Τί σε 9,5μ2 ??

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Καλησπέρα σε όλους,

Μιας και τα σχέδια άλλαξαν (για τελευταία φορά), αποφασίσθηκε να χρησιμοποιηθεί ένας μικρός χώρος αποκλειστικά για Homecinema και φυσικά και για Audio ακροάσεις. Ο χώρος είναι 2,40 Χ 4,10, η θέση ακρόασης είναι η μία μικρή πλευρά και τα ηχεία και η lcd βρίσκονται ακριβώς στην απέναντι μικρή πλευρά.Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:
1) Τι ηχεία θα μπορούσα να βάλω σε αυτόν τον χώρο ώστε
α) να απολαμβάνω τα εργάκια μου με ικανοποιητική αίσθηση του μπάσου χωρίς να μπουμάρει?
β) να είναι και πολύ όμορφα στην ακρόαση μουσικής? Ακούω jazz, rock, electronica, r'n'b', trip hop, house.
Υπόψην ότι θα συνοδεύονται από έναν sony str5200es 7 x110w.
Ευχαριστώ πολύ!!
 



Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Να συμπληρώσω ότι και 2 ηχεία μου αρκούν για αρχή, σε αυτά τα λεφτά πάντα. Αξιολογώ υψηλότερα τη μουσική από το hc.
 



Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Πιστεύεις ότι αυτό το ηχείο είναι ότι πρέπει για την ιδιάζουσα μάλλον περίπτωσή μου λόγω μικρού χώρου? Το θεωρείς ας πούμε καλύτερο από το b&w 685?
 



Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Πιστεύεις ότι αυτό το ηχείο είναι ότι πρέπει για την ιδιάζουσα μάλλον περίπτωσή μου λόγω μικρού χώρου? Το θεωρείς ας πούμε καλύτερο από το b&w 685?
Κοίταξε , εγώ b&w έχω αλλά 8 σειρά έξω δηλαδή από το μπατζετ σου αυτήν την στιγμή
Οι σειρές 6 είναι καλές αλλά με τάση απλωματος του χαμηλού και τονισματος των υψηλών ,βέβαια αυτό ισχύει στο σύνολο των ηχείων που εχω ακούσει σε αυτήν την κατηγορία τιμής εκτός από το sirene που το είχα κιόλας κάποια στιγμή σε άλλο χώρο και μετάνιωσα που το έδωσα
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Sorry αν σε κουράζω, αλλά δηλαδή πιστεύεις ότι στον χώρο που σου είπα θα αποδώσει το ίδιο καλά με τον χώρο που το είχες εσύ κι είχες μείνει ικανοποιημένος?
 


Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Κατά πάσα πιθανότητα ναι , κρατάω μια επιφύλαξη για τον ενισχυτή σου γιαυτο και σου πρότεινα αρχικά τα avs , όχι ότι τα sirene είναι δύσκολα φορτία αλλά τα avs είναι σχεδιασμένα για την δουλειά που τα θέλεις ( σινε+μουσικη)

Τα έχει φίλος μου χρόνια τώρα με έναν ραδιο ενισχυτή sony και κάθε φορά μου λέει , τι καλή αγορά ήταν αυτά τα avs
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Πιστεύετε ότι τα Indiana Line HC504 ή 505 ή τα Aegis Neo 3 είναι πολύ για τον χώρο αυτό? Αν όχι ποιά θεωρείτε τα καλύτερα?
 



Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Τί σε 9,5μ2 ??

Εχω ακουσει και τα 3 παρακατω και παιζουν πραγματικα εξαιρετικα.

Hyperion Sound 586
Totem Rainmaker

και κατι παντελως αγνωστο

http://www.apollo-audio.co.uk/

με το οποιο γελαγα οταν το ειδα μεχρι που το ακουσα να παιζει μουσικη (δε το ακουσα σε home theater)...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Nαι τα 2 πρώτα τα έχω υπόψη μου κι εγώ! Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να τα ακούσω? Θα κάνουν και για hc όμως? Με τι surround και κεντρικό θα μπορούσα να τα συνδυάσω?
Καλά οι βάσεις των totem απλά τα..σπάνε!! Βέβαια με προβληματίζει ότι έχουν μόνο 5.1/2 γουφεράκι, αν και πιστεύω ότι θα κάνουν για τον χώρο μου...Τί πιστεύεις? Ευχαριστώ πολύ!!
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Re: Τί σε 9,5μ2 ??

Nαι τα 2 πρώτα τα έχω υπόψη μου κι εγώ! Μήπως γνωρίζεις που μπορώ να τα ακούσω? Θα κάνουν και για hc όμως? Με τι surround και κεντρικό θα μπορούσα να τα συνδυάσω?
Καλά οι βάσεις των totem απλά τα..σπάνε!! Βέβαια με προβληματίζει ότι έχουν μόνο 5.1/2 γουφεράκι, αν και πιστεύω ότι θα κάνουν για τον χώρο μου...Τί πιστεύεις? Ευχαριστώ πολύ!!
To Hyperion θα το ακουσεις στην Ν. Ερυθραια στον Sirius ενω το Totem θα το ακουσεις στη Future Days Audio στους Αμπελοκηπους. Τα Totem εχουν φοβερο μπασο δε θα το πιστευεις οτι ηχειο βασης βγαζει τετοιο μπασο...

Το Totem συνδυαζεται με κεντρικο ειτε της ιδιας σειρας ειτε μικροτερης. Η Hyperion απο την αλλη εχει ενα μονο κεντρικο για ολα της τα μοντελα....
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.655
Μηνύματα
2.870.989
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top