν το αφήνεις στην τυχη του ( δηλαδη στα χερια της ΔΕΗ)
Το συνοδεύεις με ένα ups και εισαι χαλλλλαρός
:cool_4:
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
895
Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

To ότι θα έχεις UPS δεν σημαίνει πως θα κάνεις εκπτώσεις στην ποιότητα του τροφοδοτικού. Και, ναι, το να πάρεις Thermaltake αντί Seasonic (πχ) είναι "έκπτωση". Τέλος πάντων, η κουβέντα είναι κυρίως θεωρητική και αφορά συστήματα που δουλεούν στο όριο (με O/C κλπ) που νομίζω δεν ενδιαφέρει το φίλο μας τον Παναγιώτη.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

η κουβέντα είναι κυρίως θεωρητική και αφορά συστήματα που δουλεούν στο όριο (με O/C κλπ) που νομίζω δεν ενδιαφέρει το φίλο μας τον Παναγιώτη.
Αν μιλαμε για O/C τοτε σαφως και θα παει σε κάποιο πιο ανθεκτικό τροφοδοτικό.
Αλλα το θεμα ειναι αν θελεις κάποιος να κανει O/C;
Αποψη μου ειναι πως δεν χρειάζεται την στιγμη που εχεις κάνει του υπολογισμούς σου και ξερεις τι σου αρκεί.
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

Παντως εάν ακριβο τροφοδοτικό δεν αποκτά άλλοθι στις αυξομειώσεις τάσεως και γενικότερα στα τερτίπια του δικτύου της ΔΕΗ.
Και τα ακριβα καίγονται εάν δεν εχουν την ανάλογη προστασία
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Έγινε το πρώτο βήμα…

Παναγιώτη αυτό εδώ το είδες που σου έγραψε ο φίλος supacoopa???
Αυτό εμένα με είχε αποτρέψει από την αγορά του συγκεκριμένου κουτιού και πήγα σε αυτό.

Παντως σχετικά με το κουτι και το μέγεθος των καρτών που δεν δέχεται λόγω μεγέθους , εχω τις ενστάσεις μου.
Τι θελω να πω.
Σε αυτό το κουτι που πηρε ο Παναγιωτης εχω βαλει την 7300 την 7600 την ATI 2400 και σημερα την 8600.
Ολες μπαινουν ανετα .
Τι κάρτα πρεπει να βαλω για να μην χωρά σε αυτό το κουτί ;
Την 8800 που είναι σαν το παπούτσι του Τσάρλι Τσάπλιν;
Και για πιο λογο να παρω αυτό το μακρινάρι ;
Για να δω HD;:crazy_1:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Τώρα δέσαμε!...

Οσον αφορα το θεμα του τροφοδοτικου, σου ξαναλεω, δεν ειπε ποτε κανεις οτι δεν θα τα σηκωσει. Απλα αγοραζοντας ενα καλυτερο τροφοδοτικο μειωνεις πολυ τις πιθανοτητες βλαβης απο εξωγενεις παραγοντες, βυθισματα/αυξομοιωσεις, διακοπες τασης και λοιπα, εχεις πιο σιγουρη την σταθεροτητα και την ορθοτητα των τασεων που σου δινει, ή ακομα και την κακια σου την μοιρα.

Τωρα για το cable management που λεει και ο Γιωργος, κρυψε και σφηνωσε οσα περισσοτερα καλωδια μπορεις. Πισω απο το τροφοδοτικο, αναμεσα στα cages, κατω απο τη μητρικη, οπου σε παιρνει χωσ'τα. Θα κανεις μεγαλο καλο στις θερμοκρασιες σου.

Αυτο το αποτελεσμα ηρθε μετα απο 1 ωριτσα στησιμο!




Φοβερό δέσιμο και τακτοποίηση, όλα όμορφα και νοικοκυρεμένα, μπράβο σου! :cool_4:

Σιγά μην συναρμολογήσω και σετάρω μόνος μου το HTPC, η ασχετίλα μου σε αυτούς τους τομείς είναι παροιμιώδης! :mrgreen: Και το που κατάφερα να βιδώσω το τροφοδοτικό στο κουτί πολύ μου είναι!!! :crazy_1: Τη συναρμολόγηση και το σετάρισμα με όλο το software θα αναλάβει ένας πιτσιρικάς τεχνικός πραγματικό αστέρι, που του έχω τυφλή εμπιστοσύνη, την έχει κερδίσει άλλωστε με το σπαθί του!

Στη δεύτερη photo βλέπετε πώς χώρεσε στο ύψος το Thermaltake στο SilverStone, στην κυριολεξία στο χιλιοστό του χιλιοστού παιδιά! :shock:
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Να σας πω επίσης ότι ήδη χρησιμοποιούσα εδώ και δυο χρόνια περίπου ένα UPS line interactive 600VA της APC στο Cavalier, σιγά μην άφηνα το HTPC έρμαιο στις άγριες διαθέσεις των κρετίνων της ΔΕΗ, θέλουν και αύξηση της τιμής του ρεύματος, είναι και εισηγμένοι στο Χρηματιστήριο, τρομάρα τους! wall_1

Τα 600VA του APC επαρκούν λέτε και για το SilverStone ή να πάω σε κάτι μεγαλύτερο στα 800VA;

Και αλήθεια βρε παιδιά, τι στο καλό είναι το O/C;;; :crazy_11:
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Έγινε το πρώτο βήμα…

Οβερκλόκινγκ:happy_9::happy_9::happy_9:

Αααα, μάλιστα, έτσι λέτε εσείς τον υπερχρονισμό; :mrgreen:

Παπαπαπα, μακριά από εμένα τέτοιες μαιμουδιές, δεν θα έπαιρνα ποτέ, τέτοια ρίσκα! :mad_1: Ότι μπορεί να κάνει το μηχανάκι από τη μαμά του και τίποτα παραπάνω… Γι’ αυτό φαγώθηκα να βάλω τον Q6600, για να έχω μεγάλα αποθέματα ισχύος και το μηχανάκι να δουλεύει χαλαρά, παρόλο που και ο τεχνικός που θα το σετάρει μου φωνάζει να πάω σε κατώτερο επεξεργαστή… wall_1
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.977
Reaction score
12.732
Σπυρο? Ποιος ειναι ο Σπυρος? ρε μην ακουτε τον Ολυμπιο λεμε :happy_9:
Λέγε ό,τι θέεεεελεις λέγε...:prof::cool_11:

Να σας πω πάντως ότι το Thermaltake toughpower 550W είναι ένα πραγματικό έργο τέχνης από άποψη φινιρίσματος! Κατάμαυρο σαν το Χάρο, και με ανάγλυφο το λογότυπο Toughpower 550W στο επάνω μέρος σε ασημί και μαύρο χρώμα!
Ωχ Παναγιώτη, μου φαίνεται ότι άρχισες να χαϊεντίζεις λιγουλάκι... Περαστικά μας. ):)happy_9:

Τωρα για το cable management που λεει και ο Γιωργος, κρυψε και σφηνωσε οσα περισσοτερα καλωδια μπορεις. Πισω απο το τροφοδοτικο, αναμεσα στα cages, κατω απο τη μητρικη, οπου σε παιρνει χωσ'τα. Θα κανεις μεγαλο καλο στις θερμοκρασιες σου.

+1, ασυζητητί. Η ροή αέρα στο εσωτερικό του κουτιού είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για τη μακροζωία των εξαρτημάτων (και το χαμηλότερο θόρυβο).

Με γειες και καλοφόρετο! :cool_1:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Ωχ Παναγιώτη, μου φαίνεται ότι άρχισες να χαϊεντίζεις λιγουλάκι... Περαστικά μας. ):)happy_9:

Με γειες και καλοφόρετο! :cool_1:

Μπα, μακριά από εμένα Νίκο, κάθε μορφή χαιεντισμού! Δηλαδή όλα αυτά που κοροϊδεύω τόσα χρόνια να τα λουστώ τώρα; Είμαι και παραμένω πάντοτε, φανατικός οπαδός της σχολής «μέγιστη κατά το δυνατόν ποιότητα, στη χαμηλότερη τιμή, αν γίνεται και τζάμπα ακόμα καλύτερα!» Σε ευχαριστώ για τις ευχές, μακάρι να αποδειχθεί αξιόπιστο και ισχυρό το μηχανάκι!

Όπως βλέπετε, τα ψώνια συνεχίζονται με εντατικούς ρυθμούς, σήμερα ψώνισα τη κάρτα γραφικών και τους δύο σκληρούς δίσκους. Μαζί με έναν WD My book 320GB που ήδη έχω, ξεκινάω με χωρητικότητα 1,3TB που μπορεί να ακούγεται τεράστια, αλλά δυστυχώς δεν είναι αρκετή όταν ξέρω ότι ο Αντρίκος που τόσο πολύ αγαπάω διαθέτει ήδη πάνω από 2ΤΒ υλικό High Definition!!! "happy_1"

Όπως βλέπετε, έκανα στροφή 180 μοιρών στην επιλογή της κάρτας γραφικών, πηγαίνοντας σε κάρτα παλαιότερης γενιάς χωρίς hardware acceleration, τους λόγους για αυτήν την επιλογή θα σας τους εξηγήσω αργότερα…

Αύριο παραλαμβάνω και όλα τα υπόλοιπα καλούδια, θα μου μένει μόνο σε εκκρεμότητα ο Q6600 για τον οποίο πρέπει δυστυχώς να περιμένω 3 έως 5 μέρες… :mad_3:
 

Attachments


Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Re: Έγινε το πρώτο βήμα…

Είμαι και παραμένω πάντοτε, φανατικός οπαδός της σχολής «μέγιστη κατά το δυνατόν ποιότητα, στη χαμηλότερη τιμή, αν γίνεται και τζάμπα ακόμα καλύτερα!»
Ήμασταν στην ιδια σχολή και δεν το ηξερα ;;
Σε ποιο τμήμα;:happy_9::happy_9::happy_9:




Μαζί με έναν WD My book 320GB που ήδη έχω, ξεκινάω με χωρητικότητα 1,3TB που μπορεί να ακούγεται τεράστια, αλλά δυστυχώς δεν είναι αρκετή όταν ξέρω ότι ο Αντρίκος που τόσο πολύ αγαπάω διαθέτει ήδη πάνω από 2ΤΒ υλικό High Definition!!! "happy_1"

Σου εχω σκοτεινο animation σε BD ...να στραβωθείς:cool_4:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.737
Reaction score
7.530
Καλά, αν θυμόμουν να βάλω και τις photo καλά θα ήταν!... :crazy_1:
Με τις υγειες σου και να το χαρεις οπως θες φιλε Παναγιωτη .Καπου στα ιδια ειμαι γω με ενα HTPC που φτιαχνω και λειπουν ακομα οι DDR3 μνημες και ενας τετραπυρηνος INTEL που περιμενω.Εγω εβαλα ενα 850 watt power suply της Enermax και σημερα παρελαβα καρτα VGA RADION 2600 XT DDR3-512MB .ελπιζω τα μαραφετια μας να μας τα πουνε σωστα και να ευχαριστηθουμε HIGH DEFINITION---------
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

Παναγιωτη,με γεια το καινουργιο πισακι
Καλοδουλευτο.:dancing:

Οι επιλογες σου,οπως τα ειπαμε και τηλεφωνικως,ειναι καλες.
Ευτυχως που το σκεφτηκες καλυτερα και πηρες πιο μεγαλο τροφοδοτικο.
Το τροφοδοτικο στο pc ειναι το A και το Ω.Απο κακη παροχη ρευματος συμβαινουν πολλα κουλα.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Με τις υγειες σου και να το χαρεις οπως θες φιλε Παναγιωτη .Καπου στα ιδια ειμαι γω με ενα HTPC που φτιαχνω και λειπουν ακομα οι DDR3 μνημες και ενας τετραπυρηνος INTEL που περιμενω.Εγω εβαλα ενα 850 watt power suply της Enermax και σημερα παρελαβα καρτα VGA RADION 2600 XT DDR3-512MB .ελπιζω τα μαραφετια μας να μας τα πουνε σωστα και να ευχαριστηθουμε HIGH DEFINITION---------

Καλορίζικο και το δικό σου μηχανάκι Βλάση! :cool_4:

Όσο για τους τετραπύρηνους της Intel, πράγματι δυσεύρετο είδος στην αγορά, μου έχει κάνει εντύπωση που ολόκληρη Στουρνάρη και δεν υπάρχουν πουθενά ετοιμοπαράδοτοι, παντού είναι Κ.Π. = κατόπιν παραγγελίας!... "happy_1"
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

Παναγιωτη,με γεια το καινουργιο πισακι
Καλοδουλευτο.:dancing:

Οι επιλογες σου,οπως τα ειπαμε και τηλεφωνικως,ειναι καλες.
Ευτυχως που το σκεφτηκες καλυτερα και πηρες πιο μεγαλο τροφοδοτικο.
Το τροφοδοτικο στο pc ειναι το A και το Ω.Απο κακη παροχη ρευματος συμβαινουν πολλα κουλα.

Νίκο, είχατε δίκιο προφανώς όλοι που φωνάζατε για μεγάλο τροφοδοτικό. Ούτε λίγο ούτε πολύ, διαβάζω στο κουτί της Sapphire ότι απαιτεί τροφοδοτικό 450W ή μεγαλύτερο!...
:shock:
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Έγινε το πρώτο βήμα…

Φιλε άστα! Η κατασταση εχει ξεφυγει τελειως! :crazy_10:
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Όλο το hardware είναι εδώ, ενωμένο, δυνατό!... :cool_4:

Μου αρέσει που η μητρική της Asus διαφημίζει φαρδιά πλατιά στο κουτί τις δυνατότητές της για υπερχρονισμό! Να μου λείπει το βύσσινο, δεν θα πάρω!... :cool_11:

Τα έχω πια όλα στα χέρια μου, μονάχα οι δύο εσωτερικοί ανεμιστήρες 92mm παραμένουν σε εκκρεμότητα. Ήρθε και ο Q6600, οπότε τώρα πια με έχει πιάσει μια γλυκιά ανυπομονησία, δεν κρατιέμαι!... :crazy_2:
 

Attachments



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.007
Μηνύματα
2.885.153
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top