VLC 3.0

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Εγκατέστησα το 3.0 και πλέον έχω ήχο στον υπολογιστή στο ηχείο του αλλά και από το usb dac του denon και σε ταινίες με atmos ή dts-x :party: αυτά σε ταινίες hd που τις τραβάει από το NAS.

Να δοκιμάσω και 4Κ εκδόσεις; υπάρχει περίπτωση να παίξει και τέτοιο υλικό; φαντάζομαι όχι, εκτός αν το κάνει downscale για να το δείξει στο monitor που είναι 1920χ1080. Η κάρτα γραφικών είναι Intel HD Graphics 4000.
Με 4K/H.264 δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, γιατί μπορεί να κάνει hardware decoding. Δεν το επηρεάζει ότι δεν χωράει στην οθόνη σου. Για 4K/HEVC, εξαρτάται από τον επεξεργαστή σου, αλλά μάλλον του ζητάς πολλά :).
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Λοιπόν το τάισα με ένα 4Κ HEVC (h.265) με Atmos και είχα την ακόλουθη συμπεριφορά.
Στο πρώτο και κάτι λεπτό η εικόνα δεν πήγαινε στρωτά παρά μόνο ο ήχος αλλά στην πορεία και για κάνα 5λεπτο που την παρακολούθησα πήγε νεράκι. Φαντάστηκα μέχρι να γεμίσει κάποιο buffer. Πήρε μπροστά και το ανεμιστηράκι του mac mini.
Τη σταματώ παίζω κάτι άλλα, κατεβάζω κάτι υπότιτλους και τη ξαναβάζω να δω πως θα συμπεριφερθεί με τους εξωτερικούς υπότιτλους. Πάντα από NAS θυμίζω.
Ξεκινάει και παίζει χωρίς κανένα σπάσιμο πουθενά από την αρχή. Λέω μέσα μου, θα το παίζει από το buffer από πριν (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, σας λέω τι μ@λακίες σκέφτομαι :D ) και αρχίζω να κάνω κλικ να πάει πιο κάτω η ταινία, 20 λεπτά μετά, 40 λεπτά μετά και πάει λέγοντας. Την έπαιζε νεράκι από κει που του πατούσα να πάει, αστραπιαία, εικόνα και υπότιτλοι μαζί, ίδια συμπεριφορά με αυτή που έχω στα απλά hd.
Μου αρέσει το 3.0. Αποκτήσαμε και 4Κ player εκεί που δεν είχαμε. Ελπίζω να μη με βάλει σε άλλους μπελάδες :geek:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Λοιπόν το τάισα με ένα 4Κ HEVC (h.265) με Atmos και είχα την ακόλουθη συμπεριφορά.
Στο πρώτο και κάτι λεπτό η εικόνα δεν πήγαινε στρωτά παρά μόνο ο ήχος αλλά στην πορεία και για κάνα 5λεπτο που την παρακολούθησα πήγε νεράκι. Φαντάστηκα μέχρι να γεμίσει κάποιο buffer. Πήρε μπροστά και το ανεμιστηράκι του mac mini.
Τη σταματώ παίζω κάτι άλλα, κατεβάζω κάτι υπότιτλους και τη ξαναβάζω να δω πως θα συμπεριφερθεί με τους εξωτερικούς υπότιτλους. Πάντα από NAS θυμίζω.
Ξεκινάει και παίζει χωρίς κανένα σπάσιμο πουθενά από την αρχή. Λέω μέσα μου, θα το παίζει από το buffer από πριν (δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, σας λέω τι μ@λακίες σκέφτομαι :D ) και αρχίζω να κάνω κλικ να πάει πιο κάτω η ταινία, 20 λεπτά μετά, 40 λεπτά μετά και πάει λέγοντας. Την έπαιζε νεράκι από κει που του πατούσα να πάει, αστραπιαία, εικόνα και υπότιτλοι μαζί, ίδια συμπεριφορά με αυτή που έχω στα απλά hd.
Μου αρέσει το 3.0. Αποκτήσαμε και 4Κ player εκεί που δεν είχαμε. Ελπίζω να μη με βάλει σε άλλους μπελάδες :geek:
Στην αρχή ο vlc έψαχνε για Ώορο. Όταν δεν το βρήκε, ησύχασε, ηρέμησε (να τι δουλειά κάνει το ανεμιστηράκι) και όλα καλά. :laugh:

Σου λέω τι μ@λακίες σκέφτομαι. :roflmao::roflmao:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Μερικές δοκιμές ακόμα.
Από το mac mini με hdmi out προς τον ενισχυτή στέλνει PCM ήχο. Αν είναι 5.1 ή 7.1 τότε η αναπαραγωγή όλα καλά. Αν το stream είναι atmos τότε πάλι στέλνει PCM αλλά μέχρι 8 κανάλια και μπερδεμένα με αποτέλεσμα οι διάλογοι να ακούγονται από το αριστερό surround σε μένα :laugh:

Στις προδιαγραφές του mac mini δεν γίνεται αναφορά για έξοδο ήχου από την hdmi port (μόνο για video γράφει). Γράφει όμως ότι από τη thunderbolt έξοδο δίνει HDMI audio and video output (ότι και αν σημαίνει αυτό) αλλά χρειάζεται μετατροπέας από display port σε hdmi για τη δοκιμή που δεν έχω.

Τέλος, όπως βγαίνει εικόνα από UHD υλικό με player το VLC 3 στην οθόνη του υπολογιστή το ίδιο γίνεται παίρνοντας το σήμα από την έξοδο hdmi του υπολογιστή και συνδέοντας στην άλλη άκρη είτε τον marantz είτε την πίσω είσοδο hdmi του oppo και από κει προβολή στον jvc κανονικά σαν να ήταν hd.
 



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.649
Reaction score
94.611
Θα κάνει κάποια στιγμή.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top