Το σύστημα του Wizzy

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Ωραία έχεις 2 κτήνη ηχεία σε εξαιρετικά διαμορφωμένο χώρο σχεδόν 16 τ.μ. Υπέροχα ξέρεις πόσο τυχερός είσαι?
Ξέρεις απλά σε τρώει όπως τρώει όλους μας.

Για μένα έχεις 2 επιλογές τουλάχιστον προσωπικά αυτές θα ακολουθούσα.

Επιλογή Α (Την έχεις εμπεδώσει σαν λύση κάνω ορθή επανάληψη)
Αγοράζεις 2 studio SUB επιπέδου. Θέλεις Νιουμαν 750 ή 850 ακόμα καλύτερα σου κάνει. θέλεις Genelec 7350 σου κάνει προσωπικά απλά επειδή τα ξέρω θα έβαζα 2 Dynaudio 18S τα ρίχνεις πριν τους τελικούς σου, κόβεις ράβεις βάσει μετρήσεων και είσαι έτοιμος.

***Τα αγοράζεις όποτε μπορείς δεν θα πάθεις τίποτα έχεις εξαιρετικό χώρο εξαιρετικά μηχανήματα μπορείς να περνάς καλά μέχρι να προσθέσεις ότι χρειάζεται. Μπορείς να καλείς φίλους να ακούτε μουσική μετά μπύρας ή καφέ ή τσάι ή ότι άλλο θέλετε το σημαντικό είναι όταν έχεις ρίξει τόσο κόπο και επένδυση να την χαρείς, and share the fun.

Eπιλογή Β
Βάζεις ένα πλάνο πώλησης των υπάρχοντων και πας σε ενεργές λύσεις για 16τμ διαμορφωμένο χώρο, καλέ μου άνθρωπε υπάρχουν εξαιρετικές λύσεις χωρίς να σκίσεις οικογενειακό προϋπολογισμό. Αν όχι τώρα βαλτά κάτω υπολόγισε και κάνε το σε βάθος χρόνου μέχρι τότε δες επανάληψη τα ***.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Προς το παρόν, έκανα κίνηση προς την επιλογή Α, περιμένω να τελεσφορήσει. Θα πάρει λίγο καιρό, αλλά έκανα σωστή επιλογή.

Η επιλογή Β, είπα κι άλλες φορές στο παρελθόν, δεν είναι εφικτή στο παρόν στάδιο.
Εν καιρώ αυτό πρέπει να γίνει...

Και φυσικά πολυκάναλο.
Εν μακρύ καιρώ... In the longterm, που λένε και στο χωριό μου. Για πες, εσύ πόσα χρόνια έζησες με το δικάναλο και τα δοξασμένα Magnepan; :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Συμφωνώ. ;)

Στηστα τα υπάρχοντα ηχεία, βάλε και τα 2 σαμπ που πήρες και που σε λίγες μέρες θα τα έχεις στο νησί, κι ευχαριστήσου τις μουσικές σου.

Σε δεύτερο χρόνο, θα δεις την πιθανή αλλαγή σε πολυκάναλο σεταπ, και συμφωνώ, χωρίς να ματώσεις οικονομικά, απλό πάρε δώσε με τα ήδη υπάρχοντα, αρκεί.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Πήρε από μένα τα 2 επικ, που είναι κλειστή καμπίνα με 2 αντικριστά γουφερ των 15" το καθένα, και με τον μεγάλο φιούζιον για οδήγηση, με ψηφιακή και αναλογική είσοδο, και ενσωματωμένο dsp.
Πλήρες πακέτο.

Με 4 τεμάχια 15" εκεί μέσα, θα γίνει της π@ρνης το κάγκελο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Ερώτηση :
Με 5μ μήκος χωράει να στήσει πολυκάναλο;
Ναι.
Το πλάτος είναι μεγαλύτερο πρόβλημα από το μήκος...
Βασικά το πλάτος δια 2, καθορίζει την απόσταση ακρόασης όλων των δορυφόρων...

Είναι "συμβιβασμός" να είναι πιο κοντά τα πλαϊνά σαραουντ, αλλά δυστυχώς, πολλές φορές δε γίνεται δουλειά χωρίς συμβιβασμούς.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Πήρε από μένα τα 2 επικ, που είναι κλειστή καμπίνα με 2 αντικριστά γουφερ των 15" το καθένα, και με τον μεγάλο φιούζιον για οδήγηση, με ψηφιακή και αναλογική είσοδο, και ενσωματωμένο dsp.
Πλήρες πακέτο.

Με 4 τεμάχια 15" εκεί μέσα, θα γίνει της π@ρνης το κάγκελο.
Ωωωω! καλοάκουστα αγαπητέ wizzy!
Ξέρεις φαντάζομαι πως τώρα θα αρχίσει ο δεύτερος κύκλος "σειρήνων" που είναι: βάλε άλλα δύο, πάρε dirac, φώναξε καλιμπράτορα ! :p
Στα σοβαρά τώρα όντως μπαίνεις σε άλλο ταξίδι αλλά στο τέλος πιστεύω θα ανταμειφθείς.
 



Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Πήρε από μένα τα 2 επικ, που είναι κλειστή καμπίνα με 2 αντικριστά γουφερ των 15" το καθένα, και με τον μεγάλο φιούζιον για οδήγηση, με ψηφιακή και αναλογική είσοδο, και ενσωματωμένο dsp.
Πλήρες πακέτο.

Με 4 τεμάχια 15" εκεί μέσα, θα γίνει της π@ρνης το κάγκελο.
Tί είπες τώρα χαμός λέμε. Πολλή σωστή κίνηση μπράβο και στους 2.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Πήρε από μένα τα 2 επικ, που είναι κλειστή καμπίνα με 2 αντικριστά γουφερ των 15" το καθένα, και με τον μεγάλο φιούζιον για οδήγηση, με ψηφιακή και αναλογική είσοδο, και ενσωματωμένο dsp.
Πλήρες πακέτο.

Με 4 τεμάχια 15" εκεί μέσα, θα γίνει της π@ρνης το κάγκελο.
Είσαι μαρτυριάρης!
Ωωωω! καλοάκουστα αγαπητέ wizzy!
Ξέρεις φαντάζομαι πως τώρα θα αρχίσει ο δεύτερος κύκλος "σειρήνων" που είναι: βάλε άλλα δύο, πάρε dirac, φώναξε καλιμπράτορα ! :p
Στα σοβαρά τώρα όντως μπαίνεις σε άλλο ταξίδι αλλά στο τέλος πιστεύω θα ανταμειφθείς.
Άλλα δύο δεν θα βάλω, γιατί δεν χωράνε! :p
Dirac έχω. Καλιμπράτορα, εδώ στο νησί, δεν ξέρω κάποιον. Θα ρωτήσω και βλέπουμε. Ο Μ. Καστρουνής εργάζεται εκτός Ελλάδος;:biggrin:
Όσο για το ταξίδι... Προβλέπεται απολαυστικό!
παει και αυτος, ο leandros μας εμεινε
Τι λες; Σε ποιον αναφέρεσαι;:)
Post automatically merged:

Tί είπες τώρα χαμός λέμε. Πολλή σωστή κίνηση μπράβο και στους 2.
Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Είσαι μαρτυριάρης!

Άλλα δύο δεν θα βάλω, γιατί δεν χωράνε! :p
Dirac έχω. Καλιμπράτορα, εδώ στο νησί, δεν ξέρω κάποιον. Θα ρωτήσω και βλέπουμε. Ο Μ. Καστρουνής εργάζεται εκτός Ελλάδος;:biggrin:
Όσο για το ταξίδι... Προβλέπεται απολαυστικό!

Τι λες; Σε ποιον αναφέρεσαι;:)
Post automatically merged:


Ευχαριστώ!

Γιατι ωρε, κρυφο το'χεις;;;:drinks:

Αντε, στηστα ντε να πεις εντυπωσεις. Εγω παντως με δοκιμη, ισα μια τζουρα δλδ απο 2 18s, και minidsp εδωσα ηδη παραγγελια.:gamer:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Γιατι ωρε, κρυφο το'χεις;;;:drinks:

Αντε, στηστα ντε να πεις εντυπωσεις. Εγω παντως με δοκιμη, ισα μια τζουρα δλδ απο 2 18s, και minidsp εδωσα ηδη παραγγελια.:gamer:
Ε, ήθελα να τα παραλάβω και μετά να κάνω την αποκάλυψη! Δεν βαριέσαι... Να μην τα ματιάσουν, μόνο!
 



P

PMC

Guest
Δεν βαριέσαι... Να μην τα ματιάσουν, μόνο!

Μη πιστεύεις σε τέτοια ρε wizzy......
Post automatically merged:

Τα M2 δεν είναι για κοινούς θνητούς, ειναι για λίγους! Θες κ 10.000€ σε τελικούς, 2500w θέλει το κάθε ηχείο για να χορτάσει ρεύμα, 12db πικ έχει σε σχέση με τα αλλά jbl που έχουν 6db.
Μίλαγα της προάλλες με την bon studio για αυτα τα ηχεία κ μου ειπε ποτέ δεν έχει πουλήσει αυτά τα ηχεία :lol: :lol:

Η τιμη για ένα ζευγάρι m2 Με το αντίστοιχο σύστημα της crown είναι πολύ καλή στην bon studio.
Ήμουν σε πολύ προχωρημένες συζητήσεις μαζί τους πριν πάρω τα pmc μου.
Αξίζει κάποιος που είναι σε αναζήτησή reference ηχου να ρωτήσει τουλάχιστον πριν τα απορρίψει λόγο του κόστους τους.
 
Last edited by a moderator:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Μη πιστεύεις σε τέτοια ρε wizzy......
Δεν τα πιστεύω, αλλά με τόσα που έχουν συμβεί, με βλέπω να κρεμάω ένα ματόχαντρο ναααααααααααααααααααααα, με το συμπάθειο, έξω από την πόρτα του δωματίου.:)
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αρχικά καλορίζικα.

Κατά δεύτερον έχω πολύ ενδιαφέρον να δω τις μετρήσεις σου όταν έρθουν και να διαβάσω τις εντυπώσεις του τι προσφέρουν 2 sub σε καλώς οδηγούμενα 802.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.229
Reaction score
27.815
Δεν τα πιστεύω, αλλά με τόσα που έχουν συμβεί, με βλέπω να κρεμάω ένα ματόχαντρο ναααααααααααααααααααααα, με το συμπάθειο, έξω από την πόρτα του δωματίου.:)
Και κανένα σκόρδο επίσης. :laugh:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top