Αγορά Nuc

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Παιδιά, μην ξεχνάμε αυτό που αναφέρεται κάπου πιο πάνω:
- Για 4Κ νετφλίξ, χρειάζεστε ΗΔΜΙ που να υποστηρίζεται (ξεκλειδώνεται) από HDCP 2.2. Παλιότερα λάπτοπ, ανεξαρτήτως ισχύος GPU, δεν έχουν ιδέα από αυτή την προδιαγραφή... Άρα το μόνο που μπορούν να παίξουν είναι σπασμένες 4Κ ματρόσκες... Επίσης και παλιότερα NUC...

Τώρα, ένα NUC με 8ης γενιάς i5 - i7, full extra, το σκέφτομαι κι εγώ και μου τρέχουνε τα σάλια... ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΦΤΗΝΟ !!! :(

Οπότε κ. Τεγόπουλε, να ρωτήσω αυτό που ήθελα εξ' αρχής:
- Αφου η νέα σου TV (ίσως κι η παλιά) σε συνδυασμό με τη vdsl, θα παίζει 4Κ νετφλίξ και 4Κ γιουτούμπ, από το κουτί της, γιατί δεν περιορίζεις τις απαιτήσεις σου από το nuc, σε audio χρήση μόνο;;; Με τον AVR (κι ένα 4k blueray) καλύπτεσαι πλήρως. Τα 4κ "αρχεία" κατευθείαν στις usb της TV...
To foobar κλπ, στο φτηνό nuc...o_O
Γιατί το i7 8ης, έστω και με οικονομία σε μνήμες κι ssd, κάτω από χιλιάρικο δεν το βλέπω... :errwhat:

*** Εμένα πάντως, αν μου δώσουνε μια 65άρα OLED for Christmas :p ,
θα πάρω ένα OPPO 205 και 5 ενεργά jbl-άκια η γιαμαχάκια που κάνουν όλα τα παραπάνω... Λάπτοπ έχω ήδη!:D Ευτυχώς που το VDSL σε τα μας, δεν...:errwhat::)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αφου η νέα σου TV (ίσως κι η παλιά) σε συνδυασμό με τη vdsl, θα παίζει 4Κ νετφλίξ και 4Κ γιουτούμπ, από το κουτί της, γιατί δεν περιορίζεις τις απαιτήσεις σου από το nuc, σε audio χρήση μόνο;;; Με τον AVR (κι ένα 4k blueray) καλύπτεσαι πλήρως. Τα 4κ "αρχεία" κατευθείαν στις usb της TV...
To foobar κλπ, στο φτηνό nuc..
Stercom κοιτα: κατ' αρχην η tv που εχω τωρα ειναι η Samsung ue8000es 46', η οποια εχει προεγκατεστημενη την εφαρμογη netflix, και η οποια παιζει κσνονικα, πλην ομως δε παιζει Ελληνικους υποτιτλους. Παιζει ολους τους αλλους πλην Ελληνικων. Σε επικοινωνια που ειχα με τη samsung ζητωντας τους να ενημερωσουν την πλατφορμα smarthub τοποθετωντας την τελευταια εκδοση προκειμενου να λυθει το προβλημα, με καποια δυσκολια ειναι η αληθεια, υπεσχεθησαν οτι θα το διορθωσουν. Αρα απο την υπαρχουσα δεν ...και να σκεφτεις οτι πληρωσα, μαζι με τις αναβαθμησεις (Sek 1.000 & Sek 2.000), περιπου 2.000€, και ολα αυτα πριν απο λιγα χρονια. Κ' ομως! δε κανει το απλουστατο, δε παιζει υποτιτλους.

Τωρα στην καινουρια που θα ηθελα να αγορασω, ποιος μου εγγυαται οτι και αυτη θα παιζει; και αν ναι εως ποτε; εαν βγουν καινουριες αναβαθμησεις της εφαρμογης, θα ενημερωνει η LG την πλατφορμα της ωστε να εχω παντα την τελευταια εκδοση; και τι επεξαργαστη θα διαθετει αυτη; και με τι ποιοτητα;

Κακα τα ψεμματα, οσο smart και να ειναι μια tv, υπολογιστης δεν ειναι, με τοσα πραγματα που ζηταμε σημερα, αλλα και στο μελλον, πιστευω οτι μια smart tv δε μπορει να τα δωσει.

Μη νομιζεις οτι εχω διαθεση να δωσω τοσα χρηματα, οταν ομως ζηταει κανεις το απολυτο, ε....πρεπει να πληρωσει λιγο παραπανω, συμβιβαζομαι μ' αυτο.

Χωρια που θα εχω και ενα πολυ καλο υπολογιστη, ο οποιος μπορει να χρησιμοποιηθει απ' ολη την οικογενεια.

Αυτοι ειναι εν πολλοις οι λογοι.

Πριν κανω οτιδηποτε ομως, αυτο που πρεπει να κανω ειναι να βρω πως μπορω να κατεβασω το καταλληλο plugin Netflix στο δορυφορικο μου δεκτη (vu duo 2) και να δοκιμασω να το παιξω και απο εκει (Lakiss 51 ακους), ωστε να συγκρινω την ποιοτητα εικονας με το Zidoo x 10, σε HD παντα..
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μην μπερδεύεις τον 7ης γενιάς με τον i7. Αυτό που λέει το Netflix σου είπα κι εγώ, δες το καλύτερα.
..σωστα! Εχεις δικιο Μηνά. Εγω ελαβα υπ' οψιν μου το link που εβαλα με το φθηνοτερο nuc το οποιο εχει i5. Σε καθε περιπτωση, οταν αποφασιζεις μια τετοια αγορα, καλον ειναι να αγοραζεις το κσλυτερο, η χρηματικη διαφορα δεν ειναι μεγαλη. Το κερδος ομως νομιζω οτι ειναι...
[DOUBLEPOST=1512678378][/DOUBLEPOST]..αναποδα! I7 επεξεργαστη, 5 γενιας.
[DOUBLEPOST=1512678533][/DOUBLEPOST]
Πότε θα παρεις την τιβι που ...ερωτευτηκες; ε... τοτε παρε και το μηχανακι!
..και τα δυο ταυτοχρονα; αστειευεσαι;
 

Μηνύματα
4
Reaction score
3
Τωρα στην καινουρια που θα ηθελα να αγορασω, ποιος μου εγγυαται οτι και αυτη θα παιζει; και αν ναι εως ποτε; εαν βγουν καινουριες αναβαθμησεις της εφαρμογης, θα ενημερωνει η LG την πλατφορμα της ωστε να εχω παντα την τελευταια εκδοση; και τι επεξαργαστη θα διαθετει αυτη; και με τι ποιοτητα;

Κακα τα ψεμματα, οσο smart και να ειναι μια tv, υπολογιστης δεν ειναι, με τοσα πραγματα που ζηταμε σημερα, αλλα και στο μελλον, πιστευω οτι μια smart tv δε μπορει να τα δωσει.
.

φιλε μου εδω και 2 βδομαδες εχω την 55αρα OLED B7 και πιστεψε με εκτος απο την απιστευτη εικονα κανει παπαδες!

οχι μονο παιζει υποτιτλους απο στικακι αλλα παραμετροποιει χρωμα/μεγεθος/θεση/encoding/κλπ εχει ενσωματωμενο browser που μπορεις να προσθετεις τα αγαπημενα σου site ενω η πλοηγηση και η πληκτρολογηση με το magic remote ειναι παιχνιδακι, αν θες υποστηριζει και εξτρα πληκτρολογιο+mouse που πιστεψε με δεν χρειαζεται,
επισης σου δινει τη δυνατοτητα να κανεις sign in απτο λογαριασμο του gmail στο youtube κι ετσι εχεις ολα τα subscribed channels στη τηλεοραση σου σε απιστευτο 4k!
εννοειται οτι και το netflix παιζει κανονικοτατα ελληνικους υποτιτλους το εχω δοκιμασει

εχω ηδη ενα htpc απο πισω το Minix Neo Windows εκδοση ενω εχω τραβηξει hdmi καλωδιο και απο το main pc απτο αλλο δωματιο αλλα πλεον με αυτην τη τηλεοραση ολες αυτες οι ταρζανιες μου φαινονται αχρηστες
το μονο που χρειαζεσαι ειναι να τραβηξεις ethernet καλωδιο στην αντιστοιχη θυρα απο το router σου για να εχεις απροσκοπτο streaming παροτι υποστηριζει φυσικα και wifi
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
φιλε μου εδω και 2 βδομαδες εχω την 55αρα OLED B7 και πιστεψε με εκτος απο την απιστευτη εικονα κανει παπαδες!

οχι μονο παιζει υποτιτλους απο στικακι αλλα παραμετροποιει χρωμα/μεγεθος/θεση/encoding/κλπ εχει ενσωματωμενο browser που μπορεις να προσθετεις τα αγαπημενα σου site ενω η πλοηγηση και η πληκτρολογηση με το magic remote ειναι παιχνιδακι, αν θες υποστηριζει και εξτρα πληκτρολογιο+mouse που πιστεψε με δεν χρειαζεται,
επισης σου δινει τη δυνατοτητα να κανεις sign in απτο λογαριασμο του gmail στο youtube κι ετσι εχεις ολα τα subscribed channels στη τηλεοραση σου σε απιστευτο 4k!
εννοειται οτι και το netflix παιζει κανονικοτατα ελληνικους υποτιτλους το εχω δοκιμασει

εχω ηδη ενα htpc απο πισω το Minix Neo Windows εκδοση ενω εχω τραβηξει hdmi καλωδιο και απο το main pc απτο αλλο δωματιο αλλα πλεον με αυτην τη τηλεοραση ολες αυτες οι ταρζανιες μου φαινονται αχρηστες
το μονο που χρειαζεσαι ειναι να τραβηξεις ethernet καλωδιο στην αντιστοιχη θυρα απο το router σου για να εχεις απροσκοπτο streaming παροτι υποστηριζει φυσικα και wifi
Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση/ενημερωση. Θα το δω..
[DOUBLEPOST=1512685535][/DOUBLEPOST]Δεν αμφιβαλλω καθολου για την ποιοτητα και τις δυνατοτητες της συγκεκριμενης tv. Εαν εχεις τη δυνατοτητα δοκιμασε να παιξεις netflix με ενα αλλο player που να καλο επεξεργαστη σε UHD εαν εχεις vdsl. Iσως εκπλαγεις ευχαριστα!

Σπουδαια tv παντως, καλη επιλογη, να τη χαιρεσαι!!
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
να τραβηξεις ethernet καλωδιο στην αντιστοιχη θυρα απο το router σου για να εχεις απροσκοπτο streaming παροτι υποστηριζει φυσικα και wifi
Υπάρχουν και τα powerline... Δικτυώνεις με 1 Gbps, όλο το σπίτι σχεδόν "τζάμπα".
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Stercom κοιτα:
Άργησα λίγο να απαντήσω.
Ναι, οι απαιτήσεις εύρυθμης διασύνδεσης που περιγράφεις, ξεπερνούν τις δικές μου. Μόνο ένα καινούριο Nuc φαίνεται να σου λύνει το πρόβλημα.
Κι εφόσον λες πως μπορείτε να το χειριστείτε οικογενειακώς, μένει μόνο το οικονομικό σαν πρόβλημα.
Καλό ψάξιμο! :drinks:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.734
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top