Αγοράζοντας ηχεία

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Αγοράζοντας ηχεία

Κωστα απ ότι καταλαβα δεν τα πας τα ηχεια που εχουν λεπτο εξωφυλο. Τα Ocellia και τα Bosedorfer εχουν παρει εξαιρετικες κριτικες ανα τον κοσμο. Εχεις προσωπικη ακουστικη εμπειρια η μιλας μονο από κατασκευαστικη αποψη για πιθανα μειονεκτηματα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Re: Απάντηση: Αγοράζοντας ηχεία

Κωστα απ ότι καταλαβα δεν τα πας τα ηχεια που εχουν λεπτο εξωφυλο. Τα Ocellia και τα Bosedorfer εχουν παρει εξαιρετικες κριτικες ανα τον κοσμο. Εχεις προσωπικη ακουστικη εμπειρια η μιλας μονο από κατασκευαστικη αποψη για πιθανα μειονεκτηματα.
Και κάποια Ιταλικά αυτοκίνητα (ονόματα δε λέω) έχουν βγει, παλαιότερα, αυτοκίνητα της χρονιάς... άσχετα αν έμεναν από βλάβη βδομάδα παρά βδομάδα:128::128::128:
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγοράζοντας ηχεία

Και κάποια Ιταλικά αυτοκίνητα (ονόματα δε λέω) έχουν βγει, παλαιότερα, αυτοκίνητα της χρονιάς... άσχετα αν έμεναν από βλάβη βδομάδα παρά βδομάδα:128::128::128:
Ναι αλλα μιλας μονο με υπονοουμενα. Ακουσα μεσα απο το site οχι κολακευτικα λογια για τα εν λογω ηχεια, αλλα παντα με αναλογο τροπο. Αν τα ακουσες δεν σ αρεσε ο ηχος κι εχεις κατι συγκεκριμενο να πεις πολυ ευχαριστως να δεχτω την αποψη σου. Υπαρχουν περιπτωσεις που καποιες κατασκευαστικες εταιριες κανουν καποιους πειραματισμους και ενδεχομενως απο αμφιλεγομενο δρομο να φτασουν σε καποιο καλο αποτελεσμα. Αν εμεις εξετασουμε μονο τον αμφιλεγομενο δρομο και δεν δουμε το αποτελεσμα τοτε το λαθος θα ειναι δικο μας.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Καλά είχα την αίσθηση δλδ ότι όλα τα και-καλά-ρεμάστερ (στην ροκ μουσική) δεν μου πολυκάθονται καλα?

Όλα τα όργανα είναι τόσο μπροστά, μα τόσο μπροστά, που στο τέλος δεν νιώθεις το ξέσπασμα που θα έπρεπε να νιώσεις, αφού όλα είναι ήδη στο μέγιστο γραμμένα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Αγοράζοντας ηχεία

Ναι αλλα μιλας μονο με υπονοουμενα. Ακουσα μεσα απο το site οχι κολακευτικα λογια για τα εν λογω ηχεια, αλλα παντα με αναλογο τροπο. Αν τα ακουσες δεν σ αρεσε ο ηχος κι εχεις κατι συγκεκριμενο να πεις πολυ ευχαριστως να δεχτω την αποψη σου. Υπαρχουν περιπτωσεις που καποιες κατασκευαστικες εταιριες κανουν καποιους πειραματισμους και ενδεχομενως απο αμφιλεγομενο δρομο να φτασουν σε καποιο καλο αποτελεσμα. Αν εμεις εξετασουμε μονο τον αμφιλεγομενο δρομο και δεν δουμε το αποτελεσμα τοτε το λαθος θα ειναι δικο μας.
Ποτέ δεν αναφέρω κάτι αν δεν έχω προσωπική εμπειρία. Σαφώς και τα έχω ακούσει και δε κρίνω μόνο τεχνοκρατικά που η προσέγγιση <<καμπίνα που πάλλεται σαν μουσικό όργανο>> κατά τη γνώμη μου δε στέκει.
Το γιατί δε στέκει, πάντα κατ'εμέ είναι απλό. Το μικρόφωνο που συλλαμβάνει τον ήχο του οργάνου καταγράφει και την αντήχηση του που προέρχεται από το σώμα του οργάνου. Το σώμα ενός οργάνου έχει ιδιαίτερα ηχητικά χαρακτηριστικά βάση των διαστάσεων, των υλικών κατασκευής του και υλικών επικάλυψης του. Κανένα ηχείο δε μπορεί να τα προσομοιώσει αυτά για όλα τα όργανα εκτός ίσως από κάποιο συγκεκριμένο. Το να αναπαράγει σωστά ένα όργανο και λάθος όλα τα υπόλοιπα πως το κρίνουμε?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
+1
Όχι απλά δεν στέκει, αλλά είναι εντελώς λάθος. Διαφορετικό ρόλο έχει η καμπίνα ενός οργάνου και διαφορετικό αυτή ενός ηχείου. Πέραν της μαρκετίστικης επιτυχίας, δεν υπάρχει ουσία στην εν λόγω σχεδίαση.

...
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Αγοράζοντας ηχεία

Πιθανοτατα εχετε δικαιο, αν και μου ειναι λιγο δυσκολο να πιστεψω οτι αυτα τα πραγματα δεν τα γνωριζουν και οι μηχανικοι των εν λογω εταιριων, πολυ περισσοτερο βεβαια που θα τα ακουσαν με ποικιλη μουσικη. Εn Ελλαδι οι παρουσιασεις στον τυπο αυτων των ηχειων εγιναν απο τον Π. Κωτση και αν δεν κανω λαθος και στο περιοδικο High Fidelity. Τα σχολια κολακευτικοτατα.
Συγχαρητηρια παντως στον Κωστα που ειχε την υπομονη να κατσει και να μας γραψει ενα σωρο κατατοπιστικα πραγματα με τον δικο του απολαυστικο τροπο. Μια βαθια ανασα χρειαζεται πριν ξεκινησεις και δεν καταλαβαινεις πως τα τελειωσες ολα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δε θα συμφωνήσω μαζί σου ότι τα σχόλια ήταν κολακευτικά ειδικά στο High-Fidelity. Κάνε αν θες το κόπο να διαβάσεις προσεχτικά το άρθρο αλλά και τις μετρήσεις.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: Αγοράζοντας ηχεία

Παντως ο Κωστας τα εγραψε ολα μαζεμενα και μετα χαθηκε.
Σιγουρα κατι θα ετοιμαζει παλι! :113:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Εχω παθει την πλακα μου.
Μου λυθηκαν αρκετες αποριες οπως εμαθα και αρκετα πραγματα που τα ειχα παρεξηγησει.
Ενα μπραβο ειναι λιγο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Βεβαίως, υπάρχουν και ευσυνείδητοι κατασκευαστές, που σε περίπτωση ηχείου ονομαστικής αντίστασης 4Ω ανακοινώνουν και τις δύο τιμές, ώστε να μην αφήνουν στον υποψήφιο αγοραστή καμιά αμφιβολία για την ευαισθησία του ηχείου τους, όπως ας πούμε αυτός εδώ.
... αυτός εδώ.
 
  • Like
Reactions: GKZ

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Κόλπα, μαϊμουδιές και σαλτιμπάγκοι

Θωρακισμένο καλώδιο
Εντάξει, δεν είναι και σύνηθες φαινόμενο, αλλά υπάρχουν και κάποιοι θρασείς σαλτιμπάγκοι, όπως αυτός εδώ, όπου, όχι μόνο εξοπλίζουν τα ηχεία τους με θωρακισμένο καλώδιο, τουλάχιστον έτσι λένε, αλλά το υπερηφανεύονται κιόλας! Δεν ξέρω από τίνος είδους μανία καταδίωξης πάσχουν, αλλά από τη φύση του, το σήμα που πάει στα ηχεία είναι αδύνατο να προσβληθεί από οιασδήποτε μορφής και μεγέθους ραδιοπαρεμβολή, και αυτό να είναι ακουστό. Βέβαια, ο πολύς κόσμος που δεν ξέρει, εντυπωσιάζεται...
.
για να λες το σχεδιαστη των Tidal σαλτιμπαγκο ειτε δεν εχεις ακουσει κανενα απο τα ηχεια του ειτε εισαι πολυ μα πολυ κουφος. Υποθετω οτι συμβαινει το πρωτο...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Να σου πω. Δεν έχω ακούσει κανένα ηχείο της Tidal, και αυτό είναι κάτι που δεν μου κοστίζει. Έχω ξεπεράσει κατά πολύ και προ πολλού το στάδιο όπου παρατηρούσα τα ακριβά έως πολύ ακριβά ηχεία με το στόμα ορθάνοιχτο από θαυμασμό, επειδή απλώς είναι ακριβά. Τον σχεδιαστή τους τον αποκαλώ σαλτιμπάγκο για το συγκεκριμένο λόγο που ανέφερα.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Αγοράζοντας ηχεία

Υποθέτω πως εννοείς σαλτιμπάγκο κάποιον που βάζει θωρακισμένο καλώδιο στα ηχεία, σαν άλλοθι για ιδιαίτερα υψηλή τιμή. Συμφωνώ πως είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να ακουστούν παρεμβολές από ένα καλώδιο υψηλού ρεύματος. Δεν θα είχες όμως (υποθέτω) αντίρρηση να βάλει κάποιος θωρακισμένο καλώδιο, αν διατηρούσε την τιμή σε χαμηλά επίπεδα.
Μόνο που ο "μαϊμουδιάρης" έτσι κι' αλλιώς ότι βάζει στο προϊόν του το "κοστολογεί" παράλογα, το θωρακισμένο καλώδιο είναι μόνο ένα μικρό κομμάτι.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Re: Απάντηση: Αγοράζοντας ηχεία

Υποθέτω πως εννοείς σαλτιμπάγκο κάποιον που βάζει θωρακισμένο καλώδιο στα ηχεία, σαν άλλοθι για ιδιαίτερα υψηλή τιμή.
Δε νομίζω... Είμαι σχεδόν σίγουρος πως το κάνει για να μην έχει "βόμβο" το ηχείο. Ασχέτως τιμής.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Re: Απάντηση: Αγοράζοντας ηχεία

Δε νομίζω... Είμαι σχεδόν σίγουρος πως το κάνει για να μην έχει "βόμβο" το ηχείο. Ασχέτως τιμής.
μακαρι να εχεις τη δυνατοτητα να φτιαξεις ενα ηχειο που να παιζει οπως του σαλτιμπαγκου χωρις την χρηση των περιττων τρυκ που αυτος χρησιμοποιει. Το καλοκαιρι που θα παω στην Τσαγκαραδα ευχομαι να εχω την ευκαιρια να περασω μια βολτα απο το σπιτι σου να σε γνωρισω και να ακουσω κατι αντιστοιχο....
 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Re: Απάντηση: Αγοράζοντας ηχεία

Υποθέτω πως εννοείς σαλτιμπάγκο κάποιον που βάζει θωρακισμένο καλώδιο στα ηχεία, σαν άλλοθι για ιδιαίτερα υψηλή τιμή. Συμφωνώ πως είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να ακουστούν παρεμβολές από ένα καλώδιο υψηλού ρεύματος. Δεν θα είχες όμως (υποθέτω) αντίρρηση να βάλει κάποιος θωρακισμένο καλώδιο, αν διατηρούσε την τιμή σε χαμηλά επίπεδα.
Μόνο που ο "μαϊμουδιάρης" έτσι κι' αλλιώς ότι βάζει στο προϊόν του το "κοστολογεί" παράλογα, το θωρακισμένο καλώδιο είναι μόνο ένα μικρό κομμάτι.
Ωχου τωραααα....
Ρε φιλε αυτο ειχε προχειρο, αυτο εβαλε ο ανθρωπος. Το ρευμα ουτως ή αλλως βρισκει τον δρομο του προς τα μεγαφωνα.

Αληθεια, την θωρακιση την γειωνει ??
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top