Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Χασούρα μεταπώλησης... μάλιστα. Σε απασχολεί μόνο αν θεωρείς ότι θα το κρατάς 4-5 χρόνια και θα το αλλάζεις. Μετά πέφτει στο μισό της αρχικής τιμής και η πτώση δεν σταματάει... Το δικό μου καινούργιο έκανε 5.5μύρια δραχμές το '99. Σήμερα δεν πιάνει πάνω από 5.500 €.
Ειλικρινά δε με νοιάζει καθόλου. Το αμαξάκι μου το αγαπάω και θα αφήσει την τελευταία στροφή του στα χέρια μου...
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

'Εχω ένα super 5 renault-1100 από φέτος συλλεκτικό. :116:
Να πω κιάλλα για τα έξοδα..; :137:

Μου φαίνεται εντελώς παράλογο να πάρεις αυτοκίνητο που δεν μπορείς να συντηρήσεις ή να δίνεις τόσα λεφτά τον χρόνο.

Είδα κόστος εργατικών της vw (golf) και έπαθα....!
 

GF

Μηνύματα
941
Reaction score
27
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Μηπως τελικα συμφερει το leasing?
Η ακομα το να εχεις ενα μικρο φτηνο αυτοκινητο πολης για την δουλεια και τις καθημερινες μετακινησεις και για ταξιδια/εκδρομες, να νοικιαζεις?
Ποσα ταξειδια το χρονο κανει κανεις πια?
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Με το leasing ξέρεις ακριβώς πόσα λεφτά θα βγουν από την τσέπη σου, εκτός βέβαια από τα καύσιμα. Διευκολύνει τα μάλα στο "κουμάντο" του προϋπολογισμού. Ωστόσο, δεν μπορείς να πειράξεις τίποτα στο αυτοκίνητο, πράγμα το οποίο όλοι λίγο-πολύ κάνουμε στα δικά μας - άλλος tuning, άλλος styling, άλλος ηχοσύστημα, άλλος πρόσθετα χρηστικά εξαρτήματα...

Ίσως κάποιος που κάνει χρήση να μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο με την εμπειρία του, γιατί πιστεύω ότι αρκετοί θα ενδιαφέρονται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.823
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Μηπως τελικα συμφερει το leasing?
Ναι.

Αλλά το θέμα είναι ψυχολογικό.:138:
Πληρώνεις συνέχεια, και δεν έχεις δικό σου αυτοκίνητο. Δε την "πιάνεις" την ιδιοκτησία σου, είναι στα χαρτιά.

Το ίδιο και με το σπίτι.
Το ενοίκιο συμφέρει.
Αλλά πληρώνεις συνέχεια και δεν έχεις κάτι δικό σου...
Γι'αυτό πας και αγοράζεις σπίτι, αν μπορείς φυσικά, έτσι όπως μας τα κάναν οι υπουργάρες μας...

Όλα είναι στο μυαλό μας..
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Για να δουμε:
20000χλμ (πλην του 2008) Χ 0,90+= 1800€+ (δεν το πιστευω!)
Λαδια 2Χ50=100€
σερβις (τι σερβις; τι κανουν σ΄αυτο; α, ναι, αλλαζουν τα νερα και λιγα υγρα φρενων: αγνωστο ποσο! δεν θυμαμαι αληθινα αν εχω κανει τετοιο πραγμα εδω και χρονια!) ας πουμε 50€ για φιλτρα κλπ
Μπουζι(ά): 300€/90000χλμ αρα 80€ το ετος (twin spark) αλλα φετος θα ειναι...300€ (ηρθε η ωρα!)
Λαστιχα 440€/50000χλμ αρα 180€/ετος
Ασφαλεια...440€
Τελη...202 (φετος)
Τωρα κατι τακακια κλπ (που τα αλλαζω παρα πολυ αραια γιατι ως καλοςοδηγος ΔΕΝ φρεναρω!) ας πουμε 30€
Ζημιες: δεν εχω! γιατι ειναι Αλφα Ρομεο (και πεστε οτι θελετε:138:)
Συνολο περι τα 2700-2800€/ετος
Η μειωμενη αξια δεν λαμβανετε υπ΄οψη, γιατι το αυτ/το δεν ειναι ουτε μετοχη ουτε "αποσβεση παγιων". Ητοι θελω περι τα 3000€ (1.000.000 δρχ) για το αυτοκινητο! Ταξι...ταξιιιιιιι:143:


Αντε ας πουμε για τη χαμενη αξια μεταπωλησης: αγοραστηκε Οκτ 99 με 5.100.000δρχ (ποσα ευρα ειναι; χμ...15.000;) και σημερα αν πιανει 3500-4000€ καλα θα ειναι. Αρα χασουρα 1100€/ετος! Συνολο 3900€.
Ταξι...καλε ταξιιιι!!!
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Τωρα κατι τακακια κλπ (που τα αλλαζω παρα πολυ αραια γιατι ως καλοςοδηγος ΔΕΝ φρεναρω!) ας πουμε 30€
Ζημιες: δεν εχω! γιατι ειναι Αλφα Ρομεο (και πεστε οτι θελετε:138:)
Σε συμπαθω ακομα πιο πολυ :137:
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Λαθος υπολογισμος στα καυσιμα: 20000χλμ : 13χλμ/λιτρο= 1539λιτ Χ 0,9€ = 1385€. Αρα ο λογαριασμος πεφτει κατα 400+€ (σε ποια τσεπη τα...εβαλα;:138:)
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Νομίζω πάντως ότι αυτός ο τρόπος υπολογισμού κάπως πάσχει. Τι εννοώ; Στην ουσία, κόστος αυτοκινήτου είναι αυτό που θα έμενε στην τσέπη αν δεν είχαμε αυτοκίνητο. Ωστόσο, οι κινούμενοι από και προς τη δουλειά τους, αν δεν το χρησιμοποιούσαν, δεν θα πήγαιναν στη δουλειά; Θα πλήρωναν ναύλα, και θα έχαναν και εργάσιμο χρόνο, που τουλάχιστον για τους ελεύθερους επαγγελματίες είναι χρήμα.

Επομένως, από τα χρήματα που κοστίζει η κίνηση και η συντήρηση, θα πρέπει να αφαιρέσουμε αυτά που θα δίναμε για να εξυπηρετηθούμε αν δεν το είχαμε, καθώς και αυτά που θα έχαναν οι επαγγελματίες αν δούλευαν λιγότερο κατά τον επιπλέον χρόνο που χρειάζεται για τη μετάβαση στον τόπο εργασίας με μέσα άλλα εκτός του αυτοκινήτου...
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Παντως αμα το πάτε έτσι ...να ανοίξουμε και ένα άλλο thread όπου θα φανει ξεκάθαρα ότι (ειδικά σήμερα) δεν αξίζει να αγοράσεις σπίτι αλλά ειναι προτιμότερο να νοικιάζεις και οι πρώτοι που το ξέρουν αυτό ειναι οι εργολάβοι κατοικιών που (απο στατιστικές που διάβασα) νοικιάζουν σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό απο τους υπόλοιπους!
Προσωπικά επίσης και με βαση το γεγονός ότι δεν μπορω να έχω πάνω απο 15 μέρες διακοπές το καλοκαίρι έχω απορρίψει ως εντελώς ασύμφορη την περίπτωση αγοράς εξοχικής κατοικίας (αν ειχα τοσο περισσευμα για να αγοράσω...)
Παρόλα αυτα το αυτοκίνητο και το "δικό σου κεραμίδι" ειναι 2 απο τις πιο σημαντικές αγορές αν έχεις οικογένεια, οπότε όσο κι αν στοιχίζουν...θα το υποστείς!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.823
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Παντως αμα το πάτε έτσι ...να ανοίξουμε και ένα άλλο thread όπου θα φανει ξεκάθαρα ότι (ειδικά σήμερα) δεν αξίζει να αγοράσεις σπίτι αλλά ειναι προτιμότερο να νοικιάζεις
+1
 

Μηνύματα
423
Reaction score
39
Re: Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Παντως αμα το πάτε έτσι ...να ανοίξουμε και ένα άλλο thread όπου θα φανει ξεκάθαρα ότι (ειδικά σήμερα) δεν αξίζει να αγοράσεις σπίτι αλλά ειναι προτιμότερο να νοικιάζεις και οι πρώτοι που το ξέρουν αυτό ειναι οι εργολάβοι κατοικιών που (απο στατιστικές που διάβασα) νοικιάζουν σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό απο τους υπόλοιπους!
Προσωπικά επίσης και με βαση το γεγονός ότι δεν μπορω να έχω πάνω απο 15 μέρες διακοπές το καλοκαίρι έχω απορρίψει ως εντελώς ασύμφορη την περίπτωση αγοράς εξοχικής κατοικίας (αν ειχα τοσο περισσευμα για να αγοράσω...)
Παρόλα αυτα το αυτοκίνητο και το "δικό σου κεραμίδι" ειναι 2 απο τις πιο σημαντικές αγορές αν έχεις οικογένεια, οπότε όσο κι αν στοιχίζουν...θα το υποστείς!
Όσον αφορα στους εργολάβους είναι φυσιολογικό να μην αγοράζουν σπίτι διότι, τα χρήματα τους ρολαρονται συνεχώς στη δουλεια τους για να βγάλουν τα επόμενα... Αν αγορασόυν σπίτι για παρτη τους , εγκλωβίζουν σημαντικό ποσό το οποίο δεν τους αποδίδει κέρδος. Από κει και πέρα ένας απλός άνθρωπος που έχει ένα σεβαστο ποσο και θέλει να το εξασφαλίσει - επενδύσει , η αγορά ακινήτου είναι μάλλον μια καλή επένδυση. Στην περίπτωση όμως που κάποιος δεν έχει μεγάλο εισόδημα (ή καβάτζα που λέμε) ,ίσως δεν είναι σωστό να ζορίζεται για μια ζωή προκειμένου να αγοράσει ένα σπίτι.
Ξεφύγαμε όμως από το θέμα και η ουσία είναι η εξής: σίγουρα τη σημερον ημέρα δεν αγοράζουμε - οι περισσότεροι - αυτοκίνητο με βάση τις πραγματικές μας ανάγκες . Αλλά τέλος πάντων το αυτοκίνητο ή θα αγοράζεται ως εργαλείο δουλειάς ή από βίτσιο. Και απο βίτσια... άλλο τίποτα! Απλά κοιτάξτε τις κατηγορίες του σαιτ και φτάνει...Γι αυτό ας τα χαιρόμαστε τουλάχιστο, παρόλο που ξέρουμε ότι σε πολλές περιπτώσεις θα καναμε οικονομικότερα τη δουλειά μας...
Η περίπτωση της χρονομίσθωσης είναι μάλλον συμφερουσα. Εχω ενα 1400άρι με το οποίο κινείται περισσότερο η σύζυγος.
Κόστος 350Ε το μήνα / για 5 χρόνια
όλα πληρωμένα (σερβις , μικτή ασφαλεια, τέλη κυκλοφορίας , ελαστικά, οδική βοήθεια κτλ., κτλ.) και εκπίπτει απο την εφορία (ελευθερος επαγγελματίας). Μου δίνεται το δικαίωμα εξαγορας μετα τα 5 χρόνια με 1500 Ε.
Το δευτερο μου αυτοκινητο είναι ένα 900αράκι που χρησιμοποιω εντος πόλης για τη δουλειά. Πραγματικο εργαλειο!
Ασφάλεια/ 200Ε
Τελη / 167 (νομιζω)
καυσιμο / 20-30 Ε το μήνα
σερβις 80 Ε το χρόνο
Κόστος? ίσως ενα 3ευρο την ημέρα
Το τρίτο μου αυτοκίνητο είναι...το βίτσιο.
Δίλιτρο. 15.000 χλμ / το χρόνο (περίπου)
Ασφάλεια 700 (μερική)
Τέλη 380 (μάλλον)
σερβις 200 / το χρονο , εκτός και πέσει το μεγάλο 500-600Ε
Λάστιχα / 1000και κάτι ψιλά στα 3 χρόνια
Αλοιφες , πουδρες , αφτερ σειβ και τα ρεστα 200 και άλλα τόσα περίπου για πλύσιμο.
Καυσιμο / 10λτ/100χλμ (αναλόγως)
Ημερήσιο κόστος: δεν το έχω υπολογίσει γιατι δεν με συμφέρει . Αλλά δε βαριέσαι... ξέρεις πως μπαίνει το αναθεματισμένο?
cuore sportivo...
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Τελικα ειμαστε μπολικοι :137:

Εγω δεν μπαινω καν στον κοπο να υπολογισω. Μεχρι τον επομενο Φλεβαρη θελω τουλαχιστον σετ αναρτησεις και δυο τετραδες λαστιχα (δρομου και...μη). Και αυτα ειναι τα βασικα, χωρις καν να υπολογιζω βενζινες, τυπικους ελεγχους, σηματα και οτι αλλη βλακεια μου κατεβει στο κεφαλι. Μου ρθε μια ζαλη...
 

Μηνύματα
423
Reaction score
39
Re: Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Τελικα ειμαστε μπολικοι :137:

Εγω δεν μπαινω καν στον κοπο να υπολογισω. Μεχρι τον επομενο Φλεβαρη θελω τουλαχιστον σετ αναρτησεις και δυο τετραδες λαστιχα (δρομου και...μη). Και αυτα ειναι τα βασικα, χωρις καν να υπολογιζω βενζινες, τυπικους ελεγχους, σηματα και οτι αλλη βλακεια μου κατεβει στο κεφαλι. Μου ρθε μια ζαλη...
Θα είναι από τα πλευρικά G...:139:
 

Μηνύματα
92
Reaction score
0
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

ευτυχως που εχω εταιρικο!!!!
το δικο μου το πουλησα μολις πηρα το κλειδι του εταιρικου!!!! και μεταξυ μας σε τιμη χαρισμα αλλα το εχω κανει αποσβεση
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Οταν οδηγουσα το προηγουμενο μου αυτοκινητο,ενα seat ibiza
1.400 16v εκδοση σπορτ κα μοντ 11/2000,δεν ειχα τρελα εξοδα στις αρχες.Βεβαια για το τυπικο σερβις λαδια-φιλτρα και μπουζι πληρωνα 155.000 δρχ τον μαιο του2001.Σχετικα πολλα για σερβις που σου βαζανε 3,3 κιλα λαδι divinol 20-50 (τα απλα λαδια) και σου χρεωνανε ολο το 4κιλο.:141:
Οταν σιγα-σιγα αρχισα να το γαργαλαω,για να ανεβουνε τα αλογα,αρχισανε και τα ευρουλια να φευγουνε ''σχετικα'' γρηγορα.Μπουζοκαλωδια magnegor,χταποδι,καταλιτης,προγραμμα,εξατμιση κομπλε,σκουπα,γραναζια εκκεντροφορων,ρο'ι'κη στο καπακι και πλανισμα,ρυθμ πιεσης καυσιμων,μπουζι πλατηνας με καλητερη αναφλεξη,οργανα θερμ και πιεσης λαδιου και παει λεγοντας.Αποτελεσμα????
Εκτος του οτι το κοντερ το τερματιζε ολο(220km),καθε χρονο επρεπε να βαζω καινουργια λαστιχα.Τα ετρωγε το παλιοαμαξο:137:.
Λετε να εφταιγε το οτι φοραγε μια παρα πολυ αναρτηση, με κιτρινα Κονι και πιο χαμηλα ελλατηρια?Μπορει.
Απο την αλλα η βενζινη ''εξατμιζοτανε'' και επρεπε να βαζω αρκετη 100αρα.
Τα συνεμπλοκ ψαλιδιων δε,κοβοτανε για πλακα,μεχρι που εβαλα τα ''καλα με το μλε χρωμα'' και ηρεμησα.


Ειναι πολλα τα λεφτα που σου τρωει,μου λεγανε τα φιλαρακια.:108:

Ετσι μια μερα αρχισα να ξηλωνω και να πουλαω πραγματα και τελικα το πουλησα.Ευτηχως που δεν εβγαλε καμια ζημια μεγαλη να τραβαω τα αρ@@@δια μου γιατι,θα ειχα πονεσει πολυ αν πηγαινα στη seat να τα αγορασω.Ψιλοφαρμακι οι τιμες τους αδερφια,να το ξερετε

Καπου εχω και foto απο το ιβιζα.Οταν τη βρω θα την ανεβασω.
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

Επιπλεον θα πρεπει να σας πω και ενα κολπο για να γλυτωνετε χρηματα απο τα σερβις οταν εχετε αυτοκινητο μαρκας σεατ.
Τα αντ/κτα της vw ειναι ιδια,σχεδον σε ολα τα μοντελα του γρουπ, οσον αφορα τους ιμαντες και τεντωτηρες των κινητηρων τα φιλτρα,μπουζι κ.α..Οποτε οσοι εχετε σεατ η' σκοντα περνετε παραμασχαλα τους ιμαντες και οτι αλλο θελετε και πηγαινετε σε μια αντιπροσωπεια vw να τα αγορασετε.Εκει αγοραζετε περιπου 20% πιο φθηνα οι σεατακιδες και 35% οι σκοντακιδες,σε σχεση παντα με τις τιμες που εχει η σεατ και η σκοντα.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

παιδια θα ήθελα την γνώμη σας...
Nissan Almera (motiva) 1500 Κυβικά 98 ίπποι Μοντέλο 2003

Γενικό σέρβις σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο
- Αλλαγή λάδια
- φίλτρο αέρος
- λαδιού
- μπουζί
- βαλβολίνες
- μπιλιοφόρο μέσα (σταυρός)
- καθαρισμός ιντζεκσιον, μπεκ, πεταλούδα
- αμορτισέρ (καγιαμπα 220ευρό σετ)
- ευθυγράμιση
- ρυθμίσεις κ έλεγχος μηχανής (εγκέφαλος)

συνολικό κόστος 570 ευρώπουλα...
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Απάντηση: Ποσα ευρω χανει η τσεπη σας για το αυτοκινητο σας?

παιδια θα ήθελα την γνώμη σας...
Nissan Almera (motiva) 1500 Κυβικά 98 ίπποι Μοντέλο 2003

Γενικό σέρβις σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο
- Αλλαγή λάδια
- φίλτρο αέρος
- λαδιού
- μπουζί
- βαλβολίνες
- μπιλιοφόρο μέσα (σταυρός)
- καθαρισμός ιντζεκσιον, μπεκ, πεταλούδα
- αμορτισέρ (καγιαμπα 220ευρό σετ)
- ευθυγράμιση
- ρυθμίσεις κ έλεγχος μηχανής (εγκέφαλος)

συνολικό κόστος 570 ευρώπουλα...
Καλα ειναι.ποσο παει ο μπιλιοφορος?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.366
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top