Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Το Τμήμα Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος της Ασφάλειας Αττικής εξέδωσε ανακοίνωση σύμφωνα με την οποία συνελήφθη ημεδαπός 31 ετών και σχηματίστηκε δικογραφία για δυο ημεδαπούς, 58 και 42 ετών, κατηγορούμενοι για παράβαση των διατάξεων άρθρων νόμου περί «παροχής συνδρομητικών υπηρεσιών».

Οπως αναφέρει η ανακοίνωση:

"Την 05-02-2009 υπεβλήθη στην Υπηρεσία μας μήνυση απο εταιρία παροχής υπηρεσιών συνδρομητικής τηλεόρασης κατά τριών ατόμων, οι οποίοι διέθεταν προς πώληση σε κάθε ενδιαφερόμενο δορυφορικούς δέκτες, προγραμματισμένους με παράνομο λογισμικό έτσι ώστε να επιτυγχάνεται η πρόσβαση στις συνδρομητικές υπηρεσίες και σε μπουκέτο τηλεοπτικών καναλιών μέσω Internet, άνευ καταβολής οποιασδήποτε μηνιαίας χρηματικής συνδρομής.
Κατόπιν των ανωτέρω και μετά απο ψηφιακή ανάλυση των κατεγγελομένων την 05-02-2009 αστυνομικοί της υπηρεσίας μας, διενέργησαν νομότυπες έρευνες στα καταστήματα των ανωτέρω κατηγορουμένων στις περιοχές Ζωγράφου, Βύρωνα και Αγίας Παρασκευής Αττικής και κατασχέθηκαν:

α) ένας φορητός Η/Υ (laptop),
b) τρεις (3) δορυφορικοί δέκτες και
γ) ένας (1) εξωτερικός σκληρός δίσκος Η/Υ.

Ο συλληφθείς με την σε βάρος του σχηματισθείσα δικογραφία οδηγήθηκε ενώπιων του κ. Εισαγγελέα Πρωτοδικών Αθηνών, ενώ για τους έτερους δυο κατηγορουμένους σχηματίστηκε δικογραφία."
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΠΑΚΕΤΩΝ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
 

Μηνύματα
417
Reaction score
253
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΟΥΝ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΤΩΝ ΠΑΚΕΤΩΝ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
Αν δεν πέσουν οι τιμές, πολύ απλά, εγώ προσωπικά δε γίνομαι πελάτης τους. Με την ίδια λογική των κυρίων αυτών τους οποίους συνέλαβαν, αν δεν ανέβουν πέσουν οι τιμές στα καταστήματα να αρχίσουμε να τα κλέβουμε;
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Καλώς ήρθες, nikka. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να μη χρησιμοποιείς συνεχόμενα κεφαλαία στα μηνύματά σου.
Καλή περιήγηση στο avsite!
 

Μηνύματα
108
Reaction score
0
...σύμφωνα με την οποία συνελήφθη ημεδαπός

Εργάτης , τουρίστας , φοιτητής .
Που κατάγεται ή προέρχεται από τη δική μας χώρα , μπορεί να αναφέρεται σε φυσικό ή νομικό πρόσωπο .

ημεδαπός : Επίθετο
Αντώνυμα - Συγγενικές λέξεις : αλλοδαπός

:105:
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
δέκτες, προγραμματισμένους με παράνομο λογισμικό έτσι ώστε να επιτυγχάνεται η πρόσβαση στις συνδρομητικές υπηρεσίες και σε μπουκέτο τηλεοπτικών καναλιών μέσω Internet, άνευ καταβολής οποιασδήποτε μηνιαίας χρηματικής συνδρομής.
Πολυ ασαφης η ειδηση, και δεν καταλαβαινω... Τι σημαινει παρανομο λογισμικο? Απλα πουλουσαν πειραγμενα dreambox ή ειχαν σερβερ και μοιραζαν κλειδια?
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Re: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

Πολυ ασαφης η ειδηση, και δεν καταλαβαινω... Τι σημαινει παρανομο λογισμικο? Απλα πουλουσαν πειραγμενα dreambox ή ειχαν σερβερ και μοιραζαν κλειδια?
Παρανομο για τη χωρα μας ειναι οτι δεν εχει φορους ωστε να τους τσιμπαει το κρατος. Οπως π.χ το στοιχημα. Αν δεν παιζεις στον ΟΠΑΠ στοιχημα και δεν λαμβανει τους αναλογους φορους το κρατος τοτε εισαι παρανομος :609:
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

ειναι ενταξει ας πουμε οταν πληρώνεις ερτ στην επαρχια και σαν υπηρεσια λαμβανεις ...χιονια στο καμπαναριο... και πρεπει να τα σκας στην νοβα για να δεις τηλεόραση γιατι μόνο εκει βλεπεις τα "ελληνικα" κανάλια. Αν ειναι δυνατον...

Εχω την εξης απορία : Αν η τιμολογιακη πολιτικη της νοβα, ήταν περιπου τα μισα χρηματα, θα αξιζε να ασχοληθει όλο αυτο το κυκλωμα, που περιγράφετε παραπάνω, με παρανομα τρικ; δεν το νομιζω. Ισα ισα που θα ενισχυε σε σημαντικο βαθμό τους πελάτες της..

Δεν ξερω αλλα στην ελλαδα του 2009 εχω σοβαρες αμφιβολιες για το αν εχουμε καταλάβει οτι το "προλαμβάνειν" ειναι καλυτερο του "θεραπεύειν" σε ολους τους τομεις απο τροχαια και εκπαιδευση μεχρι το παραπάνω συμβάν.
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

ειναι ενταξει ας πουμε οταν πληρώνεις ερτ στην επαρχια και σαν υπηρεσια λαμβανεις ...χιονια στο καμπαναριο... και πρεπει να τα σκας στην νοβα για να δεις τηλεόραση γιατι μόνο εκει βλεπεις τα "ελληνικα" κανάλια. Αν ειναι δυνατον...

Εχω την εξης απορία : Αν η τιμολογιακη πολιτικη της νοβα, ήταν περιπου τα μισα χρηματα, θα αξιζε να ασχοληθει όλο αυτο το κυκλωμα, που περιγράφετε παραπάνω, με παρανομα τρικ; δεν το νομιζω. Ισα ισα που θα ενισχυε σε σημαντικο βαθμό τους πελάτες της..

Δεν ξερω αλλα στην ελλαδα του 2009 εχω σοβαρες αμφιβολιες για το αν εχουμε καταλάβει οτι το "προλαμβάνειν" ειναι καλυτερο του "θεραπεύειν" σε ολους τους τομεις απο τροχαια και εκπαιδευση μεχρι το παραπάνω συμβάν.
Δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να πληρώσεις για να τα δεις. Αυτό είναι το νόμιμο. Αν δε θες να πληρώσεις δεν γίνεσαι κλέφτης, αλλά προσφεύγεις στα δικαστήρια και αν δικαιωθείς τα βλέπεις τζάμπα.
Τώρα για τη δεύτερη παράγραφο του ποστ σου, δεν εκφέρεις τίποτε άλλο από τις δικές σου εκτιμήσεις. Η εταιρεία τόσο τα κοστολογεί, τόσο τα πουλάει. Αν θέλεις αγοράζεις, αν όχι δεν αγοράζεις. Δεν σε υποχρεώνει κανένας...
Τώρα όσο για το προλαμβάνειν, απόψή μου είναι πως και 5 ευρώ να τα έδινε, πάλι κάποιοι θα προτιμούσαν το τζάμπα. Περισσότεροι ή λιγότεροι δεν ξέρω, αλλά το τζάμπα είναι μια συνήθεια που μάλλον δύσκολα κόβεται, αν κόβεται δηλαδή...
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

Δυστυχώς ή ευτυχώς πρέπει να πληρώσεις για να τα δεις. Αυτό είναι το νόμιμο. Αν δε θες να πληρώσεις δεν γίνεσαι κλέφτης, αλλά προσφεύγεις στα δικαστήρια και αν δικαιωθείς τα βλέπεις τζάμπα.
Τώρα για τη δεύτερη παράγραφο του ποστ σου, δεν εκφέρεις τίποτε άλλο από τις δικές σου εκτιμήσεις. Η εταιρεία τόσο τα κοστολογεί, τόσο τα πουλάει. Αν θέλεις αγοράζεις, αν όχι δεν αγοράζεις. Δεν σε υποχρεώνει κανένας...
Τώρα όσο για το προλαμβάνειν, απόψή μου είναι πως και 5 ευρώ να τα έδινε, πάλι κάποιοι θα προτιμούσαν το τζάμπα. Περισσότεροι ή λιγότεροι δεν ξέρω, αλλά το τζάμπα είναι μια συνήθεια που μάλλον δύσκολα κόβεται, αν κόβεται δηλαδή...
αυτα που λες ισχυουν σε μια ελεύθερη αγορα με ανταγωνισμό και προσφορα προιόντων. Οταν καποιος ειναι μονος του λεγεται μονοπώλειο και τοτε τα δεδομένα αλλάζουν. Δηλαδη Γιάννης κερναει, Γιάννης πίνει και φυσικα πουλάει οσο και ότι γουστάρει. Φυσικά και δεν θα πάρω (τουλάχιστον στις τιμές αυτές γνωρίζοντας ανταγωνιστικά προιόντα του εξωτερικού). Και μην ξεχνάς οτι στην Αθηνα δεν εχουμε και τοσο ανάγκη απο τηλεοπτικό σήμα, για πηγαινε πιο έξω στην επαρχεία να δεις τι γινεται που πιάνεις ενα αντε δυο κανάλια βια.

Φυσικά και εκφερω μονο την αποψη μου στην δεύτερη παράγραφο. Δεν ζητησα σε κανέναν να την υποστηρίξει, ΑΠΛΑ αν δεν αγοράσω δηλαδη το προιον και τυχαινει να μενω στην επαρχεια ή εχω εξοχικο εκει "καταδικάζομαι" στον τηλεοπτικο μεσαιωνα (εκει είμαστε απο ποιοτητα σηματος, 4:3 μονοφωνικος ηχος κλπ κλπ).

Να εισαι σιγουρος οτι αν υπήρχε ενας ακομα παρομοιος φορεας δορυφορικών η επίγειων οι τιμες δεν θα ηταν αυτές.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

Να εισαι σιγουρος οτι αν υπήρχε ενας ακομα παρομοιος φορεας δορυφορικών η επίγειων οι τιμες δεν θα ηταν αυτές.
Υπήρξε και εναλλακτική λύση. Η οποία πήγε άπατη, εξαπατώντας χιλιάδες συνδρομητές.
Ίσως η αγορά μας να είναι πολύ μικρή για να έχουμε τις τιμές του εξωτερικού.
Αυτή τη στιγμή, με δωδεκάμηνη σύμβαση, με 19,90€ τον μήνα, έχεις όλα τα ελεύθερα Ελληνικά, 4 κανάλια ντοκυμαντέρ και 3 παιδικά. Δεν είναι καθόλου άσχημα, κατά τη γνώμη μου.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

Με ικανοποιηση ειδα την νεα μειωση τιμων (με περικοπη βεβαια καποιων προγραμματων) απο την ΝΟΒΑ. Να εφτιαχνε και λιγο την ποιοτητα του σηματος γιατι με το macroblocking και τα ψηφιακα τεχνουργήματα που εχει η εικόνα ειναι απλώς ανεκτη.

Unfo το οτι ειμαστε μικρη αγορα συμφωνω αλλα αυτο δεν σημαινει και απαραιτητα μειωση επιπεδου ποιότητας. Δηλαδη στο Λουξεμβουργο ή στο Μονακο τι υπηρεσίες αναλογικά θα ειχανε; Αντιθετα γνωριζω οτι τουλάχιστον στο Λουξεμβουργο εχουνε απο τις καλυτερες υπηρεσίες τηλεοπτικης καλυψης.
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

To κόστος είναι τεράστιο. Το ενοίκιο κάθε transponder ήταν πριν 7 χρόνια 1,000,000€ τον μήνα. Τα δικαιώματα των ταινιών είναι πολύ μεγάλα. Βάλε και τα έξοδα των μεταδόσεων του ποδοσφαίρου...
Σίγουρα θα μπορούσαν να ρίξουν τη συνδρομή, αν συμμάζευαν καμία εταιρική Jaguar και το πάρκινγκ δεν ήταν γεμάτο από leasing BMW... Αλλά μην νομίζεις ότι το κόστος θα έπεφτε δραματικά, δυστυχώς...
Στο Λουξεμβούργο πχ, που ανέφερες, μιλάς για δορυφορική πλατφόρμα; Για μπουκέτο που εκπέμπει μόνο στο Λουξεμβούργο;
 


Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

οχι, μιλαω για κατι τετοιο συν τα καναλια της τηλεόρασης :

http://www.tvbydirect.com/directv-deals/wi-luxemburg-direct-tv.html

και παιρνεις και δεκτη δωρο (hd) οχι...... panasat!!!!!!
To λινκ μιλάει για το Luxemburg WI, για ένα χωριό στις ΗΠΑ...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

Περι Νοvaς χονδρα χονδρα και...λαϊκα:
α)350.000 συνδρ Χ 60€=21.000.000€/μηνα με ελαχιστες διαφημισεις
β) 1.500.000 συνδρ. Χ 30€= 45.000.000€/μηνα με πολλαπλασιες διαφημισεις
Που θα βρισκονταν το 1.500.000; σιγουρα θα βρισκονταν (ακομη κι εγω θα πηγαινα που τωρα την βγαζω με...10€:143:). Αλλα τωρα κοιταει να χτυπησει τον ΟΤΕ με τζαμπα (ελευθερα) καναλια, και χαλια ποιοτητα.
Απορια: στα κρατικα πληρωνει τιποτα; ή την...πληρωνουν απο πανω; (το πιθανοτερο!)


ΥΓ: εισαστε σιγουροι οτι ειναι...ημεδαποι οι συλληφθεντες κι οχι...Περσες ετσι; μην παθουμε καμια πλακα:143:
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

Οι διαφημίσεις στη Nova είναι λίγες, γιατί δεν υπάρχει περισσότερος χρόνος, οπότε δεν πρόκειται να αυξηθούν.
Ενάμισυ εκατομμύριο συνδρομητές δεν πρόκειται να έχει, και δωράν να ήταν... Θα σήμαινε ότι θα έμπαινε στο 1 στα 3 σπίτια, που δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση.
Λες να ήταν τόσο απλά τα πράγματα και να μην θέλουν; Δεν γίνεται όμως, τα έχουν μετρήσει τα "κουκιά"...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: Σύλληψη ατόμου για διάθεση δορυφορικών δεκτών με παράνομο λογισμικό.

Οι διαφημίσεις στη Nova είναι λίγες, γιατί δεν υπάρχει περισσότερος χρόνος, οπότε δεν πρόκειται να αυξηθούν.
Ενάμισυ εκατομμύριο συνδρομητές δεν πρόκειται να έχει, και δωράν να ήταν... Θα σήμαινε ότι θα έμπαινε στο 1 στα 3 σπίτια, που δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση.
Λες να ήταν τόσο απλά τα πράγματα και να μην θέλουν; Δεν γίνεται όμως, τα έχουν μετρήσει τα "κουκιά"...
Η γνωμη μου για τη Νοβα (για τους πρωην μαλλον ιδιοκτητες) ειναι οτι δεν ηταν τολμηροι επιχειρηματιες. Προσπαθησαν ν εξασφαλισουν την επιβιωση απλα, χωρις να επιδιωξουν το κατι παραπανω. Αποδειξη, οτι τα πακετα που εκαναν δεν περπατησαν αλλα και δεν "επεισαν" οτι παρεχουν ποιοτικες υπηρεσιες. Οι ταινιες τους δεν βλεπονται (ισως εξαντληθηκαν κιολας), η εικονα ειναι αχαρακτηριστη (αν κι αυτο λιγους ενοχλει - εμας κι εμας δηλαδη), αλλα κυριως δεν θελησαν να μπουν σε "ολα" τα σπιτια. Κρατησαν υψηλα την συνδρομη (60€ περιπου ειναι πολλα- κι οχι μονον σημερα). Επελεξαν πελατες υψηλου εισοδηματος ή οι ιδιοι ηταν "λιγοι"; παντως απετυχαν να ανεβασουν την συνδρομητικη τηλεοραση. Αυτοι της 4νετ τι σκεπτονται αραγε; να δωσουν Νοβα μεσω ιντερνετ στην ιδια τιμη οπως προσπαθουν τωρα; θα χασουν. οπως θα χασουν και ολοι αυτοι που φιλοδοξουν να γινουν παροχοι τηλεορασης μεσω ιντερνετ ή αλλων δορυφορικων πακετων (ΟΤΕ, Hellas Sat), γιατι ειμαστε οχι μικρη αγορα (ποσοι συνδρομητες πακετων ειναι σε Ευρωπαϊκες χωρες αναλογου πληθυσμου;) αλλα γιατι μας αρεσει το...τζαμπα (η εισφορα της ΕΡΤ ειναι ...βιτσιο πλεον!). Η μονη ολοκληρωμενη προσπαθεια (της Νοβα) εαν δεν καταφερει, παντι τω τροπω, να μας πεισει πως την πιανουμε...κορόιδο και πληρωνουμε λιγα για πολλα, ειναι καταδικασμενη να ψευτοζει με ημιπροσφορες και τζαμπα πιατα των 15€! Θελει...στρατηγο και οχι Ταγματαρχη! (τον εδιωξαν ή ακομη;)
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Forthnet και Νοβα, δεν βλέπω πως μπορούν να ορθοποδήσουν στα επόμενα 1-2 χρόνια. Χάζευα τον ισολογισμό, με έναν φίλο μου που δουλεύει σε ελεγκτική εταιρία (θα είναι ορκωτός λογιστής σε λίγα χρόνια) και μου επιβεβαίωσε αυτό που έβλεπα και εγώ με τις λίγες γνώσεις μου.

Μπαίνει μέσα με τα "μπούνια". Και δεν παρουσιάζει αυτά τα νούμερα επειδή έκανε το άνοιγμα στη ΝΟΒΑ. Θα τα παρουσίαζε έτσι και αλλιώς. Δεν αντιστρέφονται έτσι αυτά τα νούμερα απο την μια στιγμή στην άλλη... αναρωτιέμαι που το πάει.
 

Μηνύματα
339
Reaction score
0
Σε λιγο οι καρτες κλωνοι θα πωλουνται στα περιπτερα...
Δυστυχως υπερισχυει η ελληνικη επιχειρηματικη λογικη: αντι για 2x ευχαριστημενους πελατες με y τιμη, προτιμω τους x μαδημενους πελατες με 2y τιμη. Σε ενα προιον που αντιγραφεται ποσο να περπατησει αυτο, ακομα και αν εισαι μονοπωλιο ή περιπου μονοπωλιο?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.747
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top