Ποιο λογισμικό GPS χρησιμοποιείτε;


Μηνύματα
131
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιο λογισμικό GPS χρησιμοποιείτε;

Garmin GMobileXT σε Nokia N95 8Gb. Πολύ ικανοποιημένος ειδικά και σε επαρχιακό δίκτυο.. με ελληνική καθοδήγηση.. απλά άπαιχτο
 



Μηνύματα
6.141
Reaction score
167
Απάντηση: Ποιο λογισμικό GPS χρησιμοποιείτε;

Navigon και Sygic στο iphone 3GS.

Και τα δυο παρα πολυ καλα και γρηγορα.
 


Μηνύματα
6.141
Reaction score
167
Απάντηση: Re: Ποιο λογισμικό GPS χρησιμοποιείτε;

Να βάλω κανά navigon στο iphone ή να περιμένω το tomtom που δε λέει να βγει??
Για μενα βαλε Νavigon. Πραγματικα αξιζει. Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο θα ειναι σβελτο στο 3g.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Ποιο λογισμικό GPS χρησιμοποιείτε;

Τι λέτε γράφουμε εδώ εντυπώσεις για ότι μας άρεσε αλλά και ότι μας βόλεψε;


Από προσωπική χρήση έχοντας δοκιμάσει τα περισσότερα λογισμικά σε διάφορες συσκευές και εκδόσεις προτιμώ το Destinator.Αρχίζοντας από το παλιό PN μετά αναβαθμίζοντας το σε 6 και τώρα σε 7.Ποτε δεν με πούλησαν ακόμη και στα δύσκολα για μένα στενά της Θεσσαλονίκης τον περασμένο Αύγουστο.:happy_5:
Οι χάρτες ενημερωμένοι και πλήρεις με συνεχείς βελτιώσεις από την NGI.
Προβλήματα συμβατότητας αντιμετώπισα με το 7 και παρόλα τα κόλπα με gps gate ποτέ δεν δούλεψε στο Ρ3300.


Δεν μπορώ όμως να αφήσω έξω το IGO το οποίο τον τελευταίο καιρό έκανε άλματα βελτίωσης. Με ένα πολύ καλό χάρτη με όμορφα γραφικά και σβελτάδα με πήγε παντου.Αν και οι επιλογές του είναι λίγο περίεργες αλλά είναι καθαρά θέμα συνήθειας.
Τα υπόλοιπα μου κάνουν λίγο καρτουνιστικα σε γραφικά αλλά και λόγω έλλειψης χαρτών (Ελλάδας) δεν με κέρδισαν.
----------

Καλημέρα

Πάντως εγώ βρίσκω πολύ καλύτερο το iGo8 apo to dest7.
Είναι πιο βολικό. Οι διασταυρώσεις είναι άμεσα προσπελάσιμες.
Πάντως και τα δύο [δεν έχω δεί άλλα] δεν καταφέρνουν να κάνουν άμεσα το απλό που κάνει το autoroute :
Να έχω τη δυνατότητα να επιλέξω :

Αρχή : Πάτρα---->Ιτέα--->Αθήνα---->Τρίπολι--->Πάτρα

Kai να μου δείξει την όλη διαδρομή απο την αρχή κ.λ.π.
[Το στάση και παράκαμψη....δεν είναι βολικό]

Σε ευχαριστώ

Υ/Γ . Μήπως το κάνει και εγώ δεν το έχω ανακαλύψει ?
 

Μηνύματα
150
Reaction score
3
Απάντηση: Ποιο λογισμικό GPS χρησιμοποιείτε;

από το 2007 χρησιμοποιώ Navigon σε apple και windows 7.8 συσκευές το δοκίμασα και σε ανδρόδ μόνο που ήταν φτωχό το περιβάλλον από εφέ η δουλειά ήταν η ίδια όμως
σε pda παλιά το destinator ήταν μονόδρομος
 


Μηνύματα
14
Reaction score
0
Εχωνατς δοκιμασει SYGIC-IGO-HERE BETA-ROUTE66-NAVIGON, λεω οτι το NAVIGON ειναι το καλυτερο με δυτερο την here beta μαζι με το SYGIC
 

Μηνύματα
150
Reaction score
3
Το πρώτο που είχα περασμένο στο Dell X51 ήταν το destinator
Μόλις βγήκε το το Navigon για iphone το 2008 δεν ξανά άλλαξα.
Έχω δοκιμάσει και το mls destinator στο iphone με φωνητική εύρεση και το βρήκα αξιόλογο μόνο που το είχα jailbreak και έτσι δεν το χρησιμοποιώ πλέον
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Εγώ έχω μείνει πιστός στο Destinator, όχι γιατί είναι το καλύτερο, αλλά γιατί έχω συνηθίσει τον τρόπο που δουλεύει. Έτσι όταν κάνει τα στραβά του (και πιο σύστημα πλοήγησης δεν μπερδεύεται που και που) ξέρω τι εννοεί.
Σαν εναλλακτικό έχω το δωρεάν HereDrive της Nokia. Οι χάρτες στα αστικά κέντρα είναι άψογοι, αν εξαιρέσουμε ότι βρήκα λάθη στο ποια πλευρά του δρόμου είναι τα νούμερα (μονά-ζυγά). Αλλά το ότι θέλει σύνδεση με το ίντερνετ για να δουλέψει η αναζήτηση διεύθυνσης είναι πολύ σπαστικό. Αφού μπορείς να κατεβάζεις τους χάρτες στο κινητό, γιατί να το search να είναι μόνο online;
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Εννοείς τα Here Maps της Nokia; Αυτά έχω κι εγώ και μια χαρά δουλεύει η αναζήτηση off line. Είναι γεγονός ότι κάνα δυο φορές σα να κολλάει και να μη σου βρίσκει αμέσως τον προορισμό off line, αλλά στρώνει γρήγορα και λειτουργεί μια χαρά. Γενικά είναι πάρα πολύ καλοί... και free!
 

Μηνύματα
9
Reaction score
7
Νομιζω οτι το Navigon ειναι απο τα καλυτερα αν οχι το καλυτερο. Ακριβουτσικο βεβαια αλλα αξιζει τα λεφτα του για τοσο ακριβεια που δινει στις οδηγιες. Απο ενα σημειο και μετα αγανακτεις με Google Maps και λες θα δωσω μερικα λεφτα και θα εχω το κεφαλι μου υσηχο...
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Εννοείς τα Here Maps της Nokia; Αυτά έχω κι εγώ και μια χαρά δουλεύει η αναζήτηση off line. Είναι γεγονός ότι κάνα δυο φορές σα να κολλάει και να μη σου βρίσκει αμέσως τον προορισμό off line, αλλά στρώνει γρήγορα και λειτουργεί μια χαρά. Γενικά είναι πάρα πολύ καλοί... και free!
HereMaps / HereDrive / HereTransit, υποτίθεται ότι είναι 3 προγράμματα για χάρτες / πλοήγηση / συγκοινωνίες, και παρότι γενικά είναι διασυνδεδεμένα καλά, καμιά φορά πρέπει να ανοίξεις το ένα αντί του άλλου για να κάνεις καλύτερα τη δουλειά.
Για το offline search έχεις δίκιο, δουλεύει στο HereMaps. Στις πρώτες εκδόσεις όμως δεν ίσχυε αυτό, εκτός αν είχες κάνει ζουμ στον χάρτη της περιοχής που ήθελες για να κατεβάσει τα ονόματα των οδών. Τώρα μου δίνει πλοήγηση κατευθείαν και για το εξωτερικό, από την Ελλάδα στην Σερβία (που σημαίνει ότι βρίσκει τη διαδρομή μέσα από τρεις χάρτες) Αν και έχει τα στραβά του, πχ όλοι οι δρόμοι της Αθήνας εμφανίζονται ως Αθήνα, άσχετα αν είναι σε άλλο δήμο. Άντε μετά να τους ξεχωρίσεις από τον ταχυδρομικό κώδικα.
[DOUBLEPOST=1504331076][/DOUBLEPOST]
Να έχω τη δυνατότητα να επιλέξω :
Αρχή : Πάτρα---->Ιτέα--->Αθήνα---->Τρίπολι--->Πάτρα
Kai να μου δείξει την όλη διαδρομή απο την αρχή κ.λ.π.
Ναι, στο Destinator γίνεται μόνο με το "διαδρομή με στάσεις". Είναι λίγο δύσχρηστο, αλλά κάνει τη δουλειά. Το πρόβλημά μου με τον τρόπο που δουλεύει είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να αλλάξεις την πορεία εκ των υστέρων. Πχ αν έχω 5 δουλειές στη Θεσσαλονίκη και πρέπει να αλλάξω το πρόγραμμα. Βρίσκω πιο βολικό να ζητάω όλα τα μέρη, να μπαίνουν έτσι στις "πρόσφατες θέσεις" και μετά να τα επιλέγω από εκεί.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top