Περί καλωδίων ρεύματος

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Βάζουμε ένα πολυμπριζάκι άλλο δηλαδή από των 15 ευρώ του χρωματοπωλείου πήγαμε σε ένα των 100 ευρώ θέτε hifi θέτε πιο ποιοτικό , πείτε το όπως θέλετε.
Ξαναβάζουμε το ίδιο κομμάτι και η φωνή ερχόταν από το 1,5 μέτρο ύψος. Οκ, δεν σου έδινε την αίσθηση πολύ ψηλού τραγουδιστή αλά δεν ήταν και νάνος όπως πριν:D:D.
Ρε μπας και είχες πσωνισει και τίποτα καραφακια Αποστολάκη εκείνη τη μέρα? :p
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
ΤΙ σχέση ιο χώρος με τα καλώδια????????????????????
Καμιά και 100 χιλιάδες να δώσεις για καλώδια, προκοπή δε θ ''ακούσεις''.

έ λ ε ο ς ! ! ! !
Το ίδιο λέω κι εγώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Ακρόαση είπαμε ντοκτορ:D!
Ακρόαση για να φχαριστιεσαι τις μουσικές σου.

Διάβασμα, για να μη γράφεις ανακρίβειες που έχουν μελετηθεί επαρκώς και εκτενώς από τους ειδικούς στο χώρο.

Άποψη, στο πόσο σκόρδο θες στη μελιτζανοσαλάτα.
 

A

AKARL

Guest
Λέαντρε, καταρχάς εύχομαι καλή διασκέδαση και καλή επιτυχία στην ακρόαση ξεκάθαρων διαφορών λόγω εναλλαγής καβλωδίων ρέβματος. :drinks:

Σε περίπτωση που το εγχείρημα αυτό στεφθεί με επιτυχία και ομοφώνως ακούσετε τις διαφορές που λες ότι πρόκειται να ακούσετε σε παρακαλώ να σκεφτείτε και να απαντήσετε σε δγυό απλούστατα ερωτήματα:

1) ΓΙΑΤΙ "ακούγονται" οι συγκεκριμένες διαφορές;

και

2) Το γεγονός ότι ακούγονται αυτές οι διαφορές τι υποδηλώνει για το κύκλωμα/στάδιο τροφοδοσίας του ενισχυτή σου;

Τέλος, αδημονώ να μάθω το playlist της ακρόασης των καβλωδίωνε. :)

Εγώ εδά γροικώ συναβλία του Δαβίδ Γιλμούρη.
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
οι ετοιμασίες ξεκίνησαν, μπύρες, κρασιά, τσίπουρα, βότκα στο ψυγείο ή κατάψυξη, ξηροκάρπια, πατατάκια, λουκανοπιτάκια και διάφορα άλλα και τα αγαπημένα μαύρα καλώδια έτοιμα να πάρουν θέση στο σύστημα!
Ελάτε λέμε! προλαβαίνετε! View attachment 125414 View attachment 125415
Καλά να περάσετε μάγκες!! Και βασικό είναι να κάνετε τις δοκιμές πριν ανοίξουν οι φιάλες:D:D
 

A

AKARL

Guest
Ποτε δα ν ερθεις απο παε να σου βαλω τη ξινη και τον αλλο με ντη ντρομπετα να γουσταρεις ?
εχω και καλα καλωδια μαβρα ε ?



:drinks:
Βρε σα δεντρεπεσαιλεωεγώ να μου κάμεις ανήθικες προτάσεις... :p

Θα πχιούμενε καμνιά ρακή εδά που σάχνει ο καιρός; ;) :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Καλά να περάσετε μάγκες!! Και βασικό είναι να κάνετε τις δοκιμές πριν ανοίξουν οι φιάλες:D:D
Μπα, μη τον ακούτε.

Ανοίξτε τις φιάλες, περάστε καλά, και σε κάποια στιγμή, παίξτε και με καλώδια.

Καλά να περάσετε, ζηλεύουμε! :drinks:
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Συγχαρητηρια για την διαθεση του χωρου σου ...:hi:
Στην προσπαθεια καθε στρατοπεδο να υπερασπιστει την αποψη του χανεται το μετρο νομιζω...
Ετσι δε διαβασα καπου οτι το καλωδιο μπορει να λυσει προβληματα χωρου που λυνει η ισοσταθμιση,ή οποια παθητικη φροντιδα...
Ουτε διαβασα οτι το καλωδιο δε φερνει αλλαγες στον ηχο απο το αλλο ομως το τεχνοκρατικο στρατοπεδο...
Οι διαφορες ειναι στα ποσοστα ...:whistling:
Ακραιες αποψεις υπαρχουν παντου και παντα οπως και εξαιρεσεις...Ειρηνη υμιν !
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέαντρε, καταρχάς εύχομαι καλή διασκέδαση και καλή επιτυχία στην ακρόαση ξεκάθαρων διαφορών λόγω εναλλαγής καβλωδίων ρέβματος. :drinks:

Σε περίπτωση που το εγχείρημα αυτό στεφθεί με επιτυχία και ομοφώνως ακούσετε τις διαφορές που λες ότι πρόκειται να ακούσετε σε παρακαλώ να σκεφτείτε και να απαντήσετε σε δγυό απλούστατα ερωτήματα:

1) ΓΙΑΤΙ "ακούγονται" οι συγκεκριμένες διαφορές;

και

2) Το γεγονός ότι ακούγονται αυτές οι διαφορές τι υποδηλώνει για το κύκλωμα/στάδιο τροφοδοσίας του ενισχυτή σου;

Τέλος, αδημονώ να μάθω το playlist της ακρόασης των καβλωδίωνε. :)

Εγώ εδά γροικώ συναβλία του Δαβίδ Γιλμούρη.
καλησπέρα κι ευχαριστώ!
τώρα για το
1) δε με νοιάζει να το εξηγήσω, με νοιάζει αν είναι αντιληπτή η διαφορά, δε θα τελειώσω το ucla στα 52 μου για να ακούω μουσική! Αυτό είναι αλλωνών δουλειά!

2) αν βάλεις σ ένα zastava yugo βενζίνη bp ultimate, πάλι zastava θα μείνει! πρέπει να ¨τα λέει¨ το σύστημα τροφοδοσίας/ανάφλεξης για να υπάρξουν διαφορές!
Ναι λοιπόν, όντως θα πει πολλά και για τη τροφοδοσία του ενισχυτή & του cd & του phono ΑΝ υπάρξουν διαφορές! Για να είναι αντιληπτές οι διαφορές πρέπει και τα μηχανήματα να τις υποστηρίζουν.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.683
Reaction score
2.728
Και βασικό είναι να κάνετε τις δοκιμές πριν ανοίξουν οι φιάλες:D:D
Καλύτερα να ανοίξουν οι φιάλες πριν τις δοκιμές. Θα "κατηφορίζουν" καλύτερα τα ηλεκτρόνια. ;)
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Καλύτερα να ανοίξουν οι φιάλες πριν τις δοκιμές. Θα "κατηφορίζουν" καλύτερα τα ηλεκτρόνια. ;)
Δεν θα κάνουν δοκιμές μετά καθόλου. Οι φιάλες είναι φιάλες;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
συγγνωμη ρωτας τι αλλαζει όταν ακούς δικάναλη παραγωγή σε πολυκάναλο σύστημα?

μάλλον δεν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα η άποψη του μηχανικού ήχου που έκανε την παραγωγή γιατί αυτό που ακούς δεν έχει και μεγάλη σχέση με αυτό που είχε στο μυαλό του....

όλα είναι θέμα γούστου αλλά μη το λέμε και υψηλή πιστότητα. Όπως έχει αναφερθεί αλλού μιλάμε για διαφορετικά χόμπι...
Την μονοφωνική μουσική, πχ μια όπερα της Κάλλας, εσύ την ακούς απο ενα ηχείο μόνο;

Άσχετο.

Εγω πάντως μιλουσα για πολυκάναλη παραγωγή, όχι για δικάναλη.
[DOUBLEPOST=1556898207][/DOUBLEPOST]
-Οι φυσικοί ήχοι που ακούς ξέρεις πόσα κανάλια είναι;
-οι τεχνητοί;
-οι ήχοι από ένα σύστημα που παίζει μόνο audio (ασχέτως καναλιών);
-από ένα άλλο που παίζει home cinema (ασχέτως καναλιών);
απλά γράψε 4 νούμερα σε παρακαλώ, ευχαριστώ.
Να διατυπώσεις καλυτερα την ερώτηση παρακαλώ. Κατι θες να πεις, αλλά δεν τα καταφέρνεις.
Ευχαριστώ.
 

A

AKARL

Guest
πρέπει να ¨τα λέει¨ το σύστημα τροφοδοσίας/ανάφλεξης για να υπάρξουν διαφορές!
Ναι λοιπόν, όντως θα πει πολλά και για τη τροφοδοσία του ενισχυτή & του cd & του phono ΑΝ υπάρξουν διαφορές! Για να είναι αντιληπτές οι διαφορές πρέπει και τα μηχανήματα να τις υποστηρίζουν.
Γνωρίζεις τι είναι καθώς και τι ρόλο (θα έπρεπε να) επιτελεί το κύκλωμα/στάδιο τροφοδοσίας μιας συσκευής αναπαραγωγής ήχου; :idk:
[DOUBLEPOST=1556898428][/DOUBLEPOST]
τώρα για το
1) δε με νοιάζει να το εξηγήσω
ΟΚ, αλλά δεν έχεις την περιέργεια να μάθεις τα αίτια ενός φαινομένου;
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Βρε σα δεντρεπεσαιλεωεγώ να μου κάμεις ανήθικες προτάσεις...
Εεε ντρεπομαι ... εχω και κανα δυο ασπρα αμα θες ... [καλωδια]
και το 'ρίξε στα σανσουι..
ευτυχως δεν εχω λεφτα οποτε δε κινδυνευω να κυλησω στα σκληρα ...

... τα παιδια θα πανε να καμουνε τσι δοκιμες τως, να πιουνε τα ποτακια τωνε, να τα πουνε facetoface και 'μεις θα καθουμαστε παε σα τσι παραωρους να γκρινιαζωμε στα πληχτρολογια μας ...

...απο σουβλακια δε θωρω πραμα ...

:drinks:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Γνωρίζεις τι είναι καθώς και τι ρόλο (θα έπρεπε να) επιτελεί το κύκλωμα/στάδιο τροφοδοσίας μιας συσκευής αναπαραγωγής ήχου; :idk:
Γνωρίζω ότι μένεις στη Κρήτη και δε θα μπορούσες να είσαι παρόν, απολύτως σεβαστό!

Από την άλλη με όλη την ευγένεια που έχεις καταλάβει ότι με διακατέχει, δε γίνεται να ασχολούμαι με τις απορίες περί των γνώσεων μου( είμαι πτυχιούχος μηαχανολόγος μηχανικός και εδώ και 24 έτη ασφαλιστής).
Ναι λοιπόν, και γνωρίζω και για αυτό επιμένω! Ειδικά τα μηχανήματα που είναι εφοδιασμένα με τοροειδή μετ/τη είναι και τα πιο επηρεάσιμα από τη ποιότητα του ρεύματος που τα τροφοδοτούμε.
Τέλος όμως με την επιστημονική ανάλυση μια και καλή από μέρους μου, σε λίγο αρχίζει η ακρόαση!
Για τις όποιες ανυσησυχίες περί των κυκλωμάτων τροφοδοσίας/εξομάλυνσης υπάρχουν άπειρες αναρτηήσεις στο web.
Εδώ προτίστως πρέπει να ακούμε και να κάνουμε το κέφι μας!
με εκτίμηση!
[DOUBLEPOST=1556898957][/DOUBLEPOST]
ΟΚ, αλλά δεν έχεις την περιέργεια να μάθεις τα αίτια ενός φαινομένου;
quriocity killed the cat:D:D!
ο φίλος ymz3606 δε μπόρεσε εντέλει να έρθει από επαρχία, όμως θα έρθει και το μέλος chrisrania
 
Last edited:


Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Τελικα μετα απο εκατονταδες μηνυματα, εγω που δεν ασχολουμαι με τα καλωδια ρευματος (εννοω οτι δεν το εχω κανει ποτε) δεν εχω βγαλει ακρη. Υπαρχει περιπτωση ν αλλαξεις καλωδιο ρευματος σ εναν τελικο ενισχυτη και ν αλλαξει το ακουστικο αποτελεσμα? Βγαζω ολα τα υπολοιπα (χωρους κλπ) για λογους απλοποιησης.Δεν μιλαω για "ποιοτικες" διαφορες.Μιλαω για διαφορες.Αδιαφορο να χαρακτηριστουν.Αληθεια το λεω.Βαριεμαι τωρα αλλα αν χρειαστει ν ανεβασω αυριο τους "κwλους" των στερεον μου.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top