Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.403
Reaction score
125.579
Οχι, μπαίνει ανάμεσα στην πηγη και τον av, με hdmi, αφού έχει κάνει το σήμα PCM η πηγή. (Προαπαιτούμενο)
Πολύ ωραία, αυτή είναι λοιπόν η βάση, το PCM.

Για να έχετε σε HDMI τα κανάλια του πολυκάναλου ήχου σε μορφή PCM, χρειάζεται να αποκωδικοποιηθούν.

Η οικονομική λύση είναι τα blue ray της Sony που έχουν 2 HDMI εξόδους.

Αυτά τα Sony είναι έξοχα transport, καθώς παίζουν οτιδήποτε σε μορφή ασημένιου δίσκου, και σχεδόν οτιδήποτε από σκληρό δίσκο.

Κάνουν αποκωδικοποίηση σχεδόν τα πάντα σε PCM και το δίνουν στην δεύτερη HDMI, ενώ η πρώτη δίνει ξεχωριστά μόνο εικόνα.

Επίσης κάνουν upmix του δικάναλου ήχου, όπως και του Spotify, που τα ίδια υποστηρίζουν και παίζουν, και παίζουν κι άλλες εφαρμογές (νέτφλιξ, γιού τιούμπ κλπ).

Ε, σ'αυτουνού την HDMI μπορείτε να καρφώσετε το εν λόγω mini DSP και να κάνετε δουλειά.

Πολύ οικονομική λύση, άριστη.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
και σχεδόν οτιδήποτε από σκληρό δίσκο
Ακούω πως υπάρχουν σοβαροί περιορισμοί σε αρχεία ταινιών.
 

D

Deleted member 38719

Guest
Τόσο δύσκολο είναι δηλαδή να γίνει μια συζήτηση και να ακουστούν όλες οι απόψεις χωρίς να ξεφύγουν τα πράγματα
Πως? ποιος κάνει πλάκα εδώ μέσα.... όταν ξεκινάς έτσι : "Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ"
επανειλημμένα έχω πει τα εξής:
Ανάδειξε την αξία, τις ιδιαιτερότητες και την όποια δυναμική του πολυκάναλου χωρίς να υποτιμάς το δικάλο
...
Λοιπόν, σε ακούμε και περιμένουμε την εξέλιξη του θέματος!
Πες μου που είμαι λάθος!
ok Τελείωσε εδώ.....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.403
Reaction score
125.579
Ακούω πως υπάρχουν σοβαροί περιορισμοί σε αρχεία ταινιών.
Δεν αντιλήφθηκα κάτι τέτοιο, 2-3 μήνες που το δούλεψα.

Δεν παίζει iso και δε φτιάχνει τα μενού των blue ray από ριπαρισμενα directory (το όππο τα κάνει), αλλά από την άλλη το oppo νομίζω δε κάνει upmixing, δε παίζει Spotify, you tube, Netflix, κλπ.

Από αρχεία mkv δεν έτυχε να βρω κάτι που να μη το παίζει, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα παίζει όλα, πιθανώς δε δοκίμασα πολλά.

Το όππο βέβαια, σε αρχεία ταινιών είναι ο αρχηγός, αυτό να λέγεται, αν έκανε και upmixing, θα ήταν ακόμα καλύτερο, αλλά από ότι είδα δε κάνει (έχω τον κινεζικό κλώνο του, χωρίς το συρτάρι για ασημένιο δίσκο).

Είναι και η τιμή ένα θέμα..
Το αγοράζεις με 150-300€, αναλόγως μοντέλου. Πολύ οικονομικό, χαλάλι τα λεφτά...
 

A

AKARL

Guest
"Wanted Dead Or Alive"

It's all the same, only the laws change
Every day the Docs 're expanding the range
Another place where the speakers are a lot
I try all time just to not get caught

I'm a cowboy, only one sub to hide
I'm wanted dead or alive
Wanted dead or alive

Sometimes I speak, sometimes I study a clause
And the doctors I meet always preach their special laws
Sometimes you tell the sound
By the cable that you use
And times when you're alone you wanna blow a fuse

I'm a cowboy
Only one sub to hide
I'm wanted, wanted, dead or alive
Wanted (wanted) dead or alive

Alive

I'm a cowboy
Only one sub to hide
I'm wanted (wanted) dead or alive

And I surf this site, with a humble 2.1 audio setup
I write what’s right, 'cause it all might get fucked up
I've heard many subs, and still I'm standing tall
I've heard a million records and I've rocked with them all

'Cause I'm a cowboy, only one sub to hide
I'm wanted dead or alive
'Cause I'm a cowboy, I got Zap on my side
I'm wanted dead or alive
And I ride dead or alive
I still drive, dead or alive
Dead or alive
Dead or alive
Dead or alive
Dead or alive
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Η ζωή του ανθρώπου καθορίζεται κατά 5% από το τμήμα του μυαλού που ονομάζεται συνειδητό και κατά 95% από ένα άλλο που λέγεται υποσυνείδητο. Το 5% αφορά αυτό που γίνεται τώρα τη στιγμή που μιλάμε και το άλλο 95% από αυτά που έχουν γίνει στο παρελθόν.
Αυτό το 95% έχει σχεδιαστεί να ζει με το παρελθόν, και δουλειά του είναι να ψάχνει για αυτό και να επιβεβαιώνει ότι έχει αποθηκευμένο. Δουλεύει σαν πρόγραμμα και είναι πολύ πιο δυνατό "σε επεξεργαστική δύναμη" , από το συνειδητό. Δεν χωράει ο νους σας τη διαφορά. Τα έχω ξανά πει αυτά. Όλη μας η ζωή τρέχει πάνω σε ένα πρόγραμμα και εξαρτάται από αυτό.
Αυτός είναι και ο μοναδικός λόγος που έχουμε αντίρρηση σε ότι νέο, δεν προσαρμοζόμαστε εύκολα, ίσως και ποτέ, και θεωρούμε ότι είναι και επιλογή μας. Τρομάρα μας.
Ο μόνος τρόπος για να το προγραμματίσουμε ξανά είναι πρώτα από όλα να θέλουμε και δεύτερον να δράσουμε πάνω σε νέα πράγματα.

H νευροεπιστήμη πλέον εξελίσσεται καθημερινά. Νέες πανεπιστημιακες έρευνες αλλάζουν τα πράγματα όπως τα ξέραμε. Νέα μηχανήματα σχεδιάζονται για να βοηθήσουν τις έρευνες αυτές. Είναι τόσο ανατρεπτικά τα νέα δεδομένα που ακόμα και η συντηρητική επιστημονική κοινότητα δεν τα δέχεται εύκολα έως καθόλου. Αν είναι δυνατόν, συντηρητική επιστημονική κοινότητα. Και μόνο ο όρος τρομάζει. Αυτό λέγεται άρνηση σε νέα δεδομένα, και έρχεται σε αντίθεση με αυτά που πρέπει να κάνουν.
Προτρέπω όλους να ασχοληθούν με την νευροεπιστήμη, να την παρακολουθούν γιατί θα τους αλλάξει τη ζωή επειδή θα τους αλλάξει τη σκέψη.
Θα μου γράψουν μερικοί τη σχέση έχει αυτό με την κουβέντα μας.
Απόλυτη είναι η απάντηση. Όχι μόνο στο παρόν θέμα αλλά παντού.
Επέτρεψέ μου αγαπητέ να επισημάνω, καθώς βγάζω το ψωμί μου από τον νευροψυχιατρικό τομέα, ότι η ποσοτικοποίηση και μόνο λειτουργιών (βλέπε 5% και 95% στα γραφόμενά σου) αποτελεί μια υπεραπλούστευση. Οι νευροεπιστήμες σαφώς και μας ενδιαφέρουν και τις παρακολουθούμε με γνώμονα την ευημερία, την προσφορά στον άνθρωπο, που θέλουμε σε τελική ανάλυση να περνά καλά.
Επί του θέματος να πω προσωπικά ότι έχω χαρεί ενίοτε δικάναλα και ότι δεν έχω χαρεί ποτέ προφανώς κακοστημένα / κακορυθμισμένα πολυκάναλα συστήματα. Πρότασή μου είναι κάποιο μέλος που θεωρεί το πολυκάναλο σύστημά του αντιπροσωπευτικό της υπεροχής αυτής της φιλοσοφίας αναπαραγωγής και που μένει Αθήνα να με/μας καλέσει για ακρόαση. Πίτσες κερνάω εγώ ως ανταπόδοση της φιλοξενίας!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Αφτό πως, ακριβώς, το κατάφερες βρε μπαγάσα;;;;;; :D
χμμμ καλή ερώτηση... θα αναγκαστώ να φλυαρήσω λίγο εκτός θέματος αλλά που ξέρεις, μπορεί να φανεί χρήσιμο :p

Η βασική αλλαγή ήταν πως στο μυαλό της, το σαλόνι, από ένα μέρος που θα έπρεπε να είναι στην τρίχα, πεντακάθαρο και με μοναδικό σκοπό το ..φαίνεσθαι.. (άντε να δεχτείς και 5 ανθρώπους μερικές φορές το χρόνο) μετατράπηκε σε ένα μέρος που θα μπορούσαμε να ζήσουμε και εμείς!! και ας φθείρεται και ας μην είναι πάντα πεντακάθαρο...

Αυτό έγινε:
- αφενός από τη μεριά μου με "πιπίλισμα" του τύπου "γυναίκα, εμείς θα πεθάνουμε και ο καινούριος σου καναπές που δε μ΄ αφήνεις να ξαπλώσω με το laptop θα είναι ακόμη εκεί!"...
- αφετέρου από καταστάσεις στη ζωή μας όπως τον ερχομό του παιδιού όπου αναγκάστηκε να βάλει σε άλλη ιεραρχία τα πράγματα (πιο σημαντικό είναι να είναι ευτυχισμένο και να περνάμε όλοι καλά παρά να μην πέσει μια σταγόνα χρώμα από τις ζωγραφιές του στο πάτωμα...) , από κάποια σοβαρά προβλήματα υγείας σε συγγενικά κυρίως πρόσωπα (όπου ήρθε και έδεσε το παραπάνω...."ο καναπές εκεί θα μείνει, εμείς θα φύγουμε...") κ.λπ.

Μ' αυτά και ...μ΄αυτά... αν είχα χρήματα για ξόδεμα, δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να χώσω μια οθόνη 100'' στον ένα τοίχο και 7 neuman γύρω γύρω. Το μοναδικό που θα ζητούσε θα ήταν να μπορεί να τα χειριστεί εύκολα αυτή και το παιδί ώστε να τα χαρούμε όλοι...
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.673
Reaction score
28.013
βλέπε 5% και 95% στα γραφόμενά σου) αποτελεί μια υπεραπλούστευση.
Εννοείται ότι δέχομαι αυτό που λες. Εξάλλου έχω γράψει ότι δεν είναι δικά μου λόγια.

Πρότασή μου είναι κάποιο μέλος που θεωρεί το πολυκάναλο σύστημά του αντιπροσωπευτικό της υπεροχής αυτής της φιλοσοφίας αναπαραγωγής και που μένει Αθήνα να με/μας καλέσει για ακρόαση.
Άμα υπάρχει Αθήνα, θέλω κι εγώ. Αλλιώς θα βολευτώ από το ταπεινό δικό μου.
+1
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μάγκες εγώ θα σταθώ σε κάτι που έγραψε κάπου ο Κώστας, στην παλιά αλλά σοφή παροιμία ότι με π@ρδές δεν βάφεις αυγά. Και στις δύο των περιπτώσεων εφ' όσων έχεις αποφασίσει να φτάσεις σε ένα ΑΑΑ επίπεδο αναπαραγωγής ήχου ( είτε με 15 κανάλια είτε με δύο ) πρέπει να τα στάξεις καλά... Από εκεί και πέρα ότι ευχαριστεί τον κάθε ένα και με ότι είναι ικανοποιημένος ο καθείς....
 


D

Deleted member 38719

Guest
Δώσε παραδείγματα αυτών που χάρηκες.
η πρόσφατη επίσκεψη σας στη Θεσσαλονίκη, 2ch (αν και πειραγμένο στα σημεία) δεν ήταν? Αν δεν κάνω λάθος, διάβασα πολύ θετικά σχόλια!

5% και 95%
εδώ, ένα 1% αρκεί για να γυρίσει τον κόσμο μας ανάποδα...τι νόημα έχουν τα νούμερα?

Petros_Delipis επέστρεψα. :hi:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
χμμμ καλή ερώτηση... θα αναγκαστώ να φλυαρήσω λίγο εκτός θέματος αλλά που ξέρεις, μπορεί να φανεί χρήσιμο :p

Η βασική αλλαγή ήταν πως στο μυαλό της, το σαλόνι, από ένα μέρος που θα έπρεπε να είναι στην τρίχα, πεντακάθαρο και με μοναδικό σκοπό το ..φαίνεσθαι.. (άντε να δεχτείς και 5 ανθρώπους μερικές φορές το χρόνο) μετατράπηκε σε ένα μέρος που θα μπορούσαμε να ζήσουμε και εμείς!! και ας φθείρεται και ας μην είναι πάντα πεντακάθαρο...

Αυτό έγινε:
- αφενός από τη μεριά μου με "πιπίλισμα" του τύπου "γυναίκα, εμείς θα πεθάνουμε και ο καινούριος σου καναπές που δε μ΄ αφήνεις να ξαπλώσω με το laptop θα είναι ακόμη εκεί!"...
- αφετέρου από καταστάσεις στη ζωή μας όπως τον ερχομό του παιδιού όπου αναγκάστηκε να βάλει σε άλλη ιεραρχία τα πράγματα (πιο σημαντικό είναι να είναι ευτυχισμένο και να περνάμε όλοι καλά παρά να μην πέσει μια σταγόνα χρώμα από τις ζωγραφιές του στο πάτωμα...) , από κάποια σοβαρά προβλήματα υγείας σε συγγενικά κυρίως πρόσωπα (όπου ήρθε και έδεσε το παραπάνω...."ο καναπές εκεί θα μείνει, εμείς θα φύγουμε...") κ.λπ.

Μ' αυτά και ...μ΄αυτά... αν είχα χρήματα για ξόδεμα, δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να χώσω μια οθόνη 100'' στον ένα τοίχο και 7 neuman γύρω γύρω. Το μοναδικό που θα ζητούσε θα ήταν να μπορεί να τα χειριστεί εύκολα αυτή και το παιδί ώστε να τα χαρούμε όλοι...
αψογη νοοτροπια ευγε σε ολη την οικογενεια!!!
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
@kkaram οχι, ποναει αυτη η φωτογραφια του Toole....
Και η αλλη του αρχισχεδιαστη της JBL με τα σεμεδακια και την κρυσταλιερα...
Κακοπαντρευτηκαν τα παιδια...
Και άλλα πολλά editor!

Δεν έχει στρέψει τα ηχεία του προς τα έσω με τουλάχιστον 30 μοίρες.

Τα τοιχωματικά του όρια ΔΕΝ πρέπει να είναι φτιαγμένα από τσιμέντο. Επίσης δεν περιέχουν από πίσω την μισή παραγωγή πετροβάμβακα των ΗΠΑ. Πως θα αντέξουν τα 130+ db που απαιτούνται για την αληθοφανή αναπαραγωγή;

Τα τουλάχιστον 4 υποβαθύφωνα (subs επί τω λαϊ-κότερο-του-Τσίπρα) μαζί με τα 12 περιφερειακά ηχεία δεν φαίνονται να υπάρχουν.

ΒΕΒΗΛΟΣ! Η ποινή του: υποχρεωτική πλύση εγκεφάλου διαβάζοντας όλα τα θέματα που περιέχουν την λέξη υποβαθύφωνο!

Ευτυχώς η στέγη του ακολουθεί (αντίστροφα) τις καμπύλες Φλάτσα-Φλούτσα και ίσως σώζεται η κατάσταση.
[DOUBLEPOST=1557494835][/DOUBLEPOST]
Εδώ οι απαντησεις του κ. toole για το στησιμο του συστηματος του.....

https://www.avsforum.com/forum/89-s...evel-home-theater-thread-51.html#post52520193

κι εδω μια γρήγορη ανάγνωση για τ΄ανεστραμμένα Salon2l-
In this case lifting the speakers keeps the right channel from being fried by the fireplace, and inverting them puts the tweeter closer to ear level and on target for movies and concerts on the 10 ft screen. The sound is superb, and there are refinements yet to be implemented.

Διαβάστε την, κρυβει πολλους θησαυρους- και τα συμπεράσματα δικά σας!
Πουτ δε τουίτς ντάουν!

Μα καλά, παίζει έτσι η οντότητα; Μήπως είναι πιο ζεστό απ όσο πρέπει λόγω τζακιού;
 


Μηνύματα
299
Reaction score
321
Δώσε παραδείγματα αυτών που χάρηκες.
Πάμε έτσι ενδεικτικά. Και τα χάρηκα πραγματικά. Η σειρά: πηγή, ενισχυτής, ηχεία

Lyngdorf CD-1, Audio Note Soro se, Proac Response D1 (μα...κία που τα πούλησα)

Pioneer U-05 από PC - CD Transport PS Audio, Primaluna Dialogue Premium, Proac Tablette (το σύστημά μου)

Luxman DA-06 με Bel Canto CD Transport, Luxman L509X, Sonus Faber Olympica II (εύχομαι να μην τα πουλήσει)

Marantz CD 63 KIS, Audiolab 8000c & 8000P, Monitor Audio PMC 703 (μα...κία που τα...πούλησε)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.961
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top