Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.615
Reaction score
126.507
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Καπως ετσι ηθελα να τα γραψω και γω γαι τα 3031, αλλα ειπα να κοψω κατι για να μην παρεξηγηθω!!!!

Εδω και καμποσο καιρο, εχω ριξει τις απειρες μουντζες στην αφεντομουτσουναρα μου για την μαμακια που με βαραγε τοσο καιρο και δεν εψαχνα τα επαγγελματικα.
Δεν νομιζω απο δω και στο εξης να ασχοληθω με τιποτα αλλο:437:

πιπέρι!

καλά, δε ντρέπεσαι να λες τέτχια πράματα, ολόκληρος χαϊεντάς?
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

πιπέρι!

καλά, δε ντρέπεσαι να λες τέτχια πράματα, ολόκληρος χαϊεντάς?
Δεν ειμαι ολοκληρος...μισος ειμαι .....ο αλλος μισος ειμαι επαγγελματιας:135:

Αν δεν λυπομουν τοv Crown K1 που εχω,θα τα ειχα σουταρει ολα ,θα επαιρνα δυο ενεργα Genelec ή Dynaudio ή Adam και θα καθαριζα μια και καλη.
Σιγουρα στο μελλον θα το κανω!!!
 

Μηνύματα
199
Reaction score
0
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Σίγουρα τα 3031 με το ribbon tweeter θα πρέπει να είναι πολύ καλύτερα από τα 2030 και 2031
Να σε πω..
Επειδη ειμαστε και κοντοχωριανοι θες να στα δωσω να κανεις ενα ψιλοσυγκριτικο????
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Να σε πω..
Επειδη ειμαστε και κοντοχωριανοι θες να στα δωσω να κανεις ενα ψιλοσυγκριτικο????
Ναι, καλή ιδέα!
 

Μηνύματα
28
Reaction score
0
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

και εγώ θέλω να αγοράσω ενεργά για να ακούω μουσική αλλά δεν ξέρω που να κινηθώ γιατί με ενδιαφέρει να έχουν ''μεγάλο'' sweet spot ώστε να μην χρειάζεται να είμαι σε μια θέση για να ακούω σωστά
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Τα Behringer Β2030 και τα Β2031 με το tweeter θόλου έχουν μεγάλο sweet spot. Για τα άλλα με το ribbon δεν μπορώ να πω γιατί δεν τα έχω ακούσει.
Αλλά για τα B2030 που τα έχω μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η στερεοφωνική τους εικόνα είναι άψογη ακόμα και εκτός sweet spot. Και αυτό το παρατήρησε και άσχετος άνθρωπος με τα μηχανήματα όταν τα άκουσε.
 


Μηνύματα
799
Reaction score
172
Επειδή βρισκόμαστε την προφέσιοναλ κατηγορία είναι γνωστό ότι με μία οποιαδήποτε κονσόλα μπορούμε να δώσουμε άνετα σήμα σε δύο ζεύγη ηχείων.
Επίσης στο ίδιο περιβάλλον ένα π.χ Big Knob της Mackie κάνει άνετα την δουλειά.

Από κει και πέρα για ερασιτεχνικό (σπιτικό) περιβάλλον θα χρειστούμε προενισχυτή με δύο στέρεο εξόδους ή έναν ενεργό audio splitter.
 

Μηνύματα
222
Reaction score
2
M-Audio Studiophile BX5a

θα τα προτείνατε για καποιον που απλα θελει να απολαμβανει FLAC jazz / blues και να βλεπει ταινιες???

αν οχι, τοτε ΤΙ?


(καρτα ηχου : ASUS XONAR D2/PM)
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

καλησπέρα ,θέλω να παραγγείλω τα Studiophile BX5a Deluxe και έχω την εξής απορία ,στο πλαίσιο τα έχει σαν 2χ35 watt και στο audio midi σαν 2χ75 watt ενω στη σελίδα της m-audio αναφέρεται σε 70watt.

Τελικά η ισχύς τους είναι 70watt για καθε monitor ή 35watt για καθε monitor?
 

Μηνύματα
291
Reaction score
7
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Καθε μονιτορ ειναι bi-amped με εναν ενισχυτη 30 watt continuous(rms) για το tweeter και εναν ενισχυτη 40 watt για το woofer.

Δηλαδη σε καθε ηχειο εχεις ενισχυτες που βγαζουν ''συνολο'' 70 watt continuous(rms)
(δεν εχει και πολυ νοημα το νουμερο σαν συνολο αλλα τεσπα)
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: Behringer TRUTH B2030A vs M-Audio Studiophile BX8a(BX5a) vs αλλο..

Καθε μονιτορ ειναι bi-amped με εναν ενισχυτη 30 watt continuous(rms) για το tweeter και εναν ενισχυτη 40 watt για το woofer.

Δηλαδη σε καθε ηχειο εχεις ενισχυτες που βγαζουν ''συνολο'' 70 watt continuous(rms)
(δεν εχει και πολυ νοημα το νουμερο σαν συνολο αλλα τεσπα)
Σ' ευχαριστώ πολύ, σαν σύνολο και των δύο monitor όχι αλλα σαν ισχύ του καθε monitor εχει,άλλο 35watt rms άλλο 70watt rms
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.807
Μηνύματα
2.876.776
Members
37.951
Νεότερο μέλος
Bobiras123
Top