Microsoft and Nokia Lumia Windows Phones



gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192


Μηνύματα
82
Reaction score
76
Windows Phone is dead :eek:
...είναι άσχετοι, ψεύτες και κακεντρεχείς..:unsure:
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όταν πήρα το 640 (κάπου στα τέλη του καλοκαιριού), το πήρα με το σκεπτικό της αναβάθμισης στα Windows 10. Έχει διάφορα θεματάκια και περίμενα τη λύση τους.

Αρχικά δεν μπορεί να ανταγωνιστεί την πληθώρα των εφαρμογών του Android ή του iOS και για κάποιο λόγο μου δίνει συνεχώς την αίσθηση ότι οι developers που φτιάχνουν πράγματα για τα Windows mobile είναι κάπως κολλημένοι στο symbian περιβάλλον.
Περίμενα βάσει ανακοινώσεων της Microsoft ότι μέσα στο Δεκέμβρη θα γίνει η αναβάθμιση. Τελείωσε και ο Γενάρης κι ακόμα τίποτα. Οπότε ξέθαψα ένα παλιό, καλό Samsung Note 1 που είχα και κάνω τη δουλειά μου.

Μεγάλη απογοήτευση πάντως.. Το βασικό είναι ότι τα Denim δεν τα πάνε και πολύ καλά στο browsing..
Κατά τα άλλα πολύ γρήγορο, απλό και ξεκάθαρο. Δε σου τρώει εγκεφαλικούς πόρους με περίπλοκα εικονίδια κλπ..

Είμαι σε αναμονή και τσεκάρω κάθε βδομάδα.

Ξέχασα να πω πως αυτό δε δίνει καλή εντύπωση για την πορεία της εταιρίας..

Επίσης κάποια στιγμή διάβασα ένα άρθρο πως μέσα στο 2016 κάποια από τις HTC, Blackberry, Microsoft (ίσως και Sony?) θα σταματήσει να βγάζει τηλέφωνα.. Ίδωμεν
 
Last edited:



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
Κοντολέταααααααααα...:D
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Έκανα την αναβάθμιση το Σάββατο..
Πρώτες εντυπώσεις πολύ πολύ καλές. Αρκετά φρέσκο σε αίσθηση το λειτουργικό, αρκετά πιο ευέλικτο από το προηγούμενο (8.1) και για μένα πολύ πιο χρηστικό.
Επίσης κάτι που περίμενα και δεν έγινε, είναι ότι το τηλέφωνο (640 DS) δεν έχασε καθόλου σε ταχύτητα παρ' ότι είναι πιο παλιό μοντέλο. Μπορεί να έγινε και πιο γρήγορο..
Imho όλα τα Windows δίνουν μια πιο professional εντύπωση σε σχέση τουλάχιστον με τα android που είναι πιο νεανικά και "παιχνιδιάρικα" και αυτή η έκδοση των 10 είναι πράγματι μεγάλο βήμα στη χρηστικότητα του τηλεφώνου.
Μεγάλη η αναμονή και με χάλασε αρκετά..
Σιγά σιγά θα μου φύγει όμως η τσαντίλα :)
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Έκανα την αναβάθμιση το Σάββατο..
Πρώτες εντυπώσεις πολύ πολύ καλές. Αρκετά φρέσκο σε αίσθηση το λειτουργικό, αρκετά πιο ευέλικτο από το προηγούμενο (8.1) και για μένα πολύ πιο χρηστικό.
Επίσης κάτι που περίμενα και δεν έγινε, είναι ότι το τηλέφωνο (640 DS) δεν έχασε καθόλου σε ταχύτητα παρ' ότι είναι πιο παλιό μοντέλο. Μπορεί να έγινε και πιο γρήγορο..
Imho όλα τα Windows δίνουν μια πιο professional εντύπωση σε σχέση τουλάχιστον με τα android που είναι πιο νεανικά και "παιχνιδιάρικα" και αυτή η έκδοση των 10 είναι πράγματι μεγάλο βήμα στη χρηστικότητα του τηλεφώνου.
Μεγάλη η αναμονή και με χάλασε αρκετά..
Σιγά σιγά θα μου φύγει όμως η τσαντίλα :)
Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα.

Να ρωτήσω πώς έκανες την αναβάθμιση; Υποθέτω, φυσικά ότι μιλάς για αναβάθμιση λειτουργικού, από 8.1 σε 10, σωστά;

Και το ρωτάω αυτό, γιατί και το δικό μου είναι 640XL LTE, αλλά ούτε στο store βρίσκω κάτι, ούτε έχω κάποια ένδειξη ή ειδοποίηση ότι υπάρχει αναβάθμιση για κατέβασμα και εγκατάσταση.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα.

Να ρωτήσω πώς έκανες την αναβάθμιση; Υποθέτω, φυσικά ότι μιλάς για αναβάθμιση λειτουργικού, από 8.1 σε 10, σωστά;

Και το ρωτάω αυτό, γιατί και το δικό μου είναι 640XL LTE, αλλά ούτε στο store βρίσκω κάτι, ούτε έχω κάποια ένδειξη ή ειδοποίηση ότι υπάρχει αναβάθμιση για κατέβασμα και εγκατάσταση.
Γεια σου Παναγιώτη,

Διάβασα κάπου στο δαιδαλώδες site της Microsoft για ένα βοηθητικό app στο store, που λέγεται "Upgrade advisor" (μτφ του site: Σύμβουλος αναβάθμισης νομίζω).
Είναι ένα app που ουσιαστικά κάνει έλεγχο της συσκευής σου (ίσως και κάποιο patch?) για να δεχτεί τα 10.
Μόλις ολοκληρωθεί αυτό το check, ξεκινάει το download. Μετά το download γίνεται η εγκατάσταση η οποία παίρνει χρόνο τελικά.
Λέει 5-10 λεπτά με τη σημείωση ότι μπορεί να πάρει παραπάνω. Εμένα πήρε πολύ παραπάνω. Πάνω από 30+ λεπτά.

Καλή τύχη!

Φώτης
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
@FotisR

Σ' ευχαριστώ, Φώτη, για τις πληροφορίες και τη βοήθεια. Κατέβασα και έτρεξα την εφαρμογή. Πρέπει να επισημανθεί ότι ο έλεγχος με το τρέξιμο της εφαρμογής τελείωσε σε λιγότερο από 3 λεπτά (ίσως και λιγότερο από 2).

Αμέσως μετά, πήρα ένα μήνυμα στην οθόνη μου, που έλεγε:
"Ευχάριστα νέα! Το τηλέφωνό σας είναι κατάλληλο για αναβάθμιση σε Windows 10. Συνεργαζόμαστε με τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας και τον κατασκευαστή του τηλεφώνου σας για να γίνει η αναβάθμιση διαθέσιμη για το τηλέφωνό σας και θα λάβετε ειδοποίηση όταν είναι έτοιμη."
AdobePhotoshopExpress_2e07e48ec37f4e2bab2fda427482c829.jpg


Φυσικά, αυτό καθόλου δεν καθορίζει το "πότε" θα γίνει η αναβάθμιση. Αλλά, αφού γράφεις ότι στο δικό σου η αναβάθμιση έγινε αμέσως, η επόμενη ερώτηση είναι:
Ποιόν πάροχο έχεις και πού εμπλέκεται αυτός στην υπόθεση;
 
Last edited:


Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Έτσι βλέπετε με τα Windows phonz;;;
Κύριε, είσθε μέγας προβοκάτωρ. Αυτή είναι μια φωτογραφία της οθόνης του κινητού μου με ξεχωριστή φωτογραφική μηχανή, στα γρήγορα και χωρίς να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στην εστίαση, απλά για τις ανάγκες του post.

(Θα το πω στον Κοντολέτα)
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
@FotisR

Σ' ευχαριστώ, Φώτη, για τις πληροφορίες και τη βοήθεια. Κατέβασα και έτρεξα την εφαρμογή. Πρέπει να επισημανθεί ότι ο έλεγχος με το τρέξιμο της εφαρμογής τελείωσε σε λιγότερο από 3 λεπτά (ίσως και λιγότερο από 2).

Αμέσως μετά, πήρα ένα μήνυμα στην οθόνη μου, που έλεγε:
"Ευχάριστα νέα! Το τηλέφωνό σας είναι κατάλληλο για αναβάθμιση σε Windows 10. Συνεργαζόμαστε με τον πάροχο κινητής τηλεφωνίας και τον κατασκευαστή του τηλεφώνου σας για να γίνει η αναβάθμιση διαθέσιμη για το τηλέφωνό σας και θα λάβετε ειδοποίηση όταν είναι έτοιμη."
View attachment 57550

Φυσικά, αυτό καθόλου δεν καθορίζει το "πότε" θα γίνει η αναβάθμιση. Αλλά, αφού γράφεις ότι στο δικό σου η αναβάθμιση έγινε αμέσως, η επόμενη ερώτηση είναι:
Ποιόν πάροχο έχεις και πού εμπλέκεται αυτός στην υπόθεση;
Χμμμ.. :errwhat: Δεν ξέρω με τι έχει να κάνει αυτό.. Ίσως το LTE (4G) να έχει κάποιες διαφορές με το DS (Dual Sim) το δικό μου, όπως επίσης (που δεν το νομίζω) το δικό σου είναι το XL. Μάλλον θα το δοκίμασες ήδη αλλά το λέω κι εγώ, κάνε καμία προσπάθεια από τις ρυθμίσεις τώρα που έτρεξες τον advisor..

Κουράγιο, είμαστε κοντά! :thumbsup:
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.584
Η Microsoft έδωσε τους επίσημους αριθμούς για το τρίτο τρίμηνο του οικονομικού έτους και αποκαλύπτει ότι πούλησε 2.3 εκατομμύρια Lumia smartphones κατά την διάρκεια του τριμήνου. Αυτό σημαίνει 73% πτώση σε σύγκριση με το ίδιο τρίμηνο πέρσι.

Να σημειωθεί ότι το ίδιο διάστημα έναν χρόνο πριν, η Microsoft είχε αναφέρει ότι πούλησε 8.6 εκατομμύρια Lumia smartphones. Σε σύγκριση με το προηγούμενο τρίμηνο, όπου είχε πουλήσει 4.5 εκατομμύρια Lumia, η πτώση βρίσκεται στο 50%.

Όσο για τις πωλήσεις των μη-Lumia συσκευών (λογικά feature phones), η Microsoft αποκάλυψε ότι έφτασαν τα 15.7 εκατ., είχαν επίσης πτώση από τα 24.7 εκατομμύρια, το ίδιο διάστημα πέρσι. Τα έσοδα από τα κινητά, ήταν στα 662 εκατ. δολ., που σημαίνει 47% πτώση από την περασμένη χρονιά.

Να θυμίσουμε ότι μέσω του επικεφαλής των Windows, Terry Myerson, η Microsoft έχει πει ότι το Windows Phone δεν είναι η προτεραιότητά της φέτος ενώ όπως επισημαίνει το Windows Central, δεν κάνει σχεδόν καθόλου marketing για να προωθήσει τα Microsoft Lumia 950, Microsoft Lumia 950 XL, Microsoft Lumia 550 και το πρόσφατο Microsoft Lumia 650.

Επιπλέον, έχει ακουστεί η άποψη ότι η Microsoft δεν θέλει να ρίξει την προσοχή της στα Lumia επειδή τέλη του 2016 με αρχές 2017, ετοιμάζεται να λανσάρει Surface phone. Όμως τίποτα δεν είναι επιβεβαιωμένο και κρατάμε τις επιφυλάξεις μας μέχρι να δούμε πως θα αποφασίσει να πορευτεί η Microsoft.

πηγή
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Παιδιά αξιόλογο λειτουργικό.
Λείπουν βέβαια αρκετές εφαρμογές.

Με πολύ καλή μπαταρία.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.093
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top