Τώρα μπορείτε να πετάξετε τα πικάπ σας από το παράθυρο!

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Για κάποιους η μουσική από το internet δηλαδή τα ψηφιακά αρχεία που δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα δεν είναι hi end ενώ τα μεταχειρισμέννα βινύλια από το παζάρι είναι. Το θέατρο του παραλόγου από αυτοαποκαλούμενους χομπίστες του ήχου με σοβαρά κολλήματα. Κουφός να είσαι, αν προτιμάς το πικάπ είσαι audiophile. Για γέλια και για κλάματα μαζί.

...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Τώρα μπορείτε να πετάξετε τα πικάπ σας από το παράθυρο!

Εγω δεν το πεταω.
Κατ αρχην το θελω για ν ακουω τα δισκακια μου.Οποια κι αν ειναι αυτα ,εμενα μ αρεσουν.

Να το πεταξω απο δω ψηλα που ειμαι και να πετυχω κανα ''γειτονα'' που περναει απο κατω?
12 μιση κιλα ,σιγουρα θα του κανουν ζημια.
Βεβαια, θα μου μεινει το αλλο.





Δεν υπαρχουν αφορισμοι,κατα την γνωμη μου.
 

Μηνύματα
1.573
Reaction score
646
Για κάποιους η μουσική από το internet δηλαδή τα ψηφιακά αρχεία που δεν παθαίνουν ποτέ τίποτα δεν είναι hi end ενώ τα μεταχειρισμέννα βινύλια από το παζάρι είναι. Το θέατρο του παραλόγου από αυτοαποκαλούμενους χομπίστες του ήχου με σοβαρά κολλήματα. Κουφός να είσαι, αν προτιμάς το πικάπ είσαι audiophile. Για γέλια και για κλάματα μαζί.

...
κακως.

και τα δυο μπορει να ειναι audiophile αλλα μπορει και να μην ακουγονται...
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Καλή και ποιοτική μουσική ερμηνευμένη από κορυφαίους μουσικούς πότε θα ακούσουμε ?

Το HD από μόνο του να ξέρετε ότι δεν μπορεί να σταθεί μουσικά. Το τι σαβούρα κυκλοφορεί σήμερα σε HD υλικό, ερμηνευμένο από μέτριους ή κακούς μουσικούς, είναι για να γελάς.

Στόχος μας πρέπει να είναι η εκτέλεση ενός μουσικού έργου και μετά οι super αναλύσεις. Οχι το ανάποδο.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Καλή και ποιοτική μουσική ερμηνευμένη από κορυφαίους μουσικούς πότε θα ακούσουμε ?

Το HD από μόνο του να ξέρετε ότι δεν μπορεί να σταθεί μουσικά. Το τι σαβούρα κυκλοφορεί σήμερα σε HD υλικό, ερμηνευμένο από μέτριους ή κακούς μουσικούς, είναι για να γελάς.

Στόχος μας πρέπει να είναι η εκτέλεση ενός μουσικού έργου και μετά οι super αναλύσεις. Οχι το ανάποδο.
+
Σε πολλούς το μέσο έχει αναδειχθεί σε σκοπό.
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Καλή και ποιοτική μουσική ερμηνευμένη από κορυφαίους μουσικούς πότε θα ακούσουμε ?

Το HD από μόνο του να ξέρετε ότι δεν μπορεί να σταθεί μουσικά. Το τι σαβούρα κυκλοφορεί σήμερα σε HD υλικό, ερμηνευμένο από μέτριους ή κακούς μουσικούς, είναι για να γελάς.

Στόχος μας πρέπει να είναι η εκτέλεση ενός μουσικού έργου και μετά οι super αναλύσεις. Οχι το ανάποδο.
g.kar και μόνο το γεγονός οτι μπορείς να ακούσεις όλους τους παλιούς καλλιτέχνες και όλες τις παλιές αναλογικές ηχογραφήσεις στην πιστότερη ψηφιοποίηση που έγινε ποτέ, αρκεί για να δικαιώσει το μέσον. Και υπάρχουν πάμπολλες και θα εμφανίζονται όλο και περισσότερες.
 


Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
g.kar και μόνο το γεγονός οτι μπορείς να ακούσεις όλους τους παλιούς καλλιτέχνες και όλες τις παλιές αναλογικές ηχογραφήσεις στην πιστότερη ψηφιοποίηση που έγινε ποτέ, αρκεί για να δικαιώσει το μέσον. Και υπάρχουν πάμπολλες και θα εμφανίζονται όλο και περισσότερες.
Θέμη, ακόμα και το "Χαμόγελο της Τζοκόντας" του Χατζιδάκη καταφέρανε να μας το πουλήσουνε σαν audiophile έκδοση σε απαράδεκτο ποιοτικά κατά τη γνώμη μου CD και βινύλιο. Το master tape δεν βρέθηκε ποτέ και τo σύγχρονο remaster φάινεται ότι τελικά έγινε από βινύλιο.
Πολλά μουσικά αριστουργήματα είχαν την ίδια τύχη.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αλήθεια τι ποσοστά κέρδους έχουν τα πικάπ σε σχέση με τα cd; Βέβαια έχουμε και παρελκόμενα - αναλώσιμα καθώς και δίσκους σε τιμές φαρμακείου. Μια χαρά μπίζνα είναι γιατί να πεθάνει;

...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Καλή και ποιοτική μουσική ερμηνευμένη από κορυφαίους μουσικούς πότε θα ακούσουμε ?

Το HD από μόνο του να ξέρετε ότι δεν μπορεί να σταθεί μουσικά. Το τι σαβούρα κυκλοφορεί σήμερα σε HD υλικό, ερμηνευμένο από μέτριους ή κακούς μουσικούς, είναι για να γελάς.

Στόχος μας πρέπει να είναι η εκτέλεση ενός μουσικού έργου και μετά οι super αναλύσεις. Οχι το ανάποδο.
Φυσικα και το ζητουμενο πρεπει να ειναι η εκτελεση του εργου .Αλλα αυτο δεν εχει τη δυναμη να το αλλαξει απο μονο του το φορματ η το μεσο αναπαραγωγης .
Το φορματ δυο δρομους μπορει να ακολουθησει.Η το προωθουν η οχι.Στην πρωτη περιπτωση η μενει αυστηρα σε ''audiophiles'' κυκλο η οχι.Απο οτι φαινεται θα συμβει το δευτερο ,ευτυχως για την διαδοση του λεω εγω.
Ας παρουμε τις blu ray ταινιες ...αν χρησιμοποιηθει μονο για τις κλασσικες ταινιες και για επανεκδοσεις των αριστουργηματων θα διαδοθει το φορματ ? Οχι.
Αρα εγω προσωπικα ευχομαι να δουμε καποια στιγμη χιλιαδες εργα σε τετοια αναλυση και ποιοτητα.Εργα εξαιρετικα αλλα και σαβουρες μαζι.Δεν με πειραζει...μετα ξερω να κανω την επιλογη μου !!

Αυτη τη στιγμη παντως αγοραζεις σε τετοια ποιοτητα εργα με 10-20 Ε.Ποσο κανουν τα αντιστοιχα βινυλια η και cd ?
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Ο σκοπός αγιάζει τους αντιπροσώπους των μέσων

g.kar
Στη θέση σου δεν θα διάλεγα να πώ κάτι τόσο ανάρμοστο για την συμμετοχή μου σ' αυτές τις συζητήσεις. Κρίμα.

Όσο για την Τζοκόντα, επειδή εμείς κάναμε το remastering, μετα από έρευνες μηνών σε Αμερική και Ελλάδα-που κάναμε εμείς οι ίδιοι-για την εύρεση του μάστερ, ανακαλύψαμε οτι απλά δεν υπήρχε γιατί είχε κλαπεί, και οι Αμερικάνοι δεν έδιναν το δικό τους, λόγω μπερδέματος των δικαιωμάτων με την Ελληνική εταιρία.
Δεν είναι όμως αυτό παράδειγμα για να καταδικάζεις συλλήβδην όλα τα remastering και να βγάζεις αβασάνιστα συμπεράσματα.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Θέμη (themiloc) , γιατί το πήρες προσωπικά ?
Το σχόλιο που έκανα για τους αντιπροσώπους των μέσων δεν απευθυνόταν σε σένα.
 

Μηνύματα
6.454
Reaction score
206
Αλλωστε εμείς κατεβάζουμε δωρεάν, ή πληρώνουμε από 30-40 ευρώ ο καθένας μας για να μοιραστούμε HD υλικό αξίας > 1.000 ευρώ, εις βάρος φυσικά των αντιπροσώπων, π.χ, της Linn.
Δεν έχουμε κάποιο συμφέρον από τις πωλήσεις HD υλικού.

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=60527

1.Vastsar
2. Τσαρουχίτο
3. Σπύρος Μπλάτσιος
4. vet
5. antonisgr
6. pseiras
7. akis
8. manolispap
9. meletov
10. thanasisk.
11. VaM
12. gstriftos
13. Δημοκηδης
14. gpol
15. mpolizois
16. kanekati
17. vlassis
18. sv7bvz
19. vlassis-s
20. themiloc
21. lemon
22. nikolasnikolas
23. gonzo
24. Lemarchand
25. Costas ear
26. ssim
27. mrjs3
28. Kostadaras Kostas
29. diabolical
 


Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
ας ειμαστε επιφυλακτικοι φιλοι μου εως οτου το οποιοδηποτε νεο φορμα καταστει δυνατον διαθεσιμο στην αγορα με οσον το δυνατον περισσοτερες διαθεσιμες επιλογες εργων και αφου λαβει θεση στην αγορα οσον το δυνατον πιο κοντα σε αυτη του cd player η του βυνιλιου η οτι αλλο υπαρχει ,γιατι το εργο το εχουμε ξαναδει πολλες φορες και εχουν ξοδευτη πολλα χρηματα και πολλες ωρες χαμενες ,Ας καταστει δυνατον λοιπον ανταγωνιστικο των αλλων φορμα ,ας λαβει την θεση του στην αγορα με την αρμοζουσα διαθεσιμοτητα και τοτε θα επιλεξουμε.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.271
Reaction score
8.182
ας ειμαστε επιφυλακτικοι φιλοι μου εως οτου το οποιοδηποτε νεο φορμα καταστει δυνατον διαθεσιμο στην αγορα με οσον το δυνατον περισσοτερες διαθεσιμες επιλογες εργων και αφου λαβει θεση στην αγορα οσον το δυνατον πιο κοντα σε αυτη του cd player η του βυνιλιου η οτι αλλο υπαρχει ,γιατι το εργο το εχουμε ξαναδει πολλες φορες και εχουν ξοδευτη πολλα χρηματα και πολλες ωρες χαμενες ,Ας καταστει δυνατον λοιπον ανταγωνιστικο των αλλων φορμα ,ας λαβει την θεση του στην αγορα με την αρμοζουσα διαθεσιμοτητα και τοτε θα επιλεξουμε.
αυτη ειναι η μια αποψη.
αυτη την στιγμη λοιπον υπαρχουν ψηφιακα μαστερ που οποιος τα ακουσε πιστευει πως ειναι οτι καλυτερο εχει ακουσει.
απο τον φιλο μιχαλη απλο χρηστη, τον κΘεμη "παλιο" χρηστη και στον χορο της ηχοληψιας, μεχρι τον editor του TAS.
αυτο γινεται με την αγορα ενος μονο dac καθως το πισι μας καλυπτει συνηθως τις αναγκες. το Dac αυτο θεωρητικα αναβαθμιζει και το παιξιμο των απλων CD. αρα δεν περιμενουμε τιποτα, βουταμε και καλες ακροασεις......
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
για μια στιγμη βρε παιδια ,δηλ εαν ειναι τοσο απλο θα <φρικαρουμε>
δηλαδη παιρνουμε ενα dac ας πουμε το cambridge των 350ευρω το συνδεουμε με το pc μας οπου εχουμε κατεβασει τι? mp3- wav -flac τι αλλο ? και μετα το στελνουμε στον ολοκληρωμενο ? πως? και ειναι τοσο απλο που ακομα δεν το εφαρμοζουμε οι πολλοι ?
 

Μηνύματα
261
Reaction score
36
Απάντηση: Re: Τώρα μπορείτε να πετάξετε τα πικάπ σας από το παράθυρο!

για μια στιγμη βρε παιδια ,δηλ εαν ειναι τοσο απλο θα <φρικαρουμε>
δηλαδη παιρνουμε ενα dac ας πουμε το cambridge των 350ευρω το συνδεουμε με το pc μας οπου εχουμε κατεβασει τι? mp3- wav -flac τι αλλο ? και μετα το στελνουμε στον ολοκληρωμενο ? πως? και ειναι τοσο απλο που ακομα δεν το εφαρμοζουμε οι πολλοι ?

μαλλον εχεις χασει επεισοδια,ειναι πολυς κοσμος που το κανει αυτο και πιστεψε με ριχνει στ'αυτια σε πολλα ακριβα πλειερ.
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.607
Reaction score
4.147
για μια στιγμη βρε παιδια ,δηλ εαν ειναι τοσο απλο θα <φρικαρουμε>
δηλαδη παιρνουμε ενα dac ας πουμε το cambridge των 350ευρω το συνδεουμε με το pc μας οπου εχουμε κατεβασει τι? mp3- wav -flac τι αλλο ? και μετα το στελνουμε στον ολοκληρωμενο ? πως? και ειναι τοσο απλο που ακομα δεν το εφαρμοζουμε οι πολλοι ?
Η μόνη διαφορά σε αυτό που αναφέρεται είναι στο ότι χρειάζεται ένα dac που θα υποστηρίζει αρχεία υψηλής ανάλυσης μέσω usb ή firewire,κάτι που το εν λόγω dac ΔΕΝ το κάνει.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
για πες μου ενα τετοιο dac που μπορω να βρω εν Ελλαδι για να το δοκιμασω ,βεβαια θα πρεπει να βρω τροπο να στειλω στο στερεο στο σαλονι το αρχειο απο το pc που βρισκεται στο υπνοδωματιο ???
αν και ακομα ειμαι δυσπιστος ,εκτος και αν μου πειτε οτι πρεπει να αλλαξω και καρτα ηχου η μαλλον pc γιατι το δικο μου ειναι 3ετιας
και μαλλον η οποιαδηποτε καρτα νεα δεν θα ειναι συμβατη με την μητρικη μου ,τωρα τι να σας πω οτι ειμαι πολυ τριχας στο ακουσμα και το ρημαδι το αυτι μου βγαζει off ενα σωρο συστηματα ,δηλαδη ειμαι πολυ απαιτητικος ,δεν ξερω αν θα με ικανοποιηση κατι τετοιο ,εν οψη μαλλιστα του οτι βρισκομαι σε σταδιο ανασυγκριτησης του συστηματος μου ,τελος παντων οψομεθα φιλοι μου!.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.795
Μηνύματα
2.876.238
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top