Αλυσίδες

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Έχω την εντύπωση ότι όποιες αλυσίδες και να βάλω θα γδάρω τις ζάντες μου.
Σωστό ή λάθος;
Αυτές οι πάνινες τι λένε;
Εντάξει δεν λέω για πολύ χιόνι αλλά θα αντέξουν καθόλου ή είναι μίας χρήσης;
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Από ότι ξέρω, οι πάνινες είναι για χιόνι... (ακόμη και πολύ...)
θέλει να κινείσαι με μικρή ταχύτητα, και νομίζω ότι δεν κάνουν για πάγο...ούτε για "καθαρή" άσφαλτο...
είναι όμως λιγάκι ακριβές...

φιλικά
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Αλυσίδες

αν τις βάλεις σωστά δεν θα γδαρθούν οι ζάντες.

Οι άλλες είναι πιο εύκολες στη χρήση.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Πόσο ακριβές είναι δηλαδή;

Αξίζει το παραπάνω κόστος μπροστά στο ενδεχόμενο τραυματισμού της ανάρτησης ή της μετάδοσης;

Για παράδειγμα εσείς τι θα προτιμούσατε;
 



Μηνύματα
2.677
Reaction score
1.393
Σήμερα χρησιμοποιησα 1η φορά τις autoshock. Η ολη διαδικασία δεν κράτησε πανω απο 5'. Κινήθηκα σε αρκετο χιόνι και ακόμη λιγότερο πάγο με ταχύτητες που δεν ξεπέρασαν τα 40χλμ σε επαρχιακό οδικό δίκτυο. Μπορώ να πω οτι εμεινα ενθουσιασμενος τόσο απο την ευκολία χρήσης όσο και την αίσθηση του δρόμου που σου μεταφέρουν. Φυσικά ούτε λόγος για γδαρσίματα στις ζάντες κλπ. Η προσοχή πρεπει να εστιαστεί σε προεξέχουσες πέτρες που μπορεί να τους προκαλέσουν ζημιά αν τις περάσεις με μεγάλη ταχύτητα...
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Οι autoshock είναι οι πάνινες; Από πού τις προμηθευόμαστε, τα γνωστά μέρη;
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Μάνο, είναι πάνινες, τιμές ~ από 95 έως 110 ευρώ.
Ταχύτητα οδήγησης max 50χλμ/ωρα
Μαγαζιά με αξεσουάρ... λαστιχάδικα πιστεύω επίσης... ...εκτός και εαν δεν έχουν τη διάσταση από το λάστιχο που έχεις, και σου πουν να πάς άλλη μέρα...
Νομίζω ότι έχουν και τα Praktiker... ...χωρίς να είμαι σίγουρος...
...το τελευταίο το προτιμώ μόνον από άποψη ευκολίας παρκαρίσματος... ...από τιμές... ...τσιμπάει λίγο...

Δεν κάνουν για άσφαλτο... ...μόλις κάνεις πως μπαίνεις σε άσφαλτο... τις βγάζεις...
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
Re: Απάντηση: Αλυσίδες

Μία πολύ καλή λύση είναι το χιονολάστιχο...
ΤΑ M+S (ΛΑΣΠΗ+ΧΙΟΝΙ) ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΧΙΟΝΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΑ ΤΑΚΟΥΝΙΑ (WINTER) ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΒΑΡΑΝΕ ΣΑΝ ΚΑΣΤΑΝΙΕΤΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΤΟ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΑ 60 ΚΑΙ ΚΑΤΑΠΟΝΟΥΝ ΤΙΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ. ΓΙΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΜΕ ΚΑΡΦΙΑ ΟΥΤΕ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΤΟ. ΤΩΡΑ ΟΙ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΒΑΛΕ-ΒΓΑΛΕ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΠΕΛΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΛΒΕΤΙΚΑ SPIKES SPIDER ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ 3 ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΙΔΟΥΝ ΠΕΡΙΦΗΜΑ. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΕΔΩ ΟΤΙ ΜΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΑΜΗΛΩΣΕΤΕ ΤΗΝ ΠΙΕΣΗ ΣΤΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ 20%-30% ΠΕΡΙΠΟΥ.
 


Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΓΙΑ ΠΡΟΣΘΙΟΚΙΝΗΤΑ ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ ΚΑΘΟΤΙ ΚΙΝΗΣΗ-ΤΙΜΟΝΙ ΚΑΙ ΦΡΕΝΑ (70%-80% ΠΕΔΗΣΗΣ) ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Τα χιονολάστιχα είναι η καλύτερη λύση για περιοχές με συχνό χιόνι. Εκατομμύρια βορειοευρωπαίοι και βορειοαμερικανοί ξέρουν καλύτερα...καθώς και κάτοικοι περιοχών όπως Φλώρινα κλπ.
Σε πολλές περιπτώσεις, με τα χιονολάστιχα έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια και ευελιξία απ'ότι με τις αλυσίδες. Απλά, δεν είναι για τους κατοίκους των μεγάλων ελληνικών πόλεων που πάνε για 2 μέρες στο Καϊμακτσαλάν ή στον Παρνασσό. Βέβαια, αν μπορείς να έχεις μια τετράδα σιδερένιες ζαντούλες με τέτοια λάστιχα επάνω και τα φοράς όταν θέλεις και τα βγάζεις μετά, είσαι μια χαρά...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Κάτι παρόμοιο , εάν όχι το ίδιο, έχω δει να κυκλοφορεί στο δρόμο...
Προσωπικά μόνο το απλό χιονολάστιχο δοκίμασα και μου φάνηκε καλό... ...αλλά και αυτό είναι μόνο για Χειμώνα... (εννοείται ότι για το καλοκαίρι δεν κάνει... ...επίσης προτιμώτερο θα ήταν να είχαμε άλλη μία τετράδα ζάντες...)
Έχω επίσης και αλυσίδες...
Δεν είχα την τύχη να χρησιμοποιήσω πάνινες, παρότι άκουσα πολύ καλά λόγια για αυτές... ...λένε ότι είναι καλύτερες αλλά είναι πιό ευαίσθητες στη χρήση...
 


Μηνύματα
302
Reaction score
26
Απάντηση: Αλυσίδες

Έχω 2 χρόνια τις Autoshocks.
Μετα την πρώτη φορά που θα τις βάλεις τα 5 λεπτά που λέει ο φίλος παραπάνω είναι πολύ. Χρειάζεσαι λιγότερο απο 2 λεπτά.Βγαίνουν δε σε λιγότερο απο 1 λεπτό.
Μπορείς να κινηθείς με 50km/h άνετα σε χιόνι και το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται όπως χωρίς χιόνι. Μπορείς μέσα στα πρώτα μέτρα να καταλάβεις οτι έχεις τη δυνατότητα να αλλάζεις εύκολα κατεύθυνση και να φρενάρεις χωρίς πρόβλημα. Σε πάγο τα πράγματα είναι λιγάκι πιο δύσκολα αλλά και πάλι μπορείς να κινηθείς με ελάχιστη παραπάνω προσοχή (Χαρακτηριστικά με προσεκτικό γκάζι για να μην σπινάρεις μπορείς να ανέβεις ανηφόρες με αξιόλογη κλίση)
Τις προτείνω ανεπιφύλακτα.

Τα αρνητικά τώρα:
-Αν τις θες για μέσα στην πόλη θα υπολογίζεις οτι θα περάσεις και απο κομμάτια με καθαρισμένη ασφαλτο και εκεί θα έχεις φθορά όσο αργα και προσεκτικά να πας. Κανονικά ακόμα και για 500 μέτρα βρεγμένης ασφάλτου πρέπει να τις βγάλεις και να τις βάλεις στο χιόνι. Σε στεγνό δεν το συζητάμε κάν.
-Είναι εντελώς αθόρυβες με κίνδυνο αν κάπου κόψεις σε μυτερή πέτρα κάποια και φύγει να μην το καταλάβεις καθόλου. Οπότε πρέπει να προσέχεις μην τις σκίσεις.
-Θέλουν κάθε φορά πλύσιμο για να μην μένει αλάτι πάνω και τις καταστρέφει.
-Κυκλοφορεί πολύ απομίμηση οπότε σου προτείνω να τις πάρεις απ'ευθείας από τον εισαγωγέα. (Κατα καιρούς κάνει προσφορές μάλιστα. Εγώ τις πήρα 60€ σε ομαδική αγορά)
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

Ηλία, λένε ότι είναι Νορβηγικές... (...made in Norway...)
(τις Autoshocks εννοώ)
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Τελικά πήρα τις autoshock γιατί το πολύ μία-δύο φορές το χρόνο να τύχει να τις βάλω.
Κόλλησα και με τις spike αλλά 500 ευρώ πολλά λεφτά για την χρήση που θα κάνω.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αλυσίδες

500 ευρώ... ...κάτι θυμώμουν... για αυτόν το λόγο είχα πει επιφυλακτικά...
...ότι είναι "λιγάκι" ακριβές...
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Που είναι το κράτος;

Όσον αφορά το θέμα χιόνι,
θα μου επιτρέπατε παιδιά, (χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός, απλά νοιώθω υπόχρεος) να δώσω μία περισσότερο επιστημονική προσέγγιση στο θέμα.

Λοιπόν

Ο χρυσός κανόνας (δυστυχώς άγραφος) λέει:

Το χιόνι θέλει πίεση (με την έννοια της φυσικής)
Θέλει στενό λάστιχο
Η άμμος το αντίθετο... δεν θέλει πίεση (διότι αλλοιώς θα βουλιάξουμε)
και θέλει φαρδύ λάστιχο

Το χιόνι θέλει βαρύ αυτοκίνητο
Η άμμος θέλει ελαφρύ αυτοκίνητο

η εξήγηση... (φυσική)
ΧΙΟΝΙ
Τί είπαμε, το χιόνι θέλει πίεση...
τί είναι πίεση;
πίεση = πηλίκο της δύναμης προς την επιφάνεια

Δηλ. Π=Δ/Ε
όπου Π= πίεση
Δ=δύναμη (=βάρος)
Ε=επιφάνεια (επαφής με την άσφαλτο)

Πως μεγαλώνω την πίεση;
2 τρόποι: ή μεγαλώνω τον αριθμιτή (βάρος)
ή μικραίνω τον παρονομαστή (επιφάνεια)
(στενό λάστιχο ή φουσκώνω περισσότερο το λάστιχο)


Τώρα...
ΑΜΜΟΣ

Προσέξατε γιατί η ομπρέλα που μπήγουμε στην άμμο της παραλίας μπαίνει εύκολα στην άμμο;
Απάντηση: διότι έχει στενή μύτη (όπως το καρφί)
Εάν το αυτοκίνητο έχει στενό λάστιχο, θα μπεί μέσα στη άμμο , θα εισχωρήσει μέσα σαν την ομπρέλα (=καταστροφή)
Άρα η άμμος δεν θέλει πίεση για το αυτοκίνητο...(η ομπρέλα θέλει μόνον πίεση)
τί κάνω για να μειώσω την πίεση στην άμμο;
2 τρόποι:
ή μειώνω το βάρος του αυτοκινήτου (μικραίνω τον αριθμητή)
ή φαρδαίνω το λάστιχο (μεγαλώνω το Ε του παρονομαστή)
(εδώ ξεφουσκώνω λιγάκι το λάστιχο)

Και τώρα μία ακόμη συμβουλή...
εάν σας τύχει να μείνετε στην άμμο το καλοκαίρι...
μην μαρσάρετε με το γκάζι και ανοίξετε λάκκο και κάτσει το πάτωμα του αυτοκινήτου στην άμμο...

Τί θα κάνετε; (αφού ξεφουσκώσετε λιγάκι τα λάστιχα - εάν θέλετε... βοηθά αλλά.. δεν είναι απαραίτητο...)

Αναγκαστικά εάν είστε στην ερημιά... θα χαλαλίσετε τα πατάκια του αυτοκινήτου σας...
Θα τα ξαπλώσετε κάτω από τον κάθε ένα κινητήριο τροχό, έτσι ώστε αυτός με την κίνησή του να πατήσει και να περάσει πάνω από το πατάκι , (ότι κάνει η ερπίστρια στο τάνκς) και μετά επαναλαμβάμετε την ίδια δουλειά κάθε 1 μέτρο (διότι τόσο είναι το μήκος από πατάκι) μέχρι να βγείτε σε σταθερό έδαφος...

Με εκτίμηση
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.297
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top