Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Εδω και αρκετό καιρό μου ξανάρθε η επιθυμία για την παλιά μου αγάπη, την φωτογραφία. Ως κάτοχος της Canon EOS 5 (κλεισμένη στην αποθήκη εδω και αρκετό καιρό), αποφάσισα να ξεκινήσω την αναζήτηση για μια ψηφιακή dSLR.

Είχα σχεδόν καταλήξει στην Canon 450D (διότι δεν με ενδιαφέρει να υπάρχει η δυνατότητα λήψης βίντεο) όταν ξαφνικά έπεσα πάνω σε μια προσφορά...
Canon EOS 50D Black + 17-85mm Lens Kit 732 ευρω!!!!...

και προχώρησα σε παραγγελία (αναμένεται σε 7 εργάσιμες ημέρες)!

Θα ήθελα εάν υπάρχει κάτοχος της παραπάνω μηχανής ή όποιος γνωρίζει να μου δώσει τις εντυπώσεις του ή την γνώμη του.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Λόγο του ότι η τιμή είναι αρκετά χαμηλά γνωρίζει κανείς αν το παρακάτω site είναι αυθεντικό ?


Εδω
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Λόγο του ότι η τιμή είναι αρκετά χαμηλά γνωρίζει κανείς αν το παρακάτω site είναι αυθεντικό ?


Εδω
Φίλε η τιμή αυτή δεν παίζει να είναι αληθινή. Θα σου έλεγα να ακυρώσεις την παραγγελία αμέσως. Είναι σχεδόν 30% πιο χαμηλή
Από την πιο φθηνή που βρήκα στο ebay HONG KONG (με ότι προβλήματα μπορεί να έχεις στο τελωνείο) Χαμηλότερη τιμή απο εδώ δεν γίνεται να βρείς, και αν ναι θα είναι για πολύ λίγο.

http://cgi.ebay.co.uk/Canon-EOS-50D...Cameras_DigitalCameras_JN?hash=item3a54be7f4b

Το site μια πρόχειρη ματιά που έριξα δεν υπάρχει καμιά αναφορά πουθενά.
 

Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Λόγο του ότι η τιμή είναι αρκετά χαμηλά γνωρίζει κανείς αν το παρακάτω site είναι αυθεντικό ?


Εδω
Σοβαρό δείχνει, αλλά πώς μπορεί να ξέρει κανείς;
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Έχω ήδη προβεί στην ακύρωση του εμβάσματος και παράλληλα ενημέρωσα την εταιρεία για την ενέργεια μου αύτη, ζητώντας παράλληλα να μου στείλουν το τηλέφωνο τους στην Αγγλία (διότι στα στοιχειά επικοινωνίας έχουν μόνο fax).

Πάντως ο λογαριασμός τους είναι σε τράπεζα της Αγγλία (HSBC) και δικαιούχος του λογαριασμού το όνομα της εταιρείας.

Ας περιμένουμε λοιπόν και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
http://www.resellerratings.com/

Γενικά εδώ έχει ratings από όλα τα μαγαζιά που υπάρχουν. Δεν έχω βρει μαγαζί που δεν αναφέρεται.

Ακόμα και χαμηλό rating να έχει κάποιο μαγαζί, πρόκειται για αργές παραγγελίες, για παραγγελίες που τους είπαν υπάρχει στοκ ενώ δεν υπήρχε κτλ. Αλλά μιλάμε όπως και να έχει για υπαρκτά μαγαζιά. Το συγκεκριμένο δεν το είδα καν να αναφέρετε.
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Υπάρχει παρομοια ανησυχία και εδω


Και από ότι φαίνεται το site κατασκευαστικέ μέσα στον Νοέμβριο...ε ρε και θα κλαίγαμε τα 732 ευρώ:623:...και το όνειρο φωτογραφία θα περιμενεεεε...


GeorgeSpyros = o :612:μου , σε ευχαριστω!
 

Μηνύματα
369
Reaction score
44
Γενικά εδώ έχει ratings από όλα τα μαγαζιά που υπάρχουν. Δεν έχω βρει μαγαζί που δεν αναφέρεται.

Ακόμα και χαμηλό rating να έχει κάποιο μαγαζί, πρόκειται για αργές παραγγελίες, για παραγγελίες που τους είπαν υπάρχει στοκ ενώ δεν υπήρχε κτλ. Αλλά μιλάμε όπως και να έχει για υπαρκτά μαγαζιά. Το συγκεκριμένο δεν το είδα καν να αναφέρετε.
πάντως σε μία αναζήτηση που εκανα δεν βρήκε ούτε τα www.multirama.gr ούτε τον www.kotsovolos.gr ούτε το www.esg1.co.uk απ'όπου έχω παραγείλει ενα gps για το αυτοκίνητο.
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Λόγο της ακύρωσης της παραγγελίας, επανέρχομαι στο θέμα της μηχανής και θέτω πλέον το ερώτημα, τι μηχανή προτείνεται έως 700 ευρώ...

Αν και Canonακιας, πλέον θα έβλεπα και την λύση της Nikon...
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Να προσθέσω ότι αναφέρομαι σε αυτά τα λεφτά για kit και όχι για σώμα μόνο.

Πέραν αυτού με ενδιαφέρουν οι μεγαλες εκτυπώσεις με όσο το δυνατόν μικρότερο θόρυβο. Σχετικά με αυτό διάβασα ότι οι Canon αποδίδουν καλύτερα αλλά χάνουν στην χρωματική απόδοση.

Και κάτι τελευταίο επειδή αναφέρθηκα σε kit, με ποιο φακό θεωρείται ότι θα έχω τα μέγιστα από το σώμα που θα προτείνεται, με δεδομένο ότι η αγορά δεύτερου φακού θα αργήσει αρκετά.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
πάντως σε μία αναζήτηση που εκανα δεν βρήκε ούτε τα www.multirama.gr ούτε τον www.kotsovolos.gr ούτε το www.esg1.co.uk απ'όπου έχω παραγείλει ενα gps για το αυτοκίνητο.
Τι να σου πώ, μπορεί και να έχεις δίκιο. Καλά τα ελληνικά μαγαζιά τα αφήνω απέξω, αλλά το αγγλικό δεν ξέρω, θα έπρεπε να υπάρχει. Δεν έχω κάνει και καμιά έρευνα σε βάθος, έτσι πρόχειρα πέταξα μέσα αυτά τα λίγα που ήξερα. Σε γενικές γραμμές πάντως αν κάποιο μαγαζί δεν το ξέρουμε (px feedback ebay/amazon, γνωστό μας που έχει ήδη ψωνίσει, reviews από φόρουμ κτλ) καλό είναι να είμαστε προσεχτικοί. Ένα καλό σημείο αναφοράς που έχω πάντα είναι το ebay. Τα πιο φθηνά φερέγγυα σημεία αναφοράς είναι από Hong Kong και αξιόπιστους πωλητές. Είναι σημεία αναφοράς. Ότιδήποτε φθηνότερο απο εκεί σχεδόν δεν γίνεται.


Τώρα για την μηχανή αγαπητέ Tartoufe τι να σου πώ. Και εγώ Canonakias είμαι. Νόμιζω στα χαμηλά μοντέλα 1000d/500d η canon είναι καλύτερη. Έχω δεί την 1000d Canon σε σχέση με την d5000 Nikon, η Canon είναι αιώνες μπροστά. Στα μεσαία σήμερα η Νικον είναι ίσως λίγο καλύτερη (η d90 την είδα και μου τρέξαν τα σάλια - έχω μια eos 50d).
 

Μηνύματα
12.865
Reaction score
10.079
Ως κάτοχος της Canon EOS 5
(...)
αποφάσισα να ξεκινήσω την αναζήτηση για μια ψηφιακή dSLR.
Για να τα είχες σκάσει τότε για EOS 5, σημαίνει ότι έχεις και φακούς. Έχεις; Αν έχεις μήπως θα έπρεπε να πάρεις μόνο σώμα CANON για να τους ξαναχρησιμοποιήσεις;
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Τι να σου πώ, μπορεί και να έχεις δίκιο. Καλά τα ελληνικά μαγαζιά τα αφήνω απέξω, αλλά το αγγλικό δεν ξέρω, θα έπρεπε να υπάρχει. Δεν έχω κάνει και καμιά έρευνα σε βάθος, έτσι πρόχειρα πέταξα μέσα αυτά τα λίγα που ήξερα. Σε γενικές γραμμές πάντως αν κάποιο μαγαζί δεν το ξέρουμε (px feedback ebay/amazon, γνωστό μας που έχει ήδη ψωνίσει, reviews από φόρουμ κτλ) καλό είναι να είμαστε προσεχτικοί. Ένα καλό σημείο αναφοράς που έχω πάντα είναι το ebay. Τα πιο φθηνά φερέγγυα σημεία αναφοράς είναι από Hong Kong και αξιόπιστους πωλητές. Είναι σημεία αναφοράς. Ότιδήποτε φθηνότερο απο εκεί σχεδόν δεν γίνεται.


Τώρα για την μηχανή αγαπητέ Tartoufe τι να σου πώ. Και εγώ Canonakias είμαι. Νόμιζω στα χαμηλά μοντέλα 1000d/500d η canon είναι καλύτερη. Έχω δεί την 1000d Canon σε σχέση με την d5000 Nikon, η Canon είναι αιώνες μπροστά. Στα μεσαία σήμερα η Νικον είναι ίσως λίγο καλύτερη (η d90 την είδα και μου τρέξαν τα σάλια - έχω μια eos 50d).

Φαντάζομαι οτι αστειεύεσαι έτσι ; Αιώνες μπροστά ; :101:

Για δες εδώ τι λεει το dpreview που σαν site γενικά ειναι υπερ της Canon... (φαντάσου και να μην ήταν τι θα έγραφε :107:)

http://www.dpreview.com/reviews/nikond5000/page33.asp
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d/page34.asp


Nομιζω οτι αρκεί μια προσεκτική αναγνωση των αρθρων για να καταλάβει κανεις οτι η D5000 ειναι κλάσεις μπροστά από την Canon 1000D

Αν καποιος δεν ξερει ή δεν ειναι σιγουρος καλύτερα να μην λεει οτι του κατεβαινει στο κεφάλι και παιρνει και αλλους στο λαιμό του... Δεν ειμαστε μετοχοι των εταιρειών, καταναλωτές ειμαστε και πρεπει να κοιτάμε το συμφέρον μας...
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Φαντάζομαι οτι αστειεύεσαι έτσι ; Αιώνες μπροστά ; :101:

Για δες εδώ τι λεει το dpreview που σαν site γενικά ειναι υπερ της Canon... (φαντάσου και να μην ήταν τι θα έγραφε :107:)

http://www.dpreview.com/reviews/nikond5000/page33.asp
http://www.dpreview.com/reviews/canoneos1000d/page34.asp


Nομιζω οτι αρκεί μια προσεκτική αναγνωση των αρθρων για να καταλάβει κανεις οτι η D5000 ειναι κλάσεις μπροστά από την Canon 1000D

Αν καποιος δεν ξερει ή δεν ειναι σιγουρος καλύτερα να μην λεει οτι του κατεβαινει στο κεφάλι και παιρνει και αλλους στο λαιμό του... Δεν ειμαστε μετοχοι των εταιρειών, καταναλωτές ειμαστε και πρεπει να κοιτάμε το συμφέρον μας...
Φίλε δεν είμαι μέτοχος καμίας εταιρίας. Τις μηχανές και τις 2 τις έχω ζήσει, σε διαβεβαιώ απο πρώτο χέρι. Το dpreview δεν είναι υπέρ της Canon. Κάθε άλλο. Δεν είναι το θέμα μας, αλλά δεν είναι. Αν είναι άλλη φορά να το συζητήσουμε.

Διάβασε λοιπόν εσύ τα άρθρα και πές μας τα κατά πόσο σοβαρά είναι τα μείον. Δεν έχει πολύ EV -2/+2

* Continuous shooting ability in RAW very limited (small buffer and low speed)
* Average automatic white balance performance, still very poor under incandescent light
* Comparatively small viewfinder
* Limited exposure compensation range (+/- 2.0 EV)
* Live view only useful for specific applications
* Contrast detect AF so slow it's only useful in a fixed tripod situation
* Metering can overexpose when subjected to high-contrast conditions
* Default JPEG output may be a little 'over processed' for some tastes (raw more flexible)
* Flash must be up for AF assist lamp (although AF is good even in low light)
* Automatic AF point selection unpredictable (use center AF, it's safer)
* Small, awkward grip and inconveniently-placed Exp comp. button
* Auto Lighting Optimizer has limited effect
* No mass storage USB support
* No IR remote

Ποιο απο αυτά είναι σοβαρά μειονεκτήματα? Ποιο απο αυτά θα σου λήψει?
Από την άλλη έχεις περισσότερους, φθηνότερους και μεγαλύτερη αγορά μεταχειρισμένων φακών.

Κοίτα και την d5000.
* Control system rather dependant on multiple button presses
* Contrast detect AF so slow it's useless for most types of photography (which is often the case on DSLRs)
* No built-in AF motor restricts lens choice (though most popular lenses do work)
* Default JPEG output soft (shoot RAW for best results)
* Moderate screen resolution (and too reflective in bright light)
* Video capability rather limited
* No mass storage USB support
Αυτά δεν πάνε με την ποσότητα, πάνε με την χρησιμότητα. Την καλύτερη οθόνη πχ την ζείς κάθε δευτερόλεπτο. Τώρα αν έχει μέτριο live view... σόρυ αλλά και? Το βασικότερο μειονέκτημα είναι ότι είναι ΑΡΓΟ το AF, και ακόμα περισσότερο ότι ΚΥΝΗΓΑΕΙ περισσότερο σε σχέση με την CANON, και (αυτό δεν το γράφει στο λέω εγώ) ότι τα σημεία εστίασης της NIKON είναι τουλάχιστον ιδιότροπα και κάθε φορά βαράνε όπου τους κατέβει. Με την Canon τσούπ ένα κουμπάκι κάθε φορά και διαλέγεις ένα απο τα 6 σημεία εστίασης. Αυτά είναι τα βασικά και όχι τα τους live view ή το μικρό raw buffer. Αυτά κάνουν την ζωή μας πιο άνετη.

Δεν λέω ότι μου κατέβει στο κεφάλι, σε διαβεβαιώ. Αν θές ρίξε μια ματιά στην υπογραφή μου. Πήγα στο ταξίδι με μια παρέα 3 μηχανών τις 2 που συζητάμε εδώ, και μια 50d. Σου λέω τις έζησα και τις 3 μηχανές.
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
Εγώ μενω σε αυτά απο την D5000

  • Excellent image quality
  • Good tonal response and dynamic range
  • Very impressive high ISO performance
  • Easy-to-use control system
  • Feels very fast and responsive in use
  • Twist and swivel screen useful for certain shooting types
  • Useful in-camera RAW processing option
  • Good viewfinder for class with optional composition grid
  • Excellent degree of customization (reversible dial and meter ease transition from other systems)
  • Fast Autofocus with useful control options
  • Automatic correction of chromatic aberration
  • Reliable metering that will tend towards underexposure when caught-out
ΑF προβλημα δεν ειχα ποτέ με καμμια μηχανη (και εχω χρησιμοποιήσει δεκάδες πιστεψέ με). Ειδικά το 9 σημείων AF της D5000 δεν ειναι το παλαιο αργο 3 σημειων που ειχε η D60 (εκει έχεις ενα δικιο) . Οσο για την ιδιοτροπία των σημείων εστιασης.. RTMF (read the manual) και καθαρισες.. Οι περισσοτεροι από τους φωτογράφους που ξερω εξαλλου (ειτε Canonιans ειτε Nikonians) χρησιμοποιούν συνηθως το κεντρικο σημείο εστίασης για να ειναι σίγουροι για το αποτέλεσμα...

Ομως η αποδοση που εχει η 5000 σε υψηλά ISO και η απόδοση της ειδικά σε RAW ειναι το διαφοροποιό στοιχείο αν το μυαλο μας ειναι στην φωτογραφία και οχι στα μπιχλιμπίδια...

Για τους φακους δεν θα συμφωνήσω. Υπαρχουν δεκάδες επιλογές με AF-S τοσο απο Nikon οσο και απο 3rd party (Sigma, Tamron, Tokina). Και δεν νομιζω οτι το αγοραστικο κοινο στο οποίο απευθύνονται οι μηχανες αυτές ειναι lens maniacs ...

Το οτι πηγατε ταξιδι τεστάροντας τις συγκεκριμενες μηχανες δε λεει κατι συγκεκριμένο χωρις ενα σωστό baseline. (Χρηση & κατάσταση σώματος/φακών, ρυθμίσεις, προηγουμενη κατάσταση & γνωση του προς χρήση συστήματος, φακοι ανα σύστημα, εμπειρία φωτογράφου,). Δεν παιρνεις τα ιδια αποτελέσματα με τον ιδιο τροπο απο Canon/Nikon/Olympus/Sony. Εαν δουλευεις Canon θα χρειαστεις να διαβασεις και να παιξεις αρκετά πριν αξιοποιήσεις μια Nikon και το ανάποδο.. To να βγάλεις απο το λαιμο σου την μια μηχανη και να προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα υπερ της μιας ή της άλλης, αυτό δεν ειναι τεστ ειναι μπακαλο πρακτική

Λυπαμαι αλλά με τετοια επιχειρήματα εγώ δεν πειθομαι..
 


Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
@Petros_Dalipis
Πέτρο καταρχάς να διορθώσω το λάθος μου , είναι η EOS 3 και όχι η 5. Ο μόνος φακός που έμεινε με την μηχανή είναι ένας Tamron 28-200 IF (όχι και τόσο καλος). και από ότι κατάλαβα δεν κάνει για τις νέες Canon. Επιπρόσθετα υπάρχει και το PowerBooster της, PB ..κάτι , το οποίο ούτε αυτό κάνει για τις ψηφιακές...:402:

@Ntinos72

Ντίνο δεν θα θελα να ξεφύγω από τις Canon και τις Nikon, αν και αρχικά πίστευα ότι θα κοιτούσα μόνο για Canon...


@GeorgeSpyros & @babakos

Μεταξύ αυτών που αναφέρατε ποια νομίζετε ότι έχει τον λιγότερο θόρυβο και την καλύτερη ευκρίνεια σε μεγάλες αναλύσεις?
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Εγώ μενω σε αυτά απο την D5000

  • Excellent image quality
  • Good tonal response and dynamic range
  • Very impressive high ISO performance
  • Easy-to-use control system
  • Feels very fast and responsive in use
  • Twist and swivel screen useful for certain shooting types
  • Useful in-camera RAW processing option
  • Good viewfinder for class with optional composition grid
  • Excellent degree of customization (reversible dial and meter ease transition from other systems)
  • Fast Autofocus with useful control options
  • Automatic correction of chromatic aberration
  • Reliable metering that will tend towards underexposure when caught-out
ΑF προβλημα δεν ειχα ποτέ με καμμια μηχανη (και εχω χρησιμοποιήσει δεκάδες πιστεψέ με). Ειδικά το 9 σημείων AF της D5000 δεν ειναι το παλαιο αργο 3 σημειων που ειχε η D60 (εκει έχεις ενα δικιο) . Οσο για την ιδιοτροπία των σημείων εστιασης.. RTMF (read the manual) και καθαρισες.. Οι περισσοτεροι από τους φωτογράφους που ξερω εξαλλου (ειτε Canonιans ειτε Nikonians) χρησιμοποιούν συνηθως το κεντρικο σημείο εστίασης για να ειναι σίγουροι για το αποτέλεσμα...

Ομως η αποδοση που εχει η 5000 σε υψηλά ISO και η απόδοση της ειδικά σε RAW ειναι το διαφοροποιό στοιχείο αν το μυαλο μας ειναι στην φωτογραφία και οχι στα μπιχλιμπίδια...

Για τους φακους δεν θα συμφωνήσω. Υπαρχουν δεκάδες επιλογές με AF-S τοσο απο Nikon οσο και απο 3rd party (Sigma, Tamron, Tokina). Και δεν νομιζω οτι το αγοραστικο κοινο στο οποίο απευθύνονται οι μηχανες αυτές ειναι lens maniacs ...

Το οτι πηγατε ταξιδι τεστάροντας τις συγκεκριμενες μηχανες δε λεει κατι συγκεκριμένο χωρις ενα σωστό baseline. (Χρηση & κατάσταση σώματος/φακών, ρυθμίσεις, προηγουμενη κατάσταση & γνωση του προς χρήση συστήματος, φακοι ανα σύστημα, εμπειρία φωτογράφου,). Δεν παιρνεις τα ιδια αποτελέσματα με τον ιδιο τροπο απο Canon/Nikon/Olympus/Sony. Εαν δουλευεις Canon θα χρειαστεις να διαβασεις και να παιξεις αρκετά πριν αξιοποιήσεις μια Nikon και το ανάποδο.. To να βγάλεις απο το λαιμο σου την μια μηχανη και να προσπαθείς να βγάλεις συμπεράσματα υπερ της μιας ή της άλλης, αυτό δεν ειναι τεστ ειναι μπακαλο πρακτική

Λυπαμαι αλλά με τετοια επιχειρήματα εγώ δεν πειθομαι..
Πήγαινα να σου γράψω ότι έχει 3 σημεία εστίασης η d5000, εσύ που τα βρήκες τα 6... αλλά μετά συνειδητοποίσα ότι μιλάω για την D60! :623: Κάπου έχασα τον λογαριασμό με τα τόσα μοντέλα.

Δικό μου λάθος. Αλλά αυτά που είπα ισχύουν Nikon d60 vs Canon 1000d. H D60 είναι αργή. Ακόμα και το review στην οθόνη είναι αργό. Όλα αργά. Τα σημεία εστίασης -μάνυαλ δεν διάβασα αλλά έψαξα αρκετή ώρα τα μενού- βαράνε στου κεφαλιού τους. Χωρίς κουμπάκι τελευταία στιγμή να επιλέγεις. Κατά τα άλλα δεν έχω κανένα κόλλημα. Αν δεν είχα σετ φακών, πριν 1 χρόνο δεν θα έπαιρνα την eos 50d, αλλά την Nikon D90, νομίζω ήδη το είπα.
Για την 5000 νομίζω πως πιο δίκαιη είναι η σύγκριση με την 500d της Canon. Δεν έχω εμπειρία εκεί να σας πώ, δεν έχω δει καμιά μηχανή προσωπικά.

Ο θόρυβος πλέον αγαπητέ Ταρτούφε είναι τόσο καλός και στις 2 εταιρίες που πλέον διυλίζουμε τον κόνωπα. Ίσως υπάρχουν μικροδιαφορές δές τα review του Dpreview. Έχει side by side συγκρίσεις.
 

Μηνύματα
497
Reaction score
0
ΟΚ Τώρα εντάξει.. Για την D60 το έγραψα και εγώ οτι εχει καποια θεματάκια .. αλλά η D60 ειναι πλεον ιστορία...

Η Nikon D5000 ομως ειναι άλλη μηχανή.. και πιστεύω οτι θα σε καλύψει απόλυτα.. ειδικά στις περιοχές που λες.. Σε απόδοση π.χ στα υψηλά ISO ειναι πραγματικά αριστη..

Επισης η Pentax που πρότεινε ο φιλος ειναι εξαιρετικο σώμα με προδιαγραφές που απλά δεν βρισκεις σε χαμηλές κατηγορίες στις Canon/Nikon .. Απλά με την Pentax δεν θα εχεις ισως την τεραστια γκαμα φακων και λοιπών αξεσουάρ που βρισκεις στα συστήματα Canon/Nikon. Επισης προς το παρόν δεν υπαρχει Full Frame επιλογή στό Pentax στρατόιπεδο

Εγώ οπως ειπα και σε προηγουμενο θεμα δεν το θεωρώ τόσο σημαντικο αυτο (ειδικά για μη επαγγελματιες φωτογράφους) και ευχαριστως θα την κοιταζα.. Επαναλαμβάνω, το σωμα της K20D ειναι απιστευτα στιβαρό (+ weather sealing) ενω ειναι ικανοτατη σαν μηχανή :107:
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Τι να σου πώ, μπορεί και να έχεις δίκιο. Καλά τα ελληνικά μαγαζιά τα αφήνω απέξω, αλλά το αγγλικό δεν ξέρω, θα έπρεπε να υπάρχει. Δεν έχω κάνει και καμιά έρευνα σε βάθος, έτσι πρόχειρα πέταξα μέσα αυτά τα λίγα που ήξερα. Σε γενικές γραμμές πάντως αν κάποιο μαγαζί δεν το ξέρουμε (px feedback ebay/amazon, γνωστό μας που έχει ήδη ψωνίσει, reviews από φόρουμ κτλ) καλό είναι να είμαστε προσεχτικοί. Ένα καλό σημείο αναφοράς που έχω πάντα είναι το ebay. Τα πιο φθηνά φερέγγυα σημεία αναφοράς είναι από Hong Kong και αξιόπιστους πωλητές. Είναι σημεία αναφοράς. Ότιδήποτε φθηνότερο απο εκεί σχεδόν δεν γίνεται.


Τώρα για την μηχανή αγαπητέ Tartoufe τι να σου πώ. Και εγώ Canonakias είμαι. Νόμιζω στα χαμηλά μοντέλα 1000d/500d η canon είναι καλύτερη. Έχω δεί την 1000d Canon σε σχέση με την d5000 Nikon, η Canon είναι αιώνες μπροστά. Στα μεσαία σήμερα η Νικον είναι ίσως λίγο καλύτερη (η d90 την είδα και μου τρέξαν τα σάλια - έχω μια eos 50d).
Πλακα μας κανεις που ειναι η Canon μπροστα στο σκασιμο τον λευκον που κανουν οι Canon :116::116:
Η νικον 5000 εχει Dynamic Range 12.5 ελαφρα μεγαλυτερο απο οτι η D3 .
Η 1000d Canon εχει Dynamic Range 10.9 και αν προσεξεις η Canon ειναι ξεφτιλα σε αυτο το σημειο και δινει Dynamic Range σε μεσεα και επαγγελματικα καινουργια μοντελα με το σταγονομετρο . Οσο ειχε η νικον πριν χρονια και ζαμανια .
Να βαλουμε και το ΙΣΟ ?
Πριν βγαλεις συμπερασματα και μας λες για αιωνες καλα ειναι να το ψαξεις το πραγμα λιγακι .
Σε φθηνα μοντελα σε μεσεα σε επαγγελματικα η Νικον ριχνει αυτη την στιγμη κλωτσιες στην κανον .
Μακαρι να αρχισει και η κανον να αρχισει να ριχνει κλωτσιες μιας που ο ανταγωνισμος σε καλο μας βγενει εμας τους αγοραστες αλλα ετσι εχει το πραγμα μεχρι στιγμης .

http://www.dxomark.com/index.php/en...rand)/Nikon/(brand2)/Canon/(brand3)/Canon#361
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.661
Μηνύματα
2.871.039
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top