Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Τα 7 τεμάχια 8" από τη θέση ακρόασης και εμπρός, έχουν συγκεντρωτικά τόση δύναμη, τόση ενέργεια να δώσουν, που αμφιβάλλω αν στον χώρο αυτό και με αυτές τις αποστάσεις ακρόασης χρειάζεται οποιοδήποτε ..σαμπ.:D

Ε, αφού δε χρειάζεται, καλά είναι τα 5 σαμπ που έχω. Αν χρειαζότανε, θα είχαμε θέμα.:p:p:p
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.816
Το γαλλικό κλειδί στο τραπεζάκι (το γυάλινο) είναι για να ανοίξεις το μπουκάλι με την βότκα;
Οι βίδες που σου έδωσα ταίριαξαν;
Τα μαγκνεπανελ θα τα πουλήσεις;
Ενδιαφέρεται ένας φίλος μου χωρίς πρόσβαση στο Avsire.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Το γαλλικό κλειδί στο τραπεζάκι (το γυάλινο) είναι για να ανοίξεις το μπουκάλι με την βότκα;
Όχι, είναι για να σφίξω κι άλλο τις βίδες στις βάσεις, μόλις γίνουν οι μετρήσεις από τον τρινοβ και μπουν τα ηχεία στις προτεινόμενες από τον τρινοβ θέσεις, με απόλυτη ακρίβεια. ;)
Οι βίδες που σου έδωσα ταίριαξαν;
Βεβαίως. Αφού τοποθετήθηκαν επιτυχώς. ;)

Τα μαγκνεπανελ θα τα πουλήσεις;
Ενδιαφέρεται ένας φίλος μου χωρίς πρόσβαση στο Avsire.
Ναι, θα πουληθουν.8-)
[DOUBLEPOST=1559132665][/DOUBLEPOST]
Μόλις τελειώσεις με τον ήχο πιάσε αυτό το νήμα
Τι να κάνω γιά ΜΕΓΑΛΗ εικόνα?
Γιατί τώρα φαίνεται σαν γραμματόσημο:lolsign: και ισχύει ότι ο μεγάλος ήχος θέλει και μεγάλη εικόνα.;)
Αν και τα ξέρεις..:D
Στάθη, είναι 106" στα 2,80μ περίπου απόσταση θέασης. Είναι κοντά, πολύ χορταστικό μέγεθος.

Η φωτογραφία είναι λίγο αλλοιωμένη, δε φαίνεται έτσι, αλλά τουλάχιστον μπόρεσε να χωρέσει στο κάδρο το πράγμα. Είναι από το κινητό, με χρήση του ευρυγώνιου φακού του (Huawei p30pro)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τέλειο! Ζωγραφιά!!! :hi:

Αποθηκεύω την εικόνα να τη βάλω κάτω από το μαξιλάρι της γυναίκας.
Να περάσουν μερικά χρόνια να πραγματοποιηθεί το όνειρο. !!!

με χρήση του ευρυγώνιου φακού του (Huawei p30pro)
Το FBI έρχεται... αν καταγράφονται και δονήσεις μερικών ρίχτερ έχεις μπει στο στόχαστρο.

(Huawei και δονήσεις) :roflmao::roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πολύ όμορφος και προσεγμένος χώρος Κώστα, μπράβο φίλε!!:):)
Άντε και στα δικά μας!!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Γιατί τα σαμπ είναι τόσο χαμηλά ? Στο μισό του δωματίου δεν είπαμε ? :slow:
Σωστό.
Δε μου βγήκε στα επικ.
Πιθανώς λόγω της ιδιαίτερης γεωμετρίας του χώρου, είχαν μια τρομερή ακύρωση.
Οπότε, ξαναμπήκαν στην αρχική τους θέση.

Βάσεις σαμπ διαθέσιμες. Όποιος θέλει να δοκιμάσει.
 

C

chrispo

Guest
Ω ρε , άραγμα που πέφτει εκεί μέσα..:beach: ..καλές ακροάσεις..:dance2:
(..σκούπα ποιός βάζει ?):geek:
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Όχι, είναι για να σφίξω κι άλλο τις βίδες στις βάσεις, μόλις γίνουν οι μετρήσεις από τον τρινοβ και μπουν τα ηχεία στις προτεινόμενες από τον τρινοβ θέσεις, με απόλυτη ακρίβεια. ;)

Βεβαίως. Αφού τοποθετήθηκαν επιτυχώς. ;)


Ναι, θα πουληθουν.8-)
[DOUBLEPOST=1559132665][/DOUBLEPOST]
Στάθη, είναι 106" στα 2,80μ περίπου απόσταση θέασης. Είναι κοντά, πολύ χορταστικό μέγεθος.

Η φωτογραφία είναι λίγο αλλοιωμένη, δε φαίνεται έτσι, αλλά τουλάχιστον μπόρεσε να χωρέσει στο κάδρο το πράγμα. Είναι από το κινητό, με χρήση του ευρυγώνιου φακού του (Huawei p30pro)
Μικρή είναι
Άνετα βάζεις 120 ιντσες ...
[DOUBLEPOST=1559158209][/DOUBLEPOST]
Σωστό.
Δε μου βγήκε στα επικ.
Πιθανώς λόγω της ιδιαίτερης γεωμετρίας του χώρου, είχαν μια τρομερή ακύρωση.
Οπότε, ξαναμπήκαν στην αρχική τους θέση.

Βάσεις σαμπ διαθέσιμες. Όποιος θέλει να δοκιμάσει.
Φωτό ; :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Αν έχεις βαρελάκι στο ψυγείο έρχομαι αύριο με το τρινοβμικρόφωνο
[DOUBLEPOST=1559158731][/DOUBLEPOST]Θα σου φέρω και τα Brandenburg concertos να πετάνε τα βιολιά
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Αν έχεις βαρελάκι στο ψυγείο έρχομαι αύριο με το τρινοβμικρόφωνο
Έχω 2 βαρέλια μπύρας στο ψυγείο, αλλά όχι ακόμα, δεν έφτασε η ώρα του μικροφώνου.
Έχει λίγο μέλλον ακόμα.
Περιμένω κι άλλα πράγματα, νέες πολυθρόνες, έπιπλα, ένα φιούζιον για το jbl, κλπ, δεν θα κάνω 10 φορές καλιμπραρισμα, δεν έχω καμία όρεξη, μια και καλή και τελειωτική.
Φυσικά για το καλιμπραρισμα δεν γίνεται με μπύρες, 10 θέσεων μέτρηση θέλω να κάνω, πλήρη. Έχει χρόνο και κόπο για να γίνει σωστά, να πάρει τα σωστά δεδομένα, κι αυτό αφού διορθωθούν στο 100% οι θέσεις των 11 δορυφόρων, εφόσον έχω τη δυνατότητα να το κάνω, δε χρειάζεται να γίνεται με σοφτγουερ..
Προφανώς σταμάτησα να μετράω αποστάσεις, ότι πει το μικρόφωνο. Θα τα στήσω όλα τα ηχεία επακριβώς με βάση τις μετρήσεις και τις γωνίες που θα βγάλει ο τρινοβ. Δηλαδή, έχει δουλειά, μπόλικη. Σε κάθε θέση θα πρέπει να μπει τέλεια on axis το κάθε ηχείο, με lazer και τέτοια, και αποστάσεις όλες με μέτρηση στο χιλιοστό.

Εννοείται πως θα γίνει στήσιμο στα 85 ντεσιμπέλ στάθμη αναφοράς, που πρέπει κι αυτό να το σεταρω με ακρίβεια, για λόγους τυπικούς και ελέγχου.

Καμία μπύρα για καλιμπραρισμα, είναι μπολικες ώρες μοναχικής δουλειάς, που τη βαριέμαι αφάνταστα, αλλά πρέπει να γίνει, οπότε την αναβάλλω μέχρι να είναι όλα μα όλα στην τελική τους μορφή, ακόμα και το υφασμάτινο στορι που περιμένω για το κούφωμα του παραθύρου..

Στο τέλος μόνο παίζει μπύρα για το ταργκετ κερβ, εκεί έχει κάποιο χαβαλε, αν και θεωρώ βέβαιο πως θα έχω στημένο κι ένα πρισετ φλατ, εντελώς φλατ, όπως κι ένα πρισετ με πολύ μπάσο, πολύ όμως, να σου φεύγει η μυξα.:p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Τη μέτρηση 10 θέσεων τη σκέφτομαι ως εξής:

1 κύρια, αυξημένης βαρύτητας, προφανώς στο κέντρο του κύκλου, στην θέση ακρόασης, πιθανώς με βαρύτητα ~30% (τα παιδεύω τα ποσοστά ακόμα, δεν έχω καταλήξει).

6 πέριξ της θέσης ακρόασης, σε ακτίνα 50cm, σε κύκλο με κέντρο τη θέση ακρόασης, ανά 30 μοίρες η κάθε θέση, με βαρύτητα για κάθε μέτρηση στο ~8-12%, με λίγο αυξημένη βαρύτητα η εμπρός και πίσω θέση, οι κεντρικές δηλαδή πάνω στον κύκλο. Χονδρικά ~60% θα έχουν συνολική βαρύτητα αυτές οι 6 μετρήσεις.

2 μετρήσεις πιο απομακρυσμένες (70-80cm) δεξιά και αριστερά από τη θέση ακρόασης, και 1 τελευταία μέτρηση πιο απομακρυσμένη πίσω από τη θέση ακρόασης, αυτές οι 3 με βαρύτητα ~3-4%, συνολική βαρύτητα 3 θέσεων ~10%.

Θα πρέπει να καταλήξω στη βαρύτητα της κάθε μέτρησης, να βγει 100% το σύνολο και να έχει φυσικά αυξημένη βαρύτητα η κεντρική θέση ακρόασης (ας πούμε η δική μου θέση) αλλά το σύνολο του χώρου να μετράει περισσότερο από τη μια κεντρική θέση, η ομοιογένεια στο χώρο είναι (εκτιμώ) σημαντικότερη από την τυφλή προσήλωση σε μια μόνο θέση, με ενδιαφέρει να παίζει σωστά όλος ο χώρος αν είναι δυνατόν, όχι μια θέση ...

Έτσι έχω ένα κύριο άξονα σκέψης τα ποσοστά 30-60-10% στις διαθέσιμες 10 συνολικά μετρήσεις.

Πιο απλό σενάριο είναι βέβαια 1 κεντρική μέτρηση και 9 περιμετρικές πάνω στον κύκλο με ακτίνα 50cm, οπότε περίπου 35% η κεντρική θέση και 65% οι 9 περιμετρικές, μέση αξία ~ 7% για κάθε περιμετρική μέτρηση.

Θέσεις θέασης και ακρόασης θα είναι συνολικά 5 στο χώρο, 5 ξεχωριστές πολυθρόνες, με το πιο πιθανό σενάριο οι 3 στην εμπρός σειρά, με την κεντρική στο απόλυτο κέντρο του κύκλου, και 2 θέσεις πιο πίσω. Το μάλλον πιο απίθανο σενάριο (δεν έχω καταλήξει ακόμα) είναι 2 θέσεις μπροστά, έκκεντρα και οι 2, και 3 θέσεις πίσω. Θα δείξει, αναλόγως της ευρύτητας του σουιτ σποτ, που με τα πάνω ηχεία δείχνει να έχει ακόμα πιο συμπαγή δομή και ακλόνητη εστίαση και σε πιο απομακρυσμένες περιοχές από την κεντρική θέση, πχ τώρα άκουγα στην δεξιά θέση κι όχι στην κεντρική, και δεν έχασα τίποτα στην εικόνα, δηλαδή τώρα είναι 3 εμπρός και φαρδιές πολυθρόνες, οι νέες είναι ελαφρώς πιο συμμαζεμενες, θα είναι πολύ πιο κεντρικά και οι 2 αν είναι 2 μόνο μπροστά. Ειδωμεν..

Να, οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.. ;)

Προσπαθώ να τα βάλω όλα σε μια σειρά, όπως και τον αλγόριθμο χρήσης των διαθέσιμων σαμπ από τους δορυφόρους, ώστε να έχω κατεύθυνση χαμηλών.

Αφού μπουν όλα σε μια σειρά και ληφθούν οι αποφάσεις, μετά μικρόφωνο. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Μόνος σου θα τα κάνεις, εγώ θα έρθω για μπύρα μετά :p
[DOUBLEPOST=1559165627][/DOUBLEPOST]
Τη μέτρηση 10 θέσεων τη σκέφτομαι ως εξής:
Να πάρεις μετρήσεις και απο πιο απομακρυσμένες θέσεις.
Απο το Main Listening Position (MLP) και τα πέριξ, 5 είναι υπεραρκετές.
Οι υπόλοιπες απο τις λοιπές θέσεις ακροασης.

Φτιάξε ένα προφίλ όταν ακούς μόνος σου, με μεγαλύτερη βαρύτητα στο MLP και ένα “παρέας”, μοιρασμένο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.592
Αυτά γίνονται και σε δεύτερο χρόνο, κατά το δοκούν, χωρίς νέες μετρήσεις.

Το βασικό για μένα είναι οι θέσεις των ηχείων, να τελειώσει ο χώρος για να μην αλλάζει η ηχητική του, και προσεκτική μέτρηση όλων των 10 διαθέσιμων θέσεων μέτρησης.

Μετά, αφού σώσεις τις 10 μετρήσεις, κάνεις όποτε θες, όσα προφίλ θες, με βαρύτητα όση θες σε όποιες θέσεις θες, χρησιμοποιείς όσες θέσεις μέτρησης θες, φτιάχνεις ότι ταργκετ κερβ θες, χωρίς να ξαναχρειαστεί νέα μέτρηση ποτέ.

Επίσης έχουν πρόσβαση σε όλες τις μετρήσεις οι μάστορες από τρινοβ, οπότε παίζει να μας στρώσουν κι αυτοί κάποιο πρισετ από μακριά. Όλα γίνονται.

1 σετ μετρήσεων, του ρουλ δεμ όλ!
Τρινοβ λουλζζζζζ... ;)
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
.. αφού σώσεις τις 10 μετρήσεις, κάνεις όποτε θες, όσα προφίλ θες, με βαρύτητα όση θες σε όποιες θέσεις θες, χρησιμοποιείς όσες θέσεις μέτρησης θες, φτιάχνεις ότι ταργκετ κερβ θες, χωρίς να ξαναχρειαστεί νέα μέτρηση ποτέ.
Τι ταργκετ κερβ φτιάχνει αυτόματα ώστε να αλλάζεις οπότε θες καμπυλη;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top