Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Μηνύματα
541
Reaction score
138
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

χαζευοντας τις φωτο
παρατηρω πως η 1η ειναι πιο επιπεδη, με ταση να zoomαρει το κεντρο (νομιζω το διατυπωσα καταπληκτικα) ενω μου φαινεται οτι κοβει ελαχιστη πληροφορια τοσο αριστερα και οσο και πανω (τωρα αυτο εχει να κανει με τον φακο η με αλλαγη θεσης ληψης της φωτογραφικης καμερας?)
η 2η ειναι πιο κοιλη και παραμορφωμενη στις ακρες , ενω κοβει ελαχιστη πληροφορια στο κατω μερος

γενικα προτιμω την 1η φαινεται πιο ρεαλιστικη
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Ορίστε η άλλη συγκριτική φωτό. Αυτή είναι μια μικρή λεπτομέρεια από το κέντρο της εικόνας (δεν είναι πλήρες πλαίσιο). Είναι αυτό που θα βλέπατε, αν στεκόσασταν πάρα πολύ κοντά στην οθόνη.
Αν κοιτάξετε προσεκτικά, θα δείτε ότι αρχίζουν να διακρίνονται τα pixels της εικόνας, κάτι πολύ δύσκολο σ'αυτόν τον προβολέα που είναι τεχνολογίας LCOS. Διακρίνεται επίσης πολύ καθαρά και ο ψηφιακός θόρυβος που υπάρχει στην ταινία, κάτι απόλυτα φυσιολογικό σε τόσο μεγάλη μεγέθυνση.

Φωτό 1



Φωτό 2




Μπορείτε να εντοπίσετε διαφορές μεταξύ των εικόνων;
 

Attachments

  • 37,4 KB Προβολές: 252
  • 38,2 KB Προβολές: 252


Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Αυτό που παρατηρώ στην δεύτερη αλλα και στο φορεμα τις Ανζελίνα είναι καμένα λευκα. ( όπως και αλλαγή στις αποχρώσεις) .
Υποθέτοντας πως δεν είναι πρόβλημα της φωτογραφίας… μήπως μετά την προσθήκη η την αφαίρεση του φακου , χρειάζονται εκ νεου ρυθμίσεις του Brightness Contrast;
 


Μηνύματα
541
Reaction score
138
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

μια απο τα ιδια..
η 1η "ξεχειλωμενη"
η 2η υπερφωτισμενη
 

Μηνύματα
2.326
Reaction score
371
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακ

μια απο τα ιδια..
η 1η "ξεχειλωμενη"
η 2η υπερφωτισμενη

μήπως εννοείς η 2η ξεχειλωμένη;
 

Μηνύματα
541
Reaction score
138
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμο

μήπως εννοείς η 2η ξεχειλωμένη;
οχι οπως τα ειπα
η α2 ξεχειλωμενη
η β2 υπερφωτισμενη
save photos και συγκριση previous/next με viewer
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Αυτό που παρατηρώ στην δεύτερη αλλα και στο φορεμα τις Ανζελίνα είναι καμένα λευκα. (όπως και αλλαγή στις αποχρώσεις) .
Υποθέτοντας πως δεν είναι πρόβλημα της φωτογραφίας… μήπως μετά την προσθήκη η την αφαίρεση του φακου , χρειάζονται εκ νεου ρυθμίσεις του Brightness Contrast;
Όπως προανέφερα, αγνοήστε το ζήτημα φωτεινότητα/αντίθεση -ο προβολέας ήταν εντελώς αρρύθμιστος.
Για τον παραπάνω λόγο, αλλά και επειδή αυτό που μας ενδιαφέρει εδώ είναι ο αναμορφικός κι η οθόνη και όχι ο... κουκουρούκου-Κούρο, αυτή τη φορά ακολουθήσαμε άλλη προσέγγιση στη φωτογράφηση: αντί να επιδιώξουμε την τέλεια έκθεση ανά περίπτωση, βάλαμε την ίδια έκθεση (1 sec) και στις δύο περιπτώσεις. Τη μέθοδο τη είχε προτείνει παλιότερα ο Unforgiven και -στη συγκεκριμένη περίπτωση- νομίζω πως ταιριάζει.
Αυτό το γεγονός τόνισε τα -ήδη καμένα- λευκά του προβολέα. Από την άλλη όμως μας έδωσε την ευκαιρία να βγάλουμε ενδιαφέροντα συμπεράσματα για τη φωτεινότητα, που μάλιστα επαληθεύονται πλήρως, από τις μετρήσεις που έκανε ο Παν. Βογιατζάκης με το φωτόμετρό του. Περισσότερα θα σας πει ο ίδιος, φαντάζομαι...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

και τελικά; θα πει κάποιος εντυπώσεις; αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς;
Εντυπώσεις έγραψα ήδη στο 2ο μήνυμα του θέματος, αλλά μάλλον ζητάς συμπέρασμα (αξίζει τον κόπο), που μάλλον δεν θα ρισκάρει κανένας να στο δώσει. Το "σετάκι" κοστίζει, άρα θα βγάλεις αναγκαστικά δικά σου επιτόπια συμπεράσματα. :107:
Δηλαδη στο ιδιο μεγεθος οθονης, ο φακος εδινε καλυτερο αποτελεσμα. Αυτο δεν εννοεις?
Αρα το αποτελεσμα σου αρεσε, απλα καθοσουνα πολυ κοντα στην οθονη και θα προτιμουσες να καθεσαι λιγο πιο πισω? Καλα τα καταλαβα, η λεω μπαρουφες?
Ναι ο φακός έδινε καλύτερα αποτελέσματα, αλλά όπως λέει ο Αντρέας (και συμφωνεί και ο άλλος Αντρέας)
… μήπως μετά την προσθήκη η την αφαίρεση του φακου , χρειάζονται εκ νεου ρυθμίσεις του Brightness Contrast;
κάποια διαφορετική ρύθμιση πρέπει να γίνει. Και δεν έχει να κάνει με το πόσο κοντά καθόμουνα (~3-3,5 μέτρα).

Για τις φωτογραφίες που ανέβασε ο MaxHeadroom στο 3ο μήνυμα, απορώ πως μπορεί να αρέσει σε κάποιον καλύτερα η 2η, όπου οι ελλιπείς σκιές μηδενίζουν σχεδόν το βάθος πεδίου. Η 2η εικόνα φαίνεται πολύ επίπεδη. Φυσικά ζωντανά η εντύπωση ήταν αρκετά ισχυρότερη. Ξέρω φυσικά ποια αντιστοιχεί σε τι, αλλά ρουφιάνος δεν γίνομαι! :119:

Πρόεδρε, η περιγραφή του μενιού, έγινε στο θέμα συμμετοχών. Δεν μπορούσα να σ' αφήσω απληροφόρητο! :142:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Ξέρω φυσικά ποια αντιστοιχεί σε τι, αλλά ρουφιάνος δεν γίνομαι! :119:
Γράψτε ελεύθερα ότι νομίζετε! Και μην ξεχάσετε να παραθέσετε τις απαντήσεις που δώσατε, όταν ρώτησα:
  • αν σας αρέσει καλύτερα η εικόνα με τον αναμορφικό ή χωρίς
  • αν σας κάνει (και πόσο) παραπάνω κινηματογραφική αίσθηση η κοίλη οθόνη
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμο

Καλα τα καταλαβα...?
Δημήτρη μια που μπήκες στο... παιχνίδι, μπορώ να ρωτήσω κι εσένα που δεν ήσουν παρών, αλλά έχεις σημαντική εμπειρία με αναμορφικούς και κοίλες οθόνες, ποιο σετ (1ο ή 2ο) φωτογραφιών πιστεύεις πως αντιστοιχεί στον αναμορφικό;

Να διευκρινίσω μόνο ότι -όπως μας είπε ο Β. Λάμπρου- λόγω έλλειψης χώρου, ο προβολέας είχε μπει λίγο πιο κοντά από το προβλεπόμενο throw-distance και ότι ο αναμορφικός είναι πρισματικού τύπου. Να σου θυμίσω επίσης, ότι όλες οι φωτογραφίες έχουν τραβηχτεί με τη ίδια ακριβώς έκθεση.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Τοσα ατομα ηταν χθες στην παρουσιαση.
Τοσα ατομα ηρθαν και σημερα και ειδαν.
Τα παιδια απο την περιφερεια μονο που δεν σας εχουν εκλιπαρησει
για να μαθουν μεσα απο τα δικα σας ματια.
Και το μονο που εχω δει ειναι οι φιλοτιμες προσπαθειες του Δημητρη
για να σας κανει να πειτε/γραψετε λιγα πραγματακια απο αυτα που
νομιζετε.
Μερικες φορες αναρωτιεμαι μηπως εχουμε δει τοσα πολλα που εχουμε καλομαθει...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακ

Γράψτε ελεύθερα ότι νομίζετε! Και μην ξεχάσετε να παραθέσετε τις απαντήσεις που δώσατε, όταν ρώτησα:
  • αν σας αρέσει καλύτερα η εικόνα με τον αναμορφικό ή χωρίς
  • αν σας κάνει (και πόσο) παραπάνω κινηματογραφική αίσθηση η κοίλη οθόνη
Τοσο δυσκολο ειναι πια?
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
383
Δυσκολα μου βαζεις.
Ειναι και τα 2 μου μονιτορ χαλια επισης. Η δευτερη ειναι πιο φωτεινη και εχει λιγο διαφορετικη γεωμετρια, κυριως προς την δεξια μερια της οθονης.
Το τεντωμα το κανατε με pc? Φανταζομαι βαζεις custom τεντωμα στο pc. O φακος στο μανουαλ λεει 1.33, αρα το 16/9 καδρο το κανει 2.37.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμο

Να διευκρινίσω μόνο ότι -όπως μας είπε ο Β. Λάμπρου- λόγω έλλειψης χώρου, ο προβολέας είχε μπει λίγο πιο κοντά από το προβλεπόμενο throw-distance και ότι ο αναμορφικός είναι πρισματικού τύπου.
Αυτο επρεπε να το γραψεις απο την αρχη!
Απ`οταν βαλατε τις φωτο σπαω το κεφαλι μου να καταλαβω γιατι στην δευτερη φωτο,ενω ολοι στη μεση ειναι ψηλοτεροι απ`οτι στη πρωτη φωτο,η ακριανη δεξια γυναικα ειναι ακομα κοντυτερη απο οτι ειναι στη πρωτη φωτο οπου ολοι ειναι κοντυτεροι.

Λογικα ο αναμορφικος ειναι στη δευτερη φωτο και βλεπουμε το φαινομενο του barrel distortion.

 

Attachments


Μηνύματα
7.252
Reaction score
4.635
μετα απο μια δυσκολη μερα στην δουλεια λεω να πω και εγω την γνωμη μου.

εφοσον δεν μπορουμε να κρινουμε την εικονα απο τον προβολεα λογο αλλων παραγοντων , η αποψη μου ειναι
για μενα η εικονα ειχε διαφορα με τον αναμορφικο φακο τοση ωστε να αξιζει να τον αγορασει καποιος !
για την κοιλη οθονη τωρα ενα εχω εγω να πω . ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !!!
ειχα κατσει επιτηδες 1 σειρα και μπορω να πω οτι ειναι καθηλωτικη !!

συμπερασμα για μενα παντα ...

αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα να βαλω καμπυλωτη σταθερη οθονη θα το εκανα με οσο μεγαλητερο μεγεθος οθονης θα επαιρνε ο χωρος μου ...

φυσικα εαν μπορουσα να βαλω την οθονη δεν θα το σκεφτομουν καθολου για τον αναμορφικο φακο .
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Βρε παιδια ο τιτλος του τοπικ γράφει
Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης
και εμεις καθομαστε και λεμε ποια φωτογραφία μας αρέσε…<o:p></o:p>
Ποτε θα γράψετε;;;<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
<o:p> </o:p>
Κατι μου λεει πως ολοι έτρεξαν για μπάνιο…<o:p></o:p>
Καλη Δευτέρα :117:<o:p></o:p>
 

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Όπως προανέφερα, αγνοήστε το ζήτημα φωτεινότητα/αντίθεση -ο προβολέας ήταν εντελώς αρρύθμιστος..
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 10"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 10"><link rel="File-List" href="file:///C:%5CDOCUME%7E1%5C0EEF%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Κανονικός πίνακας"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman";} </style> <![endif]--> Το σχόλιο μου δεν αφορούσε τη ρύθμιση του προβολέα αλλά την επίδραση η όχι του αναμορφικου φακού στα χρώματα και στην φωτεινότητα .
Δεν εχει σημασία αν ο προβολεας ηταν λάθος η σωστά ρυθμισμένος , σημασία εχει πως με την προσθήκη η την αφαίρεση του φακου δημιουργήθηκαν διαφορες σε φως και χρώμα.<o:p></o:p>
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

.... Ξέρω φυσικά ποια αντιστοιχεί σε τι, αλλά ρουφιάνος δεν γίνομαι! :119:
Γράψτε ελεύθερα ότι νομίζετε! Και μην ξεχάσετε να παραθέσετε τις απαντήσεις που δώσατε, όταν ρώτησα:
  • αν σας αρέσει καλύτερα η εικόνα με τον αναμορφικό ή χωρίς
  • αν σας κάνει (και πόσο) παραπάνω κινηματογραφική αίσθηση η κοίλη οθόνη
Μη ξεχνάς πως ήμουν εκεί, άρα είναι σαν να κλέβω! :107:
.... Να διευκρινίσω μόνο ότι -όπως μας είπε ο Β. Λάμπρου- λόγω έλλειψης χώρου, ο προβολέας είχε μπει λίγο πιο κοντά από το προβλεπόμενο throw-distance και ότι ο αναμορφικός είναι πρισματικού τύπου ....
Αυτο επρεπε να το γραψεις απο την αρχη! ......
Αν διάβαζες όλα τα μηνύματα και όχι επιλεκτικά
.... Επίσης ο προβολέας πρόβαλε στην οθόνη από τα ~4,5-5 μέτρα, απόσταση μικρή για τέτοιου μεγέθους κάδρο, ακόμα και για μένα τον ανίδεο ....
θα το ήξερες από χθές τα μεσάνυχτα. :116:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.337
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top