Wifi Switch

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
έχει και 4 πόρτες ethernet πάνω, gigabit switch από ότι καταλαβαίνω, φαντάζομαι για να το έχουν έτσι δεν θα έχει πρόβλημα να κάνει και τις 2 δουλειές ( wifi και ethernet).

Οπότε απενεργοποιώ το DHCP του netgear και κόβω το wifi από το vodafone router και περιμένω να συνεννοηθούν μεταξύ τους και να γίνει η δουλειά :king:
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Το προβλημα σου σε οτι αφορα το router της Vodafone(οπως και στα cosmote που υποστηριζουν VoIP) εντοπιζεται στις παρα πολλες υπηρεσιες που σηκωνουν αυτα τα μηχανακια με αποτελεσμα να κρεμανε ,ειδικα οταν συνδεονται συσκευες apple και android ταυτοχρονα. Θα εκλεινα σε πρωτη φαση τις υπηρεσιες ipv6 και θα αφηνα μονο τις ipv4 καθως και τα δικτυα 5 GHz.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Τι εννοείς ότι ρίχνουν την ταχύτητα στο μισό;
Όλα τα wifi είναι αμφίδρομα.
Αν είναι στα 300mbit τοτε παίζει στα 150mbit transmit και 150mbit receive.
Δεν του φτάνουν τα 150mbit ταχύτητα για σερφάρισμα;;;;
Εκτός κι αν έχει super vectoring στα 300mbit γραμμή από τον πάροχο.
Tα 150 με το repeater γίνονται 75 διότι το μισό χρόνο θα "μιλάει" με το Router και τον άλλο μισό με τη συσκευή που θα συνδεθεί....

Φυσικά και πάλι φτάνει για σερφάρισμα....

Αν όμως η συσκευή που θα συνδεθεί είναι π.χ. ένα παλίο laptop με μόνο G σύνδεση (54mbit);
Τότε πάμε στα (54/2)/2 = 13,5 .......
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Ηρθε!
Μέχρι στιγμής με έχει σκίσει για να μπορέσω να μπω στο configuration interface. Τα κατάφερα μόνο με laptop και συνδεδεμένο πάνω του με ethernet...τέλος πάντων, να βράσω τις οδηγίες τους.

Αυτή τη στιγμή όπως είναι default αν συνδεθεί ο υπολογιστής στο wifi του AP βγαίνει internet μέσα από το router.
Τι να κάνω τώρα; Να κλείσω το wireless του router και να υπάρχει διαθέσιμο μόνο τα SSIDs του AP και να συνδέονται όλοι μόνο από εκεί;
Το ΑΡ φτιάχνει 2 δίκτυα ένα χχχχ_Ν και ένα χχχχχ_AC, προφανώς είναι το dual band. Οι συσκευές που θα συνδέονται πάνω του δεν θα πηγαίνουν αυτόματα εκεί που είναι καλύτερα; θα πρέπει να επιλέγει ο χρήστης κάθε φορά που θα συνδεθεί;
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Αυτή τη στιγμή όπως είναι default αν συνδεθεί ο υπολογιστής στο wifi του AP βγαίνει internet μέσα από το router.
Τι να κάνω τώρα; Να κλείσω το wireless του router και να υπάρχει διαθέσιμο μόνο τα SSIDs του AP και να συνδέονται όλοι μόνο από εκεί;
Το ΑΡ φτιάχνει 2 δίκτυα ένα χχχχ_Ν και ένα χχχχχ_AC, προφανώς είναι το dual band. Οι συσκευές που θα συνδέονται πάνω του δεν θα πηγαίνουν αυτόματα εκεί που είναι καλύτερα; θα πρέπει να επιλέγει ο χρήστης κάθε φορά που θα συνδεθεί;
Καλησπερα,ναι να κλεισεις το wifi του vodafone,ναι τα router που ειναι dual band κανουν δυο δικτυα και αναλογα με τις δυνατοτητες της συσκευης που θα συνδεθει ο χρηστης διαλεγει αυτο που υποστηριζει.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μήπως ένα απλό repeater (range extender) που να τοποθετηθεί σε ενδιάμεση απόσταση ανάμεσα στο υπάρχον ρούτερ και στα μέσα δωμάτια και να συνδεθεί ασύρματα με το ρούτερ θα ήταν καλύτερη λύση;

Το repeater - τοποθετημένο ανάμεσα στην εκπομπή του router και στη λήψη στα μέσα δωμάτια -ίσως είναι πιό καλά. Μπορεί να συνδεθεί ενσύρματα αλλά και ασύρματα με το router...
Αυτό που λες έχω κάνει κι εγώ με ένα απλό turbo-x και κάνει δουλειά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Τελικά έβγαλα άκρη, μετά από πολύ ψάξιμο και σπάσιμο καθότι πρωτάρης, και με τοποθέτηση σε κεντρικότερο σημείο του σπιτιού έχουμε σουπερ σήμα σε όλο το σπίτι. :party:
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Τελικά έβγαλα άκρη, μετά από πολύ ψάξιμο και σπάσιμο καθότι πρωτάρης, και με τοποθέτηση σε κεντρικότερο σημείο του σπιτιού έχουμε σουπερ σήμα σε όλο το σπίτι. :party:
Πολύ σωστά. Αυτό εννοούσα με το repeater: Nα φέρεις το σήμα πιό κοντά στις συσκευές.
[DOUBLEPOST=1513241845][/DOUBLEPOST]
Αυτό που λες έχω κάνει κι εγώ με ένα απλό turbo-x και κάνει δουλειά.
Έχω ένα Turbo-X που δεν δίνει WiFi. Έχεις καμμιά ιδέα τι μπορεί να έχει;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Πολύ σωστά. Αυτό εννοούσα με το repeater: Nα φέρεις το σήμα πιό κοντά στις συσκευές.
Πάντως δεν το δουλεύω σαν repeater αλλά σαν access point καθώς εκεί που πήγε (στο ρακ με τα άλλα μηχανήματα) υπάρχει ethernet.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Έχω ένα Turbo-X που δεν δίνει WiFi. Έχεις καμμιά ιδέα τι μπορεί να έχει;
Όχι. Εμείς το έχουμε σε μια πρίζα του σαλονιού. Το έχει ρυθμίσει ο αδερφός μου και απλά κάνει τη δουλειά του, αθόρυβα και αποτελεσματικά (Rose!).
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.078
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top