Harbeth Monitor 40.2 40th Anniversary Edition Loudspeaker

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Εμείς όμως οι περισσότεροι ενδιαφερόμαστε με τα λίγα χρήματα μάς να πάρουμε όσο γίνεται περισσότερο και καλύτερο ήχο.
Μπα.. δε σε πιστεύω.:cool:
Τόσα χρόνια λέω για τα οικονομικά Κλάιν Μάιν, από το θρεντ "η δύναμη της λογικής", και ουδεμία .. λογική! :p

Δεν είναι ..όμορφα! :D:D:D

Ένα ηχείο που οι μετρήσεις του ζωγραφίζουν, 3-δρομο τριενισχυόμενο στο 1,5 χιλιάρικο, κι όμως, σιγά τις ..πωλήσεις! :D:D:D

Που του βάζεις 2 σαμπ και έχεις κλείσει το θέμα αναπαραγωγής για πάντα! Χαχαχαχαχαχαχα

Γιατί, το ομοαξονικό το πρισονους το 8" με τα ενισχυτικά του μαζί, έτοιμο, στα 7,5 κατοστάρικα μήπως έσπασε τα ταμεία στις πωλήσεις;:p:p:p

Το ενεργό ρε συ το 8" το τανοϊ, 149€ στον Θωμά, ποιος το πήρε;:lolsign::lolsign::lolsign:

Άσε, δε πείθονται οι γνωστοί εδώ ύποπτοι πως υπάρχει ενδιαφέρον για "καλό ήχο με λίγα λεφτά"... :rofl:

Ενδιαφέρον υπάρχει για αλλαγές μηχανηματων. :drinks:

Ενδιαφέρον υπάρχει για τα ανεξήγητα ακριβά χαρμπεθ, ακόμα και σε ..επετειακές εκδόσεις! Ενδιαφέρον υπάρχει για τη διαφορά του 40.1 με το 40.2 και δεξερωγωτι, αλλά όχι για καλό ήχο, όχι, δε το δέχομαι.:tongue:

Τέλος, ενδιαφέρον υπάρχει για καλώδια. Ότι καλώδιο ακριβό βγει σε αγγελία, είναι το πρώτο που φεύγει. :D:D:D:D
[DOUBLEPOST=1558887857][/DOUBLEPOST]
Τώρα παρεξηγήθηκα! :rolleyes:
Κάτσε να παρεξηγηθεί πρώτα ο ντιμιφουτ, μετά εσύ. Περίμενε λίγο, όπου να'ναι θα παρεξηγηθεί. :p
 

I

iason

Guest
Μπα.. δε σε πιστεύω.:cool:
Τόσα χρόνια λέω για τα οικονομικά Κλάιν Μάιν, από το θρεντ "η δύναμη της λογικής", και ουδεμία .. λογική! :p

Δεν είναι ..όμορφα! :D:D:D

Ένα ηχείο που οι μετρήσεις του ζωγραφίζουν, 3-δρομο τριενισχυόμενο στο 1,5 χιλιάρικο, κι όμως, σιγά τις ..πωλήσεις! :D:D:D

Που του βάζεις 2 σαμπ και έχεις κλείσει το θέμα αναπαραγωγής για πάντα! Χαχαχαχαχαχαχα

Γιατί, το ομοαξονικό το πρισονους το 8" με τα ενισχυτικά του μαζί, έτοιμο, στα 7,5 κατοστάρικα μήπως έσπασε τα ταμεία στις πωλήσεις;:p:p:p

Το ενεργό ρε συ το 8" το τανοϊ, 149€ στον Θωμά, ποιος το πήρε;:lolsign::lolsign::lolsign:

Άσε, δε πείθονται οι γνωστοί εδώ ύποπτοι πως υπάρχει ενδιαφέρον για "καλό ήχο με λίγα λεφτά"... :rofl:

Ενδιαφέρον υπάρχει για αλλαγές μηχανηματων. :drinks:

Ενδιαφέρον υπάρχει για τα ανεξήγητα ακριβά χαρμπεθ, ακόμα και σε ..επετειακές εκδόσεις! Ενδιαφέρον υπάρχει για τη διαφορά του 40.1 με το 40.2 και δεξερωγωτι, αλλά όχι για καλό ήχο, όχι, δε το δέχομαι.:tongue:
Κώστα δεν είναι κακό να αλλάζεις μηχανήματα .
Φυσικά εγώ μιλάω με το δικό μού τρόπο σκέψης .
Όταν έχεις ένα ηχείο ,η ενα ενισχυτή που έχει κλείσει 10 χρόνια ζωής και σού το επιτρέπουν τα οικονομικά σου δε βλέπω το λόγω γιατί να μη κάνεις κάποια αλλαγή .
Ούτως ή άλλως η τεχνολογία προχωρά τα γούστα αλλάζουν.
Τώρα άμα αλλάζεις μηχανήματα την άνοιξη και τα επόμενα Χριστούγεννα πάλι, τότε η μαζεύεις λεφτά από το πάτωμα η δε ξέρεις τι θέλεις .
Γνώμη μου πάντα ,δε σημαίνει ότι είναι και σωστή .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Στον ηχο τα 10.000 ευρω δεν ειναι τιποτα
Σωστά.
Και συ φίλε μου, ένα σκασμό δεκαχιλιαρα έριξες στο απατο βαρέλι του Χάι Εντ, και πάλι αθεράπευτος, πάλι θα'θελες να ρίξεις (αν τα βρεις) λεφτά με τη σέσουλα για να έχεις όμορφες λάμπες να φέγγουν! :p:p:p

Ρε είναι αρρώστια και δε περνάει, μη σκας, σε καταλαβαίνω.:drinks:

Και συ έτυχε και σου ήρθαν σχεδόν με το ζόρι τα μικρά Άνταμ τα 7-αρακια στα χέρια, και έμεινες Πάκης, έβαλες το σαμπακι κι άκουσες πως είναι η μουσική, κατάλαβες πόσο πεταμένα ήταν τα λεφτά τόσων ετών στην πορεία σου στο χόμπι!

Δε τα κυνηγησες να πας να τα πάρεις να στήσεις ένα σεταπ μετρημένα σωστό, παρά τη θεωρία που υπάρχει δω στο φόρουμ τόσα χρόνια που τα λέω τα ίδια και τα ίδια μας επρηξες τ'αντιδια, ε; :D:D:D

Να, έτσι είναι και τα άλλα παιδιά. Πρέπει να βρεθεί κάποιος να τα σπρώξει με το ζόρι να βάλουν σκατερινγκ στο χώρο και 2 σαμπ και μερικά μόνιτορ σε σωστές θέσεις κι όχι στα 6 μέτρα στο βάθος κήπος, να τελειώνει το ποίημα με ένα ντιρακ. Να, τόσο απλό, κι όμως, τόσο δύσκολο. 8-)
 



Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Εχω εναν παλιο συμμαθητη ο οποιος ''σπουδασε'' στη Βουλγαρια. Εχει πτυχιο, μεταπτυχιακο, 2-3 δημοσιευσεις σε εντόπια περιοδικα αλλά και διδακτορικο παρακαλω!! Στη γυμναστικη ακαδημια. Κι επειδη δεν το ειχε με το διαβασμα, αποφασισε να αγορασει τις σπουδες του και σε τιμη ευκαιριας στο ετοιμοθανατο κομμουνιστικο συστημα που ηταν τοτε πολος ελξης για σπουδες στο εξωτερικο. Σε σημερινα χρηματα, ολα τα ''χαρτια'' του πηγαν γυρω στα 20000 ευρω αν θυμαμαι καλα. Τη διδακτορικη του διατριβη δεν την εχει διαβασει, δεν ξερει τι γραφει. Δεν εδωσε καν εξετασεις!!! Το θεμα θυμαται μονο!!! Εκανε λοιπον το κεφι του ξοδευοντας χρηματα για να επενδυσει στο μελλον του. Φυσικα δεν εμαθε τιποτε απ' το πανεπιστημιο και τωρα ειναι ενας απλος πωλητης σε μια εταιρια που αναγνωρισε ομως το διδακτορικο του. Κανενας άλλος δεν εχει διδακτορικο στην εταιρια!!! Το καλο ομως μ' αυτον ειναι οτι ποτέ μα ποτέ δεν εδειξε το παραμικρο σημαδι επαρσης σε κανεναν. Αντιθέτως, πάντα για πλακα, οταν λεει ''Εγω ειμαι Δοκτωρ'' γελαει πρωτος και υστερα γελαμε κι εμεις αφου τον φασκελωσουμε.:D Καλοπροαιρετα φυσικα!! Ποτέ δεν υποστηριξε οτι ειναι γνωστης στο αντικειμενο που υποτιθεται οτι σπουδασε ακομα και σ' αυτους που δεν τον γνωριζουν, σε αντιθεση με καποιους εδω που εχουν διδακτορικο στην ''ακροαματικοφιλία'' και οχι μονο ειναι ειδικοι αλλά και οικτίρουν οσους αμφισβητουν το αλανθαστο υπερτεκμηριο της ακοής!!!!
Συνεπως, το χάι-φάι ειναι σαν την γυμναστικη ακαδημια στη Σόφια: :p:D Οσα και να πληρωσεις, οσα και να αλλάξεις, οσες ακροασεις και να κανεις, η αληθεια ειναι στη μελετη και στο διαβασμα που συνηθως ειναι δωρεαν. Οση εμπειρια και να εχεις, η γνωση ερχεται με διαβασμα+ανοιχτα μυαλά και οχι με τα πορτοφολια...
 

C

chrispo

Guest
Με 10 ¨μαρούλια¨, παίρνεις ένα ζεύγος Kii3, κοτσάρεις ένα streamerάκι ή laptopάκι και ακούς μουσική πολύ υψηλού επιπέδου.
Είμαι σχεδόν βέβαιος , ότι όσοι προβούν σ´αυτή τη διαδικασία, θα απαλλαγούν για μεγάλο διάστημα από το μικρόβιο της ¨αναβάθμισης ¨.(παίρνουν τα sub και τελειώνουν).
Αλλά ο κόσμος, ίσως δεν είναι ακόμα ώριμος για τέτοια ακούσματα.
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
απο την πλευρα του μηχανικου

1) και ετσι πρεπει να γινει
2) δεν μας νοιαζει
3) το ιδιο
4) ομοιως

ειναι ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ , δεν ειναι μουσικο οργανο
η μεθοδολογια σου ειναι τοσο λαθος που με το ζορι αντεχει στην κριτικη
ήσουν υποψήφιος και πήγες χάλια εεε φίλε μου?? κουράγιο, έτσι είναι η ζωή.. την άλλη φορά..
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Σωστά.
Και συ φίλε μου, ένα σκασμό δεκαχιλιαρα έριξες στο απατο βαρέλι του Χάι Εντ, και πάλι αθεράπευτος, πάλι θα'θελες να ρίξεις (αν τα βρεις) λεφτά με τη σέσουλα για να έχεις όμορφες λάμπες να φέγγουν! :p:p:p

Ρε είναι αρρώστια και δε περνάει, μη σκας, σε καταλαβαίνω.:drinks:

Και συ έτυχε και σου ήρθαν σχεδόν με το ζόρι τα μικρά Άνταμ τα 7-αρακια στα χέρια, και έμεινες Πάκης, έβαλες το σαμπακι κι άκουσες πως είναι η μουσική, κατάλαβες πόσο πεταμένα ήταν τα λεφτά τόσων ετών στην πορεία σου στο χόμπι!

Δε τα κυνηγησες να πας να τα πάρεις να στήσεις ένα σεταπ μετρημένα σωστό, παρά τη θεωρία που υπάρχει δω στο φόρουμ τόσα χρόνια που τα λέω τα ίδια και τα ίδια μας επρηξες τ'αντιδια, ε; :D:D:D

Να, έτσι είναι και τα άλλα παιδιά. Πρέπει να βρεθεί κάποιος να τα σπρώξει με το ζόρι να βάλουν σκατερινγκ στο χώρο και 2 σαμπ και μερικά μόνιτορ σε σωστές θέσεις κι όχι στα 6 μέτρα στο βάθος κήπος, να τελειώνει το ποίημα με ένα ντιρακ. Να, τόσο απλό, κι όμως, τόσο δύσκολο. 8-)
Ενταξει εσυ εισαι της φιλοσοφιας ενεργων και μονιτορ. Πολυ θα θελα να ακουγα τον χωρο σου το συστημα σου ωστε να μπορουσαμε να καναμε διαλογο.τωρα δεν ξερω να απαντησω σε ολα αυτα που λες.

Και εμενα παλιοτερα ενεργα μου ειχες προτεινει τα neuman 3000ε περιπου.δεν τα πηρα καλως η κακως. Παρολα αυτα τα ακουσα σε εναν φιλο απο εδω.αγορασα καποια αλλα ενεργα για τα βαλω στον χωρο μου... Τα οποια μετα πουλησα. Δεν λεω οτι φταινε τα ενεργα.ισως φταιω εγω και σιγουρα φταιει ο χωρος.

Απο εκει και περα....το να προτεινεις σε καποιον τα tanoy...η γενικα ενεργα το βρισκω λιγο αναρχικο μιας ερχεται σε αντιπαραθεση με ολο τον κοσμο του hifi.και εδω θα πεις οτι δεν πειθομαι οτι ενα φθηνο μπορει να παιξει καλα. Ελληναρας και τετοια. Οχι δεν τιθεται θεμα τετοιο απλα εχω ακουσει καποια ενεργα και σε καλους χωρους και δεν το βρηκα ευχαριστα. Ουτε μου δημιουργησε την ψευδαισθηση της εικονας οτι ειμαι εκει. Λοιπον οπως ξερεις και το καλωδιο μετραει και η στηριξη μετραει και ολα...καλυτερα θα ηταν ακομα και τα κροσοβερ να ηταν εξω απο τα ηχεια μας και το ιδανικο ο ενισχυτης με εναν μαγικο τροπο να ηταν σε αλλο δωματιο, απο την αλλη τα μονιτορ εχουν μεσα και τον ενισχυτη;αυτο ειναι το τελειο; Θα μου πεις δεν εχουν την καμπινα του χαρμπεθ.αυτο ομως δεν ειναι και οτι καλυτερο. Η καμπινα σε ολα τα ηχεια παλεται πολυ η λιγο. Pmc θες...atc θες...παλεται. Στα χαρμπεθ αρκετα.Μακαρι ολοι οι στουντιαδες να ηταν τοσο αρρωστοι σσν τους hifaδες....επετρεψε μου λοιπον να διαφωνησω οτι τα στουντιακα μονιτορ ηχεια πατανε συστηματα 3αξιας ....διοτι η φιλοσοφια και κ λογος που υπαρχουν ειναι αλλος. Και αυτο φαινεται και στην σχεδιαση οπου κανεις ευκολα παρατηρει τους διακοπτες πισω που κροσσαρουν σε συγκεκριμενες συχνοτητες κτλ.

Δεν το παιζω εξυπνος ουτε γνωριζω πολλα. Απλα σε αυτο ας γινει συζητηση εφοσον δεν μιλαμε για χαρμπεθ.
 


P

PMC

Guest
Pmc θες...atc θες...παλεται.

Ελα να ακουμπήσεις το αυτί σου στο πλαϊνό του ηχείου την ώρα που βαράει αλύπητα ......ησυχία!
....Το παραμικρό.....σαν να μην παράγεται ο ηχος από αυτό!
[DOUBLEPOST=1558893280][/DOUBLEPOST]Είναι και κάτι που το λέμε συχνά ...

....κάτι που μετράει σωστά θα ακούγεται και όμορφα.
Κάτι που δεν μετράει σωστά.....δεν μπορείς να το ακούσεις και να σου αρέσει .
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...Και αυτο φαινεται και στην σχεδιαση οπου κανεις ευκολα παρατηρει τους διακοπτες πισω που κροσσαρουν σε συγκεκριμενες συχνοτητες κτλ.

Δεν το παιζω εξυπνος ουτε γνωριζω πολλα. Απλα σε αυτο ας γινει συζητηση εφοσον δεν μιλαμε για χαρμπεθ.
Τώρα και αν παρεξηγήθηκα!

Αυτά τα ρυθμιστικά που τόσο εξοβελιστέα θεωρούνται από παραδοσιακούς ακροαματικόφιλους θα όφειλαν να διατίθενται σε όσα ηχεία σέβονταν την υλοποίησή τους.Ιδίως από τη στιγμή που η πλειοψηφία των προ και ολοκληρωμένων έχει καταργήσει τα αντίστοιχα ελέω της απατηλής ΄΄αγνότητας΄΄ στη διαδρομή του σήματος.

Και υπάρχουν επίσης κάποιες σπουδαίες παθητικές υλοποιήσεις που διαθέτουν ανάλογα ρυθμιστικά μέσω του κρος.
Ελα να ακουμπήσεις το αυτί σου στο πλαϊνό του ηχείου την ώρα που βαράει αλύπητα ......ησυχία!
....Το παραμικρό.....σαν να μην παράγεται ο ηχος από αυτό!
...
....κάτι που μετράει σωστά θα ακούγεται και όμορφα.
Κάτι που δεν μετράει σωστά.....δεν μπορείς να το ακούσεις και να σου αρέσει .
Διότι οι καμπίνες που σέβονται την υλοποίησή τους είναι δομημένες κατά τρόπον ώστε να πάλλονταν αντιπαθητικά προς την ενέργεια που θα δέχονταν από τα μεγάφωνα,δηλαδή υπό αντίθετη φάση αποσβένοντάς την έτσι γρηγορότερα ..

Ο δε jio απέκτησε ηχεία επιπέδου mastering και μάγκεψε κι αυτός...Αισθάνομαι βαθύτατα προσβεβλημένος!:rolleyes:
 
Last edited:

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ελα να ακουμπήσεις το αυτί σου στο πλαϊνό του ηχείου την ώρα που βαράει αλύπητα ......ησυχία!
....Το παραμικρό.....σαν να μην παράγεται ο ηχος από αυτό!
[DOUBLEPOST=1558893280][/DOUBLEPOST]Είναι και κάτι που το λέμε συχνά ...

....κάτι που μετράει σωστά θα ακούγεται και όμορφα.
Κάτι που δεν μετράει σωστά.....δεν μπορείς να το ακούσεις και να σου αρέσει .
Νομιζω κανεις λαθος.νομιζω. και δεν εννοω να βαλεις αυτι.
 


C

chrispo

Guest
Τώρα και αν παρεξηγήθηκα!

Αυτά τα ρυθμιστικά που τόσο εξοβελιστέα θεωρούνται από παραδοσιακούς ακροαματικόφιλους θα όφειλαν να διατίθενται σε όσα ηχεία σέβονταν την υλοποίησή τους.Ιδίως από τη στιγμή που η πλειοψηφία των προ και ολοκληρωμένων έχει καταργήσει τα αντίστοιχα ελέω της απατηλής ΄΄αγνότητας΄΄ στη διαδρομή του σήματος.

Και υπάρχουν επίσης κάποιες σπουδαίες παθητικές υλοποιήσεις που διαθέτουν ανάλογα ρυθμιστικά μέσω του κρος....
Μακάρι να σ´ακούγανε ΟΛΟΙ οι σχεδιαστές, για αυτή τη σοφή κουβέντα.
Να καταλάβετε όλοι σας, ότι αυτή η δυνατότητα, είναι από τις πιο σημαντικές στη σχεδίαση ενός ηχείου. Κάθε ηχείο , όσο ¨τέλειο ¨ και αν είναι , όταν φεύγει από το σχεδιαστή και μπαίνει στο χώρο σας...η σχεδίασή του ξεκινά από την αρχή πάλι, δυστυχώς.
Αυτή η δυνατότητα παρέχεται στα ¨μόνιτορ ¨ ηχεία κυρίως.,μέσω ενεργών ή έστω παθητικών κρος , με προσθήκες εσωτερικών ή εξωτερικών ψηφιακών μονάδων ισοστάθμισης.
Τα πράγματα είναι απλά...είμαστε έρμαια του κάθε χώρου και ανισόρροπου σχεδιαστή ηχείων, που μας σερβίρει τη δικιά του συνταγή.
Εάν θέλετε, ουδέτερες συνταγές και προτιμάτε να βάζετε μόνοι σας το αλάτι και πιπέρι, τότε ακούστε πιο προσεκτικά μερικούς ¨βλαμμένους ¨ εδώ μέσα.
Αν θέλετε να νικήσετε τον χώρο σας, αφουκραστήτε τους.
Αν θέλετε και τα δύο, αρχίστε να γίνεστε και σεις ¨βλαμμένοι ¨...μάλλον δε θα χάσετε.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
683
Reaction score
417
Την κουβεντα πλεον τη χανω. Εμεινα σε καποιον που ρωτησε για τη διαφορα 40.1 - 40.2 στην προηγουμενη σελιδα. Η βασικη διαφορα εχω την εντυπωση ειναι ενα "ευκολοτερο" επνασχεδιασμο του cross over ακολουθωντας τη σχεδιαση του shl5+ για καλυτερο ελεγχο του χαμηλου, 1db πιο πανω η ευαισθησια και ως επακολουθο την καλυτερη οδηγηση απο 50 - 600 watt ενισχυτες.
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.942
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top