Marantz SR7010 - SR7011


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Σαν ποιότητα κατασκευής η γιαμάχα είναι καλή.
Σαν ήχο όμως, προσωπικά πέραν του pure direct δεν μπορούσα να τον βολευτώ.

Με την μάραντζ μπορώ να πω ότι τα σαραουντ μιουζικ δεν είναι άσχημα. Αφού εγώ ο παράξενος δεν τα απορρίπτω, κάτι συμμαίνει. Στην γιαμάχα δηλαδή έχανα τις χροιές της κλιπσ που έχω συνηθίσει.

Και πέρασαν αρκετοί γιαμάχα από τα χέρια μου και ακριβά μοντέλα, και ποιο οικονομικά.

Όλα αυτά με τον μάραντζ, έκανα αρκετό καιρό για να το καταλάβω, οπότε έχω αρκετή εμπειρία πλέον.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
οχι όλοι, μονο αυτοί που δεν έχουν απαιτήσεις σε ποιότητα ήχου στης ταινίες!
και Yamaha κορυφαια μοντελα περασαν και pioneer και με anthem dv2 εχουμε παιξει και ακουσει....
.....αστο....αυτο που λες δεν ισχυει.....

αν τα θες όλα, Αλλά μέτρια...;)
γιαυτο παιρνει ο κοσμος οικονομικα μηχανηματα και να μην τα παιζουν ολα !!:p
....ξερεις τι ειναι να παρεις datasat η trinnov που τα εχουν ολα και να εισαι μετριος !!!!!! :roflmao:

εισαι μπερδεμενος γενικα νομιζω....:)


Ax ρε Κώστα εαν μου το έλεγες θα σου έδινα σφραγισμενο του αδερφού μου ..,
καλε ποσους εχεις....!!!!! :party:
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
και Yamaha κορυφαια μοντελα περασαν και pioneer και με anthem dv2 εχουμε παιξει και ακουσει....
.....αστο....αυτο που λες δεν ισχυει.....
και θες να πεις οτι ειχες τα λεφτα να παρεις dv2 και δεν τον πηρες γιατι δεν σου αρεσε, η γιατι σου αρεσε πιο πολυ ο μαραντζ?:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
...ξερεις τι ειναι να παρεις datasat η trinnov που τα εχουν ολα και να εισαι μετριος !!!!!! :roflmao:
αυτα τα μηχανακια γιατι τα αναφερεις? για marantz δεν μιλαμε?
γιαυτο παιρνει ο κοσμος οικονομικα μηχανηματα και να μην τα παιζουν ολα !!
γιαυτο παιρνει ο κοσμος μαραντζ, γιατι τα θελουν ολα αλλα και φτηνα, οτι πληρωνεις παιρνεις!
εισαι μπερδεμενος γενικα νομιζω....:)
εγω η εσυ? που τοσα χρονια ακομα δεν εχεις στησει το hc σου και εισαι στο ψαξιμο........:roflmao::roflmao:
 




Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Δεν υπαρχει συγκριση αναμεσα σε marantz και anthem. Δεν υπαρχει καν λογος να το αναφερουμε αυτο. Το μεν ενα ειναι high end μοναδα ενω το αλλο απευθυνεται στο ευρύ κοινο. Τωρα αναμεσα σε yamaha kai marantz υπαρχει συγκριση και για εμενα υπερτερουν οι yamaha ανετα αν μιλαγαμε για τιμες αμερικης. Εδω η διαφορα στην τιμη ειναι γυρω στα χιλια ευρω για τα μοντελα της ιδιας κατηγοριας, δηλαδη ο 7011 κανει 1350 και ο Α3060 βγαινει στα 2400 αν θυμαμαι καλα ( οι προ ειναι αλλη ιστορια και εκει κερδιζει ο yamaha κατα τη γνωμη μου). Τελος οι pioneer ενω εχουν ισως το καλυτερο 7.1 κατα τη γνωμη μου εχουν μεινει λιγο πισω σε δυνατοτητες και εξοδους προενισχυσης. Στα 1350 ευρω ο 7011 και στα 800 ευρω απο εξωτερικο ο 6011 ειναι απολυτοι βασιλιαδες στη κατηγορια τους.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Τα έχουμε ξεχάσει τα Pioneerάκια υψηλής κατηγορίας δυστυχώς, κυρίως λόγω του support και των τιμών. Είναι πολύ καλά μηχανήματα.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Τα έχουμε ξεχάσει τα Pioneerάκια υψηλής κατηγορίας δυστυχώς, κυρίως λόγω του support και των τιμών. Είναι πολύ καλά μηχανήματα.
Τρομερα μηχανηματα ειναι αλλα τα εχει σκοτωσει ο ανταγωνισμος
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
:beach: Πάντως, πανευρωπαικά έως και πρόσφατα, η YAMAHA και η PIONEER κάνανε ένα πάρτυ ανάλογο με αυτό που κάνει το VAGroup
και η TOYOTA στις πωλήσεις αυτοκινήτων... >70% δηλαδή... :tongue:
Και για να μην νομίσει κανείς ότι είμαι κανα φανμπόι, δηλώνω κατηγορηματικά, ότι εγώ μόνο ΤΡΙΝΟΦ... :D
(...Θα πάρω μόλις μου κάτς το Joker! ...Να έπαιζα κιόλας...:roflmao: Θα είχα και χόμ θήατερ... :cry: )
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Με λίγα λόγια:
anthem: Κορυφή με ανάλογο κόστος.

Denon - Marantz: Κάνουν τα πάντα καλά με ποιότητα κατασκευής όμως ανάλογα με το ότι πληρώνεις παίρνεις. Από ήχο καλές και άνω του μέσου όρου.

Yamaha. Ποιοτικές κατασκευές με καλό επίσης ήχο, αλλά μόνο σε pure direct. Πολλά dsp με όχι όμως αληθοφανή αποτελέσματα, άρα για τους τελειομανείς, άχρηστα.

Pioneer. Διχάζονται οι γνώμες. Μάλλον πιο κάτω από Marantz - denon - yamaha.

Onkyo. Ποιοτικά μηχανήματα, αλλά με μεγαλύτερο κόστος από τον ανταγωνισμό, για αυτά που προσφέρουν. Τα οικονομικά της μοντέλα, παρουσιάζουν ελλείψεις συγκρινόμενα με τον ανταγωνισμό.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Θα ηθελα να μάθω καποια στιγμή τα κριτήρια αξιολόγησης ενός AVR και πως με αυτά καταλήγει κάποιος σε συμπεράσματα τύπου να ακούει καλύτερα με τον ενα μια ταινία και όχι με τον άλλο και πως ορίζεται το κατώφλι του high end.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Denon - Marantz: Κάνουν τα πάντα καλά με ποιότητα κατασκευής όμως ανάλογα με το ότι πληρώνεις παίρνεις. Από ήχο καλές και άνω του μέσου όρου.
Άλλο Denon κι άλλο Marantz απο πλευράς ποιότητας και μέσα δεν είναι ίδιοι.

Yamaha. Ποιοτικές κατασκευές με καλό επίσης ήχο, αλλά μόνο σε pure direct. Πολλά dsp με όχι όμως αληθοφανή αποτελέσματα, άρα για τους τελειομανείς, άχρηστα.
Δεν χρησιμοποιώ DSP φυσικά, αλλά απο δοκιμές που έκανα διαφωνώ γιατί τουλάχιστον στους σύγχρονους μπορείς να επιλέξεις πόσο να επέμβει.

Pioneer. Διχάζονται οι γνώμες. Μάλλον πιο κάτω από Marantz - denon - yamaha.
Πιό κάτω σίγουρα όχι.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.046
Reaction score
8.066
Ως προς τον ήχο, μάλλον σε επίπεδο μουσικών αρχείων μπορούμε να κρίνουμε, και να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα. Δεν είναι αυτός ο σκοπός ενός av βέβαια, αλλά έτσι μπορούμε να έχομε ευκολότερα άποψη.

Ως προς την ποιότητα κατασκευής.... άμεση αντιπαράθεση με το άνοιγμα του καπακιού.

Πχ άνοιξα τον μάραντζ και τρόμαξα με τη ακαταστασία! Ένα μάτσο καλώδια ανακατεμένα με πηνία κλπ συμπράγκαλα, ενώ με την yamaha πχ (τουλάχιστον στα μέσα- μεγαλύτερα μοντέλα) , υπάρχει κάποια τάξη. Εμφανείς η διαφορά!
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Πολύ απλά το κατώφλι του hi end είναι το κορυφαίο μοντέλο της κάθε εταιρείας από αυτές που ρωτας με true balance κύκλωμα κατά 99%
Υπάρχουν βέβαια κ σπάνιες εξαιρέσεις
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Το κατώφλι του hi fi ; Γιατί το ξεχνάμε;; Ψυχούλα έχει κι αυτό! Το περνάνε όλοι οι AVR εκεί έξω; :errwhat:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.092
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top