Οι τρεις δρομοι

Μηνύματα
4.882
Reaction score
3.992
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

Για να παιξει καλλυτερα απο τον λαμπατο μου το αποκλειω παντελως :141:. Περαν τουτου ομως. Θελεις να πεις Κωστα οτι αυτο το μαραφετι παιζει και τον ρολο του dac? Επισης μπορει να συνδεθει με καποιο τροπο (usb) με σκληρο δισκο?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.640
Reaction score
126.628
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

φυσικά ο Panasonic μπορεί να παίξει το ρόλο του ντακ. δίνεις από το egreat με οπτική το οποιασδήποτε δειγματοληψίας ψηφιακό σήμα στον Panasonic. μετά ή παίζεις τα ηχεία σου κατευθείαν με τον Panasonic (προτείνεται ανεπιφύλακτα) ή παίρνεις αναλογικές εξόδους από τον Panasonic και οδηγείς τις λάμπες σου (χρήση του Pany ως ντακ).

με USB σκληρό δε ξέρω αν μπορεί να συνδεθεί απευθείας ο Pany. Δες τα χαρακτηριστικά του. αλλά δε νομίζω. έτσι κι αλλιώς ένα egreat καλό είναι, παίζει και ταινίες...
 

Μηνύματα
4.882
Reaction score
3.992
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

Αν ειναι ετσι οπως τα λες Κωστα, αυτο μοιαζει με ελβετικο σουγια. Επομενως μενει μονο να ενα θεμα. Το dac του (που σ αυτη την φαση ειναι το ζητουμενο), αν ειναι της της προκοπης η απλως ειναι για να λεει οτι εχει κι απο αυτο ο ενισχυτης. Γιατι για παραδειγμα και οι περισσοτεροι AV εχουν phono αλλα ειναι της πλακας με σπανιες εξαιρεσεις. Οι πληροφοριες σου τι λενε?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.640
Reaction score
126.628
Απάντηση: Re: Οι τρεις δρομοι

Έχω την αίσθηση ότι το αν σου αρέσει ή όχι η υπερδειγματοληψία, έχει να κάνει με το που εστιάζεις τη προσοχή σου κατά την ακρόαση.

εγώ πάλι έχω την αίσθηση ότι αν σου αρέσει ή όχι η υπερδειγματοληψία, έχει να κάνει με τις σχεδιαστικές γνώσεις σου στον τομέα των ψηφιακών ηλεκτρονικών στην συγκεκριμένη εφαρμογή και στο συγκεκριμένο τσιπ σετ.

Δηλαδή δεν είναι πεδίο για γενικότητες και συμπεράσματα ακροάσεων όπου υπεισέρχονται άπειρες άλλες παράμετροι.

Αυτό που σε πρώτη φάση φαίνεται, χωρίς υπερδειγματοληψία, είναι η ζεστότερη και ποιο οικία μεσαία περιοχή.

Το συμπέρασμά σου περί μεσαίας περιοχής εξαρτάται από άλλες παραμέτρους κι όχι από την υπερδειγματοληψία.
Εξαρτάται από το ηχείο και τις ανακλαστικές επιφάνειες του χώρου ακρόασης, καθώς και από τον ενισχυτή που χρησιμοποιείς, και να μη πιάσω τα καλώδια στο στόμα μου...
Το οποιοδήποτε ντακ πρέπει να κρίνεται συνολικά ως ενιαίο μηχάνημα και να μη βγαίνουν συμπεράσματα υπερδειγματοληψίας σε σχέση με άλλο ντακ που κάνει ή δε κάνει υπερδειγματοληψία.
Αν πάλι το ίδιο ντακ μπορεί να παίξει με και χωρις υπερδειγματοληψία, τότε το συμπέρασμά σου έχει ισχύ μόνο για την εφαρμογή της υπερδειγματοληψίας στο συγκεκριμένο ντακ και δεν έχει καμιά αξία η γενίκευση του συμπεράσματος για την τεχνολογία της υπερδειγματοληψίας σε άλλα ντακ ή γενικά ως ηχητική ταυτότητα.
Ταυτόχρονα να τονίσω πως αμφιβάλω για την αξιοπιστία της κριτικής σου για την ηχητική ταυτότητα της εφαρμογής της υπερδειγματοληψίας ακόμα και στο ίδιο ντακ, καθώς πολύ πιθανά με άλλα ενισχυτικά ή με άλλα ηχεία ή με άλλο χώρο ή με άλλα καλώδια να βγάλεις αντίθετα συμπεράσματα. Άρα τα όποια ηχητικής ταυτότητας συμπεράσματά σου έχουν αξία μόνο για ένα συγκεκριμένο ντακ και μόνο για το συγκεκριμένο ηχοσύστημα-χώρο που το ακούς, πάντα υπό το πρίσμα της δικής σου ακοής και της εντελώς προσωπικής σου εκτίμησης των χαρακτηριστικών του ήχου, στα οποία το πιθανότερο είναι πως εγώ πχ διαφωνώ εντελώς μαζί σου.



Στη συνέχεια όμως, τουλάχιστον με εμένα αυτό συνέβη, παρατήρησα ότι κάτι λείπει. Λείπει η λεπτομέρεια καθώς και ο σαφής διαχωρισμός οργάνων και φωνών.

Φταίει το καλώδιο! Σε κάλυψα με την απάντησή μου πιο πάνω.

Στα πρίμα η διαφορά ήταν σαφώς υπέρ της υπερδειγματοληψίας με πολύ καλύτερη ταχύτητα και ανάλυση και περισσότερο αέρα.

Ομοίως, φταίει το καλώδιο.
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι πως η ψηφιακές τεχνολογίες και εφαρμογές, ιδίως στο μικρο-επίπεδο των διάφορων συμπληρωματικών τεχνοτροπιών ψηφιακής επεξεργασίας, είναι αδύνατο να έχουν σαφή ηχητικό χαρακτήρα. Έχουν όμως μετρήσιμες τεχνικές δυνατότητες. Τι έχει λοιπόν μεγαλύτερη αξία?

Ταυτόχρονα, σε κάθε ηχοσύστημα-χώρο, και για κάθε αυτί, κάποια συσκευή "κάθεται καλύτερα" από κάποια άλλη. Μπορεί να φταίει το καλώδιο. Και?:145:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.640
Reaction score
126.628
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

Αν ειναι ετσι οπως τα λες Κωστα, αυτο μοιαζει με ελβετικο σουγια. Επομενως μενει μονο να ενα θεμα. Το dac του (που σ αυτη την φαση ειναι το ζητουμενο), αν ειναι της της προκοπης η απλως ειναι για να λεει οτι εχει κι απο αυτο ο ενισχυτης. Γιατι για παραδειγμα και οι περισσοτεροι AV εχουν phono αλλα ειναι της πλακας με σπανιες εξαιρεσεις. Οι πληροφοριες σου τι λενε?
σαν τσιπάκια (στα ψηφιακά) αυτά που φοράει είναι κορυφαία κ υπερσύγχρονα με απόλυτα κριτήρια.

Σαν αναλογικά στάδια εξόδου δε ξέρω πόσο καλά είναι υλοποιημένα, αλλά ψιλο-χοντρο-εμπιστεύομαι το όνομα Panasonic.

Άλλωστε μπορείς να το ακούσεις, και μόνο τότε θα βγάλεις συμπεράσματα, για σένα και τα αυτιά σου και το χώρο σου και τα λοιπά συνοδά μηχανήματά σου.

Γενικά μιλώντας, το ντακ αποτελείται από 2 τμήματα: το αμιγώς ψηφιακό και το αναλογικό. Το αναλογικό εμπεριέχει τα προενισχυτικά στάδια εξόδου και την τροφοδοσία. Για εξτρίμ λύσεις δήθεν τέλειας τροφοδοσίας και δήθεν τέλειου προενισχυτικού σταδίου, μπορεί να δώσεις και 70.000 ευρώ ή και περισσότερα. Άρα, τι θέλω να σου πω, όριο δεν υπάρχει στην σπατάλη χρήματος και στην ανθρώπινη ματαιοδοξία.....
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Οι τρεις δρομοι

Έχω την αίσθηση ότι το αν σου αρέσει ή όχι η υπερδειγματοληψία, έχει να κάνει με το που εστιάζεις τη προσοχή σου κατά την ακρόαση.

Αυτό που σε πρώτη φάση φαίνεται, χωρίς υπερδειγματοληψία, είναι η ζεστότερη και ποιο οικία μεσαία περιοχή.
Στη συνέχεια όμως, τουλάχιστον με εμένα αυτό συνέβη, παρατήρησα ότι κάτι λείπει. Λείπει η λεπτομέρεια καθώς και ο σαφής διαχωρισμός οργάνων και φωνών.

Στα πρίμα η διαφορά ήταν σαφώς υπέρ της υπερδειγματοληψίας με πολύ καλύτερη ταχύτητα και ανάλυση και περισσότερο αέρα.
Συμφωνούμε και εμένα αυτή την εντύπωση μου έχει δώσει.

Εγώ όμως έχω αποφασίσει κατά, γιατί το ακούω ως ένα φίλτρο ισχυρότατο που "κόβει" πληροφορίες που βρίσκονται σε χαμηλή στάθμη. (ίσως τις λαμβάνει ως "θόρυβο").
Είναι "αποστειρωμένο", είναι σαν να γράφτηκαν όλα σε studio χωρίς την πληροφορία του χώρου, που παίζει ρόλο συνολικά ώστε να "δείχνει" φυσικό. Μερικά ήδη μουσικής τα καταστρέφει..:130:

Προτείνω στον vastsar να ακούσει πρώτα την μουσική του με upsamping και μετά να αποφασίσει.
ή να στήσει έτσι το σύστημα που να του επιτρέπει να επιλέγει σε 16/24 και 44.1/48/96 κτλ.
Μετά μπορεί να ακούει όπως του αρέσει περισσότερο.
 

Μηνύματα
4.882
Reaction score
3.992
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

Κωστα ο Πανυ εχει καμμια λαμπα μεσα? Θελω το βελουδο! Παντως να τον ακουσω μπορω, αλλα μαλλον μετα την αγορα :142::142:. Οποτε οι συγκρισεις θα γινουν κατοπιν εορτης. Ρε γαμωτο μονο 100 βαττ? Μου φαινεται οτι τον βγαλανε για ν ακουμε απο ....ακουστικα!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.640
Reaction score
126.628
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

όταν παίζει 2 ηχεία μόνο, παραλληλίζει 2 ή και 3 ενισχυτικές βαθμίδες και πολλαπλασιάζει την ισχύ του.

σε χομ σίνεμα που βαράνε όλα μαζί σιγά μη καταλάβεις διαφορά, άσε που τα μπάσσα τα αναλαμβάνει έτσι κι αλλιώς ένα κουτί σε μια γωνιά με δικό του ενισχυτή.

δε ξέρω αν με εννοάς...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

για να τα παρουμε λιγο απο την αρχη, τωρα που δεν νυσταζω

γιατί να προτιμήσει κάποιος εξωτερικό DAC τύπου MAGIC DAC, αντί μιας εσωτερικής κάρτας με DAC 192kHz/24bit τύπου ASUS XONAR ESSENCE STX
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522718, που θα του δίνει και δυνατότητες πολυκάναλου ήχου, σε αντίθεση με το στέρεο DAC.
εγω αυτην την καρτα προτιμησα - εφερα και τον Νικολα πουχει μαυρη ζωνη στα κομπιουτερ και βγαλαμε τα τζετζερλεδια των γουιντοους και παιρνει αγνο παρθενο σημα η καρτα μεσω του φουτμπαρ. Πρωτες εντυπωσεις ακουστικες, οταν βγαλαμε τα μπιχλιμπιδια των γουιντοους η καρτα κερδισε ενα 15-20 τοις εκατο. Προχειρη συγκριση με το Μπεντσμαρκ - χανει σε ογκο στα μεσαια και χαμηλα - κερδιζει σε αναλυση, πλατος εικονας και ελεγχο χαμηλων. Αναμεινατε για πιο εκτενη συμπερασματα μετα παραιτερω δοκιμων. Παντως η καρτα παιζει σαν ενα πολυ καλο ντακ της ταξης του 1,5 χιλιαρικου.
Επισης εχει κανονικα επιχρυσα PCA - οχι μινι τζακ, παιρνει ξεχωριστη τροφοδοσια, οχι απο το μαδερμπορντ και αλλαζει τα εχει κουμπωτα τα πιτσικλικια στο αναλογικο της σταδιο, μπορεις να αλλαξεις πιχι τον ηχο βαζοντας παλι πιχι μπουρ μπραουν κ.λπ.
Ως συμπερασμα η καλυτερη και με διαφορα εσωτερικη καρτα ηχου που εχω ακουσει εως σημερα και αν δεν σας αρεσει μην το βασανιζεται αλλο με εσωτερικες καρτες, ψαχτε για κατι αλλο. Στο κατω κατω για να δινει καλο σημα 24/192 σε ντακ μια χαρα ειναι.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

Πετρο για το ντακ-8 που το σκεφτομαι θελω να ξερω μια λεπτομερεια

δεχεται σημα 192, και το ντακαρει κατευθειαν η εχει διαφορα αλλα - το δεχεται πιχι ως τα 96 και μετα κανει δικο του απσειμπλινγκ στα 192;
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

Θαναση μεταξυ ποιων δεν ακους διαφορες?
μεταξυ υλικου 24/96 και 24/192, τουλαχιστον με τις λιγες μεχρι τωρα ακροασεις που εχω κανει.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

για να τα παρουμε λιγο απο την αρχη, τωρα που δεν νυσταζω



εγω αυτην την καρτα προτιμησα - εφερα και τον Νικολα πουχει μαυρη ζωνη στα κομπιουτερ και βγαλαμε τα τζετζερλεδια των γουιντοους και παιρνει αγνο παρθενο σημα η καρτα μεσω του φουτμπαρ. Πρωτες εντυπωσεις ακουστικες, οταν βγαλαμε τα μπιχλιμπιδια των γουιντοους η καρτα κερδισε ενα 15-20 τοις εκατο. Προχειρη συγκριση με το Μπεντσμαρκ - χανει σε ογκο στα μεσαια και χαμηλα - κερδιζει σε αναλυση, πλατος εικονας και ελεγχο χαμηλων. Αναμεινατε για πιο εκτενη συμπερασματα μετα παραιτερω δοκιμων. Παντως η καρτα παιζει σαν ενα πολυ καλο ντακ της ταξης του 1,5 χιλιαρικου.
Επισης εχει κανονικα επιχρυσα PCA - οχι μινι τζακ, παιρνει ξεχωριστη τροφοδοσια, οχι απο το μαδερμπορντ και αλλαζει τα εχει κουμπωτα τα πιτσικλικια στο αναλογικο της σταδιο, μπορεις να αλλαξεις πιχι τον ηχο βαζοντας παλι πιχι μπουρ μπραουν κ.λπ.
Ως συμπερασμα η καλυτερη και με διαφορα εσωτερικη καρτα ηχου που εχω ακουσει εως σημερα και αν δεν σας αρεσει μην το βασανιζεται αλλο με εσωτερικες καρτες, ψαχτε για κατι αλλο. Στο κατω κατω για να δινει καλο σημα 24/192 σε ντακ μια χαρα ειναι.


Θαναση την εχεις συνδεσει αναλογικα στον ενισχυτη κατευθειαν ?

Καποια αλλη συγκριση με καρτα των 200 Ε ..πχ emu 0404 κλπ επαιξε ?
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

Θαναση την εχεις συνδεσει αναλογικα στον ενισχυτη κατευθειαν ?
ναι με καλωδια VDH THE SECOND στον προ.
Πηραμε δυο και το ιδιο πιστευει και ο φιλος Νικολας που η δουλεια του ειναι να στηνει πισις - οτι δηλαδη για δικαναλο ειναι η καλυτερη εως σημερα - την συγκεκριμενη που αναφερεις, οχι δεν την εχω ακουσει - ας σημειωθει οτι εχει και ψηφιακη εισοδο, ωστε να χρησιμοποιηθει πιθανον και ως ντακ σε καποια εξωτερικη πηγη.
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

για να τα παρουμε λιγο απο την αρχη, τωρα που δεν νυσταζω



εγω αυτην την καρτα προτιμησα - εφερα και τον Νικολα πουχει μαυρη ζωνη στα κομπιουτερ και βγαλαμε τα τζετζερλεδια των γουιντοους και παιρνει αγνο παρθενο σημα η καρτα μεσω του φουτμπαρ. Πρωτες εντυπωσεις ακουστικες, οταν βγαλαμε τα μπιχλιμπιδια των γουιντοους η καρτα κερδισε ενα 15-20 τοις εκατο. Προχειρη συγκριση με το Μπεντσμαρκ - χανει σε ογκο στα μεσαια και χαμηλα - κερδιζει σε αναλυση, πλατος εικονας και ελεγχο χαμηλων. Αναμεινατε για πιο εκτενη συμπερασματα μετα παραιτερω δοκιμων. Παντως η καρτα παιζει σαν ενα πολυ καλο ντακ της ταξης του 1,5 χιλιαρικου.
Επισης εχει κανονικα επιχρυσα PCA - οχι μινι τζακ, παιρνει ξεχωριστη τροφοδοσια, οχι απο το μαδερμπορντ και αλλαζει τα εχει κουμπωτα τα πιτσικλικια στο αναλογικο της σταδιο, μπορεις να αλλαξεις πιχι τον ηχο βαζοντας παλι πιχι μπουρ μπραουν κ.λπ.
Ως συμπερασμα η καλυτερη και με διαφορα εσωτερικη καρτα ηχου που εχω ακουσει εως σημερα και αν δεν σας αρεσει μην το βασανιζεται αλλο με εσωτερικες καρτες, ψαχτε για κατι αλλο. Στο κατω κατω για να δινει καλο σημα 24/192 σε ντακ μια χαρα ειναι.
thanasisk, έχω κι εγώ την ίδια κάρτα :) ,
αλλά λόγω μη ύπαρξης :-( pci-e θύρας
(μέχρι το σαββατοκυριακο :) ), δεν την έχω εγκαταστήσει ακόμα.
να κανω λίγο μια _μπορεί κ ηλίθια - ερώτηση: χρειάζεται εγκατάσταση
των asio drivers αν η κάρτα δίνει σήμα σε dac ή αυτό είναι μονο απαραίτητο αν η stx συνδέεται απευθείας στον ενισχυτη?
 

Μηνύματα
4.882
Reaction score
3.992
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

Ωραια μετα από 3 σελιδες ανακεφαλαιωνουμε
Λυση πρωτη: Dac magic + E Great, + μια οποιαδηποτε οθονη. Παραμενει μια αξιοπιστη λυση με εναλακτικες λυσεις σε dac καπως ακριβωτερα αλλα χωρις να εχουμε μεχρι στιγμης εμπειρια από συγκρισεις ότι πραγματι θα ακουσουμε καποια διαφορα στην ποιοτητα του ηχου. Το ζητημα του 24/192 δεν παιζει προς το παρων καθοριστικο ρολο για να αποφασισεις προς ποια κατευθυνση θα πας. Επομενως το να πας σε λυσεις εως περιπου 1500 ευρω dac υπαρχει περιπτωση να τα συγκρινεις καποτε διπλα-διπλα και να μην καταλαβεις διαφορα στον ηχο και να κλαις τα λεφτα που εδωσες. (Φυσικα αν υπαρχει η πολυτελεια να τα ακουσεις πριν την αγορα και να κανεις συγκρισεις είναι τελειως διαφορετικα τα πραγματα. Ωστοσο δεν είναι τοσο ευκολο να μαζεψεις καποια dac ταυτοχρονως και να τα συγκρινεις).
Λυση δευτερη: Το Linn Sneaker. Για λυση που θα εξυπηρετει αποκλειστικα audio καταστασεις είναι αρκετα ενδιαφερουσα. Μενει να δουμε μεχρι που μπορει να φτασει από πλευρας ποιοτητας του ηχου.
Λυση τριτη: Το htpc με καρτα ηχου συμφωνα με τον Θαναση φαινεται να είναι ένα δυνατο χαρτι. Μαλιστα εγω μιλησα για καρτα ηχου περιπου στα 400 ευρω (αντιστοιχα με το Cambridge Magic ). Ο Θανασης μιλαει κολακευτικα για καρτα που κοστιζει κατι λιγοτερο από 200 ευρω.
Λυση τεταρτη: Ο AV PANASONIC. Η λυση αυτή περιεχει αγοραστικο ρισκο αν και είναι αρκετα φτηνος (παντως δεν τον χαριζουν!). Δηλαδη δεν είναι ευκολο να τον ακουσεις συγκριτικα με κατι άλλο. Ψαχνοντας το λιγο στο ιντερνετ ειδα ότι καπου το συνεκριναν με αλλους AV αντιστοιχης οικονομικης αξιας και τον εβγαζαν με διαφορα τον ….χειροτερο! Ενταξει μπορει παντα να υπαρχει ενας προβληματισμος σε βαθμολογιες κ.λ.π. αλλα από την άλλη όταν δεν μπορεις να τον ακουσεις εισαι και καπως κουμπωμενος.
Η λυση τρια για συστηματα που παιζουν και κινηματογραφο μοιαζοει με μονοδρομο.
Η δευτερη λυση ενδιαφερει για συστηματα που είναι καθαρα audio. Προυποθετει υπολογιστη ανοικτο. Δεν ξερω τι ισχυει με τον απομακρυσμενο ελεγχο (τηλεχειριστηριο).
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

να κανω λίγο μια _μπορεί κ ηλίθια - ερώτηση: χρειάζεται εγκατάσταση
των asio drivers αν η κάρτα δίνει σήμα σε dac ή αυτό είναι μονο απαραίτητο αν η stx συνδέεται απευθείας στον ενισχυτη?
κυτταξε εγω εγκατεστησα πρωτα τους ντραιβερς απο το σιντιρομ της καρτας, μετα τους τελευταιους ντραιβερς απο το ιντερνετ, μετα το φουμπαρ και τα αρχεια που καθιστουν ανενεργη την διαχειριση ηχου απο τα γουιντοους.
Επισης θα ηθελα να τονισω οτι ο ενθουσιασμος μου, ειναι απο τις πρωτες εντυπωσεις απο την καρτα και μια πιο σιγουρη αποψη θα εχω σε δυο-τρεις εβδομαδες που θα συγκρινω πιο διεξοδικα την εν λογω καρτα με αλλα ντακς και σιντι πλευερς.
 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

κυτταξε εγω εγκατεστησα πρωτα τους ντραιβερς απο το σιντιρομ της καρτας, μετα τους τελευταιους ντραιβερς απο το ιντερνετ, μετα το φουμπαρ και τα αρχεια που καθιστουν ανενεργη την διαχειριση ηχου απο τα γουιντοους.
Επισης θα ηθελα να τονισω οτι ο ενθουσιασμος μου, ειναι απο τις πρωτες εντυπωσεις απο την καρτα και μια πιο σιγουρη αποψη θα εχω σε δυο-τρεις εβδομαδες που θα συγκρινω πιο διεξοδικα την εν λογω καρτα με αλλα ντακς και σιντι πλευερς.
ok thanasis, ευχαριστώ
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις καταρχήν, επίσης να ρωτήσω σε περίπτωση που προβώ σε αγορά της κάρτας αυτής, αν υπάρχει δυνατότητα να postάρετε έναν περιληπτικό οδηγό για όλη αυτή τη διαδικασία απενεργοποίησης του ελέγχου που ασκούν τα windows στον ήχο. Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και χρήσιμο σε πολλούς από εμάς που δεν ξέρουμε πιστεύω! Ευχαριστώ και πάλι!
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Λύση που προτείνω εγώ:

Περίμενε λίγο (ένα μήνα υπολογίζω) μέχρι να κυκλοφορήσει ευρέως η πλατφόρμα ION.





Αν δε γνωρίζεις περί τίνος πρόκειται δες εδώ.

Επίσης, αν πιάνει το χέρι σου λίγο, αγοράζεις κι ένα τέτοιο:



Περισσότερα εδώ.
Μέχρι να βγει το ΙΟΝ θα έχει βγει και το παραπάνω Buffalo.

Σύνδεση του miniPC με την TV μέσω HDMI για χειρισμό και ταινιούλες + ψηφιακή σύνδεση με το Buffalo για ήχο.

Έτσι, με περίπου €1200-€1300 (βάζω περίπου 700 για το DAC για να το κάνεις προσεγμένο, άλλα 500 για το PC - το οποίο μπορεί να βγει και πιο κάτω - και ένα 100ρικο να πάρεις έναν καλό controller τύπου Logitech Dinovo Mini) θα έχεις και ένα PC που θα κάνει τα πάντα και ένα DAC που θα πατάει οτιδήποτε εντός του budget σου.

Just my 2cents.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Οι τρεις δρομοι

Κωστα ετσι κι αλλοιως θα χρειαστει μια καλη εξοδο ψηφιακη απο το πισι, οποτε και το BUFALLO να φτιαξουμε παλι την χρειαζομαστε την καρτα - για τον φιλο που ρωταει, εννοειται οτι οτι χρειαστει εδω θα ειμαστε να ρωτησει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.829
Μηνύματα
2.877.553
Members
37.952
Νεότερο μέλος
cruyff
Top