Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Οι φωτογραφίες που έχουν τραβηχτεί με τον αναμορφικό, είναι πράγματι αυτές του δεύτερου σετ. Μπράβο σε όσους μπόρεσαν να καταλήξουν στο σωστό συμπέρασμα, εξετάζοντας μόνο τα στοιχεία που έχουν αποτυπωθεί στις φωτό!

Το βασικότερο από αυτά, είναι βέβαια η αύξηση της φωτεινότητας στο κέντρο της εικόνας. Χρωματική μεταβολή δεν αντιλήφθηκα δια γυμνού οφθαλμού.
Το γεγονός ότι στο 1ο σετ φωτογραφιών τα χρώματα είναι πιο κορεσμένα, οφείλεται στο ότι -εξαιτίας του λιγότερου φωτός- η κάμερα τις κατέγραψε ελαφρά υποφωτισμένες, ενώ τις δεύτερες ελαφρά υπερφωτισμένες (μιλάμε για λιγότερο από μισό f/stop). Στο ίδιο γεγονός οφείλονται και τα πιο "καμένα" λευκά στις φωτογραφίες του αναμορφικού. Η αντίθεση ήθελε χαμήλωμα στον Kuro, αλλά κατά το ίδιο ποσό και με και χωρίς τον αναμορφικό (φανταστείτε κάτι σαν να κλείνουμε κατά ένα βήμα τη χειροκίνητη ίριδα του προβολέα).

Από τη γεωμετρία μπορούμε επίσης να βγάλουμε συμπεράσματα, αρκεί να ξέρουμε τα χαρακτηριστικά του φακού και τα δεδομένα της τοποθέτησης. Φυσικά και το πρώτο σετ εικόνων (προβολή 16:9) εμφανίζει μια μικρή παραμόρφωση, λόγω του pincushion effect.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Το βασικότερο από αυτά, είναι βέβαια η αύξηση της φωτεινότητας στο κέντρο της εικόνας.
Πιο set-up εχει αυξημενη φωτεινοτητα και κατα πιο τροπο?
Πως διαμοιράζεται αυτη?

Από τη γεωμετρία μπορούμε επίσης να βγάλουμε συμπεράσματα, αρκεί να ξέρουμε τα χαρακτηριστικά του φακού και τα δεδομένα της τοποθέτησης.
Παλι δηλαδη θα πρεπει να γινουμε Θαλής ο Μιλησιος για να καταδειξουμε τ`αυτονοητα?

Φυσικά και το πρώτο σετ εικόνων (προβολή 16:9) εμφανίζει μια μικρή παραμόρφωση, λόγω του pincushion effect.
Κανονικα δεν πρεπει.Το pincusion υφισταται λογο παραμορφωσης του φακου σ`επιπεδο πανι.Ομως ειναι πολυ ηπιο (σιγουρα δεν μπορεις να το δεις,ποσο μαλλον σε κακη φωτο).Σε κοιλο πανι (με φυσιολογικη προβολη χωρις χρηση αναμορφικου φακου,οπως ειναι η πρωτη φωτο) το φαινομενο αναιρείται.Αυτος εξαλλου ειναι ενας απο τους βασικους λογους της χρησης του κοιλου πανιου.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Πιο set-up εχει αυξημενη φωτεινοτητα και κατα πιο τροπο? Πως διαμοιράζεται αυτη?

Παλι δηλαδη θα πρεπει να γινουμε Θαλής ο Μιλησιος για να καταδειξουμε τ`αυτονοητα?

Κανονικα δεν πρεπει.Το pincusion υφισταται λογο παραμορφωσης του φακου σ`επιπεδο πανι.Ομως ειναι πολυ ηπιο (σιγουρα δεν μπορεις να το δεις,ποσο μαλλον σε κακη φωτο).Σε κοιλο πανι (με φυσιολογικη προβολη χωρις χρηση αναμορφικου φακου,οπως ειναι η πρωτη φωτο) το φαινομενο αναιρείται.Αυτος εξαλλου ειναι ενας απο τους βασικους λογους της χρησης του κοιλου πανιου.
α) Αυτό με τον αναμορφικό. Το πρόβλημα είναι ότι -στη συγκεκριμένη περίπτωση τουλάχιστον- αύξηση της φωτεινότητας υπάρχει μόνο στο κέντρο της εικόνας.

β) Όχι, δε χρειάζονται τέτοιες νοητικές ικανότητες. Από την άλλη, η γνώση των δεδομένων και η ανάλυσή τους, είναι απαραίτητες για να διατυπωθεί μια σωστή άποψη. Αλλιώς, πάμε για Θαλής και βγαίνουμε Πυθία.

γ) Πόση καμπυλότητα έχει το πανί; Σε ποιους άξονες διορθώνει; (βλέπε και β)
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Η αλήθεια είναι ότι η απόσταση προβολέα είναι λίγο μικρότερη από αυτή που υπολογίσαμε στην αρχή διότι ο μηχανισμός του lift δυστυχώς μας μίκρυνε το throwdistance. Έτσι μας έδωσα κάποια παραμόρφωση που θα πιστεύω σύντομα θα τη λύσουμε με κάποια πατέντα του φίλου μου Σάκη.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Το θέμα στο όλο conceptτου αναμορφικού φακού / κοίλης οθόνης δεν έχει να κάνει με κάποιες ατέλειες που θα συναντήσετε σε κάποια εγκατάσταση και ελπίζω οι φίλοι που μαζευτήκαμε εδώ να μην διυλίζουμε το κουνουπάκι γιατί κατά τη γνώμη μου κάνουμε ένα μεγάλο λάθος.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Το setπου είδαμε, έχει να κάνει με την αίσθηση που προκαλεί η πλήρη απομίμηση του κινηματογραφικού φορμάτ, σε ένα σπίτι. Καμπυλωτή οθόνη, έλλειψη οριζόντιων γραμμών και περικύκλωση αίσθησης της όρασης από εικόνα παρέα με τον ήχο που μας περικυκλώνει χρόνια με το surround<o:p></o:p>
Η πρόσθεση κάποιων πλεονεκτημάτων όπως αύξηση φωτεινότητας και ανάλυσης είναι για τους Videoενασχολούντες σημαντικά αλλά για αυτόν που θα δει πρώτη φόρα τηnεπίπεδη 16:9 και την άλλη οθόνη δεν παίζει καμία σημασία. <o:p></o:p>
Η αίσθηση που δίνει η δεύτερη είναι πρωτοφανής και δεν σας κρύβω ότι χαίρομαι που σαν εταιρία κάναμε πρώτοι την απίστευτη αυτή στροφή που έκανε το οικιακό σινεμά στη χώρα μας.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Βλέποντας και απλό DVDστη κοίλη με τον αναμορφικό αισθάνομαι και πιστεύω ότι το αναμενόμενο χρόνια τώρα πρότυπο HDχάνει αρκετά σαν τεχνολογική εξέλιξη μπροστά στο αναπάντεχο βήμα και την πρωτόγνωρη χτύπο που αφήνει στις αισθήσεις αυτή η λύσης. Το DVD, το απλό DVDμεταμορφώνεται σε κινηματογραφική ταινία και σε μεταφέρει μέσα σε αυτή, παρέα με καλό ήχο, πραγματικά τώρα μπορώ να πω ότι η αίθουσα του κινηματογράφου είναι πολύ πίσω. Χρόνια τώρα είχαμε σπίτι μας καλύτερο ήχο, χρόνια τώρα πιο ευκρινή εικόνα, ΤΩΡΑ όμως έχουμε και την αίσθηση που μας έκανε να πηγαίνουμε ακόμη έστω και λίγες φορές σινεμά!<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Κλείνοντας θέλω να σημειώσω ότι προχθές, κατά τη προσωπική μου άποψη, έγινε ένα λάθος…. Μαζευτήκαμε να ταξιδέψουμε σε ένα όνειρο που είχα ζήσει εγώ και ο Αντρέας λίγες μέρες πριν και μαγευτήκαμε και δυστυχώς σας «απαρατήσαμε» μόνους και έρημους. Αντί να δούμε αποσπάσματα και να κερδίσουμε σε πάθος, κάναμε μετρήσεις, κόντρα μετρήσεις και φωτομετρήσεις για να αποδείξουμε ότι ο κύκλος είναι ο στρογγυλός και ότι η γη γυρίζει.<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Προχθές σημασία είχε το κέρδος των αισθήσεων …. Αλλά εμείς τα κάναμε σαλάτα (για να είναι ευγενικός). «Βάλτε λίγο Ηχο» όπως φώναξε στο τέλος αγανακτισμένος ο Anemelosαλλά εμείς μετράγαμε με φασματογράφο πόσο κόκκινο 235 είναι το κόκκινο της Ferrari, λες και μα τη δεις δεν θα κρεμάσει το σαγόνι σου…….<o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Μόλις έπαιξε στο τέλος όπως έπρεπε, με λίγο ήχο, με συνεχή ροή χωρίς διακοπή για φωτογραφίες τότε άλλαξαν τα πράγματα και τα χαμόγελα επανήρθαν. Μερικά πράγματα δεν μετρούνται, ούτε καλιμπράρονται…. γιατί εμένα τουλάχιστον με προλαβαίνει ο χτύπος της καρδίας.<o:p></o:p>
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
να ρωτησω κατι ?
οταν βλεπετε ταινιες τι κοιτατε την ταινια η πως φαινεται αυτο εκει απεναντι
μηπως χασατε το θεμα ταινια
και ασχολειστε με κατι που δεν τελειωνει ποτε
πιστευω πως αν καποιος εχει μια αξιοπρεπη εικονα
και συνεχιζει να το ψαχνει δεν θα το βρει ποτε
οσο τουλαχιστον η τεχνολογια τρεχει
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Το θέμα είναι λίγο πολύπλοκο με πολλές παραμέτρους ειδικά για έναν άσχετο σαν κι εμένα... οπότε με την ευκαιρία του ότι οι συμμετέχοντες λείπουν για μπανια και εν αναμονή της επιστροφής τους, αν μπορούμε να κάνουμε και λίγη θεωρία...

Η κοίλη οθόνη μπορεί να εξεταστεί ως προς την αίσθηση που δινει στο θεατή - η οποία δεν αμφισβητείται από κανεναν απο ότι κατάλαβα - και ως προς τα τεχνικά χαρακτηριστικά που προσδίδει στην εικόνα - περισσότερο γεωμετρικά συν και πλην - αν κατάλαβα καλά.

Αν μπορούσε λοιπόν να γίνει μια αναφορά έστω και σύντομη

1) τι προσθέτει και τι αφαιρεί απο την ποιότητα της εικόνας η κοίλη οθόνη με και χωρίς αναμορφικό.

2) και σε σχεση με το παραπανω ερωτημα συστήνεται μονο με χρήση αναμορφικού ή και αυτόνομα?

Έπειτα ο φακός... καπου αναφέρθηκε ότι ο συγκεκριμενος ειναι πρισματικός... τι άλλες επιλογές υπάρχουν και γιατί επιλέχθηκε ο συγκεκριμένος τύπος? (αν θέλετε λετε και τα χαρακτηριστικά του κάθε τύπου).

Σε παλιότερο θέμα νομίζω είχε αναφερθεί ότι η προσθήκη φακού ρίχνει την φωτεινότητα, τώρα διαβάζω οτι την αυξάνει (έστω και στο κέντρο της εικονας). Τι ισχύει τελικά?

Αν δεν κανω λαθος, ο αναμορφικος φακος χρησιμοποιείται, για να βλεπουμε ταινια με φορματ 2.35 σε οθονη 16:9 (γεμίζοντας όλη την επιφανεια της) απο προβολεα με πανελ 16:9. Υπαρχει και άλλη χρήση που θα μπορουσε να γινει?
Η θεωρία -νομίζω - λέει ότι έτσι, πέρα απο το ότι δεν χρειαζομαστε επιπλεον μασκινγκ (για να μη βλεπουμε τις μπαρες του λετερμποξ) , πετυχαίνουμε μεγαλύτερη πυκνότητα εικόνας και καποιοι άλλοι λένε ότι ο αριθμός των πιξελ ειναι ίδιος οποτε δεν κερδίζουμε τιποτα.
Οι παρευρισκόμενοι τι είδαν?

Αυτα μου ερχονται προχειρα στο μυαλο...αν ειναι λιγο οφ τοπικ ας σβηστει το μηνυμα η ας μην απαντηθει, τουλαχιστον σε αυτο το θεμα...
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13

Εδώ λίγω πριν ξεκινήσει η παρουσίαση

Ας πω και εγώ την γνώμη μου (αν και θα είναι η πιο απλή από όλους).
Η εικόνα που πήραμε με το σύστημα του φακού με μάγεψε και με απογείωσε πραγματικά. Κατά την γνώμη μου δεν νομίζω πλέον τα σινεμά να συνεχίσουν να δουλεύουν.....τα βλέπω για σύνταξη!
Παρακολούθησα την παρουσίαση και από τα μπροστινά καθίσματα αλλά και από την ....γαλαρία.Νομίζω ότι την καλύτερη απόλαυση την είχα από τα πίσω καθίσματα.
Βέβαια έκανα ένα τραγικότατο λάθος να ρωτήσω την Αντρέα πόσο εκτιμάται οικονομικά το όλο σύστημα. Μόλις άκουσα την τιμή νόμιζα πως είχε έρθει η .....Πρωταπριλιά!
Το σύστημα μπορεί να πλησιάζει το άριστο αλλά απευθύνεται σε κοινό με παχιά τσέπη προς το παρόν.

Ας συνεχίσω να μιλάω με εικόνες για να πάρετε και μία γεύση από τον χώρο και τα άτομα που είχαν παρευρεθεί....
 


Μηνύματα
2.575
Reaction score
13

Ο "κακός" λύκος της παρέας :) - Εδώ παρακολουθεί και συντονίζει την παρουσίαση.
"Προσέχτε καημένοι μην τυχών και δεν μου γράψετε τίποτα από την παρουσίαση ..... ΣΑΣ ΕΦΑΓΑ!"
Και αυτό έκανε μετά το τέλος της παρουσίασης τους πήγε σε μία ταβέρνα πιο κάτω και τους έκανε όλους ψητούς στα κάρβουνα...
Γι αυτό και δεν απαντά και κανείς από τους παρευρισκόμενους - Εγώ ευτυχώς την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια και την γλίτωσα!
:105:
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13

Εδώ βλέπουμε την κυρτή οθόνη με τον μηχανισμό της σε όλο της το μεγαλείο
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876

Εδώ λίγω πριν ξεκινήσει η παρουσίαση

Ας πω και εγώ την γνώμη μου (αν και θα είναι η πιο απλή από όλους).
Η εικόνα που πήραμε με το σύστημα του φακού με μάγεψε και με απογείωσε πραγματικά. Κατά την γνώμη μου δεν νομίζω πλέον τα σινεμά να συνεχίσουν να δουλεύουν.....τα βλέπω για σύνταξη!
Παρακολούθησα την παρουσίαση και από τα μπροστινά καθίσματα αλλά και από την ....γαλαρία.Νομίζω ότι την καλύτερη απόλαυση την είχα από τα πίσω καθίσματα.
Βέβαια έκανα ένα τραγικότατο λάθος να ρωτήσω την Αντρέα πόσο εκτιμάται οικονομικά το όλο σύστημα. Μόλις άκουσα την τιμή νόμιζα πως είχε έρθει η .....Πρωταπριλιά!
Το σύστημα μπορεί να πλησιάζει το άριστο αλλά απευθύνεται σε κοινό με παχιά τσέπη προς το παρόν.

Ας συνεχίσω να μιλάω με εικόνες για να πάρετε και μία γεύση από τον χώρο και τα άτομα που είχαν παρευρεθεί....
σκεψου ποσο εχει ενα τετοιος φακος
ενας τετοιος προβολεας
μετα σκεψου ποσοι μπορουν να τα αποκτησουν
και μετα ξανασκεψυ αν θα κλεισουν οι κινηματογραφοι
με την πεινα που ερχεται
σι για
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13

Ο προβολέας της Pioneer με το σύστημα του αναμορφικού φακού προσαρμοσμένο επάνω του.
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13

Η παρέα μας κατα την διάρκεια των δοκιμών (ένα μέρος της απουσίαζε την στιγμή της φωτογράφισης σχολιάζοντας τις πρώτες εντυπώσεις πίσω από το παραβάν :202::205::614::619:
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13

Και μία είκονα από την "ταπεινή" μου φωτογραφική για να σας μεταφέρω την ατμόσφαιρα και ποιότητα(όσο μπορεί να μεταφερθεί) της εικόνας που όλους μας μάγεψε.

Δεν μένει παρά να ευχαριστήσω τον Αντρέα και όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στην πραγματοποίηση της συγκεκριμένη παρουσίασης και σε όλη την καλή παρέα που είχαμε δημιουργήσει.
Πάντα τέτοια
 

Μηνύματα
2.575
Reaction score
13
σκεψου ποσο εχει ενα τετοιος φακος
ενας τετοιος προβολεας
μετα σκεψου ποσοι μπορουν να τα αποκτησουν
και μετα ξανασκεψυ αν θα κλεισουν οι κινηματογραφοι
με την πεινα που ερχεται
σι για
Μα γι αυτό έγραψα ότι ανήκει προς το παρόν σε μικρό κύκλο ανθρώπων...αλλά σε 2-5 χρόνια θα μπορεί να το αποκτήσει ακόμη μια μεγαλύτερη ομάδα ανθρώπων με πολύ πιο χαμηλότερο οικονομικό επίπεδο.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8"><meta name="ProgId" content="Word.Document"><meta name="Generator" content="Microsoft Word 11"><meta name="Originator" content="Microsoft Word 11"><link rel="File-List" href="file:///G:%5CDOCUME%7E1%5CADMINI%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml"><!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:punctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <w:DontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><style> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </style><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Λοιπόν, ας πω κι εγώ δυο λόγια. Σκέφτηκα πολύ για το αν πρέπει, ακόμα κι αν έχω το δικαίωμα αν θέλετε, να σχολιάσω τη διοργάνωση της παρουσίασης. Από τη μια πλευρά της ζυγαριάς, μπαίνει ο αναμφισβήτητος κόπος και ιδρώτας του Βάγγου και του Αντρέα για να μας παρουσιάσουν κάθε φορά την αιχμή της τεχνολογίας, γεγονός που προσωπικά θέλω να τονίσω ότι σέβομαι πολύ. Πέραν της οικονομικής αιμορραγίας που συνεπάγεται κάτι τέτοιο, ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι, ο καθένας από εμάς είναι φτιαγμένος από διαφορετική πάστα.
<o:p> </o:p>
Π.χ., όταν είχαμε διοργανώσει το συγκριτικό Infocus IN82 vs Sony VPL60 στην Ηχοέκφραση με πηγή το δικό μου HTPC, εγώ δεν είχα κοιμηθεί σχεδόν καθόλου το βράδυ πριν το συγκριτικό! Νιώθοντας βαριά την ευθύνη στους ώμους μου επειδή το δικό μου HTPC θα αναλάμβανε να οδηγήσει τους δύο προβολείς και έχοντας πολλαπλές τραυματικές εμπειρίες στο παρελθόν από τα εντελώς αναπάντεχα και απρόβλεπτα προβλήματα που μπορεί να παρουσιάσει ένα HTPC, έτρεμα κυριολεκτικά στη σκέψη ότι κάτι μπορεί να μην πήγαινε καλά! Ευτυχώς όλα πήγαν καλά, θυμάμαι ότι η χαρά μου ήταν ανείπωτη που τα μέλη που παραβρέθηκαν έβλεπαν επί τρεισήμιση ώρες πολύ όμορφες εικόνες, κανένας δεν έδειχνε τη διάθεση να αποχωρήσει! :126: Είχε προηγηθεί βεβαίως, ένα ατελείωτο βράδυ ρυθμίσεων και δοκιμών με τη συμμετοχή του Βάγγου, του Αντρέα, του Νικόλα (Zoglair), του Κεφάλα, εμένα και άλλων μελών.
<o:p> </o:p>
Με αυτό το σκεπτικό μου είναι αδύνατον να μην εκφράσω την αντίθεσή μου για τον τρόπο με τον οποίο διοργανώθηκε η παρουσίαση του αναμορφικού φακού της Prismasonic και της καμπυλωτής οθόνης της Stewart. Στο συγκεκριμένο setup ήταν απολύτως λογικό ότι η μεγαλύτερη βαρύτητα έπρεπε να πέσει στην αναπαραγωγή αρχείων .mkv, δηλαδή τις λεγόμενες ματρόσκες μέσω HTPC, μια και είναι ο μοναδικός συνδυασμός που σήμερα καταφέρνει κάποιος να έχει πάντα ελληνικούς υπότιτλους μέσα στο ενεργό κάδρο του 2,35:1.
<o:p> </o:p>
Έτσι λοιπόν η απογοήτευσή μου ήταν πολύ μεγάλη όταν είδα τις πρώτες εικόνες από το «Κύριος και κυρία Σμιθ» και τον «Αλέξανδρο» από αρχείο .mkv, και δυστυχώς επειδή είμαι άνθρωπος εντελώς αυθόρμητος δεν κατάφερα να το κρύψω και άρχισα τα αρνητικά σχόλια! Δεν θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο, θέλω μόνο τα τονίσω το εξής:
<o:p> </o:p>
Δεν είναι δυνατόν κατά την άποψή μου, να ΘΑΒΕΙΣ με τέτοιο βάναυσο τρόπο, ένα απολύτως κορυφαίο setup αποτελούμενο από μονάδες state of the art, επειδή κάποιος αποφάσισε να το τροφοδοτήσει από ένα HTPC που έπαιζε με κάποιον «με έκαψες» default player από media center λέει, και Windows Vista και π@#τσες μπλε!!! :141: Η εικόνα που βλέπαμε από τις ματρόσκες ήταν τόσο έντονα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ, σε σημείο που η αναλυτικότητα σήματος ήταν σε επίπεδα ελαφρά καλύτερα από κασέτα VHS και εμφανώς κατώτερη από απλό dvd!!! :111: Όχι τίποτε άλλο, τα μέλη που παραβρέθηκαν στη παρουσίαση και που μας διαβάζουν εδώ, και που πιθανώς δεν είχαν άλλες εμπειρίες από αρχεία .mkv, θα νομίζουν ότι είμαστε εντελώς μ@λ@κες, θα σκέφτονται: «μα καλά, έτσι βλέπουν αυτοί ταινίες με τις ματρόσκες και το διαφημίζουν κιόλας»!
<o:p> </o:p>
Σέβομαι απόλυτα την άποψη του Βάγγου και του Αντρέα, ότι δηλαδή μπλα μπλα μπλα μαζευτήκαμε για να δούμε τον αναμορφικό φακό και τη καμπυλωτή Stewart κτλ., αλλά εξακολουθώ να διατηρώ την άποψη ότι δεν μπορείς να παρουσιάσεις ένα τέτοιο κορυφαίο setup, αν και το υλικό που θα παρουσιάσεις δεν είναι απολύτως κορυφαίο!
<o:p> </o:p>
Κατά τα άλλα, θεωρώ ότι θα χρειαστώ να δω αρκετές φορές ακόμα το συγκεκριμένο setup, για να καταλήξω σε ασφαλή συμπεράσματα για την απόδοση της κάθε μονάδας ξεχωριστά. Σίγουρα κάποια πρώτα συμπεράσματα μπορούν να βγουν με σχετικά μεγάλη βεβαιότητα. Όπως π.χ., ότι ο αναμορφικός φακός δεν φαίνεται να επιβαρύνει το color aberration, τουλάχιστον σε βαθμό που να είναι αντιληπτός με τη πρώτη ματιά.
<o:p> </o:p>
Ένα άλλο ασφαλές συμπέρασμα είναι ότι ο αναμορφικός φακός κάνει ένα boost φωτεινότητας στο κέντρο της οθόνης, αφήνοντας σχετικά ανεπηρέαστα τα άκρα της. Στο παρακάτω πίνακα μπορείτε να δείτε τις μετρήσεις φωτεινότητας που πήραμε σε εννέα σημεία της οθόνης, με και χωρίς τον αναμορφικό φακό. Με τονισμένα bold ψηφία είναι κάθε φορά το νούμερο φωτεινότητας που έδωσε ο αναμορφικός φακός, ενώ με απλά ψηφία είναι αντίστοιχα το νούμερο φωτεινότητας που πήραμε χωρίς τον αναμορφικό.
<o:p> </o:p>
Αριστερά πάνω: 103 – 103
Αριστερά κέντρο: 114 – 109
Αριστερά κάτω: 108 – 104
<o:p> </o:p>
Κέντρο επάνω: 142 – 115
Κέντρο κέντρο: 154 – 119
Κέντρο κάτω: 150 – 114
<o:p> </o:p>
Δεξιά επάνω: 117 – 116
Δεξιά κέντρο: 126 – 121
Δεξιά κάτω: 129 – 120
<o:p> </o:p>
Ένα άλλο ασφαλές συμπέρασμα είναι ότι ο Kuro που είδαμε στη παρουσίαση, δεν είχε σχεδόν καμία σχέση με τον Kuro που είχα δει παρέα με τον Αντρέα και το Βάγγο, πριν αναχωρήσει για κάποιο περιοδικό και επιστρέψει ξανά για τη παρουσίαση, παρόλο που πρόκειται για τον ίδιο προβολέα! Και επειδή με κάποια σχόλια που έκανα στη παρουσίαση, βιάστηκα να κατηγορήσω το περιοδικό για κάποιες πιθανές ρυθμίσεις που μπορεί να είχε κάνει στη σύγκλιση του προβολέα, οφείλω να ανακαλέσω από αυτό εδώ το βήμα. Προς το τέλος της παρουσίασης, μπήκαμε στα μενού ρυθμίσεων της σύγκλισης και είδαμε ότι αυτά είχαν μείνει απείραχτα, δεν είχαν πειραχτεί δηλαδή καθόλου από τους συντάκτες του περιοδικού.
<o:p> </o:p>
Έλα όμως που βλέπαμε μπροστά μας έναν Kuro, εμφανέστατα χειρότερο σε αρκετούς τομείς της εικόνας από ότι ήταν όταν πρωτοήρθε στη PSA!!! Συγκεκριμένα, η σύγκλιση των τριών πάνελ ήταν εντελώς κουκουρούκου, σε βαθμό που στις ματρόσκες όπου η ποιότητας της εικόνας δεν βοηθούσε καθόλου τον προβολέα, είχα την αίσθηση ότι έβλεπα τρεις εικόνες στο πανί και όχι μία! Επιπλέον, η χρωματική ομοιομορφία του πάνελ είχε επηρεαστεί πολύ προς το χειρότερο, με το προβολέα να κοκκινίζει στο αριστερό μέρος της οθόνης, να κιτρινίζει στο κέντρο και να μπλεδίζει στο δεξί!!! Όλα αυτά βέβαια όχι σε τραγικό βαθμό, αλλά εύκολα ορατά σε πατερνάκια με μεσαίες δυνάμεις του γκρίζου, όπως το 50IRE.
<o:p> </o:p>
Τι στο διάολο έφταιγε λοιπόν και ξαφνικά μεταμορφώθηκε προς το χειρότερο ο Kuro;! Η μοναδική λογική εξήγηση που μπορώ να δώσω, είναι η χρήση σε μεγάλο βαθμό του vertical lens shift του φακού, με τη νέα τοποθέτηση του Kuro στη βάση οροφής. Βλέπετε, όταν τον είδαμε για πρώτη φορά, ήταν τοποθετημένος στη βάση δαπέδου, με ελάχιστη έως καθόλου χρήση του vertical lens shift, και το φακό του να σημαδεύει το κέντρο της οθόνης, όπως θα έπρεπε σε μια ιδανική εγκατάσταση. Αν όντως είναι έτσι τα πράγματα, τότε κατά τη ταπεινή μου άποψη, ο πιθανός αγοραστής του Kuro θα πρέπει να το σκεφτεί διπλά πριν τον αγοράσει: προσωπικά δεν υπήρχε περίπτωση να αποδεχτώ την εικόνα που παρουσίαζε ο Kuro, έτσι όπως ήταν τοποθετημένος στη βάση οροφής! Αν δηλαδή, δεν θα είχα τη δυνατότητα να τον τοποθετήσω στο χώρο μου με το φακό του να σημαδεύει κέντρο οθόνης, απλά δεν θα τον αγόραζα!
<o:p> </o:p>
Τέλος, να πω ότι όταν προς το τέλος παίξαμε το Happy feet και με ήχο, το setup έδειξε σε μεγάλο βαθμό τα δόντια του! Η ποιότητα της εικόνας απογειώθηκε, αφού ξεφύγαμε από τις ματρόσκες. Η αίσθηση που έδινε η καμπυλωτή Stewart σε συνδυασμό με τον αναμορφικό φακό, ήταν σε μεγάλο βαθμό καθηλωτική, αφού είχες όντως την αίσθηση ότι είσαι περικυκλωμένος από εικόνα! Το αν αξίζει ή όχι να δώσει κάποιος τόσα πολλά χρήματα για να αποκτήσει το συγκεκριμένο setup, είναι κάτι που πρέπει να το κρίνει ο ίδιος.
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακ

<META content=Word.Document name=ProgId><META content="Microsoft Word 11" name=Generator><META content="Microsoft Word 11" name=Originator><LINK href="file:///G:%5CDOCUME%7E1%5CADMINI%7E1%5CLOCALS%7E1%5CTemp%5Cmsohtml1%5C01%5Cclip_filelist.xml" rel=File-List><STYLE> <!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} --> </STYLE> Το αν αξίζει ή όχι να δώσει κάποιος τόσα πολλά χρήματα για να αποκτήσει το συγκεκριμένο setup, είναι κάτι που πρέπει να το κρίνει ο ίδιος.

Δεν γνωρίζω, αν ξέρετε απο που ξεκινάνε οι τιμές για set αναμορφικού φακού και οθόνης, αφού μάλλον έχετε βάλει το μυαλό σας την Multimasking που δημιουργεί όντως ψυχοπλάκωμα.... σε όλους μας.

Λοιπόν ο Prismasonic HD500R με remote control κοστίζει 4500 € και οι κοίλες οθόνες της Prismasonic για πχ στις 113" ξεκινάνε στα 1860 €. Όπως βλέπετε το set έρχεται σε μια τιμή άμεσα συγκρινόμενη με το ποσό ενός καλού προβολέα αλλά όσοι το αγοράζoυν παίρνουν πραγματικά μια λύση που θα τη κρατήσουν σε κάθε μεταγενεστερη αλλαγή προβολικού που θα κάνουν.

Υπάρχουν φυσικά και καλύτερες λύσεις, όπως αυτη της Stewart σε οθόνες και της Isco & Schneider σε φακούς, όμως το entry level ποσό που ανέφερα ειμαι πεπεισμένος (και με βάση τις διαφορές που είδα και στη CEDIA με τις πολύ "φθηνές και ακριβές λύσεις") δεν θα επηρρεάσουν την μεγαλοπρέπεια της κινηματογραφικής εικόνας στο 99,9% απο εμάς. (οχι παιδί μου Βογιατζάκη, δεν μιλάω για σένα, εσύ αν΄ξκεις στο 0,000001%)
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Λοιπόν για να πω κι εγώ την γνώμη μου για το "θηρίο".

Θα μου πεις τώρα "τι γνώμη να μας πεις ρε φίλε που την στιγμή της προβολής ήσουν 430χλμ μακριά;". Βασικά ήμουν ίσως ο πρώτος που είχα δει το "θηρίο" σε δράση σε μία επίσκεψη μου πριν κανένα μήνα στο λημέρι του Ανδρέα και του Βαγγέλη. Ο σΚαφάτος με είχε ορκίσει να μην πω τίποτε και του χαλάσω την σούπα, ο δε Βαγγέλης ακόμα έκανε δοκιμές με το υλικό. Το δε "θηρίο" ήταν πρόχειρα στημένο πάνω σε χαρτοκούτια.

Επί της ουσίας τώρα. Αυτό που είδα ξεπερνούσε κάθε προσδοκία μου. Δεν κρύβω ότι για πολύ μακρύ χρονικό διάστημα θεωρούσα ότι ένα οικιακό σύστημα home cinema δεν μπορούσε με τίποτα να φτάσει μία καλή αίθουσα (τώρα το πόσες καλές αίθουσες υπάρχουν είναι ένα άλλο ζήτημα). Αυτό που είδα στην προβολή με έκανε να αναθεωρήσω. Ειδικά στην προβολή του "happy feet" είχα μείνει 2-3 φορές με τα σαγόνια κάτω. Όσο για το "fifth element" εκεί πλέον έβλεπες και το παραμικρό ψεγάδι στην εικόνα.

Νομίζω πως με κατάλληλο υλικό ένα τέτοιο σύστημα μπορεί άνετα να κάποιος να στήσει ένα home cinema που θα κρατήσει για πάντα. Φυσικά ο αντίλογος "είναι πολλά τα λεφτά Άρη", είναι λογικός μιας και το ποσό που πρέπει να εκταμιεύσει κάποιος δεν είναι αμελητέο. Ελπίζω όμως ότι στο σύντομο μέλλον οι τιμές των αναμορφικών φακών θα πέσουν αισθητά, όπως επίσης ότι κάποια στιγμή θα δούμε προβολείς που κάνουν χρήση τέτοιων φακών ως default.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακ

Λοιπόν για να πω κι εγώ την γνώμη μου για το "θηρίο".

Θα μου πεις τώρα "τι γνώμη να μας πεις ρε φίλε που την στιγμή της προβολής ήσουν 430χλμ μακριά;". Βασικά ήμουν ίσως ο πρώτος που είχα δει το "θηρίο" σε δράση σε μία επίσκεψη μου πριν κανένα μήνα στο λημέρι του Ανδρέα και του Βαγγέλη. Ο σΚαφάτος με είχε ορκίσει να μην πω τίποτε και του χαλάσω την σούπα, ο δε Βαγγέλης ακόμα έκανε δοκιμές με το υλικό. Το δε "θηρίο" ήταν πρόχειρα στημένο πάνω σε χαρτοκούτια.

Επί της ουσίας τώρα. Αυτό που είδα ξεπερνούσε κάθε προσδοκία μου. Δεν κρύβω ότι για πολύ μακρύ χρονικό διάστημα θεωρούσα ότι ένα οικιακό σύστημα home cinema δεν μπορούσε με τίποτα να φτάσει μία καλή αίθουσα (τώρα το πόσες καλές αίθουσες υπάρχουν είναι ένα άλλο ζήτημα). Αυτό που είδα στην προβολή με έκανε να αναθεωρήσω. Ειδικά στην προβολή του "happy feet" είχα μείνει 2-3 φορές με τα σαγόνια κάτω. Όσο για το "fifth element" εκεί πλέον έβλεπες και το παραμικρό ψεγάδι στην εικόνα.

Νομίζω πως με κατάλληλο υλικό ένα τέτοιο σύστημα μπορεί άνετα να κάποιος να στήσει ένα home cinema που θα κρατήσει για πάντα. Φυσικά ο αντίλογος "είναι πολλά τα λεφτά Άρη", είναι λογικός μιας και το ποσό που πρέπει να εκταμιεύσει κάποιος δεν είναι αμελητέο. Ελπίζω όμως ότι στο σύντομο μέλλον οι τιμές των αναμορφικών φακών θα πέσουν αισθητά, όπως επίσης ότι κάποια στιγμή θα δούμε προβολείς που κάνουν χρήση τέτοιων φακών ως default.
Θα ηθελα να συμπληρωσω τα εξης στα γραφομενα του Σπυρου:

1)Τα θηρια ηταν μεν στημενα σε χαρτοκουτα αλλα ηταν στην καλυτερη δυνατη
αποσταση που ειχαμε υπολογισει, περιπου ενα μετρο πισω απο το
σημειο που τα ειδατε προχθες.
Δυστυχως, οσο και εαν μετρησαμε και λογω κουρτινας, δεν γινοταν να τοποθετηθουν μονιμα σε αυτο το σημειο.
2)Το set up που ειδε ο Σπυρος, ναι μεν περιειχε τον Prismasonic και την κοιλη Stewart
αλλα προβολεας ηταν ο Sony WV200, με οτι και εαν αυτο συνεπαγεται.
3)Το "Fifth Element" που ειδαμε απο αποστασεις 2-2,5 μετρων και...κοντεψαμε να το δουμε
ολο, ηταν...απλο DVD...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.798
Reaction score
83.767
Απάντηση: Εντυπώσεις απο παρουσίαση καμπυλωτής οθόνης 2,35:1 και αναμορφικού φακού

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου, ως μέσος θεατής, που δεν έχει ψαχτεί αρκετά με τα θέματα εικόνας.
Έτυχε να βρίσκομαι στο χώρο της παρουσίασης, βρήκα μια κενή θέση (του Max...:137:) στην πρώτη σειρά κι από περιέργεια έκατσα να δω αυτό που όλοι περίμεναν...

  • αν σας αρέσει καλύτερα η εικόνα με τον αναμορφικό
  • αν σας κάνει (και πόσο) παραπάνω κινηματογραφική αίσθηση η κοίλη οθόνη
Χωρίς καθόλου σκέψη, θα απαντήσω με "ναι" και στα δύο ερωτήματα.
Για μένα "το μέγεθος μετράει" και αυτό που είδα ήταν αυτό που μου αρέσει.
Άκουσα κάποια σχόλια από πίσω ότι ήταν οι θέσεις πολύ κοντά στη μεγάλη οθόνη, αλλά εγώ που καθόμουν στην πρώτη σειρά θα άντεχα και μεγαλύτερη... Βέβαια και στον κινηματογράφο κάθομαι πάντα αρκετά μπροστά.
Στα "pause" που κάναμε για να βρούμε τις διαφορές, πράγματι μπορούσα κι εγώ να διακρίνω κάποιες ελάχιστες διαφορές, αλλά αυτό οφειλόταν στο ότι ψάχναμε για να τις βρούμε.
Όμως, μιλώντας πάλι προσωπικά, όταν βλέπω ταινία ασχολούμαι με την ταινία κι όχι με τα τεχνικά. Μόνο αν κάτι είναι πολύ κραυγαλέο και μου αποσπάσει την προσοχή θα με ενοχλήσει.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, το μόνο που με ενόχλησε ήταν τα ελαττώματα του matroska στην κίνηση.
Ακόμα και η φωτεινότητα του αναμορφικού που μπορεί να ήταν θεωρητικά λάθος, εμένα μου άρεσε.
Συμπερασματικά, ο συνδυασμός του αναμορφικού με την κοίλη οθόνη μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις και πράγματι ένιωσα ότι βρισκόμουν σε κινηματογραφική αίθουσα.
Το συναίσθημα ήταν ανώτερο από όλα τα home theaters που έχω βρεθεί. Και πιστεύω αυτό είναι που μετράει. Αν κάποιος αγοράσει το setup του συγκριτικού για το σπίτι του, θα μπορέσει να το ρυθμίσει σύμφωνα με τις δικές του προτιμήσεις, για να περιορίσει τα όποια ψεγάδια υπάρχουν.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.946
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top