Τώρα μπορείτε να πετάξετε τα πικάπ σας από το παράθυρο!

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
ειδες φιλε χαραλα ειναι να μην μπεις στο τρυπακι.
γενικα ΔΕΝ ειναι τοσο απλα τα πραγματα αλλα εαν εισαι για αναβαθμιση πρεπει οποσδηποτε να τα λαβεις υποψην.
στην Ελλαδα το minerva dac της weiss ισως καταφερεις να το βρεις για ακροαση.
ο κ.Θεμης γραφει και στο φορουμ.
το κοτσαρεις στο πισι σου (παρε μια Firewire καρτα εαν δεν εχει, 20ευρα) και εχεις φοβερη πηγη, καλυτερη απο παρα πολα cd players πολλαπλασιας αξιας.
εαν θες κατι πιο οικονομικο υπαρχουν και αλλες λυσεις...
Νικος
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Τώρα μπορείτε να πετάξετε τα πικάπ σας από το παράθυρο!

για πες μου ενα τετοιο dac που μπορω να βρω εν Ελλαδι για να το δοκιμασω ,βεβαια θα πρεπει να βρω τροπο να στειλω στο στερεο στο σαλονι το αρχειο απο το pc που βρισκεται στο υπνοδωματιο ???
αν και ακομα ειμαι δυσπιστος ,εκτος και αν μου πειτε οτι πρεπει να αλλαξω και καρτα ηχου η μαλλον pc γιατι το δικο μου ειναι 3ετιας ...
Θα χρειαστεί να φτιάξεις νέο υπολογιστή, η απόσταση δεν παλεύεται. Ο νέος θα σου δώσει και άλλες ευκολίες, αν είναι media center, π.χ. αναπαραγωγή ταινιών.
Δεν χρειάζεσαι κάρτα ήχου, το σήμα στο dac θα πάει ψηφιακά, π.χ. μέσω usb, ή ακόμα καλύτερα μέσω firewire όπως έγραψε ο vet.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Υπάρχει η λύση του airport express της apple για μακρινές αποστάσεις το οποίο από ότι ξέρω παίζει άψογα, απλά έχω την εντύπωση οτι δεν υποστηρίζει πάνω απο 16/44. :(
Σύντομα θα γίνει και αυτό!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Υπάρχει η λύση του airport express της apple για μακρινές αποστάσεις το οποίο από ότι ξέρω παίζει άψογα, απλά έχω την εντύπωση οτι δεν υποστηρίζει πάνω απο 16/44. :(
Σύντομα θα γίνει και αυτό!
Παίζει μια χαρά(το έχω) αλλά δεν έχω hi def αρχεία οπότε δεν ξέρω αν τα αναπαράγει.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Δυστυχώς δεν νομίζω ότι παίζει. Θα ήταν πολύ καλή λύση αν έπαιζε και θα έλυνε πολλά προβλήματα. Αν και νομίζω ότι η Apple κάτι θα κάνει...;)
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.260
Reaction score
8.157
το airport express υποστηριζει μονο redbook και απαιτει dac που να μπορει να χειριστει το υψηλο jitter της εξοδου του.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
ειδες φιλε χαραλα ειναι να μην μπεις στο τρυπακι.
γενικα ΔΕΝ ειναι τοσο απλα τα πραγματα αλλα εαν εισαι για αναβαθμιση πρεπει οποσδηποτε να τα λαβεις υποψην.
στην Ελλαδα το minerva dac της weiss ισως καταφερεις να το βρεις για ακροαση.
ο κ.Θεμης γραφει και στο φορουμ.
το κοτσαρεις στο πισι σου (παρε μια Firewire καρτα εαν δεν εχει, 20ευρα) και εχεις φοβερη πηγη, καλυτερη απο παρα πολα cd players πολλαπλασιας αξιας.
εαν θες κατι πιο οικονομικο υπαρχουν και αλλες λυσεις...
Νικος
μια και μιλαμε για dac και τα τοιαυτα σε ανωτερο επιπεδο πληροφοριθηκα οτι το dac της weiss τιμαται 3000 ευρω ε νομιζω οτι αυτο το thread πρεπει μαλλον να μεταφερθει στον χωρο του high end γιατι οταν μιλαμε για τετοια ποσα για πηγη και μαλιστα αρτι εξελισσομενη μαλλον εκει ανηκει ,τωρα για ψαξιμο σε πιο προσιτες τιμες με βρισκει συμφωνο.
 


Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
NA φτιαξουμε για να ειμαστε πιο σαφεις δεν μπορουμε να βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι συσκευες του ιδιου αντικειμενου, των 300 και των 3000 ευρω!!!!!!!!
 

Μηνύματα
261
Reaction score
36
Απάντηση: Τώρα μπορείτε να πετάξετε τα πικάπ σας από το παράθυρο!

δεν χρειαζεται σωνει και καλα να πας σε πι σι,μπορεις να παρεις για παραδειγμα το WD TV με 90 περιπου ευρω,να του κοτσαρεις εναν σκληρο με τα αρχεια σου και αν θες να πας σε κατι πιο ακριβο,τοτε του βαζεις ενα εξωτερικο ντακ,αλλα και αυτο που ''φοραει'' ειναι πολυ καλο,θα εκπλαγεις ευχαριστα πιστεψε με!:126:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Τώρα μπορείτε να πετάξετε τα πικάπ σας από το παράθυρο!

Δεν έχουμε κατηγορία hi-end καρντιά μου! :116:
NA φτιαξουμε για να ειμαστε πιο σαφεις δεν μπορουμε να βαζουμε στο ιδιο τσουβαλι συσκευες του ιδιου αντικειμενου, των 300 και των 3000 ευρω!!!!!!!!
Υπήρχε αυτή η θεματική ενότητα, αλλά καταργήθηκε, πράγμα που έχει την αμέριστη συμπαράστασή μου. Ο χαρακτηρισμός των συσκευών με βάση την τελική τους τιμή δεν είναι ορθός για χομπίστες. Εμδιαφέρει (συμφέρει) κυρίως τους επαγγελματικά εμπλεκόμενους στον χώρο.
Οι χομπίστες πρέπει να κρίνουν-χαρακτηρίζουν με βάση την απόδοση κάθε συσκευής και σε καμιά περίπτωση με βάση το ποσό εκταμίευσης. Και όπως έχει αρκετές φορές δειχθεί, κάποιες hi end συσκευές δεν έχουν πείσει για την υψηλή τους τιμή. :126:
 

Μηνύματα
261
Reaction score
36
Απάντηση: Τώρα μπορείτε να πετάξετε τα πικάπ σας από το παράθυρο!

Υπήρχε αυτή η θεματική ενότητα, αλλά καταργήθηκε, πράγμα που έχει την αμέριστη συμπαράστασή μου. Ο χαρακτηρισμός των συσκευών με βάση την τελική τους τιμή δεν είναι ορθός για χομπίστες. Εμδιαφέρει (συμφέρει) κυρίως τους επαγγελματικά εμπλεκόμενους στον χώρο.
Οι χομπίστες πρέπει να κρίνουν-χαρακτηρίζουν με βάση την απόδοση κάθε συσκευής και σε καμιά περίπτωση με βάση το ποσό εκταμίευσης. Και όπως έχει αρκετές φορές δειχθεί, κάποιες hi end συσκευές δεν έχουν πείσει για την υψηλή τους τιμή. :126:

:615:
 

Μηνύματα
15.065
Reaction score
20.850
το embedded dac των wd ,hdx1000, pch110 κλπ δεν ειναι καλυτερο απο πολλα cdp ακομα και 1000 ευρω.
η εξοδος τους ομως coaxial /optical ειναι τουλαχιστον αξια αναφορας.
η λυση βεβαια του πισιου εχει μερικα πλεονεκτηματα
α) διαλεγεις αν θα δωσεις μια firewire στο minerva ας πουμε η αν θα πας με μια αξιοπρεπη καρτα ηχου
β) στη δευτερη περιπτωση μπορεις να πας ειτε απευθειας στον προενισχυτη η μεσω της ψηφιακης εξοδου
γ) στη δευτερη περιπτωση του β , υπαρχουν καρτες που δεχονται και εξωτερικο ρολοι χρονισμου (που θα πρεπει επισης να εχει και το dac για να εχει νοημα το εγχειρημα)
δ) δυνατοτητα χειρισμου του πισιου ειτε απο τηλεχειριστηριο ειτε απο ενα αλλο πισι (η ακομα καλυτερα ενα 7αρι η 9αρι netbook που εινια και τσαμπα και θα βλεπεις τι επιλεγεις χωρις να ανοιγεις τηλεοραση , η να βαζεις οθονη στο συστημα σου.
ε) σιγουρα εχει και αλλα...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.945
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top