Λαμπερος ηχος

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Καλησπέρα σε ολους.
Τα 2-3 τελευταία χρόνια ακούω από laptop όπου :
μέσω USB oyaide σε musical fidelity MX-DAC
μετά σε KRELL KAV 300i όπου αυτός οδηγεί
τα ATC SCM 11. Ολα τα καλώδια σύνδεσης ειναι Straight Wire Crescendo
και τα power Furutech καθώς και έξτρα τροφοδοτικό για το DAC.
Ως εδώ όλλα καλά. (ευχαριστημένος) !!

Αποφάσισα να βάλω ενα οικονομικό cd ως transport το Tascam CD 200 με καλώδιο Atlas Hyper dd integra
μεσω coax. Στο μπροστινό πανελ του dac ανάβει led στο 44.1 KHz !

Ο ήχος περα απ' τα "καλά του"..... εχει και μια ενοχλητική λαμπρότητα που δεν υπάρχει σε ενα flac αρχείο
ας πούμε. Ο ήχος είναι ποιο soft ποιό ήρεμος και "αφρατος" στο spotify και έτσι θα τον ήθελα και απ΄το transport. Νιώθω οτι υπάρχει τόση πληροφορία και ανάλυση που καταντά κουραστική.
Κάνω κάτι Λάθος ?
Μήπως να αυξήσω τα ηχοαποροφητικά ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!






 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- έχεις spare καλώδια να πειραματιστείς πρώτα ( για το μέγεθος και την έκταση του φαινομένου ) ;
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
763
Reaction score
349
Τα ATC δυστυχώς δεν φημίζονται για τον μαλακό τους χαρακτήρα! Είναι απόλυτα και πρέπει να βρείς την σωστή ισορροπία.Τα καλλώδια σου είναι σωστά.Ο χώρος πιθανόν ή ο ενισχυτής. Ο λόγος βέβαια είναι ότι πλέον παίζεις με CD αρχεία που είναι ξεκάθαρα μεγαλύτερης ανάλυσης από τα FLAC:beach:
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
δεν θα το 'λεγα "γρεζι" (Geoch), πληθώρα πληροφορίας, κ ποιό φωτινά μεσο/υψηλά τόσο... που .... (σα να θες να συμπληρώσεις ηχομονωτικά στον χώρο) ... Ισως αυτό που λέει ο Mr Spook με τα καλώδια (αν και δεν έχω spare).
Επειδή το transport και το ψηφιακό καλώδιο τα έβαλα επάνω πριν δύο μέρες μήπως να τους δώσω τον χρόνο τους για στρώσιμο ? Τα coax cable περνούν απ΄την διαδικασία του στρωσίματος όπως τα αναλογικά ?
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Δοκίμασε με άλλο transport , τα transport έχουν δικό τους ''ήχο''
 



Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Η συγκριση γινεται μεταξυ spotify και cd transport?
Εαν ναι, νομιζω ειναι απολυτα λογικο να χεις περισσοτερη αναλυση στο cd... αρα υποθετω οτι ο ηχος σου εγινε ακομα ποιο αναλυτικος.. πραγμα που ισως απλα να μην σου αρεσει πολυ.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
...

Ο ήχος περα απ' τα "καλά του"..... εχει και μια ενοχλητική λαμπρότητα που δεν υπάρχει σε ενα flac αρχείο
ας πούμε.
Δηλαδή, κάνεις extraction ενός cd track σε flac και αυτό παίζει ενοχλητικά λαμπρά σε σχέση με το flac του?
 





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
Στο μπροστινό πανελ του dac ανάβει led στο 44.1 KHz
Οταν παιζει spotify/cd/μπ3/flac απο λαπτοπ, ποιο led αναβει ?
-προσωπικα θα το παραβλεπα και θα πηγαινα στη φροντιδα χωρου (οτι ηχο βγαζει βγαζει, δεν ειναι ασχημα τα μηχανηματα) και θα το περναγα απο tube buffer (το cd)
:)
 

Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Οταν παιζει spotify/cd/μπ3/flac απο λαπτοπ, ποιο led αναβει ?
-προσωπικα θα το παραβλεπα και θα πηγαινα στη φροντιδα χωρου (οτι ηχο βγαζει βγαζει, δεν ειναι ασχημα τα μηχανηματα) και θα το περναγα απο tube buffer (το cd)
:)
Εχω επιλέξει μεσα απ΄το laptop (το software που δίνει το mx dac) 192 KHz και ειναι εκει σταθερα αμεταβλητο οτι και να του στειλω.
Θα επαναλάβω μια ερώτηση μου απο ποιό πάνω. Τα coax cable περνούν απ΄την διαδικασία του στρωσίματος όπως τα αναλογικά ?
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Εχω επιλέξει μεσα απ΄το laptop (το software που δίνει το mx dac) 192 KHz και ειναι εκει σταθερα αμεταβλητο οτι και να του στειλω.
Θα επαναλάβω μια ερώτηση μου απο ποιό πάνω. Τα coax cable περνούν απ΄την διαδικασία του στρωσίματος όπως τα αναλογικά ?
Δηλαδή, κάνεις extraction ενός cd track σε flac και αυτό παίζει ενοχλητικά λαμπρά σε σχέση με το flac του?
...
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Εχω επιλέξει μεσα απ΄το laptop (το software που δίνει το mx dac) 192 KHz και ειναι εκει σταθερα αμεταβλητο οτι και να του στειλω.
Από αυτό καταλαβαίνω ότι ότι και να παίξεις μέσω του dac τα κανεις upsample σε 192khz. Ακόμα και το cd.
Όποτε δεν γινεται να ακούς κάτι διαφορετικό.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
+ α ναι, δοκιμασε (δανεισου) με καποιο CD player, να δεις αν η λαμπροτητα οφειλεται στο Tascam .. :)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top