Φορτιστής Μπαταριών

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Καλησπέρα,

μήπως σας βρίσκετε κανένα καλό κύκλωμα φορτιστή μπαταριών NiMH?

Εχω έναν έτοιμο, αλλά είναι μόνο quick charger. Επίσης νομίζω ότι μάλλον δεν επαρκεί για τις 2500mAh και 2650mAh μπαταρίες που θέλω να φορτίσω, καθώς μου χάλασε ήδη ένα ζευγάρι 2500άρες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Καλησπέρα,

μήπως σας βρίσκετε κανένα καλό κύκλωμα φορτιστή μπαταριών NiMH?

Εχω έναν έτοιμο, αλλά είναι μόνο quick charger. Επίσης νομίζω ότι μάλλον δεν επαρκεί για τις 2500mAh και 2650mAh μπαταρίες που θέλω να φορτίσω, καθώς μου χάλασε ήδη ένα ζευγάρι 2500άρες...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Καθως οι μπατταριες NimH ειναι πολυ ιδιοτροπες ως προς την αναγνωριση της πληρως φορτισμενης καταστασης και αρα του περατος της φορτισης, σου προτεινω καλυτερα να αγορασεις ενα ετοιμο απο τα ειδη μοντελισμου, που θα διαθετει διαφορα προφιλ φορτισης με διακοπτομενο ρευμα και το περιφημο "ρεψιμο" (στιγμιαια εκφορτιση)
Υπαρχουν βεβαια πολυ ειδικα τσιπακια που κανουν την διαχειριση της φορτισης τετοιων μπατταριων σε συνεργασια με εξωτερικα FET ισχυος, αλλα ειναι πολυ δυσκολο να τα εντοπισεις και να τα προμηθευτεις. Ισως να εχει κατι σχετικο ο Ελεκτορας. Προσοχη, τα περισσοτερα τσιπακια που προοριζονται για αυτοματους φορτιστες NiCD δεν ειναι καταλληλα και για NiMH, λογω διαφορετικου ΔV. Εαν εχεις φορτιστη για NiCD εκει μαλλον οφειλεται η καταστροφη των NiMH.

Θα βρεις μεγαλη ποικιλια τετοιων φορτιστων εδω
http://www.towerhobbies.com/


Υπαρχει σαφως και η χειροκινητη μεθοδος οπου με ενα πολυμετρο παρακολουθεις την ανοδο της τασης κατα την φορτιση (με 2-3 C) με ενα κοινο φορτιστη, και μολις αντιληφθεις την κορυφωση και την κατηφορα, δινεις περιθωριο για ενα ΔV λιγων δεκαδων mV και διακοπτεις την φορτιση. Πρεπει να γνωριζεις μεχρι ποσα C μπορουν να δεχτουν οι συγκεκριμενες NimH, και πιο το ιδανικο ΔV.
 


Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Για NiMH ήταν ο φορτιστής. Αλλά είναι παλιος και δεν νομίζω να καταφέρνει να δίνει το C/10 ή και ποιο λίγο, για μεγάλης χωρητικότητας μπαταρίες... σε κάποιες 2100mAh που έχω, τις φορτίζει απροβλημάτιστα εδώ και 2 χρόνια.
Τις 2500 τις κατέστρεψε.. οπότε τις καινούργιες 2650 που πήρα δεν τολμάω να τις βάλω...

Εχω βρει αυτό το λινκ... έχεις καμμία γνώμη? δεν το έχω ψάξει ακόμα όλο, αλλά θα ήθελα μια γμώμη απο κάποιον γνώστη....
http://www.angelfire.com/electronic/hayles/charge1.html
 

Μηνύματα
173
Reaction score
0
Εγω εχω παρει απο Αμερική τόν εξης

http://www.mahaenergy.com/store/viewItem.asp?idProduct=422

Μπορεις καί από τό site τους νά τόν παραγγείλεις αλλά καί από τό ΕΒΑΥ νά τόν βρείς.
Ειναι πολύ καλός φορτιστης,πήγαινε δές χαρακτηριστικά του.
Στήν Ελλάδα τους φέρνει ο FREEBYTES αλλά αυτόν δέν τόν εχει φέρει από οσο ξέρω.
Δές εδώ

http://www.freebytes.com/catalog/index.php?cPath=116_87&osCsid=h64b2q921i9540opmo8v3ppt65
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Καλσπερα στην παρεα...
Λοιπον φιλαρακι σε ενα τευχος του Ελεκτορ εχει ενα προενισχυτη με μπαταριες και εχει και ενα φορτιστη για τετοιου ιδους μπαταριες.
Θα βρω το τευχος θα το βγαλω μια φωτο και το κανω ποστ εδω.
Αν σε ενδειαφερει μου λες και σου στελνω εκτος απο κυκλωμα και σχεδια layout και τυπωμενο.
Σε περιπτωστη που δεν εχεις δυνατοτητα για το τυπωμενο πεστο να το φτιαξουμε.
Καπου εχω και τα Film γιατι τον εχω φτιαξει....
 

Μηνύματα
26
Reaction score
0
Ελα τυχερος εισαι το βρηκα.
Εδω ειναι το κυκλωματικο του.
Το ολακληρωμενο ειναι τησ Philips.

 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Για NiMH ήταν ο φορτιστής. Αλλά είναι παλιος και δεν νομίζω να καταφέρνει να δίνει το C/10 ή και ποιο λίγο ...

Εχω βρει αυτό το λινκ... έχεις καμμία γνώμη? δεν το έχω ψάξει ακόμα όλο, αλλά θα ήθελα μια γμώμη απο κάποιον γνώστη....
http://www.angelfire.com/electronic/hayles/charge1.html
Νικο για μισο λεπτο.
Ο φορτιστης που θελεις ειναι για φορτιση καθενος στοιχειου ξεχωριστα ή για ολοκληρη συστοιχια ?
Εαν μιλαμε για συστοιχια ποσα επιμερους στοιχεια περιλαμβανει ?
Τα στοιχεια ειναι υποθετω μεγεθους Sub-C.
Σωστο ?

Θα επαναλαβω και εαν θες ακουσε με γιατι εχω χαλασει πολλα ακριβα πακεττα SANYO των 7.2 βολτ 2χιλιαρες μεχρι να μαθω τι παιζει. Για να φορτωθουν σωστα και να διαρκεσουν στον χρονο οι NiMH σου πρεπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ πριν ξεκινησεις να φτιαξεις κατι να γνωριζεις για τον συγκεκριμενο τυπο μπατταριων ...

1) το συνιστωμενο ρευμα φορτισης, πχ 2C (δηλαδη 2 x 2.65 A = 5.3 Ampere) και οχι συντηρησης
C/10 = 0.265 Ampere. Αυτες οι μπατταριες που εχεις ειναι ειδικες για ταχυφορτιση, και δεν ισχυουν τα ιδια πραγματα που ισχυουν για μπατταριες απο δραπανα που εχουν στενο στομιο. Οι δικες σου δεν προκειται ποτε να φορτιστουν σωστα με ρευμα λιγοτερο απο το συνιστωμενο και μετα απο 2-3 φορτισεις με οτιδηποτε λιγοτερο απο 2C κλεινει το "στομιο" της μπουκαλας και δεν παιρνουν πλεον φορτια. Ακριβως αυτο που σου συνεβη με τις αλλες.

2) και σπουδαιοτερο. Ποιο ειναι το συνιστωμενο ΔV (η πτωση τασεως μετα την κορυφωση κατα την οποια πρεπει να διακοπει η φορτιση ( πχ 10 mV ανα στοιχειο ή 60 mV για ομολογκαρισμενη συστοιχια των 6 στοιχειων subC - 7.2 V )

Διαβασε απο τo link με το σχεδιο που εδωσες
Η λυση με το θερμομετρο ειναι τριχες

For "cycle use", there are two recommended methods of detecting charge termination, either using a temperature sensor in the battery pack or using a "negative delta V" cutoff system. The temperature technique relies on detecting the sudden rise in battery temperature to shut off the charge. There is nothing wrong with doing this but battery packs do not always come with temperature sensors built in. Furthermore ones that do, often sense the temperature of only one cell.
The negative delta V system relies on the electrical characteristic that the NiCd/NiMH battery voltage peaks and drops about 20mV per cell when fully charged. This charger in its basic configuration will detect a peak of 84mV (per battery) from 2V to 21.5V, and thus will charge any battery pack in this range (i.e. 6-12 cells or 7.2V to 14.4V). Options to alter this range are described in Figure 10. Hence, no matter how discharged the battery is, this technique will give enough charge to restore the battery to its full state, and then the battery is continually "topped up" with a trickle charge to prevent slow leakage through internal resistance.

Ολα καλα μονο που δεν αναφερει ο μπαγασας οτι οι NiCD εχουν αρκετα διαφορετικο ΔV απο τις NiMH, και δεν επιτρεπεται ο ιδιος φορτιστης με μια ρυθμιση ΔV να φορτισει και τα 2 ειδη, γιατι ενα απο αυτα θα υπερφορτιζεται, με αποτελεσμα να δημιουργηθουν φυσαλιδες αερα μεσα που θα μικραινουν την ενεργη επιφανεια που γινεται η χημικη αντιδραση => θα ψοφησει συντομα η μπατταρια αφου πρωτα "κλασει" αερια απο την βαλβιδα ασφαλειας της. Μαθε λοιπον το ΔV των μπατταριων σου (οπως εχω βαρεθει να λεω)

Το σχεδιο του Ελεκτορα το εχω φτιαξει πριν πολλα χρονια. Ειναι ανεπαρκες. Εγω χρησιμοποιω πλεον εναν ΤΕΚΙΝ το μεγαλο μοντελο με εισοδο απο εξωτερικο τροφοδοτικο 13.6V / 16 Αμπερ

Τελος για να παρει μια αδεια μπατταρια φορτιο 2.65 AH πρεπει να δαπανηθουν κατα την φορτιση x 1.3-1.4 AH δηλαδη γυρω στα 3.5 ΑΗ. Τα υπολοιπα ειναι απωλειες.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για το σχηματικό καθώς και για την διάθεση.

Μιχάλη οι μπαταρίες είναι solo. Δεν είναι μέρος κάποιας συστοιχίας. 4 ξεχωριστές ΑΑ μπαταρίες θέλω να φορτίσω. Είναι της Duracell (τις προτίμησα απο τις ΣΑΝΥΟ που είχα πριν) και λένε πάνω τους ότι για στανταρντ φόρτιση θέλουν 270mA για 16 ώρες. DV δεν λέει πουθενά, πάντως διάβασα ότι οι NiMH δεν έχουν σημαντική πτώση τάσης όταν φορτιστούν, οπότε όλα τα αξιόπιστα κυκλώματα υλοποιούν ένα συνδιασμό θερμοκρασίας και χρόνου.... Ετσι διάβασα τουλάχιστον....

Αν έφτιαχνα κάποιον φορτιστή, θα υλοποιούσα το ίδιο κύκλωμα για την κάθε μία ξεχωριστά, μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ομοιόμορφη εκφόρτηση όλων των στοιχείων, και κατα συνέπεια ούτε και ομοιόμορφη φόρτιση...
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για το σχηματικό καθώς και για την διάθεση.

Μιχάλη οι μπαταρίες είναι solo. Δεν είναι μέρος κάποιας συστοιχίας. 4 ξεχωριστές ΑΑ μπαταρίες θέλω να φορτίσω. Είναι της Duracell (τις προτίμησα απο τις ΣΑΝΥΟ που είχα πριν) και λένε πάνω τους ότι για στανταρντ φόρτιση θέλουν 270mA για 16 ώρες. DV δεν λέει πουθενά, πάντως διάβασα ότι οι NiMH δεν έχουν σημαντική πτώση τάσης όταν φορτιστούν, οπότε όλα τα αξιόπιστα κυκλώματα υλοποιούν ένα συνδιασμό θερμοκρασίας και χρόνου.... Ετσι διάβασα τουλάχιστον....

Αν έφτιαχνα κάποιον φορτιστή, θα υλοποιούσα το ίδιο κύκλωμα για την κάθε μία ξεχωριστά, μιας και δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρχει ομοιόμορφη εκφόρτηση όλων των στοιχείων, και κατα συνέπεια ούτε και ομοιόμορφη φόρτιση...

Ωραια. Οσα εγραψα ακριβως πριν ισχυουν για σοβαροτερες μπατταριες σαν κι αυτες που κινουν μοτερ απο τηλεκατευθυνομενα.
Στην περιπτωση σου, κανουν και τα δυο σχεδια, δηλαδη και αυτο του λινκ που δινεις και αυτο του Λαζαρου.
Εγω θα προτιμουσα αυτο του λινκ, γιατι ειναι πιο συγχρονο.
Επισης ειναι σιγουρο οτι αυτο δουλευει με την ασφαλεστερη μεθοδο που ειναι η αναγνωριση της κορυφωσης και το ΔV, και οχι με θερμοκρασια ή με χρονο που ειναι πιο ασαφεις μεθοδοι. Αρα το ΔV ισχυει παντα αλλα στην περιπτωση σου οι προδιαγραφες δεν ειναι τοσο αυστηρες και το κοστος των μπατταριων δεν δικαιολογει σπουδαια μεριμνα ουτε μεγαλο εξοδο. Μονο που επρεπε να το πεις εξ αρχης για να μην γραφω τσαμπα. Μεταξυ μας οι SANYO (κιτρινη σειρα) ειναι παρασαγγες ανωτερες των Duracell. Οι τελευταιες δεν εχουν τοσο σαφες σημειο κορυφωσης.

Και στις δυο περιπτωσεις πρεπει να χρησιμοποιεις (εκφορτιζεις) και τα τεσσερα στοιχεια εν σειρα και να τα φορτιζεις παλι εν σειρα.

Καλη επιτυχια.
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Δεν πιστεύω να είναι Ιταλικό προιόν, ο κινητήρας της φώτο σου ???? :)
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Δεν πιστεύω να είναι Ιταλικό προιόν, ο κινητήρας της φώτο σου ???? :)
Για τρελλο με περασες ? Suzy-τσουζει
Εσενα ο γατουλης σου καταπιε υαλοκαθαριστηρα ? Ή μηπως σου δινει φιλακια στα βυζακια ?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.210
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top