Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Αραγε,εχετε ποτε σκεφθει,ποσα ευρω σας κοστιζει το αυτοκινητο σας????

Πιστευετε οτι η τιμη αγορας ενος καινουργιου μοντελου η' του αντιστοιχου μεταχ.... ειναι λογικη η' απλα πληρωνουμε μονο το ονομα?

Ποσο παει το μαλι για το σερβις?
Τα εξουσιοδοτημενα σερβις,εχουνε τιμες λογικες η' θεωρειτε οτι μας κλεβουνε?

Συμφερει η καθημερινη χρηση του αυτοκινητου σας η' το κοστος σε σερβις-λαστιχα καυσιμα ειναι υπερβολικο,οποτε το βγαζετε μονο σαβ-κυρ????

Σε περιπτωση ατυχηματος(μακρια απο εμας) το κοστος των ανταλακτικων ειναι λογικο η' το αμαξακι σας θα παει για τροπετο?

Εχετε παρει την αποφαση να το πουλησετε λογω των πολλων ζημιων που σας παρουσιασε η' θα λεγατε και σε αλλους να το αγορασουνε?
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Εσύ θέλεις ολόκληρη έκθεση... :107:

Eπειδή προς το παρόν δεν έχω χρόνο για να αναφερθώ αναλυτικά σε όλα τα σημεία, θα συνοψίσω τις απόψεις μου περί κόστους και αξιοπιστίας σε μορφή εικόνας:




:116:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Το σέρβις για εμένα είναι δωρεάν (ανταλλακτικά και εργασία).

Από εκεί και πέρα η ασφάλεια κοστίζει σχεδόν 1200€ το χρόνο. Βάλε και το σήμα
 


Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

800 ασφάλεια,
1500-2000 πλήρωνα για τα κολοεξουσιοδοτημένα τώρα δεν ξεπερνώ τα 800 ευρώ
260 ευρώ λάστιχα (800 κάνει το παπούτσωμα και βαστάει 3 χρόνια)
2500 ευρώ βενζίνη τον χρονο (50 ευρώ την εβδομάδα τώρα με το κάυσιμο στα ~0.81~)
1920 τον χρονο πάρκινγκ στο γραφειο (160 χ 12 μηνες παρκινγκ)

παναγιά μου σε λίγο θα πηγαίνω με ταξί παντού και πάντα... φθηνότερο θα είναι... αμα βάλεις και την χασούρα σε αξία του αμαξιού κάθε χρόνο χεσε μέσα....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

30.000 κόστος αυτοκινήτου, χασούρα αξίας μεταπώλησης 10%/έτος 3.000 / έτος.
1150 ασφάλεια φουλ μικτή / έτος
800 ευρώ λάστιχα / 3 έτη ~ 266 / έτος
20000 χιλ / έτος κόστος πετρελαίου κίνησης ~1250/ετος
τέλη κυκλοφορίας 446 / έτος
σέρβις ~ 150 / έτος
πλυσίματα ~ 150 / έτος
πάρκινγκ 162/μήνα για 11 μήνες/ετος -> 1780/έτος

Σύνολο ~ 8200 / έτος
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Σύνολο ~ 8200 / έτος
Σε βλεπω να νοικιαζεις αμαξι στο τελος και να πουλας το δικο σου.Καλητερα θα εισαι εκτος και κανω λαθος,αν μιλαμε για επαγκελματικο αυτοκινητο και πολυ ιδικο.:118:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

8200/έτος, 680 ευρώ το μήνα.

Μπα, αυτά τα ξέρω εδώ και καιρό.
Ισχύουν (με πολύ μικρές διαφοροποιήσεις) για οποιοδήποτε αυτοκίνητο στην κατηγορία των 30,000 ευρώ.

Συνειδητά όμως επιλέγω να έχω αυτό το έξοδο, αυτή την πολυτέλεια, για να κινούμαι όποτε γουστάρω με το αυτοκίνητο που γουστάρω γιατί μου ικανοποιεί τις ανάγκες που με ώθησαν στην αγορά του.

Συμπληρωματικά, το δεύτερο αυτοκίνητο που έχω, σε άλλη κατηγορία τιμής, έχει τα μισά ακριβώς έξοδα. Δηλαδή:

14.500 κόστος αυτοκινήτου, χασούρα αξίας μεταπώλησης 10%/έτος 1450 / έτος.
700 ασφάλεια φουλ μικτή / έτος
500 ευρώ λάστιχα / 3 έτη ~ 166 / έτος
15000 χιλ / έτος κόστος βενζίνης ~1200/ετος
τέλη κυκλοφορίας 202 / έτος
σέρβις ~ 150 / έτος
πλυσίματα ~ 150 / έτος

Σύνολο: ~ 4.000 / έτος 330 ευρώ το μήνα.

Άρα με ένα ευρύχωρο οικογενειακό αυτοκίνητο και με ένα δεύτερο μικρό αυτοκίνητο πόλης, τυπική κατάσταση για πολλές οικογένειες, το συνολικό κόστος είναι

12.000 ευρώ το χρόνο, 1000 ευρώ το μήνα!

και αν μπούμε στη λογική ανά 5 έτη "αλλαγής στόλου", το κόστος είναι ακόμα μεγαλύτερο διότι ενώ στα χαρτιά σε 5 χρόνια χάνεις το 50% της αξίας του αυτοκινήτου, στην πράξη σε 5 χρόνια δε το πουλάς στα μισά χρήματα από αυτά που έδωσες όταν το πήρες, το δίνεις ακόμα χαμηλότερα σε κάποια αντιπροσωπεία για να πάρεις το επόμενο, διότι το νέο μοντέλο είναι φτηνότερο και με περισσότερα ηλεκτρονικά βοηθήματα και το δικό σου είναι πια ξεπερασμένο, άσε που είχε και μια τράκα, άσε που έχει και κάτι γρατσουνιές και λίγο θαμπωμένο χρώμα και μεγάλη κατανάλωση και όπου νά'ναι θα έρθει το ακριβό σέρβις και άλλες δικαιολογίες που ακούς όταν πας να πουλήσεις αυτοκίνητο.... Δις ιζ λάιφ. Λάιφ σάκς...

Αντίθετα, αν κρατήσεις το αυτοκίνητο πάνω από 10 χρόνια είσαι πια κερδισμένος, έχει "βγάλει" που λέμε τα λευτά του, αλλά κυκλοφορείς με κάτι πολύ ξεπερασμένο τεχνολογικά, μια σακαράκα που έχεις βαρεθεί να τη βλέπεις και σκας στη ζήλεια που ο γείτονας έχει αλλάξει 4 αυτοκίνητα και κάνει τη ζωή του.... Άσε που τα τελευταία χρόνια όλο και πιο συχνά μπαινοβγαίνεις σε συνεργεία και δεν υπάρχει πια εγγύηση να σε καλύπτει, όλα είναι κάς, οπότε κάνεις περικοπές και παίρνεις ιμιτασιόν ανταλλακτικά για τη σακαράκα και βάζεις φτηνά λάδια που θα βγάλουν κι άλλα προβλήματα..
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Αν ειχαμε και τα ασφάλιστρα της Ευρώπης σίγουρα θα συνέφερε η ενοικίαση αυτοκινήτου.
Στην επαρχία πάντως δεν πληρώνουμε για πάρκιγκ
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Ασφάλειες, σερβις, βενζίνες άντε να βγάλει και καμια μαμακία στην πορεία.....δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι....:121:

Γενικά το αμάξι είναι ακριβό "σπορ"......:109:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Υπόψιν ότι τα ασφάλιστρα αυτοκινήτων θα ανεβούν δραματικά από τον Ιούνιο. Οδηγία της ΕΕ για εξίσωση των μέγιστων αποζημιώσεων ατυχημάτων, με τα ισχύοντα ευρωπαϊκά.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Ειμαι ευτυχης διοτι χρησιμοποιω εταιρικο αυτοκινητο εδω και 15 χρονια.
Βεβαια , καθε τοσο ερχεται η συζυγος και μου λεει :Ξερεις κατι , εκανα σερβις-ασφαλεια-whatever στο Clιo και μου λειπουν καποια ευρω ,θα βοηθησεις?
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Το τυπικο σερβις των 15.000χλμ η' 20.000χλμ, που περιλαμβανει φιλτρα,λαδια και μπουζι το θεωρειτε υπερβολικο σαν κοστος οταν πατε σε αντιπροσωπεια για σερβις?Αν ναι,ποσο σας κοστιζει?.Εγω δεν μπορω να ξερω γιατι πολυ απλα το κανω μονος μου.Ορισμενοι που δεν εχουνε το γκαραζ,τις γνωσεις,ακομα και τον χρονο,αναγκαζονται να τα σκανε κανονικα και πολες φορες υπερβολικα.Ο γαμπρος μου που εχει ενα golf 5 fsi 1.400cc 90ps,παιρνει ενα κουτι ηρεμηστικα και λιγο βαζελινη :143:οποτε ειναι να παει για αλλαγη λαδιων στην vw.Βεβαια,εχει και κατι αλλες μαρκες ,που αν ακουσετε τιμες θα σας κοπει η ανασα:111:
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

600 ευρά ασφάλεια
202 ευρά τέλη κυκλοφορίας
100 ευρά βετζίνα/μήνα/1000 km
15Ε πλύσιμο/μήνα
λάδια 120 ευρά στη VW.....:141:
servis κάθε 15,000km 180 ευρά πάλι στη VW.....:141:

Golf TSI 122 αλογάκια

Υ.Γ.

Λέω να πάω για TT αλλά δεν με παίρνει.....:142:
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Παιδιά μή φοβόσαστε...
Το να κάνετε ένα απλό σέρβις μόνοι σας, δεν είναι τίποτε...

Λάδι και φίλτρο λαδιού είναι εύκολο...
Φίλτρο αέρος... δεν το συζητώ... (το αλλάζει και ο γιός μου από 12 χρονών)
Φίλτρο Βενζίνης... και αυτό πανεύκολο...
Μπουζιά... εύκολο... (εαν δεν ξέρουμε και πολλά, αλλάζουμε από ένα και μόνον μπουζί κάθε φορά, για να μη μπερδέψουμε τη σειρά από τα μπουζοκαλώδια...)

Από εκεί και πέρα...
Ιμάντας δυναμό... εύκολο...
Ιμάντας Χρονισμού... με τα παρελκόμενα...(εαν είναι καδένα αντέχει... εαν είναι λάστιχο τότε φωνάζετε είτε το φίλο Τάκη είτε εμένα και σας βοηθάμε:107:)
Μπαταρία... πανεύκολο...
Συμπλήρωμα ή αλλαγή βαλβολίνης, και αυτό εύκολο...

Υ.Γ.
Ακόμη και τα τακάκια στα φρένα μπορείτε να τα αλλάξετε εαν "πιάνουν" λιγάκι τα χέρια σας...
(δεν είναι κάτι το φοβερό και τρομερό...)

Δοκιμάστε να ασχοληθείτε λιγάκι με το αυτοκινητάκι σας, και θα δείτε ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον!
Προσωπικά, ασχολήθηκα από την ηλικία των 20 και μου άρεσε πολύ:107:
Στην αρχή θα συμβουλεύεστε πάντοτε από κάποιον που ξέρει...:107:
Και όλα θα πάνε καλά...
:107:
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Εγώ να σκεφτείς προχτές, άλλαξα και το μοτέρ, το απόγευμα πριν πάω για δουλειά...
 

Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Υ.Γ.
Ακόμη και τα τακάκια στα φρένα μπορείτε να τα αλλάξετε εαν "πιάνουν" λιγάκι τα χέρια σας...
(δεν είναι κάτι το φοβερό και τρομερό...)
:107:
Και άμα αλλάξεις και τακάκια η αλλαγή της δισκόπλακας είναι 1 μόνο βίδα...
Ουσιαστικά αν έχετε το χώρο, και τα εργαλεία (και προπάντων την όρεξη)... πάρτε το manual haynes του αυτοκινήτου σας και δείτε μέχρι που πιάνουν τα χέρια σας... Σίγουρα θα ταλαιπωρηθείτε, σίγουρα θα σας πάρει παραπάνω ώρα από το συνεργείο... αλλά αξίζει.

Σκεφτείτε το σαν diy audio κατασκευή...:119::119:
 

Μηνύματα
460
Reaction score
0
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

πάρτε το manual haynes του αυτοκινήτου σας και δείτε μέχρι που πιάνουν τα χέρια σας... .

Σκεφτείτε το σαν diy audio κατασκευή...:119::119:

Αυτό το manual πραγματικά αξίζει τα λεφτά του!!
Λίγο να πιάνουν τα χέρια σου και να έχεις μια σοβαρή συλλογή απο εργαλεία δεν ξαναπάς πουθενά για service.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Αδέρφια, μιλάμε στην ίδια γλώσσα και χαίρομαι...:107:
Λοιπόν, όπως τα λέει ο Αντώνης είναι...
Απλά αυτή τη βιδούλα για να τη βγάλετε, θα πρέπει πρώτα να τη λιπάνετε με λίγο σπρέι ή πετρέλαιο...
Κατόπιν παίρνετε μία μύτη από το αντίστοιχο "χοντρό" σταυροκατσάβιδο, και ένα σφυράκι...
τοποθετείτε αυτήν την "σταυτο-μυτούλα" στη βίδα και τη χτυπάτε με το σφυράκι...
Πότε πότε δοκιμάζετε με μέτρια δύναμη να στρέψετε τη βίδα με το κατσαβίδι μιά δεξιά και μία αριστερά...
Επαναλαμβάνετε τα παραπάνω μέχρι να ξεβιδώσετε εντελώς τη βιδούλα...:107:

Υ.Γ.
Και να σπάσει ακόμη η βιδούλα, μη στεναχωρθείτε, διότι τη δισκόπλακα την δένουν σε τελική φάση τα μπουλώνια του τροχού...
:107:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
H λέξη είναι μία: Depreciation. Χασούρα μεταπώλησης, που λέει και ο costas EAR.
Δεν βλέπω οι περισσότεροι να το θεωρείτε 'έξοδο' του αυτοκινήτου σας (εκτός του costa).
Μπορεί να είναι και το σημαντικότερο έξοδο χρόνο με το χρόνο.
Εγώ έχω χάσει περί τα 1500 ευρώ το χρόνο για τα τελευταία 3 χρόνια.
Εσείς πόσο χάνετε το χρόνο από αυτό; Ρεαλιστικά, όχι 'το δικό μου είναι καλοδιατηρημένο και θα το μοσχοπουλήσω'. Οι τιμές έχουν πέσει από το γκρεμό τελευταία...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.098
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top