Επιλογή κώνου για ηχεία

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα! :)

Έχω το σχετικά παλιό JVC CA-UXG45 (https://www.manualslib.com/manual/83727/Jvc-Ca-Uxg45.html?page=67#manual).

Τα ηχεία έχουν αρχίσει να "μπουκώνουν"/"κολλάνε", δηλαδή να χρειάζεται να χτυπάω απαλά τον κώνο στη μπροστινή πλευρά του ηχείου για να ακουστεί ο ήχος. Αυτό παρατηρείται κυρίως σε χαμηλές εντάσεις, αλλά δε συνηθίζω να τα βάζω πολύ δυνατά. Τον τελευταίο καιρό χρειάζεται να το κάνω αυτό αρκετά συχνά, για να "ξεμπουκώσουν". Τα είχα πάει και σε ένα μαγαζί για επισκευή/συντήρηση, αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. :(

Συνεπώς, σκέφτομαι να πάρω ένα καινούργιο ζευγάρι ηχεία/κώνους, για να τα αντικαταστήσω. Δεν θέλω να αντικαταστήσω ολόκληρο το ηχείο με το περίβλημα, μόνο το woofer (αν το λέω σωστά) και ίσως και το tweeter.

Γι' αυτό θα ήθελα να με βοηθήσετε, με όποιο τρόπο κρίνετε καταλληλότερο: είτε να μου προτείνετε ηχεία, σχετικά οικονομικά, που να αντικαταστήσουν αυτά που έχω και να ταιριάζουν στα χαρακτηριστικά του συστήματος/ενισχυτή, χωρίς να χρειάζονται πολλές επεμβάσεις εκ μέρους μου (κολλήσεις, κλπ), είτε να με παραπέμψετε σε άλλα σημεία του forum ή στο ίντερνετ για να διαβάσω κάποια περισσότερα πράγματα και να μπορέσω να ψάξω μόνος μου πιο αποτελεσματικά.

Ξεκίνησα λίγο ψάξιμο από μόνος μου αλλά δυσκολεύτηκα να βρω τι μου ταιριάζει με βάση τις διαστάσεις των ηχείων, πόσα ohm και watt πρέπει να έχουν και ποιο τρόπο σύνδεσης και τύπο καλωδίων παίρνουν. Επισυνάπτω και μερικές φωτογραφίες που πιστεύω θα φανούν χρήσιμες. Σίγουρα θα έχω ξεχάσει να αναφέρω λεπτομέρειες αλλά θα τις προσθέσω στη συνέχεια του θέματος.

Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη, ευχαριστώ εκ των προτέρων! :hi:
 

Attachments



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για να ονομαστεί μια κατασκευή <<ηχείο>> θα πρέπει να είναι αρμονικά δεμένα τα μεγάφωνα μεταξύ τους, αλλά και με την καμπίνα. Το δε κύκλωμα διαχωρισμού (crossover) να κάνει αποτελεσματικά την δουλειά του.
Σε διαφορετική περίπτωση, αν δηλαδή αυτά γίνονται στην τύχη, το αποτέλεσμα ονομάζεται κουτόφωνο και όχι ηχείο.
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπαίνει οποιοδήποτε μεγάφωνο οπουδήποτε. Δεν υπάρχει συμβατότητα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, μιας και τα ηχεία που συνοδεύουν το εν λόγο mini συστηματάκι δεν είναι ιδιαίτερο, είναι να βρεις ένα αξιοπρεπές ζεύγος μεταχειρισμένων ηχείων και να αντικαταστήσεις τα συγκεκριμένα.
Θα πρέπει να προσέξεις την αντίσταση τους να μην είναι 4 Ωμ, όπως συμβαίνει σε αρκετά μικρά ηχεία, αλλά τουλάχιστον 6.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
κουτόφωνο
Φωνοκούτι..... μάλλον είναι πιο σωστός ο όρος.... :p:D
....... .......
Στο μάρκετπλεις βρωμάει ο τόπος από ηχειακια για μίνι συστηματακια...... Παίζει να βρεις και τα ίδια .....
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Για να ονομαστεί μια κατασκευή <<ηχείο>> θα πρέπει να είναι αρμονικά δεμένα τα μεγάφωνα μεταξύ τους, αλλά και με την καμπίνα. Το δε κύκλωμα διαχωρισμού (crossover) να κάνει αποτελεσματικά την δουλειά του.
Σε διαφορετική περίπτωση, αν δηλαδή αυτά γίνονται στην τύχη, το αποτέλεσμα ονομάζεται κουτόφωνο και όχι ηχείο.
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπαίνει οποιοδήποτε μεγάφωνο οπουδήποτε. Δεν υπάρχει συμβατότητα.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, μιας και τα ηχεία που συνοδεύουν το εν λόγο mini συστηματάκι δεν είναι ιδιαίτερο, είναι να βρεις ένα αξιοπρεπές ζεύγος μεταχειρισμένων ηχείων και να αντικαταστήσεις τα συγκεκριμένα.
Θα πρέπει να προσέξεις την αντίσταση τους να μην είναι 4 Ωμ, όπως συμβαίνει σε αρκετά μικρά ηχεία, αλλά τουλάχιστον 6.
Τέλεια, αυτό θα κάνω. Θα έχω κάποιο κέρδος αν η αντίσταση κάθε ηχείου είναι μεγαλύτερη από 6 Ωμ, ή θα έχει αρνητικά αποτελέσματα;

Φωνοκούτι..... μάλλον είναι πιο σωστός ο όρος.... :p:D
....... .......
Στο μάρκετπλεις βρωμάει ο τόπος από ηχειακια για μίνι συστηματακια...... Παίζει να βρεις και τα ίδια .....
Ωραία, θα κοιτάξω. Marketplace εννοείς τις μικρές αγγελίες του forum;
edit: Μάλλον εννοείς του facebook
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τέλεια, αυτό θα κάνω. Θα έχω κάποιο κέρδος αν η αντίσταση κάθε ηχείου είναι μεγαλύτερη από 6 Ωμ, ή θα έχει αρνητικά αποτελέσματα;
Ο ενισχυτής που έχει το mini σου δεν μπορεί να οδηγήσει ηχεία χαμηλής εμπέδησης (αντίστασης) όπως 4Ωμα.

Από την άλλη, δεν χρειάζεται να περιορίσεις την αναζήτηση σου σε ηχεία από ανάλογα συστήματα.
Μια καλή αναβάθμιση ηχητική θα είναι να βρεις ένα ζευγάρι μεταχειρισμένων ηχείων βάσης ή βιβλιοθήκης, όπως για παράδειγμα Tangent Evo 4, Eltax montor 1, Magnat supreme 102.
Θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και αργότερα, αν αποφασίσεις να πας σε κάτι καλύτερο από συσκευές.
 

Μηνύματα
2.303
Reaction score
5.359
Μάλλον εννοείς του facebook
Ναι στο f. b.....
Ρίξε μια ματιά και με βάση το ποσό που θες να ξοδέψεις συγκέντρωσε αυτά που σου αρέσουν και ποσταρισε τα.. .... Να σε βοηθήσει και το αβουσαιτ μετά στην τελική επιλογη......
 

D

Dimkal

Guest
Συμφωνώ με ολους.
Με 100 ευρω θα βρεις πολλές και εξαιρετικες λυσεις.
Δυο , κινεζογουφερακια και δυο κινεζοσφυριχτρες τουητερ να αγοραζες με δυο οτιναναι κροσοβερ, τα ιδια θθανεδινες και δεν θα κερδιζες τίποτα.
Μπορείς να βρεις στο ebay μεχρι και tannoy reveal με 100 ευρω ή mission 751
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Στο site του Νάκα έχει σε προσφορά (στοκ) διάφορα μοντέλα ηχείων από τα mini συστήματα της Yamaha, σε τιμές κάτω από 80€. Μπες και δες.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απ ότι βλέπω, θα χρειαστεί να αλλάξω και τα καλώδια, αφού στο τωρινό είναι κολλημένα στα tweeter και με συγκεκριμένο βύσμα στα woofer.

Είχα δει σε κάποια βίντεο στο ίντερνετ ότι έχει σημασία το πάχος του καλωδίου, και αν δείτε στις φωτογραφίες, τα τωρινά είναι αρκετά λεπτά, ενώ αυτά που αναφέρετε έχουν παχύτερα. Θα μπορέσω απλώς να βάλω στη πηγή μου ένα παχύτερο ζεύγος καλωδίων για κάθε ηχείο;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Τείνω προς τα Magnat Monitor Supreme 102, θα το ψάξω λίγο ακόμα για να σιγουρευτώ πριν προχωρήσω σε αγορά.

Τι ακριβώς σημαίνει "αντίσταση 4-8Ω" ή "αντίσταση min 4-8Ω"; Φαντάζομαι ότι είναι ΟΚ για την περίπτωσή μου που χρειάζομαι 6ohm;

Σχετικά με το καλώδιο, τι πάχος να κοιτάξω; Όπως φαίνεται και στην αρχικη φωτο μου, δε νομίζω η πηγή μου να δέχεται απεριόριστα παχύ καλώδιο.

Ευχαριστώ πολύ όσους απάντησαν, με βοηθάτε πολύ! :geek:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τα ηχεία που έχεις τώρα δεν χρειάζεται να τα πειράξεις καθόλου.
Θα χρειαστείς δύο καινούρια καλώδια, για να συνδέσεις τα νέα ηχεία.
Με 1 ή 1,5 καρέ, αναλόγως ποιο χωράει στους υποδοχείς του mini, είσαι καλυμμένος σε κάθε περίπτωση.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Καλησπέρα και πάλι,

Δυστυχώς, και τα καινούργια ηχεία εμφανίζουν το ίδιο πρόβλημα... Σαν να χάνεται η επαφή με την πηγή, χρειάζεται να αυξομειώνω την ένταση για να ξεμπουκώσουν τα ηχεία. Όσο χαμηλότερη η ένταση, τόσο ευκολότερα/συχνότερα συμβαίνει, και στο ράδιο και στο aux.

Υπάρχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;
 


Μηνύματα
8
Reaction score
0
Το ποτενσιόμετρο.
Μπορείς να μου δώσεις λίγες παραπάνω λεπτομέρειες; Είναι εφικτό να επιδιορθωθεί αυτό με οδηγίες από το ίντερνετ/βίντεο από το youtube? Κάνει να το προσπαθήσω; Είναι σχεδόν σίγουρα εκεί το πρόβλημα;
 



Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Με smartphone, από τη θύρα των ακουστικών. Τα ίδια πάντως έκανε και στο ράδιο...
Ωραία. Βάλε το ποτενσιόμετρο σε θέση που δεν ακούς έντονα ( ή και καθόλου ) το πρόβλημα και μείωσε την ένταση απο το smartphone. Αν είναι το ποτενσιόμετρο, θα πρέπει να μη σου παρουσιάσει το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις.
 

K

kimon

Guest
Καλησπέρα και πάλι,

Δυστυχώς, και τα καινούργια ηχεία εμφανίζουν το ίδιο πρόβλημα... Σαν να χάνεται η επαφή με την πηγή, χρειάζεται να αυξομειώνω την ένταση για να ξεμπουκώσουν τα ηχεία. Όσο χαμηλότερη η ένταση, τόσο ευκολότερα/συχνότερα συμβαίνει, και στο ράδιο και στο aux.

Υπάρχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;
Προφανώς είναι κάποια επαφή στον τελικό ενισχυτή,που λόγω οξείδωσης μάλλον,έχει αυξημένη αντίσταση και ,άρα,χρειάζεται αυξημένη τάση (άνοιγμα της έντασης), ώστε να περάσει ρεύμα και να ακουστεί ήχος από τα ηχεία.Και ο δικός μου ενισχυτής κάνει το ίδιο και υποψιάζομαι το ρελαί εξόδου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Καλησπέρα και πάλι,

Δυστυχώς, και τα καινούργια ηχεία εμφανίζουν το ίδιο πρόβλημα... Σαν να χάνεται η επαφή με την πηγή, χρειάζεται να αυξομειώνω την ένταση για να ξεμπουκώσουν τα ηχεία. Όσο χαμηλότερη η ένταση, τόσο ευκολότερα/συχνότερα συμβαίνει, και στο ράδιο και στο aux.

Υπάρχει κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;
Είναι καμένο το τσιπάκι ισχύος της τελικής βαθμίδας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.946
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top