Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Θελουμε ενα ζευγαρι ενεργων monitor (για να αποφυγουμε ενισχυτες κλπ κλπ )

Ποιο θα διαλεγατε απο τα παραπανω ? Και γιατι ? Μειονεκτηματα , πλεονεκτηματα του καθενος ? Διαβασα καπου οτι τα BX8a παραειναι μπουμπουνηστα για ενα μικρο χωρο (δωματιου ) ενω τα BX5a θεωρουνται πιο ισορροπημενα .Γουστα θα μου πειτε...αλλα εσεις τι λετε ?

Αλλες προτασεις (σε καινουργιο )μεχρι τα 250 Ε μαξιμουμ το ζευγος ?? (και τα πιο πανω τοσο θα στοιχισουν μια και ειναι μοντελα με περαση και βρισκονται συχνα πυκνα σε αγγελιες ) .

Τι ζηταμε απο αυτα.Οχι επικαλυπτικο μπασο.Μονο ακροαση μουσικης και τιποτα αλλο.Και να ειναι καθαρα ηχειακια (και δεν εννοω εξωτερικα :137: ).Αλλα να μην ειναι πολυ κουραστικα μετα απο πολυωρη ακροαση.


Για πεστε λοιπον.....:121:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Είχα τα MAUDIO BX8 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Έχουν τα στοιχεία που θέλεις, καθαρά - αναλυτικά, σίγουρα δεν κουράζουν και το μπασάκι τους μια χαρά είναι. Μάλιστα έχει και ρυθμιστικό οπότε αν σου φαίνεται υπερβολικό το κόβεις λίγο.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Re: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Είχα τα MAUDIO BX8 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος.

Έχουν τα στοιχεία που θέλεις, καθαρά - αναλυτικά, σίγουρα δεν κουράζουν και το μπασάκι τους μια χαρά είναι. Μάλιστα έχει και ρυθμιστικό οπότε αν σου φαίνεται υπερβολικό το κόβεις λίγο.
Μιχαλη που τα ειχες συνδεδεμενα ? Σε τι καρτα ηχου ?
 


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Re: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Στην M-Audio Audiophile 24/96 που ήθελες να σου πουλήσω!:137:
:142: :142:

Εμ....τωρα που το εχω παρει ζεστα...τα εχεις δωσεις (κυριως τα ηχειακια..και σε καλη τιμη) σαν λουκουμακι θα μου ερχοντουσαν..:138:
 



Μηνύματα
3.618
Reaction score
6
Μελετη, και τα 5a και τα 8a ειναι καλα ηχεια.

Εξαρταται βεβαια και για τι εντασεις τα θες.

Κανενα δεν εχει eq. Μονο volume.
 


Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=6652&ref=pathfinder

Εχω αυτα και "σκοτώνουν"!!!

Με πια εννοια.....

Τα εβαλα να παιξουν με λαπτοπ και μια φτηνη Uca 202 σε παρτακι (σε δωματιο περιπου 40 m2) και το καλυψε ανετοτατα.
Εχει και κατι ρυθμιστικα για μπασα-μεσαιες-πριμα και ο ηχος τους με καλυψε απολυτα.

(ριμπον τουϊτερ και κεβλαρ γουφερ στα 370 ευρω!!!!!)
 

Μηνύματα
803
Reaction score
181
Mιχάλη ενδιαφέροντα τα μπέρρια.
Δεν με λες?
Για σοβαρή ακρόαση δεν κάνουν πέραν της καλύψεως τ.μ?
Δεν εννοώ αν θα μ' αρέσουν.
Εννοώ αν πρόκειται για ένα ηχείο χωρίς προβλήματα.
Δηλ. μπουμινγκ, πλαδαρότητα, τσιρίδες και ξυσίματα.
Διότι κατά τα άλλα όλα γούστα είναι...

Και κάτι άλλο:
Έχεις ποτέ δοκιμάσει 4 τέτοια στακαρισμένα???
Ή κάποιος άλλος συνάδελφος τίποτα ανάλογο???
Γιατί έχω κάποιες βλέψεις/σενάρια και προσδοκώ μήπως μ' αυτόν τον τρόπο από near field τα χρησιμοποιήσω ως mid field (την τετράδα).
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Γιαννη πραγματικα δεν ξερω τι να σου απαντησω βρε φιλε!!!

Κριμα που μενεις και μακρια, να στα εδινα να τα ακουγες.

Πολυ καλα μου φαινονται, αλλα οπως ειπες γουστα ειναι αυτα.
Και δεν μου αρεσει να παιρνω τον αλλον στο λαιμο μου.

Εντος ολιγου τα δανειζω σε φιλο που ξερει (γιατι θελει και αυτος να τα παρει για να ακουει απο λαπτοπ) και σου λεω και μια δευτερη γνωμη.
 

Μηνύματα
803
Reaction score
181
Δεν πάιρνεις ρε συ κανέναν στο λαιμό σου.
Σιγά, δεν θα πάρω οικόπεδο!

Αλλά αφού σου φαίνονται καλά, καλά είναι.-
Άσε που μου αρέσει να τα δώσω σε έλληνα γιατί ο γερμανός σε ένα πρόβλημα που είχα έκανε τον γερμανό...
 


Μηνύματα
7.291
Reaction score
1.301
Θα ήθελα να ρωτήσω όσους είναι κάτοχοι ή έχουν εν πάσει περιπτώσει εμπειρία με τα προαναφερθέντα μόνιτορ κατά πόσο ο χαρακτήρας τους είναι αποκλειστικά near field ή είναι ικανοποιητική η απόδοσή τους και σε μεγαλύτερες αποστάσες, π.χ. στα 2-2.5 μέτρα. Ο λόγος που ρωτάω είναι το ότι από ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να υπάρχει ποιοτική σύγκριση ανάμεσα σε αυτά τα μόνιτορ και ίσης τιμής ζεύγη ηχείων-ενισχυτή, αν μπορέσει φυσικά κανείς να βρει τέτοιο ζεύγος σε αυτά τα λεφτά. Πιό συγκεκριμένα σκέφτομαι να αναβαθμιστώ από τα εικοσαετίας Goodmans Mezzo μου και τον τριακονταετίας Rotel και δεν θέλω να ξεφύγω σε χρήματα παρά μόνο σε εξαιρετική περίπτωση (που βρω κάποια προσφορα στην οποία δεν θα μπορώ να αντισταθώ εννοώ). Θα με καλύψουν λοιπόν π.χ τα Behringer για ακροάσεις σε δωμάτιο 15 τ.μ σε απόσταση 2-2.5 μέτρων ή δεν αρκούν; Να συμπληρώσω ότι τα συγκεκριμένα τα έχω ακούσει σε σπίτι φίλου αλλά δυστυχώς μόνο σε λειτουργία ως near field.
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Μα αφου σου λεω καλυψε ανετα, σε καλες εντασεις, καμμια 40αρια τετραγωνικα....θα σε καλυψει και θα εχεις σε αυτον το χωρο και υψηλες εντασεις υποθετω!!
 


Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Εγώ έχω τα Behringer Β2030P τα παθητικά και τα οδηγώ με έναν Rotel τελικό.
Tα πήρα χωρίς να τα έχω ακούσει, απλώς επειδή η τιμή τους ήταν ΠΟΛΥ χαμηλή και δεν είχα τίποτα να χάσω. Αοχι απλώς χαμηλή, χάρισμα! Αποτέλεσμα: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ!!! Εχω κολλήσει άσχημα με το άκουσμά τους και τα χρησιμοποιώ στο 95% του χρόνου που ακούω μουσική! Σφιχτό μπάσο, χωρίς καθόλου να βουίζει, απόλυτος έλεγχος και δυσανάλογο έκταση χαμηλού για τον όγκο τους. Πεντακάθαρα πρίμα και τελείως flat monitor ήχος! Ακριβώς ότι έψαχνα!
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Εγώ έχω τα Behringer Β2030P τα παθητικά και τα οδηγώ με έναν Rotel τελικό.
Tα πήρα χωρίς να τα έχω ακούσει, απλώς επειδή η τιμή τους ήταν ΠΟΛΥ χαμηλή και δεν είχα τίποτα να χάσω. Αοχι απλώς χαμηλή, χάρισμα! Αποτέλεσμα: ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ!!! Εχω κολλήσει άσχημα με το άκουσμά τους και τα χρησιμοποιώ στο 95% του χρόνου που ακούω μουσική! Σφιχτό μπάσο, χωρίς καθόλου να βουίζει, απόλυτος έλεγχος και δυσανάλογο έκταση χαμηλού για τον όγκο τους. Πεντακάθαρα πρίμα και τελείως flat monitor ήχος! Ακριβώς ότι έψαχνα!
Καπως ετσι ηθελα να τα γραψω και γω γαι τα 3031, αλλα ειπα να κοψω κατι για να μην παρεξηγηθω!!!!

Εδω και καμποσο καιρο, εχω ριξει τις απειρες μουντζες στην αφεντομουτσουναρα μου για την μαμακια που με βαραγε τοσο καιρο και δεν εψαχνα τα επαγγελματικα.
Δεν νομιζω απο δω και στο εξης να ασχοληθω με τιποτα αλλο:437:
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Σίγουρα τα 3031 με το ribbon tweeter θα πρέπει να είναι πολύ καλύτερα από τα 2030 και 2031
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.016
Μηνύματα
2.885.345
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top