Λαμπερος ηχος


Μηνύματα
942
Reaction score
265
Εχω επιλέξει μεσα απ΄το laptop (το software που δίνει το mx dac) 192 KHz και ειναι εκει σταθερα αμεταβλητο οτι και να του στειλω.
Θα επαναλάβω μια ερώτηση μου απο ποιό πάνω. Τα coax cable περνούν απ΄την διαδικασία του στρωσίματος όπως τα αναλογικά ?
Φυσικα και χρειαζεται η διαδικασια στρωσιματος και στα ψηφιακα,αλλα δεν σημαινει οτι η αιτια του προβληματος ειναι απαραιτητα αυτη,θα το δεις στη πορεια!Στη τελικη δανεισου απο καπου ενα ψηφιακο που να ειναι σε χρηση,να διαπιστωσεις αν οφειλεται περισσοτερο στην επιλογη του ψηφιακου η οχι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.476
Φυσικα και χρειαζεται η διαδικασια στρωσιματος και στα ψηφιακα
Πρεπει να ισιώσουν τα ηλεκτρόνια. Γιατι στην αρχή είναι ζαλισμένα, άλλο πάει απο δω, άλλο απο εκεί, καταλαβαίνεις, μπέρδεμα.
Μετά μαθαίνουν τον δρόμο σιγά σιγά.
 



papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.081
Reaction score
1.601
Εισαι σιγουρος οτι το cd η το αρχειο που ακουσες ειναι ιδιο με τα αλλα; Σε ολα τα cd στο κανει αυτο; Μηπως ειναι ο ηχιτικος χαρακτηρας της συσκευης που εχεις; Δοκιμασε δανεισου ενα player απο καπου να δεις πως θα συμπεριφερθει!
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πρεπει να ισιώσουν τα ηλεκτρόνια. Γιατι στην αρχή είναι ζαλισμένα, άλλο πάει απο δω, άλλο απο εκεί, καταλαβαίνεις, μπέρδεμα.
Μετά μαθαίνουν τον δρόμο σιγά σιγά.
Αυτό δεν είναι δικό σου. Από κάπου το διάβασες.
Μπορεί, αλλα δεν θυμάμαι απο που. Κανένας Κόγιας;

Τι σημασία εχει, αφού είναι αλήθεια.
Τα έχουμε αναλύσει αυτά..
Αν δεν στρώσει το καλώδιο, κουτουλανε τα ηλεκτρόνια μεταξύ τους...
Ναι, πολύ ανυπομονησία, θα φας τα νύχια σου από το άγχος της προσμονής...:p

Στρώνουν τα ηλεκτρόνια βρε, γνωρίζονται με τα πρωτόνια, κάνουν χαβαλέ με τα νετρόνια, παν για μπύρα και τα λένε. Γίνονται φίλοι. Να, αυτό. :D
Προφανώς βέβαια ,καταδικάζω τέτχοιες ισοπεδωτικές αντιλήψεις και αποκηρύσσω μετά βδελυγμίας το ανωτέρω σχόλιο μου!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.110
Reaction score
20.604
... γιατί ? πειτε μας να μάθουμε απ' τα "λάθη" μας.
Μα δεν είναι λάθος! Κοινή λογική! Όπως υπονοεί ο ika, ριπάρετε ένα κομμάτι από κάποιο CD που ακούγεται λαμπρό, κάντε το flac ή mp3 320άρι ή 256άρι, παίξτε το από τον υπολογιστή και συγκρίνετέ το με το CD. Έτσι θα διαπιστώσετε αν όντως το CD σας ακούγεται πιο λαμπρό γενικά, ή φταίει κάποιο μαγείρεμα ισοστάθμισης στον client του spotify, ή σας έτυχε κάποια παραγωγή "γυαλισμένη", ή είναι απλώς η ιδέα σας.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.476
Προφανώς βέβαια ,καταδικάζω τέτχοιες ισοπεδωτικές αντιλήψεις και αποκηρύσσω μετά βδελυγμίας το ανωτέρω σχόλιο μου!
Βλέπω υπάρχουν περισσότερες απο μια τεκμηριωμένες απόψεις υπέρ του στρωσίματος.
 



Μηνύματα
683
Reaction score
296
η πηγή ψηφιακού σήματος (και συνεπωσ το τελικό αποτέλεσμα) επηρεάζεται αρκετά από την τροφοδοσια. Το φθηνό cd transport δεν έχει σοβαρό τροφοδοτικό.
Αν προσθέσουμε και το cd στην εξίσωση που γενικά έχει πιο edgy ήχο αν δεν έχει καλό διαβαστήρι, είναι πολύ λογικό το αποτέλεσμα να υπολείπεται σημαντικά.
Αν βρεις κάποιο ποιοτικότερο player ως προς τα παραπάνω, η διαφορα θα γίνει αμελητέα.
 




Μηνύματα
427
Reaction score
425
Τι στρώσιμο σε καλώδιο???
Το απλό καλώδιο πρέπει να ακούγεται το ίδιο απο την πρώτη μέρα εως την τελευταία.
Ο μόνος λόγος να πληρώσουμε καλό καλώδιο είναι οτι έχει υλικά και ιδιότητες που αποτρέπουν την οξείδωση και γενικά την αλλαγή των μηχανικών και χημικών ιδιοτήτων του.
 

TGD

Μηνύματα
7.193
Reaction score
7.218
Εχω επιλέξει μεσα απ΄το laptop (το software που δίνει το mx dac) 192 KHz και ειναι εκει σταθερα αμεταβλητο οτι και να του στειλω.
Μετάφραση:
Το laptop μετατρέπει ό,τι και να του δώσω σε 192kHz. Δηλαδή χρησιμοποιείς τον driver των Windows για να μετατρέψεις τη δειγματοληψία; Αυτό δεν θεωρείται καλή πρακτική...
To transport πηγαίνει κατ'ευθείαν στο DAC κι έχεις την πηγαία ανάλυση του μέσου.
Νομίζω ότι αν αφήσεις και το PC να στέλνει την πηγαία ανάλυση στο DAC ο ήχος θα έρθει πιο κοντά σε αυτό που ακούς από το CD.
 

I

iason

Guest
Τι στρώσιμο σε καλώδιο???
Το απλό καλώδιο πρέπει να ακούγεται το ίδιο απο την πρώτη μέρα εως την τελευταία.
Ο μόνος λόγος να πληρώσουμε καλό καλώδιο είναι οτι έχει υλικά και ιδιότητες που αποτρέπουν την οξείδωση και γενικά την αλλαγή των μηχανικών και χημικών ιδιοτήτων του.
+ 1000 Το καλώδιο οποιοδήποτε καλώδιο οτι ειναι να δώσει το δίνει στην πρωτη ώρα που θα το χρησιμοποιήσεις .Η διαφορά του φθηνού και του ( ακριβού)ειναι η ποιότητα τού χαλκού και τής μονωσης.Οσο αναφορά την τεχνολογία ειναι πλεον σε όλους γνωστη.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.461
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top